Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

6 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Σε 4κ native ένα σύστημα με πολύ καλο πείραγμα στις μνήμες άντε να σου δώσει 1-2fps βαριά και ανάλογα το παιχνίδι από ένα αντίστοιχο στοκ.

Το παιχνίδι γίνεται στα 1080π και 1440π που ναι εκεί αξίζει να σκαλίσεις μνήμες και είναι προτιμότερο από το να κάνεις ένα oc μονο τον cpu.Το ιδανικό βέβαια είναι oc cpu-ram-gpu εάν θες το απόλυτο.Αφου βέβαια περάσεις απο όλα τα στάδια τεστ και τρέλας μετά από το πρώτο χαστούκι αστάθειας σε παιχνίδι εφόσον έχεις περάσει τα στρες πριν και νόμιζες ότι είσαι σταθερός.Αυτη είναι η χαρά του να αρχίσεις στα μπουκέτα και κλοτσιδια το case.Οποτε κατά την διάρκεια του test-gaming βγαλτε τζάμια εάν έχετε 

90 fps δεν είχες με την 600W και χρονισμούς στο θεό?Ο Herald με την 450W 4090 είχε 89 και περνούσε όλους τους άλλους   λόγω πειραγμένης ram και εγώ είχα 83 με την παραπάνω ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Westbaum είπε

 

90 fps δεν είχες με την 600W και χρονισμούς στο θεό?Ο Herald με την 450W 4090 είχε 89 και περνούσε όλους τους άλλους   λόγω πειραγμένης ram και εγώ είχα 83 με την παραπάνω ram.

Με το μαμά bios ήμουν ,κάπου κοντά 500w είχε τράβηξε εάν θυμάμαι καλά από gpuz.

Με rams στα 7800 αρκετά σφικτά ταιμινγκς και oc cpu -gpu.Δλδ όλα μέσα και τα @@     

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία πόσο τράβηξε στο συγκεκριμένο 3λεπτο bench,το θέμα είναι πως όλοι τρέξαν σε max oc και εσύ έχεις και golden chip με χρονισμούς κοντά στο 3100 αν δεν λανθάνω😡

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Westbaum είπε

Δεν έχει σημασία πόσο τράβηξε στο συγκεκριμένο 3λεπτο bench,το θέμα είναι πως όλοι τρέξαν σε max oc και εσύ έχεις και golden chip με χρονισμούς κοντά στο 3100 αν δεν λανθάνω😡

Είναι από θέμα oc gpu το συγκεκριμένο.

Golden δεν την λες αλλά είναι καλή για αέρα 3135-3165 βγάζει αυτά του τύπου Μπεντς αλλά χάνω από vram +1650-1700 ανάλογα το Μπεντς τις θερμοκρασίες και τα κέφια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dude 🤨
o Herald ήταν 1 fps με την κλειδωμένη στα 450W που δε βγάζει πάνω από 2970HZ core.H πειραγμένη ram δίνει πολύ περισσότερο από 1-2 fps για να σε ισοφαρίσει με τέτοιους χρονισμούς.
Αν έβαζε τη δικιά σου gpu στο σύστημά του θα έπερνε 95-96 fps και δε θα μπορούσε να κοιμηθεί το βράδυ απ'τα γαμωσταυρίδια  που θα του ρίχναμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Dude 🤨
o Herald ήταν 1 fps με την κλειδωμένη στα 450W που δε βγάζει πάνω από 2970HZ core.H πειραγμένη ram δίνει πολύ περισσότερο από 1-2 fps για να σε ισοφαρίσει με τέτοιους χρονισμούς.
Αν έβαζε τη δικιά σου gpu στο σύστημά του θα έπερνε 95-96 fps και δε θα μπορούσε να κοιμηθεί το βράδυ απ'τα γαμωσταυρίδια  που θα του ρίχναμε.

Αγορίνα πίστεψε με έχω πολύ σφικτά τις ραμς μου.

Δεν είναι από ραμς η μικρη διαφορά που έχω.Του χεραλντ τσιμπάει πολύ απόδοση από την vram πάει πολύ ψηλά .Οι 4αρες τσιμπάνε πολύ απόδοση από την vram.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Dude 🤨
o Herald ήταν 1 fps με την κλειδωμένη στα 450W που δε βγάζει πάνω από 2970HZ core.H πειραγμένη ram δίνει πολύ περισσότερο από 1-2 fps για να σε ισοφαρίσει με τέτοιους χρονισμούς.
Αν έβαζε τη δικιά σου gpu στο σύστημά του θα έπερνε 95-96 fps και δε θα μπορούσε να κοιμηθεί το βράδυ απ'τα γαμωσταυρίδια  που θα του ρίχναμε.

