Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Γιατί θέλουν να πείσουν τον εαυτό τους πως έχουν την επιλογή να δώσουν πολύ λιγότερα για να μπορούν να παίζουν σε 4K. Ζουν σε μια πλάνη δηλαδή.

Oλες οι καρτες της αγορας παιζουν στη Χ αναλυση τη δεδομενη στιγμη που κυκλοφορουν.
Οσο τα games εξελισονται αυτο μπορει να αλλαξει και να πεσουν κατηγορια.
Κανενας δεν προσπαθει να πεισει τον εαυτο του για κατι εφοσον γνωριζει τα παραπανω.
Η 3090 για παραδειγμα πριν μερικους μηνες ηταν η καλυτερη gpu για 4Κ.
Οσοι εδωσαν 1500€ για να την αποκτησουν την αγορασαν για 4Κ.
Τωρα πλεον δεν ειναι η καλυτερη για 4Κ ,εχουν βγει καλυτερες με τη σειρα 4000 και με ενα εξτρα πλεονεκτημα το DLSS 3.0
Η 4070Ti ειναι λιγο καλυτερη απο τη 3090 σε 4Κ χωρις τη χρηση DLSS 3.0
Mε τη χρηση DLSS 3.0 γινεται πολυ καλυτερη.
Αν λοιπον θα πρεπει να θεωρησουμε τη 4070Τi για 1440p καρτα η 3090 για ποια αναλυση ειναι;
Φυσικα δεν θα ειναι για παντα για 4Κ, οσο βγαινουν πιο απαιτητικα games θα πεφτουν τα FPS μεχρι καποια στιγμη να μη τα καταφερνει σε 4Κ.
Το ιδιο θα γινει και με τις 4080 4090, θα ερθει η στιγμη που θα θες μια 5090 για να παιξεις 4Κ Max Settings.
Oποτε το αν μια καρτα κανει για 4Κ το οριζει η χρονικη στιγμη που την αγορασες και οι απαιτησεις των παιχνιδιων που υπαρχουν τη δεδομενη στιγμη.
Τωρα λοιπον με τα τρεχον games η 3090, η 3090Τi και η 4070Τi  ειναι για 4Κ.
Σε 3-4 χρονια μπορει και οι 3 να ειναι για 1440p αλλα ακομα και τοτε με τη χρηση DLSS 3.0 η 4070Ti θα εχει τα περισσοτερα FPS.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα ειναι ικανη και για 4κ αυτο ειναι δεδομενο. Με γραφικα, σχεδον ολα δεξια, dlss quality και RT ultra,  χθες βραδυ που συνεδεσα το πισι στην τηλεοραση, δεν μου τραβηξε πανω απο 11gb vram, σε quality k psycho αντιστοιχα, ανεβηκε το πολυ μεχρι 11,5 με απολυτα playable framerates.

Πολλοι εχουμε καυτηριασει την τσιγγουνια του πετσινου με τη vram και οχι μονο, η αληθεια ειναι ομως οτι η καρτα τα καταφερνει αρκετα καλα σε ενα απο τα πιο απαιτητικα παιχνιδια του καιρου μας, σε μια αναλυση για την οποια θεωρητικα δεν ειναι προορισμενη (και προμοταρισμενη..).

Y.Γ: Στο CYBERPUNK 2077 αναφερομουν, συνειδητοποιησα εκ των υστερων οτι δεν το εγραψα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, kostiger είπε

Η καρτα ειναι ικανη και για 4κ αυτο ειναι δεδομενο. Με γραφικα, σχεδον ολα δεξια, dlss quality και RT ultra,  χθες βραδυ που συνεδεσα το πισι στην τηλεοραση, δεν μου τραβηξε πανω απο 11gb vram, σε quality k psycho αντιστοιχα, ανεβηκε το πολυ μεχρι 11,5 με απολυτα playable framerates.

Πολλοι εχουμε καυτηριασει την τσιγγουνια του πετσινου με τη vram και οχι μονο, η αληθεια ειναι ομως οτι η καρτα τα καταφερνει αρκετα καλα σε ενα απο τα πιο απαιτητικα παιχνιδια του καιρου μας, σε μια αναλυση για την οποια θεωρητικα δεν ειναι προορισμενη (και προμοταρισμενη..).

