Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, cyberguy είπε

Δεν άντεξα λύγισα και εγώ στον πειρασμό, παράγγειλα 4090 Gigabyte OC μαζί με αυτό το καλώδιο https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Accessories-|-Parts/PC-Components/Power-Supplies/Premium-Individually-Sleeved-Type-4-12VHPWR-Cable/p/CP-8920334 και ψάχνομαι για ετοιμοπαράδοτο τον adaptor της cablemod για 180 μοιρες

https://store.cablemod.com/product/cablemod-12vhpwr-180-degree-angled-adapter-variant-b/

με γεια το καρτόνι εγώ πάντως όταν πήρα την κάρτα μετά από μια βδομάδα τσίμπησα και αυτό: Be Quiet Pure Power 12 M 1000W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Modular 80 Plus Gold | Skroutz.gr που μου το είχε προτείνει ο @akoinonitos..

δε ξέρω αλλα δε θα έμπλεκα με 2 αντάπτορες δε μου κάθεται καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Το Gsync Απαιτεί VSYNC ON για να δουλεύει πάντα σωστά

Αυτό ισχύει και για την 2000 σειρά; (2070 super)

Οπότε προτείνετε vsync on στο control panel, αλλά στο game, vsync  off, σωστά; 

Επίσης στο control panel για Gsync έχει να επιλέξεις η σκέτο πλήρη οθόνη, η αλλιώς πλήρη οθόνη και παράθυρα.

Το έχω μόνο για πλήρη οθόνη όπως ήταν από προεπιλογή. Τώρα που τα νέα games τα βγάζουν borderless windowed, μηπως πρέπει να το αλλάξουμε αυτό; Η καλύπτεται απο πλήρη οθόνη πάλι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Το Gsync Απαιτεί VSYNC ON για να δουλεύει πάντα σωστά

Ποιος το λέει αυτό;

Το G-Sync υπάρχει για να συγχρονίζει refresh rate με fps.

Τι μας ενδιαφέρει το VSync. Παλιά μπορεί να ίσχυε κάτι τέτοιο. Τώρα δεν ισχύει.

Με cap από το control panel 1,5 χρόνο τώρα και δουλεύει άψογα το G-Sync. Tearing δεν έχω δει.

37 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

άρα για να συνοψίσουμε gsync on, vsync on από nvcp (κλειστώ στο παιχνίδι) και frame cap -3 fps πάλι από nvcp είναι το σωστό combo?

Κάνε τα πειράματα σου.

Σε εμένα το nv control panel cap -3 και -4 και vsync off δουλεύει άψογα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ποιος το λέει αυτό;

Το G-Sync υπάρχει για να συγχρονίζει refresh rate με fps.

Τι μας ενδιαφέρει το VSync. Παλιά μπορεί να ίσχυε κάτι τέτοιο. Τώρα δεν ισχύει. 

https://blurbusters.com/gsync/gsync101-input-lag-tests-and-settings/14/

 

Αν ίσχυε παλιά γιατί τώρα να μην ισχύει; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ποιος το λέει αυτό;

Το G-Sync υπάρχει για να συγχρονίζει refresh rate με fps.

Τι μας ενδιαφέρει το VSync. Παλιά μπορεί να ίσχυε κάτι τέτοιο. Τώρα δεν ισχύει.

Με cap από το control panel 1,5 χρόνο τώρα και δουλεύει άψογα το G-Sync. Tearing δεν έχω δει.

Ρε μαν σκέψου λίγο πως δουλεύει η οθόνη και πως η κάρτα. 

Ένα 144αρι monitor ανανεώνεται κάθε 6,94ms. Με frame cap στα 141 η κάρτα θα βγάζει 1 frame κάθε 7ms - on AVERAGE. Κάποια frames ομως θα βγαίνουν πιο αργά, και κάποια ποιο γρήγορα. Οταν 1 frame λοιπόν βγει σε λιγότερο από 6,94ms που μπορεί να ανανεώσει η οθόνη, θα έχεις tearing. Εκει μπαίνει στο παιχνίδι το VSync 

 

ΥΓ1. Από το link παραπάνω το VSync δεν πετάει το frame, αλλά παγώνει το γρήγορο frame για όσο χρόνο χρειάζεται για να σχεδιαστεί το προηγούμενο 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Acmilangr2 είπε

https://blurbusters.com/gsync/gsync101-input-lag-tests-and-settings/14/

 

Αν ίσχυε παλιά γιατί τώρα να μην ισχύει; 

Μέσα σε 6 χρόνια πολλά αλλάζουν.

Εκτός από το Windows 2000 style GUI του NV control panel βέβαια 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε μαν σκέψου λίγο πως δουλεύει η οθόνη και πως η κάρτα. 

