Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Το MSRP στα $799 ήταν για τις Reference

Ποιες reference πασά μου?

Το είχαμε αναφέρει από την Γενάρη ότι δεν υπάρχει reference/founders edition 4070ti 🤔

Κατά τα άλλα συνέχεια κύκλο η ίδια κασέτα περι ngreedia, λίγη Vram της 4070ti σε 4Κ(αλλά μια χαρά τα 10 της 3080🤣), κακές τιμές και πάμε από την αρχή.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Oh Boy Here We Go Again GIF - Oh Boy Here We Go Again Oh Dear GIFs

Περί της τιμής και σε τι καταναλωτές θα προορίζεται ως mid to low end gpu. Mid ειναι η 4070Τi πλέον. Μην συγκρίνεται με τα below 500 της μεσαίας κατηγορίας που είχαμε μεχρι το 2016-18. Για ΝΕΑ παιχνίδια 2023 current gen οχι ps4 ports προφανώς θα είναι αποκλειστικά 1080p κάρτα με επιδόσεις κάτω από 3080 σε ωμή δύναμη και μικρή πλέον μνημούλα. Για οτιδήποτε 2022 και πίσω εννοείται θα είναι καρτάρα για 1440p+. Εν ολίγοις ότι μέχρι στιγμής παίζει ικανοποιητικά με μια 3070-3060Ti 8ΓΒ σε 1440 60+ fpus ultra θα παίζει και στην 4060. Ουσιαστικά αυτό θα είναι μια 3070/3070+ όπως φαίνεται. Γι αυτό είπα θεωρητικά καθώς δεν ξέρω τι σκαρφίζεται ο Πρίγκιπας Τζένσεν. Μη ξεχνάμε ότι: Κάθε κάρτα μπορεί να αξιοποιηθεί διαφορετικά, ας πούμε βλέπω αρκετούς (ακόμη ΚΑΙ Ελληνες) με 4090 να παίζουν ΜΟΝΟ Warzone 2 1440p 240Hz + Racing games. Κάποιοι άλλοι την βλέπουν καθαρά ή ακόμη και 8Κ κάρτα. Οπότε εγώ την θεωρώ καρτούλα ότι πρέπει για 1080p τιτλους και παλιό back catalog 1440 προ 2022 εποχής

Κοιτα αρχικα να πω οτι την θεωρω τοπ 1440P καρτα το 1080 ισως σε 2-3 χρονια να παει προς τα εκει. Δοκιμασα 4Κ 2077 που ειναι το πιο βαρυ ολα δεξια και ημουν στο 60αρι 4Κ ετσι οχι 1440 εκει παμε 120fps. Kαι στο legacy ηταν στο 60αρι με dlss quality και dlss 3 σε 4Κ. Αρα για να ειναι 4Κ σημερα στα πιο νεα βαρια παιχνιδια με RT με dlss προφανως πιστευω για ακομα 2-3 χρονια θα ειναι κομπλε στα 1440. Οπως και η 4090 ειναι 4Κ καρτα και θα ειναι για 2-3 χρονια παντα ομως με dlss 2+3 στα πιο βαρια παιχνιδια με RT. Πρεπει να ξερουμε και τι απαιτησεις εχουν τα νεα παιχνιδια με RT μην θελουμε δηλαδη 200fps σε 4Κ σε παιχνιδια οπως 2077 η legacy native απλα δεν γινεται αυτο.

Τη στιγμη που η βγαζει 70fps η 6600xt average στα 1440p μην περιμενεις να γινει γρηγορα 1080p καρτα η 4070ti

Screenshot-1.png

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Oh Boy Here We Go Again GIF - Oh Boy Here We Go Again Oh Dear GIFs