Y.Γ: Στο CYBERPUNK 2077 αναφερομουν, συνειδητοποιησα εκ των υστερων οτι δεν το εγραψα..

Σε 1080p δοκίμασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Braveheart1980 είπε

Προσφορά του αιώνα 40€ κάτω απ'την προηγούμενη 🤣. Και -7% απ'την αρχική 1960.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fulgore είπε

Δεν προσπερνάω τίποτα.

Και η 3080 όταν πρωτο βγήκε ,πένα τα πήγαινε σε 4Κ(και ακόμα φυσικά τα πάει μια χαρά αν δεν την κόβει κάπου η Vram), αλλά όπως και να το κάνουμε η Vram της δεν είναι ότι το καλύτερο για 4Κ.

Αρα λογικό και αναμενόμενο και η 4070ti που έχει παραπάνω ,να τα πηγαίνει στα σημερινά παιχνίδια πολύ καλά σε 4Κ.

Το θέμα όμως είναι γιατί υπάρχει αυτή η επιμονή περι 12gb Vram της 4070ti σε 4Κ αν είναι ή δεν είναι αρκετά για μελλοντικούς τίτλους, όταν η ίδια η εταιρεία την προμοτάρει σαν 1440p κάρτα? 

Και πέραν αυτού, θα έχουμε πιθανώς του χρόνου νέες κάρτες ως συνήθως. Δεν είναι ότι με τις τωρινές rtx 4000 θα είμαστε για πολλά χρόνια και άρα όντως μας απασχολεί το μέλλον, και ξέρουμε από πρώτο χέρι πως απαξιώνονται οι κάρτες.

Ετσι αγόρασαν πολλοί(εκτός mining) χρυσάφι την 3090 λόγω παραπάνω Vram/futureproof(για gaming χρήση πάντα), αλλά μόλις είδαν πόσο δυνατές είναι οι rtx 4000+dlss 3 ακόμα και η πλέον φθηνότερη αυτών 4070ti, ψάχνεις με το κυαλι να βρείς πλέον πολλούς κατοχους 3090 ή φυσικά να κοιτάνε σε αγγελίες μεριά.

 

Δεν πηγαινε σε σενα βρε συ αυτο αλλου πηγαινε εσυ εχεις την καρτα και ξερεις τι μπορει να κανει αλλα ειπαμε να την βγαλουμε 1080p καρτα και να κανουμε τις υπολοιπες 30 καρτες της αγορας 360p και 480p τι ψαχνεις τωρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Jts είπε

Προσφορά του αιώνα 40€ κάτω απ'την προηγούμενη 🤣. Και -7% απ'την αρχική 1960.

Εδω στην Ελλαδα παιζει να εχουμε τις καλυτερες τιμες της Ευρωπης στις 4090 με τιμες να ξεκινανε απο 1675€.
Εκει που εχουμε ακομα θεμα ειναι στις ασπρες υλοποιησεις.
Πρεπει να δωσεις 1100€ για 4070Ti , 1450€ για 4080 και 1990€ για 4090 :(
Και οι τιμες δεν ειναι για Asus Strix White που ξερουμε οτι παντα ειναι τσιμπημενες, ειναι για Gigabyte A3RO.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Aten, αγόρι μου. Θα αγοράσω σε λίγο καιρό monitor UW 2.5k ανάλυση. Έχω ξεμείνει με την 1080ti. Μέχρι χιλιάρικο+ ποια κάρτα να πάρω; Υπόψιν με νοιάζει το rt πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TsAkira είπε

Ρε συ Aten, αγόρι μου. Θα αγοράσω σε λίγο καιρό monitor UW 2.5k ανάλυση. Έχω ξεμείνει με την 1080ti. Μέχρι χιλιάρικο+ ποια κάρτα να πάρω; Υπόψιν με νοιάζει το rt πολύ.