Doubt. Έχει καλύτερο σύστημα ο αζαζιλιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Herald είπε

Doubt. Έχει καλύτερο σύστημα ο αζαζιλιος

Μπα στην ανάλυση που μιλάμε όλοι με 12900/13900 κτλ με ίδιες κάρτες κτλ παίζουμε πολύ κοντά.Απλα προσπαθώ να εξηγήσω πως κάτι τρέχει με το συγκεκριμένο Μπεντς και δεν είναι θέμα rams σε 4κ.

Dlss quality είχαμε τρέξει δεν θυμάμαι?Αλλά και πάλι στο συγκεκριμένο Μπεντς όσο και να κλοκαρα δεν έβλεπα διάφορες.Μονο manual all core δεν δοκίμασα.

 

 

3 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Που την έχεις την gpu ram στα 1800?😑

2000 πάει του χεραλντ νομίζω 

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Που την έχεις την gpu ram στα 1800?😑

Για synthetics 1900 με 2k+. Για games στα 1400 την έχω, δεν ψήνομαι να την πάρω στα χέρια όπως την 3090 😁

3 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Μπα στην ανάλυση που μιλάμε όλοι με 12900/13900 κτλ με ίδιες κάρτες κτλ παίζουμε πολύ κοντά.Απλα προσπαθώ να εξηγήσω πως κάτι τρέχει με το συγκεκριμένο Μπεντς και δεν είναι θέμα rams σε 4κ.

Dlss quality είχαμε τρέξει δεν θυμάμαι?Αλλά και πάλι στο συγκεκριμένο Μπεντς όσο και να κλοκαρα δεν έβλεπα διάφορες.Μονο manual all core δεν δοκίμασα.

 

 

2000 πάει του χεραλντ νομίζω 

Δεν ασχολήθηκα πολύ, γέρασα για benching 😁

Με το supo προσπάθησα λίγο παραπάνω αλλά πετάχτηκε ο nvidia fan με τα νερά του και μας τον έδωσε στεγνά. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Herald είπε

Για synthetics 1900 με 2k+. Για games στα 1400 την έχω, δεν ψήνομαι να την πάρω στα χέρια όπως την 3090 😁

Δεν ασχολήθηκα πολύ, γέρασα για benching 😁

Με το supo προσπάθησα λίγο παραπάνω αλλά πετάχτηκε ο nvidia fan με τα νερά του και μας τον έδωσε στεγνά. 

Και εγώ τα βαρέθηκα ,καλά να είμαστε για την επόμενη γενιά.Οτι τρέξαμε τρέξαμε.

Ο Σταύρος είναι αρχηγός εκεί στον βόρειο πόλο που είναι δεν έχει αντίπαλο .

Όσο καλό κομμάτι και να έχεις σε αέρα δεν μπορείς να πιάσεις καλό κομμάτι που είναι σε νερά.

Νόμος.

Με πορδες δεν βάφονται αυγά 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Westbaum είπε

Εντάξει,εγώ το gpu oc tuning to έκανα με 3D Mark Speedway Stress test και στα 1500+ vram έκανε artifacts ενώ unigine heaven πήγαινε πιο πάνω.

Για να bencharis σαν άνθρωπος βάζεις τα fans στο 100%, φοράς μπουφάν, βγάζεις το cpu στο μπαλκόνι τους χειμερινούς μήνες, κρασάρις ολο το pc 10-15 φορές, σώζεις τα oc profile και τα δουλεύεις με shortcut για να κάνεις αλλαγές την ώρα που τρέχει το bench (αυξάνεις συχνότητες στα ελαφριά κομμάτια του bench, ρίχνεις στα πιο βαριά) κλπα κλπα. Παλιά με την 3090 τα έκανα, τώρα βαριέμαι - χύμα και ότι κάτσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Για να bencharis σαν άνθρωπος βάζεις τα fans στο 100%, φοράς μπουφάν, βγάζεις το cpu στο μπαλκόνι τους χειμερινούς μήνες, κρασάρις ολο το pc 10-15 φορές, σώζεις τα oc profile και τα δουλεύεις με shortcut για να κάνεις αλλαγές την ώρα που τρέχει το bench (αυξάνεις συχνότητες στα ελαφριά κομμάτια του bench, ρίχνεις στα πιο βαριά) κλπα κλπα. Παλιά με την 3090 τα έκανα, τώρα βαριέμαι - χύμα και ότι κάτσει. 

Με την καμία δεν κάθομαι να τα κάνω αυτά.

Ωμά βαράς και ότι βγάλει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...