Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Jts είπε

Σαν νέος κάτοχος 4090 κι εγώ, ήθελα να πω κάτι που μου έκανε τρελή εντύπωση.

Στο performance bios(Asus Tuf) με τα fans στο 40% η κάρτα στο φτάνει με το ζόρι 65° και αν (νομίζω 65 είδα με 500w όταν έκανα ένα γρήγορο oc) και το ελάχιστο fan speed είναι 30%.

Τι ηλίθιο fan curve είναι αυτό, πάνω από 60% είναι εντελώς unusable από θέμα ήχου.

Άντε να βγει ο 7800x3D να δω αν όντως αξίζει, αντί Intel, να στήσω custom loop, όχι ότι χρειάζεται αλλά για να κάνω και εγώ την είσοδο στο σπορ της υδρόψυξης, μέχρι να το μετανιώσω 🤣

Θα στείλω φωτογραφίες με το καλό όταν γίνει.

Aν είναι να χάσεις εγγύηση, κάνε deshroud και repaste με LM. Πάρε 2 fans 120αρια της προκοπής (t30 120 / a12x25) και μην τον είδατε τον Παναή. Με ψήνει να το ξανακάνω αλλά βαριέμαι τις διαδικάσιες, την 3090 deshrouded την είχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Οχι το FSR 2 ειναι σαν το DLSS 2 δηλαδη temporal upscaling το κλασικο που εχουμε μαθει το DLSS τραβαει και δεδομενα απο tensors cores και ειναι λιγο καλυτερο. Το DLSS 3 ειναι κατι τελειως διαφορετικο. Προσθετει ενδιαμεσα fake frames στα πραγματικα ωστε να κανει πιο smooth την κινηση. Δουλευει μονο του τα παραπανω fps δηλαδη δεν τα βγαζει η cpu ειναι τελειως αυτονομα. Για αυτος και με DLSS 3 εχεις το latency του native η του DLSS 2/FSR 2 αλλα το smoothness των παραπανω frames που δινει το DLSS 3. 

Άσε μας φίλε Arkin που πήρες 4070 ti και τα βλέπεις τα πράγματα καλύτερα τώρα, έστω και λίγο. Δεν έχεις το δικαίωμα αφού πρόδωσες την επίσημη αγαπημένη να αναγνωρίσεις ούτε ένα θετικό στα προϊόντα του πέτσινου γιατί καραδοκούν με τα γελάκια ο kkatzos και ο dsi44. Προδότη του raster και της απεριόριστης vram.:D

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Herald είπε

Aν είναι να χάσεις εγγύηση, κάνε deshroud και repaste με LM. Πάρε 2 fans 120αρια της προκοπής (t30 120 / a12x25) και μην τον είδατε τον Παναή. Με ψήνει να το ξανακάνω αλλά βαριέμαι τις διαδικάσιες, την 3090 deshrouded την είχα

Σε waterblock θα την βάλω, δεν νομίζω liquid metal όμως. Deshroud η 4090 δεν αξίζει, με σωστό fan curve είναι μια χαρά ακόμα και oc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Armoral είπε

Άσε μας φίλε Arkin που πήρες 4070 ti και τα βλέπεις τα πράγματα καλύτερα τώρα, έστω και λίγο. Δεν έχεις το δικαίωμα αφού πρόδωσες την επίσημη αγαπημένη να αναγνωρίσεις ούτε ένα θετικό στα προϊόντα του πέτσινου γιατί καραδοκούν με τα γελάκια ο kkatzos και ο dsi44. Προδότη του raster και της απεριόριστης vram.:D

Εγω καταλαβα οτι οσο αντικειμενικα και να μιλας για τα πραγματα παντα θα υπαρχουν αγαπες προς εταιριες και αναλογα θα περνεις like γελακια κτλ απο τον καθενα. 

Εγραφα καλα λογια για τις 7900 στην αρχη επερνα τα like απο amd χρηστες και γελακια απο nvidia χρηστες. 

