Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Γιατί θέλεις να δεις τι πρόοδο έχεις σε σχέση με την προηγούμενη σειρά, τι να το κάνω αν μου δώσει 50% παραπάνω επιδόσεις αλλά με 50% παραπάνω τιμή από την προηγούμενη σειρά ?? 

Tι να τη κανω τη προοδο αν δεν μπορω να παιξω το game που θελω με τα settings που θελω στην αναλυση που θελω.
Το θεμα ειναι τι μπορω να παρω για να παιξω καλυτερα αυτο που θελω.
Ολα αυτα περι προοδου ειναι σαν φιλοσοφικες συζητησεις.
Πριν 2 χρονια ειχε τοσο και πριν 4 χρονια ειχε τοσο και περσινα ξινα σταφυλια.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αυτό είναι ανάλογα τα παιχνίδια που θα τρέξει το κάθε review, στο techspot βγάζει πρώτη την 7900ΧΤΧ. Ανούσιο γιατί η μια έχει MSRP στα $999 και η άλλη στα $799.

Cost_MSRP-p.webp

Σκεψου τωρα με το chart που εβαλες. Η 4070ti που λεμε οτι δεν ειναι 4Κ καρτα βγηκε πολυ κοντα στο cost per frame με την 7900xtx που ειναι καθαρα 4K καρτα. Στα 1440P υπαρχει το αντιστοιχο chart να δουμε μιας και για εκει προοριζετε η 4070ti?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Όλα ξεκινούν από το σημείο αναφοράς, εγώ πριν είχα σαν σημείο αναφοράς το MSRP στα $699 της 3080 και είπα ότι ναι μεν έχουμε 20-25% παραπάνω επιδόσεις αλλά με ανεβασμένο $100 το MSRP.

Δεν έβγαλα perf/$ και να καυχιέμαι ότι η 4070Ti έχει το καλύτερο perf/$ σε Raster και να κάνω και flame bate με το να αναφέρω και τις κάρτες της AMD.

 

Δεν έχεις δίκιο,  πάντα βάζεις ένα σημείο αναφοράς αλλιώς είναι ανούσιο να βλέπεις μόνο του το perf/$ η το Perf/watt κλπ.  

Δεν νομίζω να συγκρίνει κανεις low end με high end εδώ, ούτε μήλαε πορτοκαλια. Οι εκάστοτε διαφοροποιήσεις έχουν να κάνουν και με εξωγενείς παράγοντες που επηρεάζουν το MSRP κάθε φορά. Αλλά είπαμε αυτό είναι άλλη κουβέντα. Οι δείκτες σε κάθε περίπτωση κάνουν αυτό που λένε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Ανέφερες το performance και την τιμή - αλλά δεν έκανες αναφορά στο performance / $. Μάλιστα - δεν συνεχίζω δεν σώζεσαι. 

Μα τι να κάνω αναφορά στο perf/$ όταν έχεις 21% παραπάνω επιδόσεις με 15% αύξηση στην τιμή του προϊόντος ??

Θέλεις να δεις Perf/$  από την RTX2070 Super (MSRP $499) στην RTX 3070 (MSRP $499) ?? 

cost-per-frame-1440-p.webp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Δεν νομίζω να συγκρίνει κανεις low end με high end εδώ, ούτε μήλαε πορτοκαλια. Οι εκάστοτε διαφοροποιήσεις έχουν να κάνουν και με εξωγενείς παράγοντες που επηρεάζουν το MSRP κάθε φορά. Αλλά είπαμε αυτό είναι άλλη κουβέντα. Οι δείκτες σε κάθε περίπτωση κάνουν αυτό που λένε

Tην 3080 μπορούμε να την συγκρίνουμε την 4070ti σε performance και τιμή γιατί έχουν μόνο 100$ διαφορά στο MSRP. Την 4070ti δεν μπορούμε να την συγκρίνουμε την 7900xt γιατί έχουν 100$ διαφορά στο MSRP. Χώρια που άλλο πράμα να μιλάμε για performance και τιμή, και άλλο πράμα να μιλάμε για performance / $.


Τι δεν καταλαβαίνεις? :P 

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μα τι να κάνω αναφορά στο perf/$ όταν έχεις 21% παραπάνω επιδόσεις με 15% αύξηση στην τιμή του προϊόντος ??

