Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Και ειναι και chiplets που κανονικα ειναι αρκετα φθηνοτερα σαν κατασκευη. Δεν το ειδαμε βεβαια.

Πώς δεν το είδαμε? Το είδαμε. Δες τους ισολογισμούς της AMD :) 

Τελειώνει και την πισίνα η Lisa

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Πώς δεν το είδαμε? Το είδαμε. Δες τους ισολογισμούς της AMD :) 

Τελειώνει και την πισίνα η Lisa

Ε ηρθε σε μια ηλικια η θεια θελει και την πισινα της βρε πως να το κανουμε. Οχι οτι ο πετσινος δεν θελει το πετσινο στρινγκ του αλλα τουλαχιστον σου δινει και ενα dlss 3 να παιξεις οτι νεο κυκλοφορει με ανθρωπινα fps και χωρις συμβιβασμους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Και αυτος που θελει να παιξει δηλαδη τι θα κανει;
 

Εγώ προσωπικά κάθομαι με αυτό που έχω εκείνη την στιγμή. Πόσες φορές έχεις δει να λέμε ότι δεν συμφέρει κάποιο upgrade από το hardware που έχεις εκείνη την στιγμή ??

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Nα πάώ στο νήμα των RX7000 και να μεταφέρω την άποψη σου, ότι η amd έβγαλες κάρτες για παλιοσίδερα επειδή η 7900xt κοστίζει 40% παραπάνω για μόλις 29% παραπάνω επιδόσεις από την 6800xt? Η δεν είναι αυτή η άποψη σου? 

Πήγαινε στο άλλο νήμα και γράψε την άποψη σου, ελευθέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Ε ηρθε σε μια ηλικια η θεια θελει και την πισινα της βρε πως να το κανουμε. Οχι οτι ο πετσινος δεν θελει το πετσινο στρινγκ του αλλα τουλαχιστον σου δινει και ενα dlss 3 να παιξεις οτι νεο κυκλοφορει με ανθρωπινα fps και χωρις συμβιβασμους.

 

Oι τιμές είναι εμετικές και απτούς 2. Αλλά αντικειμενικά της amd είναι πιο εμετικές. Οπότε πρέπει να είμαι βλ***ς για να κράξω αυτόν που έχει τις καλύτερες / φτηνότερες κάρτες. Αν θέλω να κράξω κάποιον για τις τιμές - και επειδή δεν είμαι βλαξ, θα κράξω αυτόν που έχει τις πιο ακριβές / χειρότερες κάρτες. Πώς αλλιώς θα γίνει; Πως διάολο περιμένω αυτός που έχει τις φθηνότερες κάρτες να ρίξει τις τιμές; Στερείται κάθε λογικής

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Πήγαινε στο άλλο νήμα και γράψε την άποψη σου, ελευθέρα.

Την δικιά σου άποψη ρωτάω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ρώτησε στο άλλο νήμα και θα σου απαντήσω εκεί

Aλλή δουλειά δεν έχω. Για να μην σε βλέπω να κάνεις 1000 ποστ για τις ξεφτίλες της amd αλλά να κράζεις ακαταπαύστα για το πόσο ακριβή είναι η καλύτερη / φτηνότερη κάρτα της γενιάς, την έχουμε καταλάβει την υπόθεση, άστο να πάει στο καλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εγώ προσωπικά κάθομαι με αυτό που έχω εκείνη την στιγμή. Πόσες φορές έχεις δει να λέμε ότι δεν συμφέρει κάποιο upgrade από το hardware που έχεις εκείνη την στιγμή ??

 

H συγκριση που κανεις ειναι 3080 με 4070Ti και λες οτι δεν συμφερει το upgrade.
Γιατι θεωρεις δεδομενο οτι ολοι εχουν 3080;
Aυτος που εχει 1060 2060 3060 τον συμφερει να δωσει 700-800€ να παρει 4070Τi απο το να παρει 3080 με 750€ η 7900xt με 900-1000€ γιατι η καρτα του δεν παιζει τιποτα στην αναλυση που θελει;
Προτεινεις να περιμενει αλλα 2 χρονια να πεσουν για να τη παρει στη τιμη που θες εσυ ωστε να εχει καλυτερο perf/$ απο τη 3080 που δεν την ειχε ποτε ;
Αυτος που εχει 3080 ας μη τη παρει για τους λογους που αναφερεις, αλλα οι υπολοιποι γιατι;

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Oι τιμές είναι εμετικές και απτούς 2. Αλλά αντικειμενικά της amd είναι πιο εμετικές. Οπότε πρέπει να είμαι βλ***ς για να κράξω αυτόν που έχει τις καλύτερες / φτηνότερες κάρτες. Αν θέλω να κράξω κάποιον για τις τιμές - και επειδή δεν είμαι βλαξ, θα κράξω αυτόν που έχει τις πιο ακριβές / χειρότερες κάρτες. Πώς αλλιώς θα γίνει; Πως διάολο περιμένω αυτός που έχει τις φθηνότερες κάρτες να ρίξει τις τιμές; Στερείται κάθε λογικής

Την δικιά σου άποψη ρωτάω. 

