Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sokos1 είπε

@Herald πως το βάζεις αυτό το frame cap? απο το Nvidia control panel φαντάζομαι?
τι value θα είναι μια λογική τιμή για 2k gaming, ας πούμε 120fps (το μονιτορ μου ειναι 144hz)

RTSS το καλύτερο. Και δεν χρειάζεται να βάλεις limit, απλά ενεργοποιείς το G-Sync + V-Sync στο control panel της NVIDIA και κάνει μόνο του limit 5-6FPS κάτω από τα Hz της οθόνης. Εσένα π.χ θα lock-άρει στα 138.

Επίσης ενεργοποιείς πάντα το Reflex σε όποιο παιχνίδι το υποστηρίζει.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Στις φτηνές υλοποιήσεις οκ, στις πανάκριβες που χρεώνουν οι AIBs ό,τι θέλουν, γιατί υπάρχουν προβλήματα ;

Ούτε τα 1350 για τις eagle ήταν λίγα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Arkin said:

zotac που δεν τις εχουν σε εκτιμησει καποιοι δινουν 5 χρονια εγγυηση και ειναι τερμα αθορυβες στο coil whine ακομα δεν ακουσα ουτε κιχ ουτε σε παρα πολλα fps. Το coil whine μπορει να γινει ανυποφορο πολλες φορες και πρεπει να αλλαζετε η καρτα αμεσα χωρις πολλα πολλα. 

Σε 4070Ti γενικά δε θα ακούσεις coil whine.

Στα μεγάλα μοντέλα υπάρχει το coil whine.

5 hours ago, Psycho_Warhead said:

Είναι τσουτσέκια οι εταιρείες και κόβουν από παντού, εδώ χρυσοπληρώνεις Asus ROG και ενώ σκούζει σαν γουρούνι που σφάζεται(coil whine) η εταιρεία δεν κάνει αντικατάσταση.. 

Τι αντικατάσταση; Αφού πάλι coil whine θα έχει.

Το PCB είναι σούπερ όμως.

Διαφορετικά θέματα.

Απόδειξη οι Gigabyte που τις κράζουμε τώρα για το Diablo. Οι Gigabyte λοιπόν έχουν το λιγότερο coil whine.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Σε 4070Ti γενικά δε θα ακούσεις coil whine.

Στα μεγάλα μοντέλα υπάρχει το coil whine.

Στην 1070ti το 2019 μου ειχε παρει τα αυτια. Απο την reference 5700xt ειχα και εκει μηδεν coil whine. Απο την 6700xt ειχα ενα μικρο coil whine που ακουγονταν σε μεγαλα load απο 6800xt παλι καθολου. Δηλαδη δεν θεωρω τον κανονα να ακουμε coil whine μονο απο τα μοντελα που καινε τρελο ρευμα. Οπως μπορεις να ακουσεις και απο μια 3060 με 170watt tdp ετσι μπορει να μην ακους και καθολου απο μια 4090. Την 4070ti και στο τερμα που την δουλεψα με OC στα 300watt δεν ακουσα τιποτα και τον εχω διπλα τον πυργο. Ειναι θεμα τυχης θα πω εγω και αν υπαρχει αρκετο πρεπει να γινεται RMA αμεσα απο την εταιρια χωρις πολλα πολλα. Το 19 το ειχα τρεξει 2 μηνες μεχρι mail στην asus στην αμερικη εστειλα απο Ελλαδα η infoquest δεν βρηκε κανενα προβλημα και ηταν ετοιμοι να μου την στειλουν πισω και να κρατησω μια καρτα που τσιριζε αρκετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, sokos1 said:

@Herald πως το βάζεις αυτό το frame cap? απο το Nvidia control panel φαντάζομαι?
τι value θα είναι μια λογική τιμή για 2k gaming, ας πούμε 120fps (το μονιτορ μου ειναι 144hz)

Η καλύτερη λύση με το μικρότερο input lag/delay είναι μέσω του παιχνιδιού, αν αυτό το υποστηρίζει.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Το coil whine μπορει να γινει ανυποφορο πολλες φορες και πρεπει να αλλαζετε η καρτα αμεσα χωρις πολλα πολλα. 

είσαι σίγουρος για αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...