Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τρελη δουλεια στο Uncharted 4 στο DLSS

Η πρωτη εικονα ειναι με τερμα ultra performance η δευτερη με quality και η τριτη native. Προσπαθω να δω διαφορα οχι με ζουμ αλλα στατικη εικονα στο παιχνιδι η κινηση και δεν μπορω. Και η καρτα απο 83% στο 40% με ultra performance. 

UNCHARTED-Legacy-of-Thieves-Collection-S
UNCHARTED-Legacy-of-Thieves-Collection-S
UNCHARTED-Legacy-of-Thieves-Collection-S

 

Και εδω fsr ultra performance που επισης ειναι εξαιρετικο δεν ξερω αν εχω δει καλυτερη υλοποιηση απο εδω και στο dlss και στο fsr

UNCHARTED-Legacy-of-Thieves-Collection-S

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Τρελη δουλεια στο Uncharted 4 στο DLSS

Η πρωτη εικονα ειναι με τερμα ultra performance η δευτερη με quality και η τριτη native. Προσπαθω να δω διαφορα οχι με ζουμ αλλα στατικη εικονα στο παιχνιδι η κινηση και δεν μπορω. Και η καρτα απο 83% στο 40% με ultra performance. 

UNCHARTED-Legacy-of-Thieves-Collection-S
UNCHARTED-Legacy-of-Thieves-Collection-S
UNCHARTED-Legacy-of-Thieves-Collection-S

 

Και εδω fsr ultra performance που επισης ειναι εξαιρετικο δεν ξερω αν εχω δει καλυτερη υλοποιηση απο εδω και στο dlss και στο fsr

UNCHARTED-Legacy-of-Thieves-Collection-S

Ένα μαύρο πράγμα ειναι. Τι διαφορές να δεις;

Διαφορές θ δεις με έντονα χρώματα/φωτεινότητα.

Εγώ πάντως το τελείωσα με Native +ΤΑΑ και 150% resolution scale σε 1080p monitor 

Κλάσεις ανώτερο έτσι από DLSS/FSR. Κυρίως σε κίνηση όπου τα DLSS/FSR τρεμοπαιζαν (shimmering) ενώ το native άψογο.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ένα μαύρο πράγμα ειναι. Τι διαφορές να δεις;

Διαφορές θ δεις με έντονα χρώματα/φωτεινότητα.

Εγώ πάντως το τελείωσα με Native +ΤΑΑ και 150% resolution scale σε 1080p monitor 

Κλάσεις ανώτερο έτσι από DLSS/FSR. Κυρίως σε κίνηση όπου τα DLSS/FSR τρεμοπαιζαν (shimmering) ενώ το native άψογο.

Βρε εγω το τελειωσα σε 3440x1440 native τελειως με reshade για λιγο παραπανω χρωμα και ηταν πανεμορφο πραγματικα παντου απλα ειπα να δοκιμασω dlss/fsr για να δω και τελικα εχουν κανει εξαιρετικη δουλεια. 

Εδω οι παρακατω εικονες η μια fsr quality η αλλη dlss quality και μια native. Πειτε μου πια ειναι πια

Spoiler

1.png

Spoiler

2.png

Spoiler

3.png

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εδω οι παρακατω εικονες η μια fsr quality η αλλη dlss quality και μια native. Πειτε μου πια ειναι πια

Ελάχιστες διαφορές.

Την πιο σωστή εικόνα την έχει η νούμερο 3.

Αυτή θα έλεγα ότι είναι η native.

1 = FSR, 2=DLSS, 3=Native

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Ελάχιστες διαφορές.

Την πιο σωστή εικόνα την έχει η νούμερο 3.

Αυτή θα έλεγα ότι είναι η native.

1 = FSR, 2=DLSS, 3=Native

Η πρώτη είναι η native η δεύτερη dlss η τρίτη fsr. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Η πρώτη είναι η native η δεύτερη dlss η τρίτη fsr. 

Απίστευτο το FSR σε αυτό το παιχνίδι.

Σε στατική εικόνα πραγματικά δε βλέπεις διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Η πρώτη είναι η native η δεύτερη dlss η τρίτη fsr. 

Μήπως μπέρδεψες τα SS? Η 1η φαίνεται ξεκάθαρα FSR, είναι η πιο sharp από όλες μακράν, η 2η native και η 3η DLSS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Απίστευτο το FSR σε αυτό το παιχνίδι.