Ετσι ειναι ναι απλα ο φανατισμος μερικων δεν τους αφηνει να δουν την πραγματικοτητα. Η προηγουμενη γενια επαιζαν στα ισια επερνες 6900xt στα 999 και επαιζε στα ισια με 3090 στα 1500 εκτος απο rt dlss αλλα ελεγες οκ 500 κατω εχει. Τωρα εδω απο που να το πιασεις? Efficiency? DLSS 3? Καλυτερο RT μιας και ολα τα νεα ΑΑΑ εχουν RT? Δεν ξερω εγω πρωτος ελεγα καλα λογια για RDNA 3 αλλα οταν ειδα τιμες πρωτος παλι αρχισα το κραξιμο ουτε φανατισμος ουτε τιποτα απλα κοιταω τιμες και τι δινει η καθε εταιρια και κρινω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

H συγκριση που κανεις ειναι 3080 με 4070Ti και λες οτι δεν συμφερει το upgrade.
Γιατι θεωρεις δεδομενο οτι ολοι εχουν 3080;
Aυτος που εχει 1060 2060 3060 τον συμφερει να δωσει 700-800€ να παρει 4070Τi γιατι η καρτα του δεν παιζει τιποτα στην αναλυση που θελει;
Προτεινεις να περιμενει αλλα 2 χρονια να πεσουν για να τη παρει στη τιμη που θες εσυ ωστε να εχει καλυτερο perf/$ απο τη 3080 που δεν την ειχε ποτε ;

Δεν ξέρω για εσένα αλλά οι περισσότεροι που έχουν κάρτες των 200-300 ευρώ σαν τις 1060/2060/3060 δεν νομίζω να πάνε σε κάρτα των 800-900 ευρώ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπαρχει καμια νορμα ειδικα στην τεχνολογια, οι υπολογιστες καποτε στοιχιζαν πολυ ακριβα, μετα με τα economies of scales, το ease of access σε καθε νοικοκυριο και το νομο του Moore εγιναν αναρπαστοι και εμπαιναν σε καθε σπιτι, σημερα οι τιμες περνουν ξανα την ανιουσα για διαφορους λογους. Εχουν ομως και μεγαλυτερη μακροζωια απο οτι ειχαν καποτε τα pc parts, οταν π.χ μια καρτα γραφικων γινοταν virtually obsolete σε μια γενια ενω πλεον την κρατας για 2 γενιες ανετα με καποιες υποχωρησεις και αν δεν παιζεις και στις υψηλοτερες των αναλυσεων.. Τλπ μεγαλη κουβεντα και με πολλες παραμετρους δεν γινεται τωρα να συζητησουμε για αυτο σε 5 γραμμες..

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν ξέρω για εσένα αλλά οι περισσότεροι που έχουν κάρτες των 200-300 ευρώ σαν τις 1060/2060/3060 δεν νομίζω να πάνε σε κάρτα των 800-900 ευρώ

Οι περισσοτεροι εμειναν σε αυτες τις καρτες λογο της καταστασης και συμβιβαστηκαν.
Κανενας δεν ειπε τι ωραια καρταρα εχω εδω και 4, 6, 8 χρονια.
Καποιοι εμειναν στις 1060 ,καποιοι εμειναν στις 2060 καποιοι αλλοι αγορασαν 3060 στα 500-600€ γιατι δεν ηθελαν να δωσουν 1200€ για 3080.
Τωρα ομως που δεν εχει mining,skulping και οι καρτες εχουν κοντα στο msrp αυτος που εχει τοσα χρονια 1060 μπορει να παει σε καρτα των 800€ γιατι τοσα χρονια δεν χαλασε τιποτα για gpu.
Aυτος που ειχε τη 2060 και δεν καταφερε να παρει 3000 πριν 2 χρονια τωρα μπορει να τα δωσει αυτα τα 800€.
Αυτος που δεν αγορασε gpu και επαιζε με ενσωματομενα γραφικα η με μεταχειρισμενη 3000 τωρα μπορει να τα δωσει αυτα τα 800€ και να παιξει αυτα που θελει στην αναλυση και στα settings που θελει.

