Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Δεν πηγαινε σε σενα βρε συ αυτο αλλου πηγαινε εσυ εχεις την καρτα και ξερεις τι μπορει να κανει

Δεν χρειάζεται να έχεις μια κάρτα για να ξέρεις τι μπορεί να κάνει, αρκεί να μην έχεις κολλημένο μυαλό όπως ορισμένοι που προσπαθούν να παρουσιάσουν το άσπρο μαύρο(εκεί πήγαινε και το σχόλιο μου).

Με undervolt δεν έχω ασχοληθεί ακόμα, άρα δεν έχω άποψη, αν και το αποφεύγω ακριβώς επειδή μπορεί να κάτσει κρασάρισμα σε κάποιο παιχνιδι λόγω αυτού(έστω και σπάνια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν χρειάζεται να έχεις μια κάρτα για να ξέρεις τι μπορεί να κάνει, αρκεί να μην έχεις κολλημένο μυαλό όπως ορισμένοι που προσπαθούν να παρουσιάσουν το άσπρο μαύρο(εκεί πήγαινε και το σχόλιο μου).

Με undervolt δεν έχω ασχοληθεί ακόμα, άρα δεν έχω άποψη, αν και το αποφεύγω ακριβώς επειδή μπορεί να κάτσει κρασάρισμα σε κάποιο παιχνιδι λόγω αυτού(έστω και σπάνια).

Πολλες φορες μπορει να διαβασεις ενα review απο καναλι που θεωρεις αξιοπιστο και να μην αντιπροσωπευει την πραγματικοτητα πχ το καθε dlss κτλ τεχνολογιες ειναι καλυτερο να το δοκιμασεις ο ιδιος να δεις πως ειναι γιατι δεν λενε παντα ολη την αληθεια τα καναλια στο youtube. Για το UV δοκιμασε το απο οτι ειδα οι περισσοτερες 4070ti παιζουν ανετα στα 0.910volt με 2580 συχνοτητα και 22000 μνημες στα 160watt. Η 0.985volt και στα 2750 με +22500 μνημες στα 190watt. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Παλιότερα είχαμε το φαινόμενο να αφαιρούν οι drivers διάφορα πράγματα μέσα από τα Benchmarks , τώρα έχουμε fake frames. Προσέχετε τι ζητάτε γιατί θα έχουμε “πόλεμο” με “τεχνολογίες” που θα βγάζουν fake frames και ενώ οι κάρτες θα βγάζουν 30-50fps σε native,  θα βλέπετε review με 200+ fps.

Tα reviews των περισσοτέρων μεγάλων καναλιών, δίνουν πάνω από όλα βάση στο raster στα benchmarks και μετά σαν ενημέρωση αναφέρονται και τα υπόλοιπα.

Εσύ πάντως επειδή είσαι κατά των fake frames, μπορείς να αγοράσεις στα ίδια χρήματα με τις αντίστοιχες rtx 4000, μια rtx 3000, για να τρέχεις μόνο native :)

9 λεπτά πριν, Arkin είπε

 Για το UV δοκιμασε το απο οτι ειδα οι περισσοτερες 4070ti παιζουν ανετα στα 0.910volt με 2580 συχνοτητα και 22000 μνημες στα 160watt. Η 0.985volt και στα 2750 με +22500 μνημες στα 190watt. 

Αν και δεν το έχω ψάξει καθόλου, θυμάμαι από συμφορουμίτης πέρυσι που είχαν αναφέρει τον γνωστό Γερμανό ο οποίος έλεγε(για 4090 βέβαια)ότι μόνο το Power limit άλλαζε, γιατι στο UV έβλεπε διάφορα πχ

image.png.18ebd25880cee29936e078267db6bcb2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Tα reviews των περισσοτέρων μεγάλων καναλιών, δίνουν πάνω από όλα βάση στο raster στα benchmarks και μετά σαν ενημέρωση αναφέρονται και τα υπόλοιπα.

Εσύ πάντως επειδή είσαι κατά των fake frames, μπορείς να αγοράσεις στα ίδια χρήματα με τις αντίστοιχες rtx 4000, μια rtx 3000, για να τρέχεις μόνο native :)

Αν και δεν το έχω ψάξει καθόλου, θυμάμαι από συμφορουμίτης πέρυσι που είχαν αναφέρει τον γνωστό Γερμανό ο οποίος έλεγε(για 4090 βέβαια)ότι μόνο το Power limit άλλαζε, γιατι στο UV έβλεπε διάφορα πχ

image.png.18ebd25880cee29936e078267db6bcb2.png

Θα προτεινα κλειδωμενο voltage και κατεβασμα power limit. Eτσι το εχω το προφιλ κλειδωμενο 0.910 65% pl και +500 μνημες. Δοκιμασε τον και τεσταρε το σε καποιο παιχνιδι που εισαι μονιμα 99% και βλεπεις. 