Περί της τιμής και σε τι καταναλωτές θα προορίζεται ως mid to low end gpu. Mid καθαρό (1440) ειναι η 4070Τi πλέον. Μην συγκρίνετε με τα below 500€ της κάποτε όντως μεσαίας κατηγορίας που είχαμε μεχρι το 2016-18 με κάτι πραγματικές Χ70. Για ΝΕΑ παιχνίδια 2023 current gen οχι ps4 ports προφανώς θα είναι αποκλειστικά 1080p κάρτα με επιδόσεις κάτω από 3080 σε ωμή δύναμη και μικρή πλέον μνημούλα, κάτι δηλαδή να αντικαταστήσει την 3070!. Για οτιδήποτε 2022 και πίσω εννοείται θα είναι καρτάρα για 1440p+. Εν ολίγοις ότι μέχρι στιγμής παίζει ικανοποιητικά με μια 3070-3060Ti 8GB σε 1440 60+ fpus ultra θα παίζει και στην 4060. Ουσιαστικά αυτό θα είναι μια 3070/3070+ όπως φαίνεται. Γι αυτό είπα θεωρητικά καθώς δεν ξέρω τι σκαρφίζεται ο Πρίγκιπας Τζένσεν. Μπορεί να τη βγάλει και με 96 bit bus who fucking knows. Μη ξεχνάμε ότι: Κάθε κάρτα μπορεί να αξιοποιηθεί διαφορετικά, ας πούμε βλέπω αρκετούς (ακόμη ΚΑΙ Ελληνες) με 4090 να παίζουν ΜΟΝΟ Warzone 2 1440p 240Hz + Racing games. Κάποιοι άλλοι την βλέπουν καθαρά ή ακόμη και 8Κ κάρτα. Αλλοι στα @@ τους παίζουν 4Κ μόνο και πολύ καλά κάνουν. Οπότε εγώ την 4060 τη θεωρώ καρτούλα ότι πρέπει για 1080p τιτλους και παλιό back catalog 1440 προ 2022 εποχής. 

( σε λούπα το παραπάνω )

Όχι 1080p το σκίσαμε έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ποιες reference πασά μου?

Το είχαμε αναφέρει από την Γενάρη ότι δεν υπάρχει reference/founders edition 4070ti 🤔

Κατά τα άλλα συνέχεια κύκλο η ίδια κασέτα περι ngreedia, λίγη Vram της 4070ti σε 4Κ(αλλά μια χαρά τα 10 της 3080🤣), κακές τιμές και πάμε από την αρχή.

Το θεμα ειναι οτι εδειξα σε 4Κ τι κανει αλλα το προσπερασαμε. Και στο legacy 4Κ δοκιμασα μια χαρα 60+fps ειχα με quality+dlss 3. Σιγουρα θα ηταν καλυτερα 16gb vram και 20gb στην 4080 αλλα οχι οτι δεν παιζεις 4Κ με 4070ti μην τρελαθουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Η 3080 με τιμή 720 ευρω βγάζει το ίδιο ακριβός perf/$ με την 4070ti στα 920 ευρώ

To Perf/$ θα το βγαλει, τα FPS δεν τα βγαλει ποτε ακομα και αν ειχε 1€.
Οποτε αυτος που θελει να αγορασει τωρα GPU θα κοιταξει πρωτα ποια καρτα τον καλυπτει και μετα αν μπορει να τη παρει.
Για αυτο λεω οτι δεν εχει καμια σημασια ποσο ειχε μια xx70 xx80 πριν 2 4 6 8 100 χρονια, γιατι για να παιξω πρεπει να παρω τη σημερινη 4070Τi ακομα και αν εχει τα τετραπλασια απο την gtx 770.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, iazriel είπε

Εγώ έχω apple tv 4K στο σαλόνι (γίνεται και η δουλειά με κάποιο android box ή και με τηλεόραση αν το υποστηρίζει το OS) και έχω πάνω Steam Link και Moonlight/Sunshine. Το πρώτο είναι η εφαρμογή του Steam για να στρημάρεις τα παιχνίδια σου και δουλεύει μια χαρά μέχρι 1440p. Σε 4Κ είναι αναλόγως το παιχνίδι στα βαριά με RT πχ Cyberpunk και Plague Tale ο encoder έχει θέμα και γ@μιέται το σύμπαν με stutter και μειωμένα fps, σε πιο ελαφριά τύπου Elden Ring πχ όλα πένα. 

