Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

True story? Γιατι αν ισχυει μιλαμε για κατι σαν αμαρτια ενα πραγμα 😛

Ναι... είχα 4090 αλλά επειδή δεν επαιζα πολύ την έδωσα και πήρα 1080 Ti...

Βέβαια δέχομαι ασύστολο bullying από μέλη του insomnia.

Το καταθέτω επίσημα εδώ.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tommy^ είπε

Ναι... είχα 4090 αλλά επειδή δεν επαιζα πολύ την έδωσα και πήρα 1080 Ti...

Βέβαια δέχομαι ασύστολο bullying από μέλη του insomnia.

Το καταθέτω επίσημα εδώ.

 

Λογικο βρε θα εισαι gpu usage 100% και cpu usage 10%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, kkatzos είπε

LOL

Τα διαγράμματα αυτά που τα βρήκες;

Από το Lidl είναι;

@HeraldΕδώ λέει ότι σε 1080p σε average ο 3700Χ είναι 15% πιο αργός από τον 13900Κ στο CP2077 🤣🤣🤣

Eχω βαλει link παρακατω και φυσικα δεν ειναι απο τα Lidl.
To oτι καποιοι επεξεργαστες εχουν μικρη διαφορα σε καποιες αναλυσεις και σε καποια games δεν τους κανει απαραιρητα πιο αργους η πιο γρηγορους σαν επεξεργαστες.
Πχ ο 7700x σε καποια games εχει περισσοτερα FPS απο 7950x αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι πιο γρηγορος επεξεργαστης.
Επισης 116 με 136 δεν ειναι 15%

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Επισης 116 με 136 δεν ειναι 15%

🤣

Α ναι. Είναι 135,9 διά 116,5 και κάνει ~1,167

~16,7% πιο αργός ο 3700Χ λοιπόν σύμφωνα με το ψαγμένο σου διάγραμμα. 😂

Και εγώ που νόμιζα ότι ήταν κάνα 70-80% κάτω. Μάλλον κάνω λάθος.

Το ίδιο και αυτός:

CP2077_1080p-p.webp

(Κανονικά δε θα έπρεπε να ασχολούμαι καθώς όλο και περισσότερο καταλήγω ότι δεν έχεις καμία επαφή με το αντικείμενο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Και εγώ που νόμιζα ότι ήταν κάνα 70-80% κάτω. Μάλλον κάνω λάθος.

Επειδή είμαι περίεργος, μια διόρθωση. Άλλο το 80% πάνω, άλλο το 80% κάτω. 80% κάτω σημαίνει 217*80/100-217 = 43 fps. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kkatzos είπε

🤣

Α ναι. Είναι 135,9 διά 116,5 και κάνει ~1,167

~16,7% πιο αργός ο 3700Χ λοιπόν σύμφωνα με το ψαγμένο σου διάγραμμα. 😂

Και εγώ που νόμιζα ότι ήταν κάνα 70-80% κάτω. Μάλλον κάνω λάθος.

Το ίδιο και αυτός:

CP2077_1080p-p.webp

(Κανονικά δε θα έπρεπε να ασχολούμαι καθώς όλο και περισσότερο καταλήγω ότι δεν έχεις καμία επαφή με το αντικείμενο)

1) και σημαντικοτερο η συζητηση εχει να κανει με τον 5800x3d και τον 13600k οποτε το τι κανει 0 3700x δεν εχει καμια σημασια.

2) σου δειχνω 1080p High και μου δειχνεις 1080p Medium

3) το διαγραμμα σου δεν γραφει αν ειναι D4 3600CL14 η D4 3600 CL18 που εδειξα εγω

4) το CP2077 εχει αλλαξει εκδοσεις και δεν ξερω αν το διαγραμμα σου ειναι ιδιο version με το δικο μου

5) Απο πλατφορμα σε πλατφορμα ,απο driver σε driver και απο game patch σε game patch δεν ειναι η πρωτη φορα που βλεπουν διαφορετικα διαγραμματα.
Πχ μερικες σελιδες πισω ο AMD Unbox η ο Ρωσος εδειχνε "οτι ναναι" σε σχεση με τους αλλους ή με τη δοκιμη που εκανε ο Herald στον δικο του 12900κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Herald είπε

Επειδή είμαι περίεργος, μια διόρθωση. Άλλο το 80% πάνω, άλλο το 80% κάτω. 80% κάτω σημαίνει 217*80/100-217 = 43 fps. 

Ναι ρε συ.

Δεν έχει το 20% της απόδοσης του άλλου.

Ο 13900Κ είναι 80% ταχύτερος από τον 3700Χ εννοούσα. Ή έχει το 180% της απόδοσης του 3700Χ αν σου αρέσει περισσότερο. Αλλά είπαμε. Είναι λάθος αυτά.

16,7% πιο γρήγορος είναι. Δηλαδή 12900Κ ~= 3700Χ 🤣

3 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

1) και σημαντικοτερο η συζητηση εχει να κανει με τον 5800x3d και τον 13600k οποτε το τι κανει 0 3700x δεν εχει καμια σημασια.

2) σου δειχνω 1080p High και μου δειχνεις 1080p Medium

3) το διαγραμμα σου δεν γραφει αν ειναι D4 3600CL14 η D4 3600 CL18 που εδειξα εγω

4) το CP2077 εχει αλλαξει εκδοσεις και δεν ξερω αν το διαγραμμα σου ειναι ιδιο version με το δικο μου

5) Απο πλατφορμα σε πλατφορμα ,απο driver σε driver και απο game patch σε game patch δεν ειναι η πρωτη φορα που βλεπουν διαφορετικα διαγραμματα.
Πχ μερικες σελιδες πισω ο AMD Unbox η ο Ρωσος εδειχνε "οτι ναναι" σε σχεση με τους αλλους ή με τη δοκιμη που εκανε ο Herald στον δικο του 12900κ.

