Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Tambas91 είπε

λοιπόν άλλο ένα για δυνατούς λύτες...

η μια είναι dlss quality η άλλη fsr quality και η άλλη native... low sharpering, 4k, όλα δεξιά

tw3 - Imgur

Spoiler

Προσωπικά, βρήκα τη σωστή σειρά ως εξής (κάμερα σ' εμένα): στη μεσαία, το φυτό κάτω αριστερά έχει δύο λουλούδια), στις άλλες δύο έχει τρία. Άρα η μεσαία είναι η native.

Η μεσαία, επίσης, είναι πιο φωτεινή σε σχέση με την πρώτη (λίγο πιο σκούρα φαίνονται τα μαλλιά του Geralt). Η τρίτη είναι στα ίδια επίπεδα φωτεινότητας με την μεσαία. Επειδή στην πρώτη τα αντικείμενα φαίνονται γενικά πιο σκούρα, σαν να προσπαθεί κάποιος να κρύψει λεπτομέρειες κάτω από το σκούρο χρώμα, υπέθεσα ότι η τελευταία είναι με dlss, άρα η πρώτη είναι με fsr.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

iazriel αισθάνεται ευλογημένος στην τοποθεσία "Σε gameplay συνθήκες δεν καταλαβαίνει Χριστό" και απολαμβάνει upscale τεχνολογίες χωρίς τα μειονεκτήματά τους.

Επεξ/σία από iazriel
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, iazriel είπε

iazriel αισθάνεται ευλογημένος στην τοποθεσία "Σε gameplay συνθήκες δεν καταλαβαίνει Χριστό" και απολαμβάνει upscale τεχνολογίες χωρίς τα μειονεκτήματά τους.

Εγώ έβγαλα τα γυαλιά για να καταλάβω ποια εικόνα είναι native και ποιες χρησιμοποιούν upscale τεχνολογίες😛..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Tambas91 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Έχεις αλλεργία στο sharpen εσύ πανάθεμά σε και σου χτυπάει έντονα στο μάτι αν και Δυσκολεύτηκες … εγώ από την άλλη μου αρέσει να το τσιμπάω λίγο στην oled το έχω στο 20

 

Nαί sharpen σε κίνηση κυριολεκτικά με πιάνει ναυτία - εμετός!

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΤΑΑ δεν παλεύεται χωρίς sharpening, άσε που τα περισσότερα παιχνίδια έχουν και σάπιο default contrast(Hogwarts Legacy π.χ) και έχεις και την ''ασπρίλα'' από πάνω..

Το καλύτερο ΑΑ ήταν και θα είναι το MSAA, είναι βαρύ ναι αλλά φτιάχνει το aliasing χωρίς να προσθέτει θολούρα. Ειδικά τότε με τα MLAA/FXAA στην PS3 εποχή ήταν χάλια μαύρα τα γκέιμς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το καλύτερο ΑΑ ήταν και θα είναι το MSAA, είναι βαρύ ναι αλλά φτιάχνει το aliasing χωρίς να προσθέτει θολούρα. Ειδικά τότε με τα MLAA/FXAA στην PS3 εποχή ήταν χάλια μαύρα τα γκέιμς.

Το καλύτερο ΑΑ είναι μια σωστή υλοποίηση του ΤΑΑ.

Βάλε Native + TAA στο Forza Horizon 5 και βρες ψεγάδι. Αλλά θα συγκρίνεις και εν κινήσει, όχι μόνο στατικά ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το ΤΑΑ έχει shimmering, δεν υπάρχει τέλεια λύση. 

Το πρόβλημα είναι το παρακάτω. Έχουμε κολλήσει στο 2018 στα γραφικά..

Red Dead Redemption 2 fans agree game still looks better than '99% of games', 5 years on

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Και το ΤΑΑ έχει shimmering, δεν υπάρχει τέλεια λύση. 

Shimmering μπορεί να έχουν όλα ή κανένα. Αν έχουν όμως τα upscaled είναι χειρότερα. Π.χ. εδώ

Μιλάμε για σύγχρονα παιχνίδια, έτσι; 2021+

Απλά έχω την εντύπωση ότι εδώ μέσα οι περισσότεροι παίζουν σε υψηλές αναλύσεις από απόσταση ή υψηλές αναλύσεις σε μικρές οθόνες οπότε δεν τα διακρίνουν εύκολα όλα αυτά.