Εναλλακτικά, που το προτιμώ, χρησιμοποιώ το Moonlight/Sunshine. Είναι η λύση-απάντηση για το κλείσιμο του Gamestream από την nVidia στο GeForce Experience (να τους καεί το βίντεο). Ουσιαστικά κατεβάζεις το Sunshine στο PC που γίνεται server, μέσω web interface από τον browser σου βάζεις ρυθμίσεις (και όλα default να τα αφήσεις δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα) και στην τηλεόραση ή το box στο σαλόνι βάζεις το Moonlight app. Σκανάρει το δίκτυό σου, βρίσκει το PC και στρημάρεις κανονικά με χρήση όλων των gamepad σαν το Steam Link. Το προτιμώ γιατί το νιώθω πιο άμεσο σε σχέση με το Steam Link και μπορώ να τρέξω τα πάντα, δεν περιορίζομαι στην Steam Library. Από ποιότητα και τα δύο είναι πολύ καλά, HEVC encoder της nvidia έχουν οπότε δεν θα έχεις θέμα. Εγώ αναλόγως το game, τα τρέχω σε 1440p ή 4Κ και τα στρημάρω με καρφωτά 60 fps στην τηλεόραση και συνδυάζω το PC Master race με το couch gaming. Αν θες βοήθεια ή περισσότερες λεπτομέρειες στείλε μου PM να μην σπαμάρουμε εδώ.

@Πέτρος

 

λοιπον. 
Η δοκιμή έγινε με ένα MacBook Pro του 2015 που του πέρασα το moonlight. 
Το σύνδεσα με hdmi στη τηλεόραση και συνδέθηκα στο διαφορετικό Wi-Fi του powerline. 
δυστυχώς όμως ήταν unplayable λόγο καθυστέρησης. 

Βγαίνω αγοράζω καλωδιο δικτύου 20 μέτρα, το κουμπώνω πάνω στο ρουτερ και καρφί στο σαλόνι στο Mac. 
Έτσι streamάρα 4K 60fps. 

Άρα απαιτεί να είσαι σε κοινό δίκτυο και το ιδανικό ενσύρματα.  
 

Η βοήθεια του @iazriel καταλυτική και τον ευχαριστώ πολύ. 
 

Να σημειώσω πως, όταν μετά από λίγη ώρα παιχνιδιού μέσω moonlight πας μέσα στο pc και παίξεις λίγο με το ποντίκι η διαφορά στην απόκριση είναι αισθητή καθώς και η ευκρίνεια στην εικόνα. 
ωστοσο είναι μια «εύκολη» λύση. 
 

τωρα έχω κολλήσει γιατί το Mac δεν δε έτσι τον ασύρματο ανταπτορα για το χειριστήριο του Xbox. 
tragic…
 

εχω απορίες αλλά θα τις συγκεντρώσω να τις στείλω με pm. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

 

Περί της τιμής και σε τι καταναλωτές θα προορίζεται ως mid to low end gpu. Mid καθαρό (1440) ειναι η 4070Τi πλέον. Μην συγκρίνετε με τα below 500€ της κάποτε όντως μεσαίας κατηγορίας που είχαμε μεχρι το 2016-18 με κάτι πραγματικές Χ70. Για ΝΕΑ παιχνίδια 2023 current gen οχι ps4 ports προφανώς θα είναι αποκλειστικά 1080p κάρτα με επιδόσεις κάτω από 3080 σε ωμή δύναμη και μικρή πλέον μνημούλα, κάτι δηλαδή να αντικαταστήσει την 3070!. Για οτιδήποτε 2022 και πίσω εννοείται θα είναι καρτάρα για 1440p+. Εν ολίγοις ότι μέχρι στιγμής παίζει ικανοποιητικά με μια 3070-3060Ti 8GB σε 1440 60+ fpus ultra θα παίζει και στην 4060. Ουσιαστικά αυτό θα είναι μια 3070/3070+ όπως φαίνεται. Γι αυτό είπα θεωρητικά καθώς δεν ξέρω τι σκαρφίζεται ο Πρίγκιπας Τζένσεν. Μπορεί να τη βγάλει και με 96 bit bus who fucking knows. Μη ξεχνάμε ότι: Κάθε κάρτα μπορεί να αξιοποιηθεί διαφορετικά, ας πούμε βλέπω αρκετούς (ακόμη ΚΑΙ Ελληνες) με 4090 να παίζουν ΜΟΝΟ Warzone 2 1440p 240Hz + Racing games. Κάποιοι άλλοι την βλέπουν καθαρά ή ακόμη και 8Κ κάρτα. Αλλοι στα @@ τους παίζουν 4Κ μόνο και πολύ καλά κάνουν. Οπότε εγώ την 4060 τη θεωρώ καρτούλα ότι πρέπει για 1080p τιτλους και παλιό back catalog 1440 προ 2022 εποχής. 

