Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, wargasm είπε

Ένας καναπές και μια 50αρα 4κ. 
Στο γραφείο είμαι με 27 1440, καρέκλα γραφείου κτλ. 
οκ δε λέω, τόσα χρόνια έτσι παίζω, αλλά μου βγήκε να ξανά ζησω κονσολοκατασταση από το παρελθόν χωρίς να δώσω λεφτά ομως για κονσολα. 

H ΤV δεν εχει wireless Display (wifi);
H Ιntel το λεει WiDi.

18 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Προτιμώ τα 140 να τα δώσω σε καλύτερη υλοιποίηση GPU πχ με νερό ,όπως και έκανα

Πηρες τη 4090 με τα νερα ,πηρες Asus Z790 Apex, πηρες 13900KS, εχεις βαλει ενα καρο fans που κοστισαν 400€ και φτανουμε στο σημειο που συζηταμε τωρα.
Τι ειναι 140€ για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και να μην εισαι οριο στη ram;
Φθηνος στα λαχανα και ακριβος στα παραπουλια.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Armoral είπε

 

 

Από το video βγαίνει 21% παραπάνω επιδόσεις στα 1440p για την 4070Ti vs 3080 10GB αλλά με ανεβασμένο MSRP κατά 100 USD μετά από 2 χρονιά και χωρίς Mining. Με λίγα λόγια μια τρύπα στο νερό, να δούμε και την απλή 4070 τι θα κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Από το video βγαίνει 21% παραπάνω επιδόσεις στα 1440p για την 4070Ti vs 3080 10GB αλλά με ανεβασμένο MSRP κατά 100 USD μετά από 2 χρονιά και χωρίς Mining. Με λίγα λόγια μια τρύπα στο νερό, να δούμε και την απλή 4070 τι θα κάνει.

Τη 3080 θα τη συγκρινεις με τη 4080 για να δεις ποσο πηρες στις επιδοσεις απο γενια σε γενια.
Τωρα για τη συγκριση 3080 με 4070Ti μη ξεχναμε και το DLSS 3.0.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

H ΤV δεν εχει wireless Display (wifi);
H Ιntel το λεει WiDi.

Πηρες τη 4090 με τα νερα ,πηρες Asus Z790 Apex, πηρες 13900KS, εχεις βαλει ενα καρο fans που κοστισαν 400€ και φτανουμε στο σημειο που συζηταμε τωρα.
Τι ειναι 140€ για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και να μην εισαι οριο στη ram;
Φθηνος στα λαχανα και ακριβος στα παραπουλια.

Αν ισχύουν τα specs που λες παίζει να έχει καμία 7200+ ddr5 που δεν έχει 2*32 ακόμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

H ΤV δεν εχει wireless Display (wifi);
H Ιntel το λεει WiDi.

Πηρες τη 4090 με τα νερα ,πηρες Asus Z790 Apex, πηρες 13900KS, εχεις βαλει ενα καρο fans που κοστισαν 400€ και φτανουμε στο σημειο που συζηταμε τωρα.
Τι ειναι 140€ για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και να μην εισαι οριο στη ram;
Φθηνος στα λαχανα και ακριβος στα παραπουλια.

Όχι, πήρα μια φθηνή σχετικά μητρική Ζ690, τις DDR4 μνήμες που είχα από την εποχή του 9900K,και έναν 13600Κ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Τη 3080 θα τη συγκρινεις με τη 4080 για να δεις ποσο πηρες στις επιδοσεις απο γενια σε γενια.

Με την 4080 τη συγκρινει ομως. Παραλιγο. 😂

Πετσα αρχοντα..

Spoiler

and my economy goes down with that | /r/MemeEconomy | Know Your Meme

Νever gets old..🤣

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Τη 3080 θα τη συγκρινεις με τη 4080 για να δεις ποσο πηρες στις επιδοσεις απο γενια σε γενια.

