Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, TsAkira είπε

Ενα έχω να πω. Το CP2077 με ολα τα settings τέρμα είναι σοκαριστικό.... Μου έχει πέσει το σαγόνι....

Επίσης, το control αξίζει; Γενικά θέλω προτάσεις για να δω λίγο γραφικό ρε παιδί μου...

Απίστευτο το cp2077, άλλη κατηγορία εντελώς άμα το βάλεις αμέσως μετά από οποιοδήποτε παιχνίδι, μόνο το metro exodus πιστεύω ειναι ίδια κατηγορία, τα περισσότερα σου φαίνονται 1 ή 2 γενιές πίσω 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπόρεσα να το παίξω πολύ το CP2077. Είχα ενα save μες την πόλη και τριγύρισα λίγο. Είμαι ταξίδι με την οικογένεια και είμαι μακριά απο το PC. Επιστρέφω αύριο και θα λιώσω το βραδάκι μετά τη δουλειά. Το Metro έχω την έκδοση χωρίς RT. Η enhanced χρειάζεται αγορά ή είναι free update;

 

P.S. Χρειάζομαι οθόνη !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλη μια newbie ερώτηση: σε PC με RTX 4080, i9 9900k (ναι ξέρω είναι αδύναμη η CPU) και 48GB RAM 3600MHz, τι παίζει με το DLSS;

Αξίζει να το ενεργοποιώ στα παιχνίδια; Πάντα οι ρυθμίσεις μου είναι σε 3840x2160. Η οθόνη είναι 4k HDR 138Hz.

Δοκίμασα να το ενεργοποιήσω στο Rise of the Tomb Raider (όλα high ultra, 4k) και στο ενσωματωμένο benchmark του δεν είδα καμιά διαφορά στα fps results.

Επεξ/σία από philos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, chrisde είπε

Μάγκες για πείτε μια γνώμη, από αυτές τις 4080 ποια θα προτιμούσατε;

Σαν  εγγύησης Zotac.

Σαν υλοποίηση/απόδοση μάλλον Palit σύμφωνα και με το review εδώ

https://www.guru3d.com/articles_pages/palit_geforce_rtx_4080_gamingpro_oc_review,7.html

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, chrisde είπε

Για Zotac καρφί για εμένα λόγω της εγγύησης. Ας περιμένεις λίγο, δεν πειράζει.

Επεξ/σία από Armoral
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ολες 2 χρόνια εγγύηση (τουλάχιστον) δεν έχουν λογο Ευρωπαικής ένωσης;

ποιες υλοποιήσεις έχουν παραπάνω;

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Bing Chat is green pilled:
Yes, 12GB of VRAM is more than enough for 4K gaming. However, the amount of VRAM you need depends on the type of game you’re playing. For instance, if you’re playing a less graphically-intense game like Minecraft, you won’t need much VRAM1. **According to NVIDIA, 10 GB VRAM should be fine for 4K gaming2**. However, some games like Godfall require 12GB VRAM at max settings with HDR and everything enabled2.

I couldn’t find any information about a game that the RX 7900 XT outperforms the RTX 4070 Ti in 4K due to 12GB of VRAM not being enough. However, **according to UserBenchmark, the RTX 4070-Ti is around 50% faster than the RX 7900-XT1**.

το userbenchmark δίνει ρεσιτάλ: 50% καλύτερη η 4070ti παιδιά!

1 ώρα πριν, prefuse είπε

ολες 2 χρόνια εγγύηση (τουλάχιστον) δεν έχουν λογο Ευρωπαικής ένωσης;

ποιες υλοποιήσεις έχουν παραπάνω;

to Bing Chat λέει ότι έχουν 3 χρόνια με +2 χρόνια λογικά άμα πληρώσεις παραπάνω?

Επεξ/σία από dreamerchris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

Bing Chat is green pilled:
Yes, 12GB of VRAM is more than enough for 4K gaming. However, the amount of VRAM you need depends on the type of game you’re playing. For instance, if you’re playing a less graphically-intense game like Minecraft, you won’t need much VRAM1. **According to NVIDIA, 10 GB VRAM should be fine for 4K gaming2**. However, some games like Godfall require 12GB VRAM at max settings with HDR and everything enabled2.

I couldn’t find any information about a game that the RX 7900 XT outperforms the RTX 4070 Ti in 4K due to 12GB of VRAM not being enough. However, **according to UserBenchmark, the RTX 4070-Ti is around 50% faster than the RX 7900-XT1**.

το userbenchmark δίνει ρεσιτάλ: 50% καλύτερη η 4070ti παιδιά!

to Bing Chat λέει ότι έχουν 3 χρόνια με +2 χρόνια λογικά άμα πληρώσεις παραπάνω?

Συνηθως αυτα τα + ειναι οταν τη δηλωσεις στο Site του κατασκευαστη και ισχυει απο αυτον μετα τα 3.
Η Gigabyte πχ δινει 3 χρονια μεσω του καταστηματος και +1 αν δηλωσεις το προιον στο Site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Acmilangr2 είπε

Είσαι στρατιωτικός; 

Η εμφάνιση είναι το τελευταίο που με ενδιαφέρει. Δεν το διευκρίνησα αλλά προφανώς αν με ενδιέφερε δεν θα την είχα καν στη λίστα, είναι κακάσχημη και κακόγουστη :lol:. Κλάιν. Μιλάς με κάποιον που βγάζει τα ανεμιστηράκια των gpu και βάζει δικά του για λιγότερο θόρυβο. Είναι ωραίο; Όχι. Ακούγεται λιγότερο; Ω ναι. Profit. (Δεν ψήνομαι να το κάνω πάλι, δεν νομίζω ότι θα έχει νόημα ούτως ή άλλως με μια 4080). Ειλικρινα αν μπορούσα και σύμφερε θα έπαιρνα τη noctua έκδοση :P. Αλλά δεν θα την πληρώσω όσο μία 4090 σχεδόν, εντάξει.

8 ώρες πριν, Westbaum είπε

 Gainward,ίδια τιμή έχει εξάλλου στα 1270.

Nope. Η αγορά θα γίνει (αν τελικά το αποφασίσω) μέσω skroutz για να εκμεταλλευτώ το -150€ από την προσφορά της mastercard. Προφανώς αν μιλάμε για μικροδιαφορές δεν υπάρχει θέμα. Αν είναι να δώσω +100€ όμως πχ δεν νομίζω ότι αξίζει, απ όσο ξέρω όλες έχουν ικανοποιητική απόδοση/ψύξη/θόρυβο. Αν κάνω λάθος, διορθώστε με.

7 ώρες πριν, Armoral είπε

Για Zotac καρφί για εμένα λόγω της εγγύησης. Ας περιμένεις λίγο, δεν πειράζει.

Δεν με καίει να περιμένω και μια εβδομάδα, μην κάνει κάνα μήνα και χάνεται το νόημα. Αξίζει περισσότερο σαν υλοποίηση ή είναι μόνο θέμα εγγύησης; Δεν διαβάζω και τα καλύτερα για το cooler της από άποψη θορύβου...

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι για την κοινωνία δεν κάνουν τίποτα την τσεπουλα του πετσινου την γέμισαν όμως αυτά δεν τα λέει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...