( σε λούπα το παραπάνω )

Η 4060 θα προοριζεται για 1080p ΚΑΙ 1440p απλα δεν θα ειναι για high FPS στο 1440p.
Μια χαρα θα ανοιγεις DLSS 3.0 και θα παιζεις τα παντα στα 60FPS.
Σε αντιθεση με τις 3070 3070ti 7600xt που δεν θα τη παλευουν στους νεους τιτλους σε 1440p .
Aυτες θα γινουν 1080p καρτες πολυ πριν γινει η 4060.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, wargasm είπε

@Πέτρος

 

λοιπον. 
Η δοκιμή έγινε με ένα MacBook Pro του 2015 που του πέρασα το moonlight. 
Το σύνδεσα με hdmi στη τηλεόραση και συνδέθηκα στο διαφορετικό Wi-Fi του powerline. 
δυστυχώς όμως ήταν unplayable λόγο καθυστέρησης. 

Βγαίνω αγοράζω καλωδιο δικτύου 20 μέτρα, το κουμπώνω πάνω στο ρουτερ και καρφί στο σαλόνι στο Mac. 
Έτσι streamάρα 4K 60fps. 

Άρα απαιτεί να είσαι σε κοινό δίκτυο και το ιδανικό ενσύρματα.  
 

Η βοήθεια του @iazriel καταλυτική και τον ευχαριστώ πολύ. 
 

Να σημειώσω πως, όταν μετά από λίγη ώρα παιχνιδιού μέσω moonlight πας μέσα στο pc και παίξεις λίγο με το ποντίκι η διαφορά στην απόκριση είναι αισθητή καθώς και η ευκρίνεια στην εικόνα. 
ωστοσο είναι μια «εύκολη» λύση. 
 

τωρα έχω κολλήσει γιατί το Mac δεν δε έτσι τον ασύρματο ανταπτορα για το χειριστήριο του Xbox. 
tragic…
 

εχω απορίες αλλά θα τις συγκεντρώσω να τις στείλω με pm. 

Δεν έχω δοκιμάσει με moonlight, αλλά μέσω nvidia shield ---> Ge force experience αν συνδέσεις το χειριστήριο ασύρματα στο PC αντί για το shield / android box έχεις normal απόκριση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, wargasm είπε

Παιδιά μια ερώτηση, που μάλλον ξέρω την απάντηση (δεν θα γίνεται). 
εχω το pc στο γραφειο στο σπίτι, και αυτές τις μέρες όταν η οικογένεια πάει για ύπνο μου βγαίνει να αράξω σαλόνι να παίξω. 
αλλα το γραφειο απέχει 10~ μέτρα και 2 ντουβάρια. 

Η λύση του να μεταφέρω το pc όποτε θέλω δεν παίζει γιατί από πίσω είναι σαν το rack που βλέπαμε. 
 

υπαρχει μήπως κάποια άλλη πρόταση;;;


αν βολευει η διαρρυθμιση επειδη εχεις 2 ντουβαρια, τρυπας τον τοιχο στο υψος του σοβατεπι και περνας σε καλωδιοδιαδρομο ενα hdmi και ενα usb repeater και στην ακρη του κουμπωνεις ενα hubακι για να βαλεις ποντικι, πληκτρολογιο, χειριστηριο κλπ.

Στις 13/3/2023 στις 9:34 ΜΜ, Arkin είπε

Κοιτα σε αυτα που θελω να παιξω για κοντα δηλαδη το επομενο 6μηνο απο μεγαλα παιχνιδια[death stranding/2077/spiderman/god of war/gears 5/quantum break] θα τα πηγαινει μια χαρα ο 8700K ακομα και στο witcher 3 ηταν μια χαρα στο μεγαλυτερο μερος του χαρτη που δοκιμασα. Τωρα το hogwarts θα παει για αγορα του χρονου και δεν ξερω αλλο παιχνιδι που να δινει τοσο μεγαλο BN στο cpu εκτος το watch dogs legion που ετσι και αλλιως δεν το ακουμπαω δεν μου αρεσει. Και υπομονη κανω εχω και την σπιθα ομως ξερεις πως ειναι αυτα. 

