Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ναι ρε σε 1440p πεφτει στο 70%

Πω πω δεν θα το πιστευα και να το εβλεπα με 13600κ να πεφτει στο 70% η 3080. Δηλαδη να λεω παλι καλα που πεφτει 70% η 4070ti με 8700Κ? Αν ειναι να παμε σε 13600 και να την βλεπω παλι 70% στο παιχνιδι δεν κανουμε τιποτα. Εισαι με 16 ram ετσι? Kατα 99% οτι ειπε ο fear η ram κανει ολη τη δουλεια και μενει πισω η cpu στο legacy. 

Nα σου πω αν ειναι οντως ram περνω αυριο 16gb ram ακομα να κουμπωσω 50 ευρω εχουν.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1856

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πω πω δεν θα το πιστευα και να το εβλεπα με 13600κ να πεφτει στο 70% η 3080. Δηλαδη να λεω παλι καλα που πεφτει 70% η 4070ti με 8700Κ? Αν ειναι να παμε σε 13600 και να την βλεπω παλι 70% στο παιχνιδι δεν κανουμε τιποτα. Εισαι με 16 ram ετσι? Kατα 99% οτι ειπε ο fear η ram κανει ολη τη δουλεια και μενει πισω η cpu στο legacy. 

Nα σου πω αν ειναι οντως ram περνω αυριο 16gb ram ακομα να κουμπωσω 50 ευρω εχουν.

Δεν ισχύει σε εμένα στο Hogwarts legacy απλά crusharei το παιχνίδι σε κάποια σημεια.. Αλλά μόνο με Rt on, χωρίς Rt δεν φτάνει 16gb. Το είχα τερματίσει με 3080 χωρίς rt σε 4k και τώρα το δοκίμασα με 4090(i9 9900k/16gb ram μέχρι το upgrade). Δεν είχα μεγάλα stutters, απλά όταν γέμιζε crushare.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Jts είπε

Δεν ισχύει σε εμένα στο Hogwarts legacy απλά crusharei το παιχνίδι σε κάποια σημεια.. Αλλά μόνο με Rt on, χωρίς Rt δεν φτάνει 16gb. Το είχα τερματίσει με 3080 χωρίς rt σε 4k και τώρα το δοκίμασα με 4090(i9 9900k/16gb ram μέχρι το upgrade). Δεν είχα stutters, απλά όταν γέμιζε crushare.

Μεχρι 15800 ειδα δεν κρασαρε ομως οσο επαιξα απλα μεγαλα stutters. Δεν μπορει με 9900Κ να εισαι κομπλε και ο φιλος πιο πανω με 13600Κ να εχει stutters και να βλεπει 3080 70%. Κατι συμβαινει εδω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μεχρι 15800 ειδα δεν κρασαρε ομως οσο επαιξα απλα μεγαλα stutters. Δεν μπορει με 9900Κ να εισαι κομπλε και ο φιλος πιο πανω με 13600Κ να εχει stutters και να βλεπει 3080 70%. Κατι συμβαινει εδω. 

Μικρά stutters έχει(στο Hogwarts και στο hogsmead) αλλά 100% σχεδόν gpu ίσως εκτός από hogsmead, αλλά ξαναλέω 4k δεν είδα σε τι ανάλυση παίζει το παιδί.

97.2% ram usage είχα όταν crashare και είχαν ανοιχτό hwinfo.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Hogwarts στο τελευταίο patch μαμήθηκε τελείως πάντως, το RT είναι broken, τα stutters είναι πολύ περισσότερα και πετάει και crashes..Απορεί ο κόσμος πως πέρασε το QA το patch..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα εγώ λίγο που έπαιξα για να  τερματίσω κάποια achievements με το νέο patch ίδια stutters είδα και crashara λόγω ram 4k ultra rt. Το είχα τερματίσει χωρίς rt όμως(μετά ήρθε η 4090 🤣) με ένα άκυρο crash μόνο, 50-60 ώρες περίπου δεν θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει παιδια την βρηκα την ακρη. Εκλεισα τελειως το RT και εδω το αποτελεσμα. 170fps στο καστρο και 120fps στο χωριο εκει παλι εχω BN απο καρτα που καθετε στο 80% αλλα τα fps αψογα. Η ram δεν φταιει ειναι στα 15850MB usage με μηδεν stutters οποτε κατι συμβαινει με το RT η καποια ρυθμιση απο τα RT effect. Οποτε κλειστε RT και απολαυστε το παιχνιδι το οποιο ειναι μια χαρα optimize. Το ray tracing ειναι μπαχαλο εδω ελπιζω να το φτιαξουν.

Hogwarts-Legacy-Screenshot-2023-03-13-22
Hogwarts-Legacy-Screenshot-2023-03-13-22
Screenshot-2.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Κοιτα σε αυτα που θελω να παιξω για κοντα δηλαδη το επομενο 6μηνο απο μεγαλα παιχνιδια[death stranding/2077/spiderman/god of war/gears 5/quantum break] θα τα πηγαινει μια χαρα ο 8700K ακομα και στο witcher 3 ηταν μια χαρα στο μεγαλυτερο μερος του χαρτη που δοκιμασα. Τωρα το hogwarts θα παει για αγορα του χρονου και δεν ξερω αλλο παιχνιδι που να δινει τοσο μεγαλο BN στο cpu εκτος το watch dogs legion που ετσι και αλλιως δεν το ακουμπαω δεν μου αρεσει. Και υπομονη κανω εχω και την σπιθα ομως ξερεις πως ειναι αυτα. 

Ολα περνανε απο το μυαλο μου δεν θελω να δωσω πανω απο 600-700 για mobo ram cpu. Ο 7600 πηγαινε προς τα 200 ευρω τωρα παλι ανεβηκε εκει ηταν λουκουμακι εξαλλου για gaming τον θελω ουτε καν rendering δεν κανω πια τα κανω ολα μεσω youtube studio κοψε ραψε. 

Mια χαρα εισαι, περιμενε τους Arrow Lake και σιγουρα για 64gb οχι 32gb.
Τα 32 μπορει να γινουν συντομα η βαση και οχι η κορυφη και αν συνεχιστει το θεμα με τις μητρικες και τις ddr5 δεν θα μπορεις να βαλεις 2x16 τωρα και 2x16 μετα, θα πρεπει να βαλεις 2x32 απο την αρχη για να ειναι σε 2 dimm.
Aυτο το θεμα ισως αλλαξει στη νεα γενια και απο οτι λενε η νεα γενια θα εχει μεγαλο Performance jump.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά ο Raja θα κουβαλήσει..

Nvidia GPUs made by Intel look like they're actually going to be a thing

toorq0bkrhma1.png

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Νομίζω υπερβολικός

Kαι το 2012 οταν εβαλα 16 υπερβολικο με ελεγαν :P
Το προβλημα με τις DDR5 ειναι οτι δεν δουλευουν σωστα με 4 ram sticks και πρεπει να εχεις 2.
Οποτε εχεις 2 επιλογες η βαζεις κατευθειαν 2x32 και ησυχαζεις για 4-5 χρονια
η
Βαζει 2x16 και μετα ψαχνεις να τις πουλησεις για να βαλεις 2x32.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...