Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Herald είπε

E ναί ρε συ αλλα από την στιγμή που με vsync on δεν έχεις κάνενα drawback, γιατι να μην το ανοίγεις; 

Μπορεί να μην υπάρχει. Αλλά εγώ δε βλέπω (δε δοκίμασα το Doom) στα 116 άρα γιατί να το βάλω;

Ψυχολογικό με το Vsync έχω από πριν το 2010 που χωρίς triple buffering είχες κάνα 30% πτώση απόδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Μπορεί να μην υπάρχει. Αλλά εγώ δε βλέπω (δε δοκίμασα το Doom) στα 116 άρα γιατί να το βάλω;

Ψυχολογικό με το Vsync έχω από πριν το 2010 που χωρίς triple buffering είχες κάνα 30% πτώση απόδοσης.

Αν παίζεις με ποντίκι πολύ δύσκολα να το βρεις. Ιδίως σε πολλά fps είναι λιγότερο έντονο. 

27 λεπτά πριν, Herald είπε

30  σελίδες για κάτι  που θέλει κυριολεκτικά δοκιμή 6 δευτερολέπτων. Άνοιξα doom eternal με 116 fps cap χωρίς vsync, έβλεπα frametimes κάτω από 8.5ms. 

Και με vysnc εξαλείφονται αυτά; τότε τι συζητάμε.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το gsync το επιλέγουμε για

1 πλήρη οθονη ;

2 πλήρη οθόνη και παράθυρα; 

 

Ρωτάω γιατί παλιά θυμάμαι υπήρχαν κάποια θέματα με το πλήρης οθόνη + παράθυρα. 

Και τώρα πλέον βγαίνουν παιχνίδια όπως το hogwards legacy που δεν υποστηρίζει fullscreen, αλλά borderless fullscreen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ronnie1985 είπε

Παιδιά το gsync το επιλέγουμε για

1 πλήρη οθονη ;

2 πλήρη οθόνη και παράθυρα; 

 

Ρωτάω γιατί παλιά θυμάμαι υπήρχαν κάποια θέματα με το πλήρης οθόνη + παράθυρα. 

Και τώρα πλέον βγαίνουν παιχνίδια όπως το hogwards legacy που δεν υποστηρίζει fullscreen, αλλά borderless fullscreen.

Δεν παίζει σε fullscreen το howgards; τόσο σάπιο είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Δεν παίζει σε fullscreen το howgards; τόσο σάπιο είναι; 

Unfortunately, there is no official way through which you can make Hogwarts Legacy run on fullscreen mode. If you check under the Display options in Settings, you can see that there are only 2 options. It includes a Windowed mode and a Windowed Fullscreen mode.

s-there-a-way-to-Enable-Fullscreen-Mode-in-Hogwarts-Legacy.jpg.jpeg.1c1e66688a5d95a120a5c3a6219af19b.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Αν παίζεις με ποντίκι πολύ δύσκολα να το βρεις. Ιδίως σε πολλά fps είναι λιγότερο έντονο. 

  

53 λεπτά πριν, Herald είπε

E ναί ρε συ αλλα από την στιγμή που με vsync on δεν έχεις κάνενα drawback, γιατι να μην το ανοίγεις; 

Δεν είναι μόνο αυτό.

Είναι και το motion blur στην κίνηση της κάμερα που έχουν σχεδόν όλα τα περισσότερα παιχνίδια. Μικρο-tearings εξαλείφονται και δε βλέπεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Παιδιά το gsync το επιλέγουμε για

1 πλήρη οθονη ;

2 πλήρη οθόνη και παράθυρα; 

 

Ρωτάω γιατί παλιά θυμάμαι υπήρχαν κάποια θέματα με το πλήρης οθόνη + παράθυρα. 

Και τώρα πλέον βγαίνουν παιχνίδια όπως το hogwards legacy που δεν υποστηρίζει fullscreen, αλλά borderless fullscreen.

Το borderless full-screen στα DX12 παιχνίδια συμπεριφέρεται σαν full-screen για το gsync. Οπότε με την πρώτη επιλογή είσαι καλά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fps cap πως υλοποιείται, γνωρίζει κανείς; Είναι sliding window, είναι average sampling, τι είναι; Έχει τεράστια σημασία τι αλγόριθμος χρησιμοποιείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα έχω να πω. Το CP2077 με ολα τα settings τέρμα είναι σοκαριστικό.... Μου έχει πέσει το σαγόνι....

Επίσης, το control αξίζει; Γενικά θέλω προτάσεις για να δω λίγο γραφικό ρε παιδί μου...

Επεξ/σία από TsAkira
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TsAkira είπε

Ενα έχω να πω. Το CP2077 με ολα τα settings τέρμα είναι σοκαριστικό.... Μου έχει πέσει το σαγόνι....

Επίσης, το control αξίζει; Γενικά θέλω προτάσεις για να δω λίγο γραφικό ρε παιδί μου...

RDR2, metro exodus

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, TsAkira είπε

Ενα έχω να πω. Το CP2077 με ολα τα settings τέρμα είναι σοκαριστικό.... Μου έχει πέσει το σαγόνι....

Επίσης, το control αξίζει; Γενικά θέλω προτάσεις για να δω λίγο γραφικό ρε παιδί μου...

Καρα-αξιζει. Και Hitman Trilogy, απολαυστικο stealth playground με εξαιρετικο τεχνικο τομεα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τα Hitman τα τελευταία δεν μ' αρέσουν, προτιμώ κάτι σε Absolution που ήταν φάση ''Splinter Cell'' παρά αυτό το ''επεισοδιακό'' με τα τελευταία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, TsAkira είπε

Ενα έχω να πω. Το CP2077 με ολα τα settings τέρμα είναι σοκαριστικό.... Μου έχει πέσει το σαγόνι....

Επίσης, το control αξίζει; Γενικά θέλω προτάσεις για να δω λίγο γραφικό ρε παιδί μου...

Αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...