Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

άρρωστα γούστα... μερακλής είσαι :P 

Ναι η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο ανώμαλος σε αυτά .

8 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Χειροτερη και απο τη Manli Gallardo.
Κολλας ενα μεγαλο αυτοκολλητο στο side panel και ολα καλα :P

😂

Να βγάλω την σουπριμ να βάλω την νοκτουα asus 4080/4090 . Εννοείται πως όχι.

Το έχω μπιμπελό στον μικρό το pc

 

IMG_20230211_110628.jpg

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Να βγάλω την σουπριμ να βάλω την νοκτουα asus 4080/4090 . Εννοείται πως όχι.

Το έχω μπιμπελό στον μικρό το pc

άμα δεν κάθεται καλά απείλησε τον ότι θα του πάρεις την άλλη για τιμωρία... σε φάση φάε τα λαχανικά σου γιατί θα σου βάλω noctua στο pc hahaha ο φόβος και ο τρόμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

άμα δεν κάθεται καλά απείλησε τον ότι θα του πάρεις την άλλη για τιμωρία... σε φάση φάε τα λαχανικά σου γιατί θα σου βάλω noctua στο pc hahaha ο φόβος και ο τρόμος

Μπα δεν μασάει γιατί με κάνει ότι θέλει στο τέλος 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tambas91 είπε

άρρωστα γούστα... μερακλής είσαι :P 

Αμα "ακούσεις" πόσο αθόρυβα ειναι τα a12x25 ανεμιστήρια που έχει αυτή η κάρτα.. Είχα την 3090 με 2 τέτοια deshrouded, έρωτας. Άμα βγει και 4090 Noctua θα μετανιώσω που πήρα την palit 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Herald είπε

Αμα "ακούσεις" πόσο αθόρυβα ειναι τα a12x25 ανεμιστήρια που έχει αυτή η κάρτα.. Είχα την 3090 με 2 τέτοια deshrouded, έρωτας. Άμα βγει και 4090 Noctua θα μετανιώσω που πήρα την palit 

Εγω οποια και να βαλω το ιδιο μου κανει γιατι το case εχει αλλα 12 fans μεσα.
Συνηθως παιζω με headset ή ακουω μουσικη παραλληλα :P
Γενικα παντως δεν εχω τετοια κολληματα κοιμαμαι και με κομπρεσερ να τρυπανε.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εγω οποια και να βαλω το ιδιο μου κανει γιατι το case εχει αλλα 12 fans μεσα.
Συνηθως παιζω με headset ή ακουω μουσικη παραλληλα :P
Γενικα παντως δεν εχω τετοια κολληματα κοιμαμαι και με κομπρεσερ να τρυπανε.

Πες μου ότι έχεις ακόμα και hdd που τρώνε τον τόπο από το θόρυβο? Βρε ηρεμία δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό από ένα σύστημα. Να κοιμάσαι με hdd που δουλεύει το θεωρώ κατόρθωμα το ίδιο και με υπολογιστή που κάθετε idle και δουλεύουν πάνω από 400 στροφές τα fans του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πες μου ότι έχεις ακόμα και hdd που τρώνε τον τόπο από το θόρυβο? Βρε ηρεμία δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό από ένα σύστημα. Να κοιμάσαι με hdd που δουλεύει το θεωρώ κατόρθωμα το ίδιο και με υπολογιστή που κάθετε idle και δουλεύουν πάνω από 400 στροφές τα fans του. 

Φυσικα και εχω HDD και στα 2 pc.
Σιγα να μην αποθηκευω ταινιες ,σειρες, φωτογραφιες,3d printer files κτλ σε SSD και να τα κλαιω.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Φυσικα και εχω HDD και στα 2 pc.
Σιγα να μην αποθηκευω ταινιες ,σειρες, φωτογραφιες,3d printer files κτλ σε SSD και να τα κλαιω.

Ήρωας. Το 18 είχα τραβήξει 5 6 μέτρα USB σε hdd dock που ήταν κλειστό σε ντουλάπι γιατι ήταν το μόνο που έκανε θόρυβο στον πύργο και επειδή πάλι ακούγονταν στο δωμάτιο αυτός ο αιώνιος θόρυβος της βελόνας στο δίσκο τους ακύρωσα τελείως. Ταινίες σειρές κατεβαίνουν πια άμεσα με τις ταχύτητες που έχουμε. Φωτογραφιες η προσωπικά αρχεία μια φορά τη βδομάδα αυτόματο ανέβασμα σε 3 4 cloud και τέλος. Τους hdd θα τους κουμπώσω μια φορά το χρόνο αν θέλω να κρατήσω καμία κλασική ταινία σε 4Κ remux και μέχρι εκεί. Ήδη έχουν πέσει αρκετά τα 2tb σε nvme και γίνονται όλο και πιο προσιτά με 3 τέτοιους καθάρισες στον κεντρικό πύργο. 

Μιας και αναφέρθηκε πάνω η 4080 με noctua. Δείτε και θερμοκρασίες με τα 23db που έχει. Η pny με λίγο παραπάνω και πολύ καλύτερες θερμοκρασίες δείχνει πολύ καλύτερη επιλογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ήρωας. Το 18 είχα τραβήξει 5 6 μέτρα USB σε hdd dock που ήταν κλειστό σε ντουλάπι γιατι ήταν το μόνο που έκανε θόρυβο στον πύργο και επειδή πάλι ακούγονταν στο δωμάτιο αυτός ο αιώνιος θόρυβος της βελόνας στο δίσκο τους ακύρωσα τελείως. Ταινίες σειρές κατεβαίνουν πια άμεσα με τις ταχύτητες που έχουμε. Φωτογραφιες η προσωπικά αρχεία μια φορά τη βδομάδα αυτόματο ανέβασμα σε 3 4 cloud και τέλος. Τους hdd θα τους κουμπώσω μια φορά το χρόνο αν θέλω να κρατήσω καμία κλασική ταινία σε 4Κ remux και μέχρι εκεί. Ήδη έχουν πέσει αρκετά τα 2tb σε nvme και γίνονται όλο και πιο προσιτά με 3 τέτοιους καθάρισες στον κεντρικό πύργο. 

Μιας και αναφέρθηκε πάνω η 4080 με noctua. Δείτε και θερμοκρασίες με τα 23db που έχει. Η pny με λίγο παραπάνω και πολύ καλύτερες θερμοκρασίες δείχνει πολύ καλύτερη επιλογή. 

Το θεμα δεν ειναι αν κατεβαινουν γρηγορα ,αλλα το αν εχεις χρονο να τα δεις.
Πολλα απο αυτα αν μου αρεσουν δεν τα σβηνω τα αρχειοθετω σαν συλογη.
Φαντασου λοιπον να κατεβαζεις 500gb την εβδομαδα και τα μισα να τα σβηνεις.
Φαντασου να τρεχεις Deep Learning και να σου βγαζει 30.000 αρχεια και 800 φακελους καθε 2-3 μερες που θα τα σβησεις και παμε παλι απο την αρχη ξανα 30.000 αρχεια και 800 φακελοι.
Φαντασου να εχεις πανω απο 400.000 files για τον 3d printer.
Αν ολα αυτα τα κανεις σε ssd δεν θα σου βγαλει ουτε χρονο.
Εχω συνολικα 4ΤΒ σε SSD και 4ΤΒ σε ΗDD(2 pc  3+2 1+2) αλλα στους SSD εχω μονο windows, games, programs ολα τα αλλα γραφονται και σβηνονται σε HDD .
Οτι και να κατεβασω παει στον HDD ποτε στους SSD.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...