αν μπορείς να διαθέσεις/περιμενεις σωστή τιμή την 4080, αλλιώς με 4070ti απλά να ξέρεις ότι σε μερικά παιχνίδια θα χρειαστεί να παίξεις με τα settings για να μην χάνεις καρέ από το ότι γεμίζει η vram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

αν μπορείς να διαθέσεις/περιμενεις σωστή τιμή την 4080, αλλιώς με 4070ti απλά να ξέρεις ότι σε μερικά παιχνίδια θα χρειαστεί να παίξεις με τα settings για να μην χάνεις καρέ από το ότι γεμίζει η vram.

Ευχαριστώ φίλε μου. Ξέρω πως θα κινηθω. Για 4080 στοχεύω, παρά την καθυστερημένη τιμή της. Απλώς θέλω μια σοβαρή απάντηση απο τον Aten. Έχω διαβάσει όλο το thread, όπως και της AMD και έχω φρίξει. Αν κάποιος δεν είναι πληρωμένος για να τα λέει αυτά, είναι τουλάχιστον τραγικό. Πως να το κάνουμε, οι RDNA3 είναι αποτυχία σε αυτές τις τιμές. Το ότι και οι δύο εταιρείες έχουν ηλίθιες τιμές, δε το συζητώ. Αλλά η πράσινη μου προσφέρει κάτι παραπάνω. Υπάρχει κάποιος  νοήμων άνθρωπος που θα μου πει οτι η ΧΤΧ είναι καλύτερη αγορά απο την 4080 στα 1300; Άσχετα από το γεγονός οτι και δύο έπρεπε να κάνουν 800 max...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, TsAkira είπε

Ευχαριστώ φίλε μου. Ξέρω πως θα κινηθω. Για 4080 στοχεύω, παρά την καθυστερημένη τιμή της. Απλώς θέλω μια σοβαρή απάντηση απο τον Aten. Έχω διαβάσει όλο το thread, όπως και της AMD και έχω φρίξει. Αν κάποιος δεν είναι πληρωμένος για να τα λέει αυτά, είναι τουλάχιστον τραγικό. Πως να το κάνουμε, οι RDNA3 είναι αποτυχία σε αυτές τις τιμές. Το ότι και οι δύο εταιρείες έχουν ηλίθιες τιμές, δε το συζητώ. Αλλά η πράσινη μου προσφέρει κάτι παραπάνω. Υπάρχει κάποιος  νοήμων άνθρωπος που θα μου πει οτι η ΧΤΧ είναι καλύτερη αγορά απο την 4080 στα 1300; Άσχετα από το γεγονός οτι και δύο έπρεπε να κάνουν 800 max...

 

 

Στις 13/3/2023 στις 2:27 ΜΜ, Aten-Ra είπε

Εγώ με τις σημερινές τιμές δεν πρόκειται να προτείνω την 4070Ti , καλά εννοείτε όχι για 4Κ αλλά ούτε και για 1440p , για τα λεφτά της είναι εκτός πραγματικότητας για τον καταναλωτή, όπως βέβαια και οι δυο RDNA3 κάρτες της AMD σήμερα. Όποιος αγόρασε την 4070Ti στα 720-750 ευρώ από το πλαίσιο έκανε την καλύτερη αγορά για σήμερα, αλλά με τιμές 900-1000 ευρώ για 1440p δεν προτείνω καμιά κάρτα είτε είναι AMD είτε NVIDIA είτε έχει 12GB Vram είτε έχει 128GB Vram. Και τα DLSS/FSR τα θεωρώ παραχωρήσεις για να δικαιολογήσουν τις αυξημένες τιμές, θα μπορούσαν να μην έχουν βάλει AI cores και να έχουν παραπάνω RT Cores για τις Gaming κάρτες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να μου πει κάποιος αν μπορείς να παίξεις σε 4Κ 60fps όλα δεξιά στα 150watt με κάρτες εκτός των 4000 Cyberpunk 2077 η Legacy η Witcher RT που είναι τα πιο βαριά παιχνίδια σήμερα. Κάνουμε λόγο για τα 5 6fps στα 100 αλλά ξεχνάμε τα 150 200watt παραπάνω για αυτά τα 5 6fps. Και περιμενετε να δείτε αν κοπεί η επιδότηση και πληρώνουμε 1 ευρω την KW τη έχει να γίνει θα θέλουμε 100 ευρώ για να τερματίσουμε ένα παιχνίδι 200 ωρών στο ρεύμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...