😂

Κλαίω (και όλοι όσοι ξέρουν) με αυτά που λες αλλά σταματώ εδώ μη spammάρω χωρίς λόγο.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Odyss3us είπε

ναι δεν αντιλεγω, αλλα ετσι κι αλλιως σε οτι κι αν αναβαθμισεις θα τα αλλαξεις ολα, (μητρικη, επεξεργαστη, ψυκτρα, μνημες) και ακομα κι αν επιλεξεις απο το πανω ραφι πχ DDR5 6000 μνημες κλπ. οι διαφορες σε μεγαλες αναλυσεις ειναι ελαχιστες,
επισης αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι υπαρχουν παρα πολλα chipsets μητρικων, εννοειται πως παντα υπηρχαν αλλα δεν δικαιολογειται η γκρινια οτι οι μητρικες ειναι πανακριβες γιατι μαλλον ψαχνουν μονο για 1700 Ζ790 socket -για intel μιλωντας παντα-

Και εγώ με το δεινοσαυράκι είμαι, μια χαρά είσαι αν και εφόσον δεν παίζεις σε τίποτα 1080p 240hz καταστάσεις. Γιατί όλα τα συγκριτικά που βλέπεις εδώ και εκεί με τα cpu, είναι FHD άντε 1440p. Δηλαδή παίρνεις 4080 ή 4090 για να παίζεις σε 1080p... Δεν κρίνω αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ να μην το σχολιάσω. :P

Εφόσον ο στόχος είναι 4Κ και μόνο, το μπουκάλι όπου υπάρχει το έχουν και τα νέα μωρά... Είτε μπλε είτε κόκκινα, πάλι μπουκάλα θα  έχει στα πολλά fps, ειδικά σε σαπακοptimized games. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ναι ρε συ.

Δεν έχει το 20% της απόδοσης του άλλου.

Ο 13900Κ είναι 80% ταχύτερος από τον 3700Χ.

😂

Κλαίω (και όλοι όσοι ξέρουν) με αυτά που λες αλλά σταματώ εδώ μη spammάρω χωρίς λόγο.

Μου αρεσει που εχεις βαλει το μολυβι στο αυτι λες και το διαγραμμα η το Benchmark το εκανα εγω και το εχω νοθευσει.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ναι ρε συ.

Δεν έχει το 20% της απόδοσης του άλλου.

Ο 13900Κ είναι 80% ταχύτερος από τον 3700Χ εννοούσα. Ή έχει το 180% της απόδοσης του 3700Χ αν σου αρέσει περισσότερο. Αλλά είπαμε. Είναι λάθος αυτά.

16,7% πιο γρήγορος είναι. Δηλαδή 12900Κ ~= 3700Χ 🤣

😂

Κλαίω (και όλοι όσοι ξέρουν) με αυτά που λες αλλά σταματώ εδώ μη spammάρω χωρίς λόγο.

δεν ειναι με 4090 το review του ali

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

δεν ειναι με 4090 το review του ali

Υποννοεις δηλαδη οτι ειναι GPU limited.

Αρα ποιο το νόημα να συγκρινουμε CPUs σε ενα τετοιο σενάριο;

Ολα τα CPUs πανω-κατω τα ιδια βγαζουν.

Στην πραξη ολοι ξερουμε οτι υπαρχει το χαος μεταξυ 3700Χ και 13900Κ.

Κατα συνέπεια και να υπάρχει σοβαρη διαφορα μεταξυ 5800Χ3D και 13600Κ δε θα φανει σε τετοια ακυρα διαγράμματα. Αυτο ειναι το point μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tommy^ είπε

Ναι... είχα 4090 αλλά επειδή δεν επαιζα πολύ την έδωσα και πήρα 1080 Ti...

Βέβαια δέχομαι ασύστολο bullying από μέλη του insomnia.

Το καταθέτω επίσημα εδώ.

 

πας για hof έτσι.....οκ σε καταλαβαίνω...καρτάρα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Υποννοεις δηλαδη οτι ειναι GPU limited.

Αρα ποιο το νόημα να συγκρινουμε CPUs σε ενα τετοιο σενάριο;

Ολα τα CPUs πανω-κατω τα ιδια βγαζουν.

Στην πραξη ολοι ξερουμε οτι υπαρχει το χαος μεταξυ 3700Χ και 13900Κ.

Κατα συνέπεια και να υπάρχει σοβαρη διαφορα μεταξυ 5800Χ3D και 13600Κ δε θα φανει σε τετοια ακυρα διαγράμματα. Αυτο ειναι το point μου.

Eσυ με τον Aten-Ra δεν μας εχετε ζαλισει για τις μπουκαλες των 4090 με παλια cpu;
Kαι τωρα για να ακυρωσεις ενα benchmark με 3090 πετας αλλο benchmark με αλλα settings ,με 4090 και με την απουσια 13600κ.
Το point σου λοιπον ειναι μεσω Λαμιας.
Ο 13600κ σε γενικες γραμμες εχει καλυτερα FPS και καλυτερα Lows .
Για αυτο ειπα οτι αν καποιος εχει ηδη AM4 καλο ειναι να βαλει 5800x3d, αν δεν εχει AM4 και ηταν με Intel(9900k ) ,εφοσον κοστιζει περιπου το ιδιο ειναι καλυτερα να παει σε 13600κ που θα εχει ddr5, pci-e 5.0 και ΛΙΓΟ καλυτερα FPS, FPS Lows.
Eσυ λοιπον κολλησες με τον 3700x .
Xανεται ολη η ουσια γιατι καθε φορα το πας σε αντιπαραθεση προσωπικα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...