Ο μονος που δεν θα τα δωσει ειναι αυτος που συνεχιζει να παιζει Dota ,LoL και CS σε 1080p γιατι δεν εχει λογο να αλλαξει gpu.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Οι περισσοτεροι εμειναν σε αυτες τις καρτες λογο της καταστασης και συμβιβαστηκαν.
Κανενας δεν ειπε τι ωραια καρταρα εχω εδω και 5 χρονια.
Καποιοι εμειναν στις 1060 ,καποιοι εμειναν στις 2060 καποιοι αλλοι αγορασαν 3060 στα 500-600€.
Τωρα ομως που δεν εχει mining,skulping και οι καρτες εχουν κοντα στο msrp αυτος που εχει τοσα χρονια 1060 μπορει να παει σε καρτα των 800€ γιατι τοσα χρονια δεν χαλασε τιποτα για gpu.
Aυτος που ειχε τη 2060 και δεν καταφερε να παρει 3000 πριν 2 χρονια τωρα μπορει να τα δωσει αυτα τα 800€.
Αυτος που δεν αγορασε gpu και επαιζε με ενσωματομενα γραφικα η με μεταχειρισμενη 3000 τωρα μπορει να τα δωσει αυτα τα 800€ και να παιξει αυτα που θελει στην αναλυση και στα settings που θελει.
 

Υπάρχουν κάρτες στα 300-400 ευρώ σήμερα που είναι μια πολύ καλή αναβάθμιση για αυτούς που είχαν 1060-2060 κλπ, δεν είναι στο budget τους κάρτες τον 800-900 ευρώ.

51 λεπτά πριν, Arkin είπε

Σκεψου τωρα με το chart που εβαλες. Η 4070ti που λεμε οτι δεν ειναι 4Κ καρτα βγηκε πολυ κοντα στο cost per frame με την 7900xtx που ειναι καθαρα 4K καρτα. Στα 1440P υπαρχει το αντιστοιχο chart να δουμε μιας και για εκει προοριζετε η 4070ti?

Sorry δεν είχε στα 1440p το Techspot, βρήκα αυτό από TPU

https://www.techpowerup.com/review/gigabyte-geforce-rtx-4070-ti-gaming-oc/33.html

dollars-per-frame_2560-1440.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Υπάρχουν κάρτες στα 300-400 ευρώ σήμερα που είναι μια πολύ καλή αναβάθμιση για αυτούς που είχαν 1060-2060 κλπ, δεν είναι στο budget τους κάρτες τον 800-900 ευρώ.

Ουτε τοτε ηταν το budget τους ,απλα συμβιβαστηκαν λογο της καταστασης.
Επισης ηταν αλλα τα δεδομενα τοτε και αλλα τωρα.
Μπορει τοτε το 1080p να ηταν μια χαρα αλλα πλεον μετα απο τοσα χρονια μπορει να θελουν να κανουν μεταβαση σε 1440p και σε 4Κ.
Αν του καλυπταν οι καρτες που λες με τα 300-400 θα τις εχουν/ειχαν παρει και δεν θα συζητουσαν για 4070Ti.
Eφοσον συζηταμε για 4070Ti αυτες οι καρτες των 300-400€ εχουν γινει skip.
Eχουμε φτασει λοιπον στο σημειο που εχει 3 επιλογες
1) 4070Τi με 800€
2) 3080 με 750€
3)7900xt με 900-1000€
Tι του προτεινεις και γιατι;
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Υπάρχουν κάρτες στα 300-400 ευρώ σήμερα που είναι μια πολύ καλή αναβάθμιση για αυτούς που είχαν 1060-2060 κλπ, δεν είναι στο budget τους κάρτες τον 800-900 ευρώ.

Sorry δεν είχε στα 1440p το Techspot, βρήκα αυτό από TPU

https://www.techpowerup.com/review/gigabyte-geforce-rtx-4070-ti-gaming-oc/33.html

dollars-per-frame_2560-1440.png

Ελα ρε συ με δουλευεις τωρα ετσι? Εχει στα 860 την 4070ti και στα 1000 την 7900xtx? Πιο ακυρο chart δεν γινεται να υπαρχει να ξερεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Ελα ρε συ με δουλευεις τωρα ετσι? Εχει στα 860 την 4070ti και στα 1000 την 7900xtx? Πιο ακυρο chart δεν γινεται να υπαρχει να ξερεις. 

Το MSRP στα $799 ήταν για τις Reference, οι ΑΙΒs είχαν $50 με $60 πάνω, πχ η ASUS TUF είχε MSRP στα 850

https://www.techpowerup.com/review/asus-geforce-rtx-4070-ti-tuf/33.html

dollars-per-frame_2560-1440.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...