Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

O επαγγελματιας ή ο "ημι-επαγγελματιας"(solo home work) εχει 128 εδω και 3-4 χρονια.
Kαι δεν αναφερομαι σε χρηστες που τρεχουν 100 virtual machines αλλα εναν που κανει video edit η 3d rendering με τον 5950x και 3090.
Αυτος με τον Xeon ,τον Threadripper ή τον Epic δεν εχει 8 ram slots για να βαλει 8x8gb αλλα τα 4πλασια.
 

Τέτοιους Η/Υ έχουν κυρίως εταιρείες πάντως και όχι οικιακοί χρήστες. Ο οικιακός χρήστης/επαγγελματίας άντε να πάει σε 64 GB διότι το κόστος είναι τεράστιο. Ήδη τα 64 GB είναι πανάκριβα. Όσον ανεβαίνουν τα χαρακτηριστικά τόσο πλησιάζουμε στο εταιρικό κομμάτι. Που και πάλι πολλές εταιρείες νοικιάζουν τέτοιους υπολογιστές και δεν τους αγοράζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Για να κλεισουμε το θεμα με τις ram να ξεκαθαρισω τι ενοουσα.
Ας ξεκινησουμε απο το κοστος, πλεον τα 32 με τα 64 εχουν μια διαφορα 130€.
.

Εγώ διπλάσια τιμή(180€ εδώ) βλέπω σε ένα αξιοπρεπές σετ για Intel 13th gen. 64vs32. Και έξω αντίστοιχες διάφορες έχουν οπότε δεν είναι μόνο το skroutz.

Λίγα είναι αυτά που ζητάνε 32 πάντως και όχι όλα όπως λες. Και αυτό μόνο για 4k rt+ultra.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Αν έχεις 32 GB δεν χρειάζεται να κλείσεις όλα αυτά που αναφέρεις. Και streamer να είσαι, τα 32 GB είναι αρκετά.

64 GB χρειάζονται οι επαγγελματίες, αυτοί δηλαδή που τρέχουν πολλά Virtual Machines ή αυτοί που έχουν Server. Αλλά αυτοί όμως δεν θα αγοράζουν i9-13900k ή Ryzen 9 7950X3D αλλά κάποιον Threadripper ή Xeon. Όπως επίσης θα αγοράσουν nVidia Quadro GPU. 

Με λίγα λόγια όταν μιλάμε για 64 GB RAM μιλάμε για το επαγγελματικό κομμάτι κι όχι για gamers κυρίως.

Λάθος. Επειδή δούλευα με 16, 32 και με 64gb.

Με 64gb είσαι υπεράνετος σε όλα. Ένα με δύο renders με εφέ ταυτόχρονα  την ώρα του παιχνιδιού και ότι άλλο ήθελα σε όλα.

Με 32gb χρειάσθηκε να αντιγράψω την ώρα του rendering κάποια αρχεία φωτογραφιών από το internet στο paint και εδώ στο site, βασικά πράγματα δηλαδή και κρασαρε το Vegas λόγω έλλειψης μνήμης.

Καλά με 16 gb παλιότερα ένα δυο εφέ να περνούσα στο video κρασαρε το σύμπαν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Jts είπε

Εγώ διπλάσια τιμή(180€ εδώ) βλέπω σε ένα αξιοπρεπές σετ για Intel 13th gen. 64vs32. Και έξω αντίστοιχες διάφορες έχουν οπότε δεν είναι μόνο το skroutz.

Nαι το 140€ διαφορα το λες και διπλασια τιμη δεν ειπα το αντιθετο.
Τα 140€ ειναι 140€ και οταν το build σου ειναι κοντα στα 3000€+ παραμενει ενα 4% του budget.
 

Screenshot_19.jpg

Screenshot_20.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Nαι το 140€ διαφορα το λες και διπλασια τιμη δεν ειπα το αντιθετο.
Τα 140€ ειναι 140€ και οταν το build σου ειναι κοντα στα 3000€+ παραμενει ενα 4% του budget.
 

Screenshot_19.jpg

Screenshot_20.jpg

Είναι 4% του budget για +0% performance όμως, στο gaming πάντα.

Aν πας για 4090+i9 13900k δεκτό, αλλιώς καλύτερα να τα δώσεις άλλου τα λεφτά αυτά.

Αν είναι να πάρεις 4070 ti και να δώσεις 150€ παραπάνω για 64gb δώσε λίγα ακόμα και πάρε 4080 και 32gb. Ή και καλύτερα timings στην ddr5

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Jts είπε

Είναι 4% του budget για +0% performance όμως, στο gaming πάντα.

Aν πας για 4090+i9 13900k δεκτό, αλλιώς καλύτερα να τα δώσεις άλλου τα λεφτά αυτά.

Αν είναι να πάρεις 4070 ti και να δώσεις 150€ παραπάνω για 64gb δώσε λίγα ακόμα και πάρε 4080 και 32gb. Ή και καλύτερα timings στην ddr5

2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Για να κλεισουμε το θεμα με τις ram να ξεκαθαρισω τι ενοουσα.
Ας ξεκινησουμε απο το κοστος, πλεον τα 32 με τα 64 εχουν μια διαφορα 130€.
Για καποιον που θα κανει ενα budget build ειναι ενα σεβαστο ποσο που θα του προσφερει εναν καλυτερο επεξεργαστη η μια καλυτερη gpu αν τα διαθεσει εκει.
Για καποιον ομως που εχει επιλεξει ενα κορυφαιο επεξεργαστη,μια πολυ καλη μητρικη και μια κορυφαια GPu τα 130€ ειναι περιπου το 4% του budget του.