Screenshot-2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Arkin τα δύο προφίλ της 4070ti που ανέφερες τι απώλεια έχουν σε απόδοση σε σχέση με το stock(5-7%)? 

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Inler είπε

Arkin τα δύο προφίλ της 4070ti που ανέφερες τι απώλεια έχουν σε απόδοση σε σχέση με το stock(5-7%) 

2-3% κατω απο stock ειναι. Απο OC στα 3000mhz εχουν 9-10%. 

Το προφιλ στα 0.985 ειναι πανω απο stock 2-3%. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aν γυρισεις σελιδες πισω θα τα δεις.

ναι βρε σου κάνει κόπο να μου πεις 2-3 παραδείγματα? ή έστω να με παραπέμψεις να τα δω? 

από περιέργεια θέλω να δω ποια είναι αυτά και τι ψαρια πιάνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ναι βρε σου κάνει κόπο να μου πεις 2-3 παραδείγματα? ή έστω να με παραπέμψεις να τα δω? 

από περιέργεια θέλω να δω ποια είναι αυτά και τι ψαρια πιάνουν

Λογικα αυτα θα λεει για την ωρα. Δεν ξερω αν υπαρχει αλλο τοσο βαρυ παιχνιδι οπως τα παρακατω σημερα με ολα τερμα.

CP 2077 ολα ultra RT 4K βγαζει 40fps στην 4090 native

Legacy ολα ultra RT 4Κ βγαζει 36fps στην 4090 native

Portal 26fps native σε 4Κ με 4090

Witcher 3 next gen ultra 4K native 45fps 4090

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Fulgore είπε

 

Εσύ πάντως επειδή είσαι κατά των fake frames, μπορείς να αγοράσεις στα ίδια χρήματα με τις αντίστοιχες rtx 4000, μια rtx 3000, για να τρέχεις μόνο native :)

 

Native δεν τρέχουν οι RTX4000 ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας συνεχίσει ο πέτσινος να δίνει double performance(Native performance) ανά γενιά που είναι το σημαντικό για full path-traced gaming σε κάμια 5ετία και όλα τα άλλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Arkin είπε

Λογικα αυτα θα λεει για την ωρα. Δεν ξερω αν υπαρχει αλλο τοσο βαρυ παιχνιδι οπως τα παρακατω σημερα με ολα τερμα.

CP 2077 ολα ultra RT 4K βγαζει 40fps στην 4090 native

Legacy ολα ultra RT 4Κ βγαζει 36fps στην 4090 native

Portal 26fps native σε 4Κ με 4090

Witcher 3 next gen ultra 4K native 45fps 4090

 

Δεν λεω για τη 4090 :P
Επισης αναφερομαι σε 4Κ +RT
H 4090 ειναι Nαυαρχιδα η αλλη εχει αλλο ενα "ι".

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Λογικα αυτα θα λεει για την ωρα. Δεν ξερω αν υπαρχει αλλο τοσο βαρυ παιχνιδι οπως τα παρακατω σημερα με ολα τερμα.

CP 2077 ολα ultra RT 4K βγαζει 40fps στην 4090 native

Legacy ολα ultra RT 4Κ βγαζει 36fps στην 4090 native

Portal 26fps native σε 4Κ με 4090

Witcher 3 next gen ultra 4K native 45fps 4090

 

στο cyberpunk η xtx βγάζει κάπου 15 native χωρίς fsr με αυτό quality πάει 30+

στο Hogwarts Legacy κάπου 25 με quality πάει 40+

στο w3 πάλι 25 με quality 40+

τα μονοψήφια που λέει ο φίλος δε βλέπω που είναι εκτος αν χάνω κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CP 2077 τώρα 22 του μήνα με το path-trace patch θα δούμε τι πιάνουν και τι δεν πιάνουν τα καρτόνια..Στην definitive edition. Το Hogwarts είναι σκουπίδι στο optimization.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

στο cyberpunk η xtx βγάζει κάπου 15 native χωρίς fsr με αυτό quality πάει 30+

στο Hogwarts Legacy κάπου 25 με quality πάει 40+

στο w3 πάλι 25 με quality 40+

τα μονοψήφια που λέει ο φίλος δε βλέπω που είναι εκτος αν χάνω κάτι

Αν βαλεις και το RT τοτε ειναι για κλαματα.
Αλλα ας αφησουμε το RT ακομα και με αυτα τα 15-25 θα παιξεις ή θα βαλεις FSR για να το ευχαριστηθεις;
Yπαρχει καποιος λογος να μιλαμε για Native 4K με games του 2023 σε 7900xtx;

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...