Θέλεις να δεις Perf/$  από την RTX2070 Super (MSRP $499) στην RTX 3070 (MSRP $499) ?? 

Mα αυτό δεν έκανες όταν σύγκρινεις την 3080 με την 4070ti? Ρε λυπήσουμε με, μην μου κάψεις όλα τα κύτταρα. Και για ποιο 21% παραμιλάς πάλι? Είναι 21% πάνω η 7900xt? 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

 

Mα αυτό δεν έκανες όταν σύγκρινεις την 3080 με την 4070ti? Ρε λυπήσουμε με, μην μου κάψεις όλα τα κύτταρα. 

Είναι ΜΗΔΑΜΙΝΗ η διαφορά του perf/$ από την 3080 στην 4070ti ρε φίλε , ξεκόλλα και κατάλαβε τι λέω, ΣΤΑΣΙΜΟΤΗΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μα τι να κάνω αναφορά στο perf/$ όταν έχεις 21% παραπάνω επιδόσεις με 15% αύξηση στην τιμή του προϊόντος ??

 

Αυτο που καθοριζει το αν θα παιξεις ενα game ή οχι ειναι οι επιδοσεις.
Οταν λοιπον κοιτας για να δεις ποια καρτα θα παρεις αυτο που σε ενδιαφερει ειναι το αν μπορει να καλυψει τις αναγκες αυτες.
Αν τις καλυπτει και εχεις τη δυνατοτητα να τη παρεις το κανεις και ξεμπερδευεις.
Δεν εχει καμια απολυτος σημασια στα FPS σου ποσο ειχαν οι καρτες πριν 2 4 6 8 χρονια και αν αγοραζες Fiat Punto με αυτα τα λεφτα.
Τωρα κοιτας τι επιλογες εχεις και επιλεγεις το καλυτερο για τις αναγκες σου.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Είναι ΜΗΔΑΜΙΝΗ η διαφορά του perf/$ από την 3080 στην 4070ti ρε φίλε , ξεκόλλα και κατάλαβε τι λέω, ΣΤΑΣΙΜΟΤΗΤΑ

Ωραία, και παραυτά η 4070ti με την στασιμότητα - την μηδαμινή εξέλιξη - την φοβερά υψηλή τιμή - την την την, ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΡΤΑ ΤΗΣ ΓΕΝΙΑΣ ΤΗΣ. Τι δεν καταλαβαίνεις? Οπότε γιατί κάθεσαι και τα γράφεις εδώ και δεν πας στο ΔΙΠΛΑ νήμα να παραπονέθεις, που οι κάρτες της amd μπρορστά στην 4070ti είναι για παλιοσίδερα. Να την πας σε σκραπατζίδικο να την κάνουν πολύτιμα μέταλα αξίζει μόνο.

Δεν καταλααβαίνεις ότι είναι παρανοικό να παραπονιέσαι ΔΙΑΡΚΩΣ για την τιμή της κάρτας που έχει το ΚΑΛΥΤΕΡΟ perf / $??? 

Έχει κουράσει η εμμονή σου. . Όταν γράφω ότι οι amd κάρτες είναι για ήρωες σας ενοχλεί,  αλλά μπαίνω στο νήμα των amd και βλέπω χρήστη να λέει "παιδιά,, να περάσω τους καινούργιους drivers?" Και όταν το λέμε πετάει χαρταέτος, κανένα δεν είχε πότε θέμα με amd κάρτες - αλλά όταν έρχεται η ώρα τους πάει αίμα να περάσουν τους drivers. LOL. 

Μετά βλέπουμε και το τρομερό efficiency και δένει το γλυκό

 

Power_DL2.png

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αυτο που καθοριζει το αν θα παιξεις ενα game ή οχι ειναι οι επιδοσεις.
Οταν λοιπον κοιτας για να δεις ποια καρτα θα παρεις αυτο που σε ενδιαφερει ειναι το αν μπορει να καλυψει τις αναγκες αυτες.
Αν τις καλυπτει και εχεις τη δυνατοτητα να τη παρεις το κανεις και ξεμπερδευεις.
Δεν εχει καμια απολυτος σημασια στα FPS σου ποσο ειχαν οι καρτες πριν 2 4 6 8 χρονια και αν αγοραζες Fiat Punto με αυτα τα λεφτα.
Τωρα κοιτας τι επιλογες εχεις και επιλεγεις το καλυτερο για τις αναγκες σου.