 

Επισης δεν ειπα ποτε θα παρεις extra performance.
Ειπα οτι οταν θα χρειαστει να εχεις 33 34 35 40gb ram δεν θα μπορεις να βαλεις αλλα 2 ram sticks γιατι οι μητρικες εχουν θεμα στο XMP με πανω απο 2 ram sticks.
Oποτε τα 64 τα βαζεις για μελλοντικες αναγκες χωρις να πανε χαμενα τα 32 που ηδη αγορασες.
Δεν θα μπεις στη διαδικασια να τα σκοτωσεις για να παρει καινουρια ωστε να εχεις παλι 2 ram sticks με πανω απο 32.
Aν με 1 ram stick ειχε ιδιες επιδοσεις με 2 ram sticks αντιστοιχα θα ελεγα να παρουν 1x32 και οταν χρειαστουν παραπανω να βαλουν αλλο 1x32, δεν θα ελεγα για 2x32.
Eπειδη ομως το 1x32 και το 4x16( 2x16 και μετα 2x16) δεν παιζουν σωστα για αυτο λεω για 64.

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση, που μάλλον ξέρω την απάντηση (δεν θα γίνεται). 
εχω το pc στο γραφειο στο σπίτι, και αυτές τις μέρες όταν η οικογένεια πάει για ύπνο μου βγαίνει να αράξω σαλόνι να παίξω. 
αλλα το γραφειο απέχει 10~ μέτρα και 2 ντουβάρια. 

Η λύση του να μεταφέρω το pc όποτε θέλω δεν παίζει γιατί από πίσω είναι σαν το rack που βλέπαμε. 
 

υπαρχει μήπως κάποια άλλη πρόταση;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, wargasm είπε

Παιδιά μια ερώτηση, που μάλλον ξέρω την απάντηση (δεν θα γίνεται). 
εχω το pc στο γραφειο στο σπίτι, και αυτές τις μέρες όταν η οικογένεια πάει για ύπνο μου βγαίνει να αράξω σαλόνι να παίξω. 
αλλα το γραφειο απέχει 10~ μέτρα και 2 ντουβάρια. 

Η λύση του να μεταφέρω το pc όποτε θέλω δεν παίζει γιατί από πίσω είναι σαν το rack που βλέπαμε. 
 

υπαρχει μήπως κάποια άλλη πρόταση;;;

  • Steam remote play
  • HDMI active cable
  • XBOX series X / PS5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Γιατί να μην παίξεις μέσα στο γραφείο; τι λείπει; 

Ένας καναπές και μια 50αρα 4κ. 
Στο γραφείο είμαι με 27 1440, καρέκλα γραφείου κτλ. 
οκ δε λέω, τόσα χρόνια έτσι παίζω, αλλά μου βγήκε να ξανά ζησω κονσολοκατασταση από το παρελθόν χωρίς να δώσω λεφτά ομως για κονσολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε


Τα 140€ ειναι 140€ και οταν το build σου ειναι κοντα στα 3000€+ παραμενει ενα 4% του budget.
 

Προτιμώ τα 140 να τα δώσω σε καλύτερη υλοιποίηση GPU πχ με νερό ,όπως και έκανα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, wargasm είπε

Ένας καναπές και μια 50αρα 4κ. 
Στο γραφείο είμαι με 27 1440, καρέκλα γραφείου κτλ. 
οκ δε λέω, τόσα χρόνια έτσι παίζω, αλλά μου βγήκε να ξανά ζησω κονσολοκατασταση από το παρελθόν χωρίς να δώσω λεφτά ομως για κονσολα. 

Ευκαιρία για καινούργια 55/65'' τηλεόραση στο σαλόνι και φέρνεις την 50αρα στο γραφείο (να γυναίκα είπα να κάνουμε μια αγορά για το Πάσχα κτλ). Η καρέκλα δε ξέρω πόσο άβολη είναι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, InternalSunshine είπε
  • Steam remote play
  • HDMI active cable
  • XBOX series X / PS5

Χμμμμ…

ενδιαφερον το active hdmi.
το remote του steam δεν ξέρω τι θα παίξει από ανάλυση κτλ. 
ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, wargasm είπε

Χμμμμ…

ενδιαφερον το active hdmi.
το remote του steam δεν ξέρω τι θα παίξει από ανάλυση κτλ. 
ευχαριστω!

Σκεφτόμουν και εγώ κάτι παρόμοιο με εσένα αλλά τα έβαλα κάτω και ειπα δεν βαριέσαι , αφού θα ξοδέψω που θα ξοδέψω,  δεν φτιάχνω ένα mini pc να ειναι συνδεδεμενο  στην τηλεόραση και να του βάλω screen mirroring εφαρμογή ή Remote Desktop να τελειώνω ?

Βεβαια θα πάει ακριβά γιατί εχω βίτσια , αλλά σίγουρα δεν θα πάει χαμένο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...