Κανένα πρόβλημα αρκεί να είχαν και το ίδιο MSRP, αλλά έχουν μια διαφορά 500 USD όποτε sorry δεν κάνεις τέτοια σύγκριση.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Jts είπε

Αν ισχύουν τα specs που λες παίζει να έχει καμία 7200+ ddr5 που δεν έχει 2*32 ακόμα ;)

Kαι μονο που με αμφισβητείς κανονικα δεν θα επρεπε να σου απαντησω.
Παρολα αυτα εχω 64gb ram DDR 4 3600 που δεν εχουν κανενα θεμα στο XMP με 4 ram sticks σε αντιθεση με τις DDR5.
Φυσικα οταν τα πηρα οι DDR5 ειχαν τις διπλασιες-τριπλασιες τιμες σε σχεση με τωρα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Kαι μονο που με αμφισβητείς κανονικα δεν θα επρεπε να σου απαντησω.
Παρολα αυτα εχω 64gb ram DDR 4 3600 CL16 που δεν εχουν κανενα θεμα στο XMP με 4 ram sticks.
Φυσικα οταν τα πηρα οι DDR5 ειχαν τις διπλασιες-τριπλασιες τιμες σε σχεση με τωρα.

Καλά αυτό το τελευταίο αστείο ήταν, επειδή είπες για apex λέω 7200+mhz memories. Αλλά αν θες full oc memories(7200+) δεν έχει 64αρες στην αγορά που να είναι certified ακόμα και αυτό είναι δεδομένο.

Αυτό που λεώ εγώ είναι ότι σε 3-5 χρόνια που θα χρειαστείς 64gb για gaming θα μπορείς είτε να βρεις με ~200€ είτε θα πρέπει να πας σε ddr6, οπότε αυτό που λες έχει λογική μόνο αν έχεις budget για top high end προϊόντα(i9, ryzen 9, 4090 κλπ). Αλλιώς τσάμπα λεφτά θα δώσεις και θα νομίζεις ότι είσαι future proof. Γνώμη μου προφανώς, αλλά θα δούμε σε 5 χρόνια.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

H ΤV δεν εχει wireless Display;

Έχει μέσω miracast, αλλά είναι με powerline δικτυωμένη, (διαφορετικό wifi) και το pc με Ethernet. 
ωστόσο μπορεί να δοκιμαστεί. 
thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Jts είπε

Καλά αυτό το τελευταίο αστείο ήταν. Αλλά αν θες full oc memories(7200+) δεν έχει 64αρες στην αγορά που να είναι certified ακόμα και αυτό είναι δεδομένο.

Αυτό που λεώ εγώ είναι ότι σε 3-5 χρόνια που θα χρειαστείς 64gb για gaming θα μπορείς είτε να βρεις με ~200€ είτε θα πρέπει να πας σε ddr6, οπότε αυτό που λες έχει λογική μόνο αν έχεις budget για top high end προϊόντα(i9, ryzen 9, 4090 κλπ). Αλλιώς τσάμπα λεφτά θα δώσεις και θα νομίζεις ότι είσαι future proof. Γνώμη μου προφανώς, αλλά θα δούμε σε 5 χρόνια.

Tελικα αποφασισε μιλαμε για το τυπο που μετραει τα λεφτα να δει αν θα εχει 140€ για παραπανω ram ή μιλαμε για το τυπο που θελει να παρει τις καλυτερες ram της αγορας με οποιοδηποτε κοστος.
Ο μονος λογος που εκανα αναφορα στις 7200 ηταν για να εξηγησω οτι το XMP με 2 ram sticks μπορει να δουλεψει μεχρι και τα 7200 μια χαρα ενω οταν του βαλεις 4 ram sticks θα σε πεταξει στα 4800.
Δεν προτεινα να παρει καποιος 64 7200, μεχρι 6600 εχω δει,το παραδειγμα μου ειχε 32 6000 και 64 6000.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Tελικα αποφασισε μιλαμε για το τυπο που μετραει τα λεφτα να δει αν θα εχει 140€ για παραπανω ram ή μιλαμε για το τυπο που θελει να παρει τις καλυτερες ram της αγορας με οποιοδηποτε κοστος.
Ο μονος λογος που εκανα αναφορα στις 7200 ηταν για να εξηγησω οτι το XMP με 2 ram sticks μπορει να δουλεψει μεχρι και τα 7200 μια χαρα ενω οταν του βαλεις 4 ram sticks θα πεταξει στα 4800.