Τωρα γραφω οσο πιο αντικειμενικα γινεται για την 4070ti συμβαινει το ιδιο απο την αντιθετη πλευρα δηλαδη dsi που εκανε like βαζει γελακια και bluray που εβαζε γελακια κανει likes. Οξυμωρη και φουλ σουρεαλιστικη η κατασταση γουσταρω να πω την αληθεια μιας και γραφω αντικειμενικα τα τελευταια χρονια οποτε οποιοδηποτε like γελακια κτλ δεν με επηρεαζει ουτε 0.00001% αλλα το απολαμβανω φουλ αυτο που γινεται. Παντα ειναι ιντριγκαδορικες οι κοντρες και το τζερτζελο που γινεται. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4070ti Aorus Elite πάντως με stock μνήμες, μανίσιο boost στα 2850MHz με uv στο 1.000mv (μαμά δίνει μέχρι και 1.100) παίζει Stray 4K/60 με 145W και CP2077 1620p/60 με 160W. Όλα τα settings τέρμα δεξιά (θου Κύριε...🤣). Ήθελα να το μοιραστώ, βγαίνω στο μπαλκόνι και μοιράζω κ@λοδάχτυλα στις κολώνες της ΔΕΗ :P

@tommy^ για πες μας τι αναλύση και από που είναι το 1620p αλλιώς τη Δευτέρα με τον κηδεμόνα σου.

Επεξ/σία από iazriel
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, iazriel είπε

4070ti Aorus Elite πάντως με stock μνήμες, μανίσιο boost στα 2850MHz με uv στο 1.000mv (μαμά δίνει μέχρι και 1.100) παίζει Stray 4K/60 με 145W και CP2077 1620p/60 με 160W. Όλα τα settings τέρμα δεξιά (θου Κύριε...🤣). Ήθελα να το μοιραστώ, βγαίνω στο μπαλκόνι και μοιράζω κ@λοδάχτυλα στις κολώνες της ΔΕΗ :P

@tommy^ για πες μας τι αναλύση και από που είναι το 1620p αλλιώς τη Δευτέρα με τον κηδεμόνα σου.

Ψέμματα. Αφού δεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, iazriel είπε

4070ti Aorus Elite πάντως με stock μνήμες, μανίσιο boost στα 2850MHz με uv στο 1.000mv (μαμά δίνει μέχρι και 1.100) παίζει Stray 4K/60 με 145W και CP2077 1620p/60 με 160W. Όλα τα settings τέρμα δεξιά (θου Κύριε...🤣). Ήθελα να το μοιραστώ, βγαίνω στο μπαλκόνι και μοιράζω κ@λοδάχτυλα στις κολώνες της ΔΕΗ :P

@tommy^ για πες μας τι αναλύση και από που είναι το 1620p αλλιώς τη Δευτέρα με τον κηδεμόνα σου.

Κάνε υπομονή 1 βδομάδα να μου έρθει η 4070 Ti Aorus Master και θα σε ξαναρίξω στο καναβατσο!

1620p δεν ξέρω τι ανάλυση είναι ρε γιωτά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, iazriel είπε

4070ti Aorus Elite πάντως με stock μνήμες, μανίσιο boost στα 2850MHz με uv στο 1.000mv (μαμά δίνει μέχρι και 1.100) παίζει Stray 4K/60 με 145W και CP2077 1620p/60 με 160W. Όλα τα settings τέρμα δεξιά (θου Κύριε...🤣). Ήθελα να το μοιραστώ, βγαίνω στο μπαλκόνι και μοιράζω κ@λοδάχτυλα στις κολώνες της ΔΕΗ :P

@tommy^ για πες μας τι αναλύση και από που είναι το 1620p αλλιώς τη Δευτέρα με τον κηδεμόνα σου.

Ετσι ακριβως αυτο με το ρευμα. Ναι οκ δεν ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα αλλα και παλι αλλο να εισαι στα 350 και αλλο στα 150 η παρακατω θα παιξει ρολο μακροπροθεσμα με το ρευμα που ειναι στα υψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Κάνε υπομονή 1 βδομάδα να μου έρθει η 4070 Ti Aorus Master και θα σε ξαναρίξω στο καναβατσο!

1620p δεν ξέρω τι ανάλυση είναι ρε γιωτά!

Αντε να ξαναγίνεις άνθρωπος 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...