Αυτό θα μου επιτρέψεις να σου πω να το κάνεις εσύ, εγώ από τον πρώτο υπολογιστή που αγόρασα μέχρι και σήμερα βλέπω πόσο έχουμε πρόοδο στο κάθε segment.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Αυτό θα μου επιτρέψεις να σου πω να το κάνεις εσύ, εγώ από τον πρώτο υπολογιστή που αγόρασα μέχρι και σήμερα βλέπω πόσο έχουμε πρόοδο στο κάθε segment.

Τέλεια, πήγαινε στο νήμα των amd και γράψει και εκεί για την πρόοδο 6800xt ---> 7900xt. 30% επιδόσεις για 40% αύξηση τιμής. Άντε να σε θαυμάσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αυτό θα μου επιτρέψεις να σου πω να το κάνεις εσύ, εγώ από τον πρώτο υπολογιστή που αγόρασα μέχρι και σήμερα βλέπω πόσο έχουμε πρόοδο στο κάθε segment.

Τη προοδο θα την δεις απο 3080 σε 4080 οχι απο 3080 σε 4070.
Οκ και μολις δεις οτι δεν εχει προοδο η δεν εχει τη προοδο που ονειρευοσουν τι κανεις;
Aντι να παιζεις πας και βλεπεις τους αλλους να παιζουν σε streaming;

Eχεις τη 3080 και αποφασισες οτι δεν πρεπει να πας σε 4000;
To ποσο ειχε και το τι προσφερε η 3080 εχει σημασια μονο σε αυτους που την εχουν στη κατοχη τους.
Αν εχεις 1060 2060 3060 δεν σε ενδιαφερει ποσο ειχε η 3080 και τι προσφερε πριν 2 χρονια.
Σε ενδιαφερει να παρεις καλυτερη καρτα και να παιξεις τα games που θες.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Τέλεια, πήγαινε στο νήμα των amd και γράψει και εκεί για την πρόοδο 6800xt ---> 7900xt. 30% επιδόσεις για 40% αύξηση τιμής. Άντε να σε θαυμάσω

Εδώ είναι νήμα για RTX4000, θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι αν θέλεις να μιλήσεις για τις RX7000  να πας στο άλλο νήμα. 

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Οκ και μολις δεις οτι δεν εχει προοδο η δεν εχει τη προοδο που ονειρευοσουν τι κανεις;
 

Απλά δεν αγοράζω φίλε μου, είναι απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εδώ είναι νήμα για RTX4000, θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι αν θέλεις να μιλήσεις για τις RX7000  να πας στο άλλο νήμα. 

Nα πάώ στο νήμα των RX7000 και να μεταφέρω την άποψη σου, ότι η amd έβγαλες κάρτες για παλιοσίδερα επειδή η 7900xt κοστίζει 40% παραπάνω για μόλις 29% παραπάνω επιδόσεις από την 6800xt? Η δεν είναι αυτή η άποψη σου? 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

 

Απλά δεν αγοράζω φίλε μου, είναι απλό.

Και αυτος που θελει να παιξει δηλαδη τι θα κανει;
Θα κανει μουτρακια στην Nvidia και κατι εγινε.
Δεν θες να παιξεις κατσε και κανε μουτρακια.
Αυτος που θελει να παιξει θα πληρωσει και θα παιξει :P
100 πανω 100 κατω 200 πανω 200 κατω δεν αξιζει το κοπο να μην παιζεις γιατι δεν ειδες το perf/$ που ονειρευτηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Nα πάώ στο νήμα των RX7000 και να μεταφέρω την άποψη σου, ότι η amd έβγαλες κάρτες για παλιοσίδερα επειδή η 7900xt κοστίζει 40% παραπάνω για μόλις 29% παραπάνω επιδόσεις από την 6800xt? Η δεν είναι αυτή η άποψη σου? 

Δεν ειναι μονο το 40% πανω για 29% καλυτερες επιδοσεις ειναι οτι δεν εχει καποια νεα τεχνολογια η καλυτερο efficiency ωστε να δικαιολογησει καπως αυτο το 40% πανω. Εκει μας εχασε η amd με αυτη τη γενια δυστυχως. Και ειναι και chiplets που κανονικα ειναι αρκετα φθηνοτερα σαν κατασκευη. Δεν το ειδαμε βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...