Ολα περνανε απο το μυαλο μου δεν θελω να δωσω πανω απο 600-700 για mobo ram cpu. Ο 7600 πηγαινε προς τα 200 ευρω τωρα παλι ανεβηκε εκει ηταν λουκουμακι εξαλλου για gaming τον θελω ουτε καν rendering δεν κανω πια τα κανω ολα μεσω youtube studio κοψε ραψε. 


δεν εχει νοημα να σκεφτεσαι ετσι, παντα ενα απο τα δυο (gpu-cpu) θα κανει cap το ενα στο αλλο, ενα 10-20% cap πιστευω ειναι αποδεκτο ενω ποτε δε θα πιασεις το τελειο 1-1

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Odyss3us είπε


αν βολευει η διαρρυθμιση επειδη εχεις 2 ντουβαρια, τρυπας τον τοιχο στο υψος του σοβατεπι και περνας σε καλωδιοδιαδρομο ενα hdmi και ενα usb repeater και στην ακρη του κουμπωνεις ενα hubακι για να βαλεις ποντικι, πληκτρολογιο, χειριστηριο κλπ.


δεν εχει νοημα να σκεφτεσαι ετσι, παντα ενα απο τα δυο (gpu-cpu) θα κανει cap το ενα στο αλλο, ενα 10-20% cap πιστευω ειναι αποδεκτο ενω ποτε δε θα πιασεις το τελειο 1-1

Ανεκαθεν το ιδανικο ηταν  να εχουμε 99% gpu usage το cpu ας εχει περισσεια δυναμη οταν καθετε η καρτα ομως χωρις να τερματιζεις τα hz της οθονης εξαιτιας της cpu εκει λες ειναι ωραια να γινει αλλαγη. Για αυτο η καθε καρτα ειναι ιδανικη για την αναλογη αναλυση ωστε να βλεπουμε αυτο το ποθητο 99% gpu usage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Arkin είπε

Το θεμα ειναι οτι εδειξα σε 4Κ τι κανει αλλα το προσπερασαμε. Και στο legacy 4Κ δοκιμασα μια χαρα 60+fps ειχα με quality+dlss 3. Σιγουρα θα ηταν καλυτερα 16gb vram και 20gb στην 4080 αλλα οχι οτι δεν παιζεις 4Κ με 4070ti μην τρελαθουμε.

Δεν προσπερνάω τίποτα.

Και η 3080 όταν πρωτο βγήκε ,πένα τα πήγαινε σε 4Κ(και ακόμα φυσικά τα πάει μια χαρά αν δεν την κόβει κάπου η Vram), αλλά όπως και να το κάνουμε η Vram της δεν είναι ότι το καλύτερο για 4Κ.

Αρα λογικό και αναμενόμενο και η 4070ti που έχει παραπάνω ,να τα πηγαίνει στα σημερινά παιχνίδια πολύ καλά σε 4Κ.

Το θέμα όμως είναι γιατί υπάρχει αυτή η επιμονή περι 12gb Vram της 4070ti σε 4Κ αν είναι ή δεν είναι αρκετά για μελλοντικούς τίτλους, όταν η ίδια η εταιρεία την προμοτάρει σαν 1440p κάρτα? 

Και πέραν αυτού, θα έχουμε πιθανώς του χρόνου νέες κάρτες ως συνήθως. Δεν είναι ότι με τις τωρινές rtx 4000 θα είμαστε για πολλά χρόνια και άρα όντως μας απασχολεί το μέλλον, και ξέρουμε από πρώτο χέρι πως απαξιώνονται οι κάρτες.

Ετσι αγόρασαν πολλοί(εκτός mining) χρυσάφι την 3090 λόγω παραπάνω Vram/futureproof(για gaming χρήση πάντα), αλλά μόλις είδαν πόσο δυνατές είναι οι rtx 4000+dlss 3 ακόμα και η πλέον φθηνότερη αυτών 4070ti, ψάχνεις με το κυαλι να βρείς πλέον πολλούς κατοχους 3090 ή φυσικά να κοιτάνε σε αγγελίες μεριά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

4070ti σε 4Κ αν είναι ή δεν είναι αρκετά για μελλοντικούς τίτλους, όταν η ίδια η εταιρεία την προμοτάρει σαν 1440p κάρτα? 

Γιατί θέλουν να πείσουν τον εαυτό τους πως έχουν την επιλογή να δώσουν πολύ λιγότερα για να μπορούν να παίζουν σε 4K. Ζουν σε μια πλάνη δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...