Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ φασαρία γενικά με τα μπουκάλια κλπ..Κοπανάς ανάλυση όσο σηκώνει η κάρτα και τέλος. Για παράδειγμα η 4090 είναι υπεραρκετή να τρέξει το νέο RE 4 Remake σε native 5K/max με 65-90FPS.

Ξαφνικά έγιναν όλοι competitive gamers και θέλουν 300άρια+ σε 1080/1440P.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Πολύ φασαρία γενικά με τα μπουκάλια κλπ..Κοπανάς ανάλυση όσο σηκώνει η κάρτα και τέλος. Για παράδειγμα η 4090 είναι υπεραρκετή να τρέξει το νέο RE 4 Remake σε native 5K/max με 65-90FPS.

Ξαφνικά έγιναν όλοι competitive gamers και θέλουν 300άρια+ σε 1080/1440P.

Η cpu μπουκάλα έχει νόημα όταν θες να βγάλεις παραπάνω fps, η κάρτα μπορεί αλλά το cpu όχι. Αν δεν θες δεν σε νοιάζει η ήδη μαξαρις το monitor refresh rate τότε προφανως πρακτικά δεν σε νοιάζει ακόμα και να υπάρχει μπουκάλα. 

2 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Ωραία,τότε τα 6fps τα παίρνεις από τη μνήμη εκτός αν έχεις πολύ καλύτερο oc στην palit
IMG-1278.jpg

Τρέχω manually tuned τα παντα στις μνήμες, δεν είναι θέμα συχνότητας. Και με το 6000c36 kitaki που είχα πριν ίδια νούμερα έβγαζα, αλλά το έτρεχα 6000 c30 34 34 58.

Η κάρτα που έχω είναι σαπακι από θέμα πυρήνα, stable σε games μέχρι 2970 παίζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Herald said:

Ε καλά δεν καίγομαι να σε πείσω κιόλας. Ότι νομίζει ο καθενας

Όπως το λες, tuned. Με κάτι 3200c16 xmp καταλαβαίνεις. 


μα εγω καλοπροαιρετα θελω να πειστω☺️ αλλα οσο κι αν το ψαξω δεν βρισκω το λογο,

αν κρατησω τις "αργες" DDR4 μνημες και παω σε μια αξιοπρεπη μητρικη και επεξεργαστη 12600k/13600k χρειαζονται 400/500 ευρω και θα πετυχω μια τρυπα στο νερο

αν παλι παω for the long run με 13900k +DDR5 + μητρικη ξεπερναμε το χιλιαρικο, γιατι; για να εχω ενα 10% αυξηση σε 4k που κυμαινεται average απο 120->130fps περιπου

εχμ προτιμω να εχω ενα 10% cpu bottleneck κι ας μη βγαζω τα maximum fps της καρτας

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι έχεις κάνει fine tune αυτό που είπα πιο πάνω ειδικά το tRC στο 58,εγώ απλά τρέχω XMP,δεν έχω το χρόνο η τις γνώσεις να ασχοληθώ🥲
IMG-1279.jpg

Ο HW έκανε ένα vid πρόσφατα με την 6000 tuned να κερδίζει ακόμα και 7200 stock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε tRAS 28, συνήθως δεν θέλει πείραγμα στα ρεύματα κλπ..Και αυτό κατεβάζει και το tRC. Τρέξε anta777@absulut κάνα 5ωρο να δεις αν πετάξει errors και τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Nαι έχεις κάνει fine tune αυτό που είπα πιο πάνω ειδικά το tRC στο 58,εγώ απλά τρέχω XMP,δεν έχω το χρόνο η τις γνώσεις να ασχοληθώ🥲
IMG-1279.jpg

Ο HW έκανε ένα vid πρόσφατα με την 6000 tuned να κερδίζει ακόμα και 7200 stock

Ποιες μνήμες έχεις? Πήγαινε στο αντίστοιχο νήμα να βάλουμε ένα χεράκι. Trfc 65535 και φύγαμε 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


μα εγω καλοπροαιρετα θελω να πειστω☺️ αλλα οσο κι αν το ψαξω δεν βρισκω το λογο,

αν κρατησω τις "αργες" DDR4 μνημες και παω σε μια αξιοπρεπη μητρικη και επεξεργαστη 12600k/13600k χρειαζονται 400/500 ευρω και θα πετυχω μια τρυπα στο νερο

αν παλι παω for the long run με 13900k +DDR5 + μητρικη ξεπερναμε το χιλιαρικο, γιατι; για να εχω ενα 10% αυξηση σε 4k που κυμαινεται average απο 120->130fps περιπου

εχμ προτιμω να εχω ενα 10% cpu bottleneck κι ας μη βγαζω τα maximum fps της καρτας

Αρχικά, δεν έχεις 4090 έτσι και αλλιώς. Απτην άλλη, δεν αναφέρομαι στο οικονομικό και το αν αξίζει η αναβάθμιση πλατφόρμας. 