Σε στατική εικόνα πραγματικά δε βλέπεις διαφορά.

 

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Μήπως μπέρδεψες τα SS? Η 1η φαίνεται ξεκάθαρα FSR, είναι η πιο sharp από όλες μακράν, η 2η native και η 3η DLSS. 

Όχι δεν μπέρδεψα κάτι παιδιά. Πρώτα έβγαλα screen με native μετα με dlss quality και τέλος fsr quality. Και τις ονόμασα 1 2 3. Να ξανά τσεκάρω για σίγουρα λέτε? Την πιο soft εικονα μου τη δίνει το dlss με λίγο τσίμπημα sharpening θα έρθει στα ίσια του και αυτό. Γενικά λιγο που δοκίμασα και τα 2 μέχρι balanced είναι πολύ τίμια και στην κίνηση. Στο ultra performance fsr είδα αρκετό shimmering σε αρκετά σημεία στο dlss ultra performance είδα artifacts στον καπνό ελάχιστο shimmering όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

 

Όχι δεν μπέρδεψα κάτι παιδιά. Πρώτα έβγαλα screen με native μετα με dlss quality και τέλος fsr quality. Και τις ονόμασα 1 2 3. Να ξανά τσεκάρω για σίγουρα λέτε? Την πιο soft εικονα μου τη δίνει το dlss με λίγο τσίμπημα sharpening θα έρθει στα ίσια του και αυτό. Γενικά λιγο που δοκίμασα και τα 2 μέχρι balanced είναι πολύ τίμια και στην κίνηση. Στο ultra performance fsr είδα αρκετό shimmering σε αρκετά σημεία στο dlss ultra performance είδα artifacts στον καπνό ελάχιστο shimmering όμως. 

Βάλε κάνα ss με μακρινές λεπτές γραμμές (π.χ. καλώδια ρεύματος). Εκεί κλέβει το DLSS και ξεχωρίζει αμέσως. Το FSR τα χαλάει τελείως, το native χάνει μερικά σημεία αλλά είναι το πιο πιστό εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

 

Όχι δεν μπέρδεψα κάτι παιδιά. Πρώτα έβγαλα screen με native μετα με dlss quality και τέλος fsr quality. Και τις ονόμασα 1 2 3. Να ξανά τσεκάρω για σίγουρα λέτε? Την πιο soft εικονα μου τη δίνει το dlss με λίγο τσίμπημα sharpening θα έρθει στα ίσια του και αυτό. Γενικά λιγο που δοκίμασα και τα 2 μέχρι balanced είναι πολύ τίμια και στην κίνηση. Στο ultra performance fsr είδα αρκετό shimmering σε αρκετά σημεία στο dlss ultra performance είδα artifacts στον καπνό ελάχιστο shimmering όμως. 

Τι ΑΑ έχει το παιχνίδι? Αν η 1η είναι native αποκλείεται να έχει ΤΑΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Τι ΑΑ έχει το παιχνίδι? Αν η 1η είναι native αποκλείεται να έχει ΤΑΑ 

ΤΑΑ έχει. Άψογο ΤΑΑ όμως, όπως τα περισσότερα παιχνίδια 2021+.

Κάτι με το sharpening παίζει στις photos του Arkin.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλω τώρα δώστε μου 5 λεπτά. Reshade έχω για χρώμα και curves για αντίθεση δεν χρησιμοποιώ sharpening φίλτρο. Ρυθμίσεις όλα ultra δεν έχει να επιλέξω ΑΑ από ότι είδα. 

Native

Spoiler

Native.png

DLSS QUALITY[ΧΩΡΙΣ SHARPEN H ΠΑΝΩ ΕΙΚΟΝΑ ΜΕ 60% Η ΚΑΤΩ

Spoiler

DLSS-NO-SHARPEN.png

DLSS-60-SHARPEN.png
 

FSR QUALITY[ΧΩΡΙΣ SHARPEN H ΠΑΝΩ ΕΙΚΟΝΑ ΜΕ 30% Η ΚΑΤΩ

Spoiler

FSR-NO-SHARPEN.png
FSR-30-SHARPEN.png

 

Και εδω stock vs reshade. Πανω native κατω reshade

Spoiler

STOCK.png
RESHADE.png

 

 

 

NVIDIA DLSS 3 Frame Generation DLL 1.10.0 

https://www.techpowerup.com/download/nvidia-dlss-3-frame-generation-dll/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...