Ένα 144αρι monitor ανανεώνεται κάθε 6,94ms. Με frame cap στα 141 η κάρτα θα βγάζει 1 frame κάθε 7ms - on AVERAGE. Κάποια frames ομως θα βγαίνουν πιο αργά, και κάποια ποιο γρήγορα. Οταν 1 frame λοιπόν βγει σε λιγότερο από 6,94ms που μπορεί να ανανεώσει η οθόνη, θα έχεις tearing. Εκει μπαίνει στο παιχνίδι το VSync που πετάει αυτό το frame στα σκουπίδια 

Εγώ στο far cry 6 ξέχασα να βάλω vsync on και ενώ στο παιχνίδι ήταν οκ στον χάρτη είχε tearing 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε μαν σκέψου λίγο πως δουλεύει η οθόνη και πως η κάρτα. 

Ένα 144αρι monitor ανανεώνεται κάθε 6,94ms. Με frame cap στα 141 η κάρτα θα βγάζει 1 frame κάθε 7ms - on AVERAGE. Κάποια frames ομως θα βγαίνουν πιο αργά, και κάποια ποιο γρήγορα. Οταν 1 frame λοιπόν βγει σε λιγότερο από 6,94ms που μπορεί να ανανεώσει η οθόνη, θα έχεις tearing. Εκει μπαίνει στο παιχνίδι το VSync 

Θυμάμαι έκανα δοκιμές και στο -2 όντως έβλεπα tearing περιστασιακά.

Στο -3 δεν έχω δει. Αλλά για χάρη σου θα το πάω στο -4. V-sync δεν ενεργοποιώ 😍 😁

Ούτε και reflex σε κάποια παιχνίδια, π.χ. BF2042 αφού σίγουρα μου κόβει fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Θυμάμαι έκανα δοκιμές και στο -2 όντως έβλεπα tearing περιστασιακά.

Στο -3 δεν έχω δει. Αλλά για χάρη σου θα το πάω στο -4. V-sync δεν ενεργοποιώ 😍 😁

Το - 3 το κάνεις ώστε  μην τυχόν και η gpu από τα πολλά άλογα μαρσάρει πολύ και φτάσει τα hz της οθόνης, να το πω λαϊκά. 

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Θυμάμαι έκανα δοκιμές και στο -2 όντως έβλεπα tearing περιστασιακά.

Στο -3 δεν έχω δει. Αλλά για χάρη σου θα το πάω στο -4. V-sync δεν ενεργοποιώ 😍 😁

Βάλε τέρμα sensitivity το ποντίκι και κούνα το πάνω κάτω, θα δεις και στο - 4 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας λόγος που δεν βλέπετε tearing/stutering είναι γιατί δεν παίζετε με αναλογικό μοχλό. 

6 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Μέσα σε 6 χρόνια πολλά αλλάζουν.

Εκτός από το Windows 2000 style GUI του NV control panel βέβαια 🤣

Και εκτός από το ρακ μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

με γεια το καρτόνι εγώ πάντως όταν πήρα την κάρτα μετά από μια βδομάδα τσίμπησα και αυτό: Be Quiet Pure Power 12 M 1000W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Modular 80 Plus Gold | Skroutz.gr που μου το είχε προτείνει ο @akoinonitos..

δε ξέρω αλλα δε θα έμπλεκα με 2 αντάπτορες δε μου κάθεται καλά!

και εγω το σκεφτηκα μετον εξτρα ανταπτορα, ευτυχως το καλώδιο κουμπώνει απευθείας στο PSU. Επίσης πηρα πριν ενα χρονο RM850Χ και λυπάμαι να το αλλάξω τόσο νωρίς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια, δεν χρειαζεται να κανετε αλχημιες με το G-Sync εν ετη 2023 (τα guides ειχα γραφτει παρα πολυ παλια, πλεον το G-Sync δουλευει out of the box χωρις να κανετε κατι). Οταν εχετε ενεργοποιημενο G-Sync απο το NVPanel, το monitor τρεχει βαση του G-Sync, ειτε βαλετε VSync Off ειτε VSync On.

Οπως ειπαν κι αλλοι, καλο ειναι να βαλετε framerate limiter για Hz-2 ωστε να μην βγειτε απο το G-Sync window. Aν βγειτε θα φατε tearing αν εχετε VSync Off. Αυτο ειναι το μοναδικο σημειο για το οποιο καποιος ενεργοποιει το VSync στο G-Sync monitor (για να μην βγει ποτε απο το G-Sync window χωρις να μπλεχνει με framerate limiters).

 

 

Επεξ/σία από john2gr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gsync on+fast sync+ 162cap που παίζω στην uw μου αρέσει σαν συνδιασμός και πιάνει το καπ.Εαν βάλω vsync on δεν μου μαξαρει το καπ που έχω αλλά παίζει κάπου στα 157-158fps.

Στην 4κ το έχω gsync on+vsync on +117cap.

Θα δοκιμάσω και στα δύο με κλειστό το vsync ,μόνο gsync k cap

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Gsync on+fast sync+ 162cap που παίζω στην uw μου αρέσει σαν συνδιασμός και πιάνει το καπ.Εαν βάλω vsync on δεν μου μαξαρει το καπ που έχω αλλά παίζει κάπου στα 157-158fps.

Στην 4κ το έχω gsync on+vsync on +117cap.

Θα δοκιμάσω και στα δύο με κλειστό το vsync ,μόνο gsync k cap

Εσύ δεν ζεις σε σπίτι. Σε gaming room ζεις. 

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...