 

Τυπικά στα βαριά παιχνίδια με rt με 4090 θα παίζεις 4k + dlss q, οπότε μιλάμε για 1440p resolution. Με 9900k και μνήμες του συρμού σε 4090 λογικά θα είσαι με μπουκαλα μόνιμη στα πάντα. Δεν θα σου έλεγα να αναβαθμίσεις πλατφόρμα, θα σου έλεγα να μην πάρεις 4090 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Herald είπε

Ποιες μνήμες έχεις? Πήγαινε στο αντίστοιχο νήμα να βάλουμε ένα χεράκι. Trfc 65535 και φύγαμε 😎

Tην kingston Renegade 6400 με Mag Tomahawk Wifi.
Θα χρειαστώ τα φώτα σου σε 2 βδομάδες🤭
Αυτή τη βδομάδα το τροφοδοτικό άρχισε να παραδίδει πνεύμα μετά από 9 χρόνια,πρέπει να πατήσω power 3-4 φορές για να ξεκινήσει και έτσι το'χω ανοιχτό 24/7.Δεν πειράζω bios για τώρα μην κλατάρει τελείως και δεν ξανανοίξει πριν παραγγείλω νέο.

Για Seasonic Vertex GX 1200 με βλέπω,αρκεί να μην σβήσει τελείως το pc μέχρι τότε😐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, Herald said:

Αρχικά, δεν έχεις 4090 έτσι και αλλιώς. Απτην άλλη, δεν αναφέρομαι στο οικονομικό και το αν αξίζει η αναβάθμιση πλατφόρμας. 

 

Τυπικά στα βαριά παιχνίδια με rt με 4090 θα παίζεις 4k + dlss q, οπότε μιλάμε για 1440p resolution. Με 9900k και μνήμες του συρμού σε 4090 λογικά θα είσαι με μπουκαλα μόνιμη στα πάντα. Δεν θα σου έλεγα να αναβαθμίσεις πλατφόρμα, θα σου έλεγα να μην πάρεις 4090 


πιστευω πως ειναι λιγο νωρις να αναβαθμισω την 4080, λεω να περιμενω ως τη σειρα 60ΧΧ και βλεπουμε

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε 4κ native ένα σύστημα με πολύ καλο πείραγμα στις μνήμες άντε να σου δώσει 1-2fps βαριά και ανάλογα το παιχνίδι από ένα αντίστοιχο στοκ.

Το παιχνίδι γίνεται στα 1080π και 1440π που ναι εκεί αξίζει να σκαλίσεις μνήμες και είναι προτιμότερο από το να κάνεις ένα oc μονο τον cpu.Το ιδανικό βέβαια είναι oc cpu-ram-gpu εάν θες το απόλυτο.Αφου βέβαια περάσεις απο όλα τα στάδια τεστ και τρέλας μετά από το πρώτο χαστούκι αστάθειας σε παιχνίδι εφόσον έχεις περάσει τα στρες πριν και νόμιζες ότι είσαι σταθερός.Αυτη είναι η χαρά του να αρχίσεις στα μπουκέτα και κλοτσιδια το case.Οποτε κατά την διάρκεια του test-gaming βγαλτε τζάμια εάν έχετε στο case.Ειδικα στην διαρκεία ενός run tm5 εάν παίζεται με μνήμες.

Το τρισάγιο πάει σύννεφο 

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Herald είπε

Και σε 4k θα υπάρχει μπουκάλι με 4090+9900k. Ειδικά αν μιλαμε για τίποτα 3200c16 μνήμες

Ναι οκ θα υπαρχει μπουκαλι αλλα αυτο το ξερεις οταν αποφασιζεις οτι δεν θα αλλαξει cpu τοσα χρονια.
Ποιος εχει την απαιτηση να μεινει 4-5 γενιες πισω και να εχει τις ιδιες επιδοσεις με τα νεα cpu;
To θεμα ειναι αν τα FPS που βγαζεις ειναι σε λογικα πλαισια με βαση τη επιλογη που εκανες να περιμενεις.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...