Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Το gsync+vsync on ισχύει και για gsync combatible monitors?

Επίσης gsync on για μόνο πλήρη οθόνη; Η για πλήρη οθόνη + παράθυρα;

Ναι.

Αλλά το MUST είναι να βάλεις fps limiter μέσα από το control panel 3-4 fps κάτω από το refresh rate της οθόνης σου, ανάλογα πάντα το refresh rate της. Π.χ. στα 72Hz θα βάλεις -2 fps = 70.

Στα 144Hz θα βάλεις -4 = 140fps

Εγώ την έχω στα 120 και το έχω στο -3.

Το fps cap είναι το MUST. Το vsync είναι προαιρετικό, ούτως ή άλλως εξαιρετικά σπάνια θα χρησιμεύσει αφού έχεις βάλει cap.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ναι.

Αλλά το MUST είναι να βάλεις fps limiter μέσα από το control panel 3-4 fps κάτω από το refresh rate της οθόνης σου, ανάλογα πάντα το refresh rate της. Π.χ. στα 72Hz θα βάλεις -2 fps = 70.

Στα 144Hz θα βάλεις -4 = 140fps

Εγώ την έχω στα 120 και το έχω στο -3.

Το fps cap είναι το MUST. Το vsync είναι προαιρετικό, ούτως ή άλλως εξαιρετικά σπάνια θα χρησιμεύσει αφού έχεις βάλει cap.

Αν το fps cap το βάζουμε μέσα από τα settings του game? Αλλά θα μου πεις μπορεί να υπάρχουν παιχνίδια που να μην έχουν αυτή την επιλογή η ακόμα και για να μη το ψάχνουμε το βάζουμε μια και καλή από το control panel και ξεμπερδευουμε. 

Μπορείς να μου πεις επειδή σε μένα είναι στα ελληνικά το nvidia control panel, πως ακριβώς το ονομαζει το fps limiter για να το ρυθμισω;

Επίσης το vsync ειναι το "κάθετος συγχρονισμός" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, Acmilangr2 said:

Μπορεί να πέσει κάτω απο τα 7ms γιατί  πχ στα 140 καρέ μέσα σε ένα δευτερόλεπτο κάποια απο αυτά να εμφανιστούν σε 5ms και κάποια σε 10ms. 

Δηλαδή όταν λέω εγώ ότι στο farcry 6 έχει Tearing και ο @azazil1190 ότι έχει στο Resident evil 4 είμαστε στραβοί;

In reality, however, frametime from frame to frame varies, so just because an average framerate of 144 per second has an average frametime of 6.9ms per frame, doesn’t mean all 144 of those frames in each second amount to an exact 6.9ms per; one frame could render in 10ms, the next could render in 6ms, but at the end of each second, enough will hit the 6.9ms render target to average 144 FPS per.

 

 

Έχεις tearing με Gsync + FPS Cap  πχ σε monitor  144Hz να εχεις fps cap στα 141 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Αν το fps cap το βάζουμε μέσα από τα settings του game? Αλλά θα μου πεις μπορεί να υπάρχουν παιχνίδια που να μην έχουν αυτή την επιλογή η ακόμα και για να μη το ψάχνουμε το βάζουμε μια και καλή από το control panel και ξεμπερδευουμε. 

Μπορείς να μου πεις επειδή σε μένα είναι στα ελληνικά το nvidia control panel, πως ακριβώς το ονομαζει το fps limiter για να το ρυθμισω;

Επίσης το vsync ειναι το "κάθετος συγχρονισμός" ;

Ναι. Κάθετος συγχρονισμός. 

Επέλεξε το low latency στο control panel (δεν θυμάμαι στα ελληνικά) και θα σου βάλει αυτόματα cap 

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Έχεις tearing με Gsync + FPS Cap  πχ σε monitor  144Hz να εχεις fps cap στα 141 ??

Σε κάποια παιχνίδια ναι. (117 cap σε 120hz TV). 

 

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ασχολήθηκα ποτέ παραπάνω από τα βασικά. 
Έχω v sync πάντα off. 
g sync εννοείται on. 
και ingame επιλογή το display μου στα 144hz. 
 

ούτε χαμηλότερο cap στα hz, ούτε τίποτα. 
 

δεν έχω αντιληφθεί ποτέ κανένα πρόβλημα με tearing ή input lag κτλ. 
 

κάνω κάτι λάθος δηλαδή;

χανω κάτι;

προς τι όλη αυτή η αβεβαιότητα σχετικά με το σωστό και το λάθος σε αυτό το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Ναι. Κάθετος συγχρονισμός. 

Επέλεξε το low latency στο control panel (δεν θυμάμαι στα ελληνικά) και θα σου βάλει αυτόματα cap 

Σε κάποια παιχνίδια ναι. (117 cap σε 120hz TV). 

 

30  σελίδες για κάτι  που θέλει κυριολεκτικά δοκιμή 6 δευτερολέπτων. Άνοιξα doom eternal με 116 fps cap χωρίς vsync, έβλεπα frametimes κάτω από 8.5ms. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

έβλεπα frametimes κάτω από 8.5ms.

1) Περισσότερο μας ενδιαφέρει τι αντιλαμβάνεσαι σαν χρήστης, όχι τι γράφει το OSD.

2) 8,333333 ms για 120Hz και όχι 8,5ms

3) Δοκίμασε και κάνα άλλο γιατί αυτό είναι Vulcan, μπορεί να υπάρχει κάποιου είδους σκάλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

1) Περισσότερο μας ενδιαφέρει τι αντιλαμβάνεσαι σαν χρήστης, όχι τι γράφει το OSD.

2) 8,333333 ms για 120Hz και όχι 8,5ms

3) Δοκίμασε και κάνα άλλο γιατί αυτό είναι Vulcan, μπορεί να υπάρχει κάποιου είδους σκάλωμα.

FPS cap στα 116 σημαίνει 8.6 ms. Το γεγονός ότι βγάζει και κάτω από 8.5ms (παρόλο που όντως είναι μέσα στο refresh της οθόνης) σημαίνει ότι το fps cap δεν κάνει τίποτα για τα frametimes. Έβλεπα και frames από 8.1 έως 7.5 ms. 

To τι αντιλαμβάνεσαι είναι άσχετο εδώ,, συζητάμε για το αν υπάρχει tearing - όχι για το αν το αντιλαμβάνεσαι. Αλλός μπορεί να παίζει τίγκα uncapped και να μην βλέπει tearing, δεν είναι εκεί το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

To τι αντιλαμβάνεσαι είναι άσχετο εδώ,, συζητάμε για το αν υπάρχει tearing - όχι για το αν το αντιλαμβάνεσαι. Αλλός μπορεί να παίζει τίγκα uncapped και να μην βλέπει tearing, δεν είναι εκεί το θέμα.

Μα εκεί είναι το θέμα. Τι αντιλαμβάνεται ο καθένας.

Και σε ένα 360Hz monitor αν παίζεις με με Vsync off χωρίς limiter θεωρητικά θα υπάρχει tearing σε κάποια παιχνίδια.

Απλά δε θα το δει ποτέ κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Μα εκεί είναι το θέμα. Τι αντιλαμβάνεται ο καθένας.

Και σε ένα 360Hz monitor αν παίζεις με με Vsync off χωρίς limiter θεωρητικά θα υπάρχει tearing σε κάποια παιχνίδια.

Απλά δε θα το δει ποτέ κανείς.

E ναί ρε συ αλλα από την στιγμή που με vsync on δεν έχεις κάνενα drawback, γιατι να μην το ανοίγεις; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...