Θα στο ξαναγραψω ,2 ram stick των 16gb μπορει να πανε μεχρι τα 7200, 2 ram sticks των 32gb δεν θα πανε 7200.  Και τα 4 sticks των 16gb παιζουν μια χαρα στα 6000mt/s ,εχουν βγει νεα bios στις μητρικες που μπορουν να τα δουλεψουν.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Θα στο ξαναγραψω ,2 ram stick των 16gb μπορει να πανε μεχρι τα 7200, 2 ram sticks των 32gb δεν θα πανε 7200.  Και τα 4 sticks των 16gb παιζουν μια χαρα στα 6000mt/s ,εχουν βγει νεα bios στις μητρικες που μποροην να τα δουλεψουν.

Αν το εφτιαξαν παω πασο, αυτο ειπα εξ αρχης, "μεχρι να το φτιαξουν"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Tελικα αποφασισε μιλαμε για το τυπο που μετραει τα λεφτα να δει αν θα εχει 140€ για παραπανω ram ή μιλαμε για το τυπο που θελει να παρει τις καλυτερες ram της αγορας με οποιοδηποτε κοστος.
Ο μονος λογος που εκανα αναφορα στις 7200 ηταν για να εξηγησω οτι το XMP με 2 ram sticks μπορει να δουλεψει μεχρι και τα 7200 μια χαρα ενω οταν του βαλεις 4 ram sticks θα πεταξει στα 4800.

Εγώ μιλάω για τον τύπο που δεν θέλει να δώσει 150€ για να νομίζει ότι κάνει future proofing. Αν πάει σε 7200 memories δεν θα πάρει 64gb ουτως ή αλλως αυτή την στιγμή γιατί δεν υπάρχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, wargasm είπε

Παιδιά μια ερώτηση, που μάλλον ξέρω την απάντηση (δεν θα γίνεται). 
εχω το pc στο γραφειο στο σπίτι, και αυτές τις μέρες όταν η οικογένεια πάει για ύπνο μου βγαίνει να αράξω σαλόνι να παίξω. 
αλλα το γραφειο απέχει 10~ μέτρα και 2 ντουβάρια. 

Η λύση του να μεταφέρω το pc όποτε θέλω δεν παίζει γιατί από πίσω είναι σαν το rack που βλέπαμε. 
 

υπαρχει μήπως κάποια άλλη πρόταση;;;

Εγώ έχω apple tv 4K στο σαλόνι (γίνεται και η δουλειά με κάποιο android box ή και με τηλεόραση αν το υποστηρίζει το OS) και έχω πάνω Steam Link και Moonlight/Sunshine. Το πρώτο είναι η εφαρμογή του Steam για να στρημάρεις τα παιχνίδια σου και δουλεύει μια χαρά μέχρι 1440p. Σε 4Κ είναι αναλόγως το παιχνίδι στα βαριά με RT πχ Cyberpunk και Plague Tale ο encoder έχει θέμα και γ@μιέται το σύμπαν με stutter και μειωμένα fps, σε πιο ελαφριά τύπου Elden Ring πχ όλα πένα. 

Εναλλακτικά, που το προτιμώ, χρησιμοποιώ το Moonlight/Sunshine. Είναι η λύση-απάντηση για το κλείσιμο του Gamestream από την nVidia στο GeForce Experience (να τους καεί το βίντεο). Ουσιαστικά κατεβάζεις το Sunshine στο PC που γίνεται server, μέσω web interface από τον browser σου βάζεις ρυθμίσεις (και όλα default να τα αφήσεις δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα) και στην τηλεόραση ή το box στο σαλόνι βάζεις το Moonlight app. Σκανάρει το δίκτυό σου, βρίσκει το PC και στρημάρεις κανονικά με χρήση όλων των gamepad σαν το Steam Link. Το προτιμώ γιατί το νιώθω πιο άμεσο σε σχέση με το Steam Link και μπορώ να τρέξω τα πάντα, δεν περιορίζομαι στην Steam Library. Από ποιότητα και τα δύο είναι πολύ καλά, HEVC encoder της nvidia έχουν οπότε δεν θα έχεις θέμα. Εγώ αναλόγως το game, τα τρέχω σε 1440p ή 4Κ και τα στρημάρω με καρφωτά 60 fps στην τηλεόραση και συνδυάζω το PC Master race με το couch gaming. Αν θες βοήθεια ή περισσότερες λεπτομέρειες στείλε μου PM να μην σπαμάρουμε εδώ.

Επεξ/σία από iazriel
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...