Σε 1080p/24in και σε 1440p/27in πάντως μπορεί κάποιος να τα δει. Σε κάποια παιχνίδια δεν ενοχλούν καθόλου και χρειάζεται να ψάξεις να τα βρεις ενώ σε άλλα φαίνονται ξεκάθαρα και κάπως ενοχλούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα οχι και shimmering το ΤΑΑ. Πιο soft εικονα δεν γινεται διαγραφει παρα πολυ λεπτομερεια αλλα κανει την εικονα τερμα smooth. Βγαλε το ΤΑΑ στο SOTTR και προσπαθησε να παιξεις. Το ΤΑΑ με sharpen η SMAA το οποιο επισης ειναι πολυ καλο και οχι τοσο βαρυ οσο το MSAA ειναι μια χαρα. Στις πιο πανω εικονες η πρωτη εικονα εκανε μπαμ οτι ειναι FSR απο το πολυ sharpening και τη δημιουργια artifacts. Το DLSS ειναι λιγο πιο θολο απο το native ξεχασα οτι εβγαλαν τελειως το sharpen με τα τελευταια dlls για αυτο ειπα dlss την δευτερη. Με λιγο sharpen η τριτη εικονα θα δειξει πολυ καλυτερα χωρις artifacts και το softness που εχει το dlss.

 

Blueray με 3090 θα μεινεις?

Diablo 4 will officially support NVIDIA’s DLSS 3 tech

https://www.dsogaming.com/news/diablo-4-will-officially-support-nvidias-dlss-3-tech/

 

 

NVIDIA Accelerates Neural Graphics PC Gaming Revolution at GDC With New DLSS 3 PC Games and Tools

https://www.techpowerup.com/306012/nvidia-accelerates-neural-graphics-pc-gaming-revolution-at-gdc-with-new-dlss-3-pc-games-and-tools

 

Εδω να δουμε ποτε θα το διορθωσουν. Εχει απο το Δεκεμβριο το crash του forza 4 το εχουν αφησει στη μοιρα του. 

https://steamcommunity.com/app/1293830/discussions/0/5551280551725589295/?ctp=75

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Arkin είπε

Blueray με 3090 θα μεινεις?

Diablo 4 will officially support NVIDIA’s DLSS 3 tech

Ναι γιατί είναι ισομετρικό 3D και θα έχει καμια 150αριά fps σε 4Κ DLSS η 3090. Τι να κάνει το FG σε αυτό; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Ναι γιατί είναι ισομετρικό 3D και θα έχει καμια 150αριά fps σε 4Κ DLSS η 3090. Τι να κάνει το FG σε αυτό; ;)

Καλα κατσε να το δουμε ειναι ικανοι να το βουλιαξουν στο performance για να κανουν αναγκαιο το fg. Για ολα τους εχω ικανους. Μπαινει και στο forza 5 παντως εκει θα φανει τι κανει λεγαμε για fps χθες αλλα και εδω fast pace παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Arkin είπε

Blueray με 3090 θα μεινεις?

Diablo 4 will officially support NVIDIA’s DLSS 3 tech

https://www.dsogaming.com/news/diablo-4-will-officially-support-nvidias-dlss-3-tech/

 

 

NVIDIA Accelerates Neural Graphics PC Gaming Revolution at GDC With New DLSS 3 PC Games and Tools

https://www.techpowerup.com/306012/nvidia-accelerates-neural-graphics-pc-gaming-revolution-at-gdc-with-new-dlss-3-pc-games-and-tools

Ειμαι Alpha Tester στο Diablo 4( με private επιλογη της Blizzard), το εχω παιξει εδω και μηνες :P
H 3090 μια χαρα τα παει ακομα και σε Native 4K απλα επειδη θελω να βαλω καλη καρτα και στο 2ο pc για να μπορω να εχω 2ο account σαν Mule ,ειπα οτι αντι να παρω μια 3060 στο 2ο pc να παρω μια 4070Ti-4080 στο main pc και να βαλω τη 3090 στο 2ο.
Περιμενω τις ασπρες να πανε σε λογικη τιμη γιατι ετσι οπως ειναι τωρα πληρωνεις την ασπρη 4070Ti σε τιμη 4080 και τη ασπρη 4080 σε τιμη 4090.

Tη καρτα φυσικα θα τη πληρωσει το Diablo 2 Resurrected οπως και το υπολοιπο pc.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ειμαι Alpha Tester στο Diablo 4, το εχω παιξει εδω και μηνες :P
H 3090 μια χαρα τα παει ακομα και σε Native 4K απλα επειδη θελω να βαλω καλη καρτα και στο 2ο pc για να μπορω να εχω 2ο account σαν Mule ,ειπα οτι αντι να παρω μια 3060 στο 2ο pc να παρω μια 4070Ti-4080 στο main pc και να βαλω τη 3090 στο 2ο.
Περιμενω τις ασπρες να πανε σε λογικη τιμη γιατι ετσι οπως ειναι τωρα πληρωνεις την ασπρη 4070Ti σε τιμη 4080 και τη ασπρη 4080 σε τιμη 4090.

Περνεις ενα τετοιο και θα κανεις δουλιτσα τουλαχιστον στο πανω το αλουμινιο στα πλαινα δεν ξερω ειδικα αν εχει RGB. Τις ασπρες παντα τις βαρανε πολυ για καποιο περιεργο λογο μαλλον επειδη δεν υπαρχουν πολλες στην αγορα. 

https://www.skroutz.gr/s/26576810/Cosmos-Lac-Σπρέι-Βαφής-για-Αλουμίνια-Λευκό-400ml.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...