Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Παιξε και 65% power limit θα πεσεις και αλλο στο ρευμα. Τρελο UV οι ADA χανεις ενα μικρο ποσοστο για τα μισα watt κοντα. Με τα freesync/gsync δεν θα μας σωσουν τα 4-5fps παραπανω στα 70-80 στα βαρια παιχνιδια αλλα καταναλωση θερμοκρασιες θορυβος ειναι το ιδανικο να εχουμε οσο χαμηλοτερα γινεται. 

Μία χαρά παίζεις με το curve. Για ποιο λόγο αλαζεις το power limit; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

2 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Μία χαρά παίζεις με το curve. Για ποιο λόγο αλαζεις το power limit; 

Ριχνει και αλλο το ρευμα απο το να ριξεις μονο voltage. Εχω 65% power limit με 0.910 voltage και ειναι στα 135-150 watt. Ειδα ειναι στα 160 του φιλου με 0.900 για αυτο προτεινω να το ριξει να δει που θα παει πιο κατω το ρευμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ριχνει και αλλο το ρευμα απο το να ριξεις μονο voltage. Εχω 65% power limit με 0.910 voltage και ειναι στα 135-150 watt. Ειδα ειναι στα 160 του φιλου με 0.900 για αυτο προτεινω να το ριξει να δει που θα παει πιο κατω το ρευμα. 

Δηλαδή μένει σταθερό το 0.91v και τα watt είναι λιγότερα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Arkin είπε

Παιξε και 65% power limit θα πεσεις και αλλο στο ρευμα. Τρελο UV οι ADA χανεις ενα μικρο ποσοστο για τα μισα watt κοντα. Με τα freesync/gsync δεν θα μας σωσουν τα 4-5fps παραπανω στα 70-80 στα βαρια παιχνιδια αλλα καταναλωση θερμοκρασιες θορυβος ειναι το ιδανικο να εχουμε οσο χαμηλοτερα γινεται. 

Καμία διαφορά με 65% PL, ίδια ρεύματα στα ~160W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Acmilangr2 είπε

Δηλαδή μένει σταθερό το 0.91v και τα watt είναι λιγότερα; 

Ετσι ακριβως ναι. Ειχα κατεβασει power limit στο 70% αλλα δεν ειχα παιξει με το voltage curve. Και τα watt ηταν 190 και το voltage πηγαινε και 1.05. Το power limit ειναι η καλυτερη μεθοδος για να κοψουμε ρευμα. 

 

Forza 4 97watt καταναλωση με 97fps cap 45 βαθμους η θερμοκρασια. Ηθελα 210watt με την 6800xt. 

Forza-Horizon-4-Screenshot-2023-03-07-00

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Δηλαδή μένει σταθερό το 0.91v και τα watt είναι λιγότερα; 

Το μόνο σταθερό με σένα είναι το χυμαδιό ρακ αλλά σ'αγαπάμε και έτσι. 💞

Επεξ/σία από iazriel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, iazriel είπε

Καμία διαφορά με 65% PL, ίδια ρεύματα στα ~160W.

Πρεπει να εισαι στα 145watt με 65% power limit+0.900 voltage. Λογικα επειδη εχεις αλλο μοντελο δεν εχουν ιδιο power limit οποτε παιξε λιγο παρακατω μεχρι να πας στα 145watt. 160 δεν ειδα πουθενα με 65% limit+0.910 voltage ακομα και portal μεχρι 155 πηγε βαρια βαρια που ειναι το πιο βαρυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πρεπει να εισαι στα 145watt με 65% power limit+0.900 voltage. Λογικα επειδη εχεις αλλο μοντελο δεν εχουν ιδιο power limit οποτε παιξε λιγο παρακατω μεχρι να πας στα 145watt. 160 δεν ειδα πουθενα με 65% limit+0.910 voltage ακομα και portal μεχρι 155 πηγε βαρια βαρια που ειναι το πιο βαρυ. 

Κατεβαίνει και πιο κάτω μέχρι και 50% PL αλλά δεν αξίζει γιατί δεν κρατάει ρολόγια. Έπεσε μέχρι 138-140W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ετσι ακριβως ναι. Ειχα κατεβασει power limit στο 70% αλλα δεν ειχα παιξει με το voltage curve. Και τα watt ηταν 190 και το voltage πηγαινε και 1.05. Το power limit ειναι η καλυτερη μεθοδος για να κοψουμε ρευμα. 

Είσαι σίγουρος; εγώ ότι και δοκιμή να έκανα, απλά από ένα σημείο και μετά όσα κατέβαζα το PL έριχνε την τάση και τα mhz εννοείται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Arkin είπε

Με χαμηλη ενταση την οθονη χωρις ακουστικα στο 30% δεν ακουγετε τιποτα. Σε τελειως ηρεμια προφανως θα ακουστουν αλλα εκει μπαινει zero fan και ειμαστε κομπλε. Σε αυτο το ρευμα το και το 30% ειναι πολυ ηδη οι θερμοκρασιες ειναι αψογες. Με μετρια ενταση στην οθονη και 50% παλι δεν ακους τιποτα. Με ακουστικα με ANC και 100% fans παλι δεν ακους τιποτα σε παιχνιδι. Δεν θα με πειραζε να τα εχω μονιμα πχ 20% τα fans και σε idle αλλα δεν εχω βρει τροπο ειναι κλειδωμενο απο bios μεσω afterburner εχει κατι κολπα αλλα κατω απο 30% δεν παει. 


με αυτο το προγραμματακι Fan Control μπορεις να ελεγξεις ολα τα fan του υπολογιστη σου και της Gpu, μπορεις να φτιαξεις profile να παιξεις με curve κλπ. το εχω εδω και μερικους μηνες αλλα ελεγχα μονο τις Noctua του κουτιου οι οποιες κατω απο 40% δε στροφαρουν γιατι προφανως θελουν ενα ελαχιστο voltage, αλλα τα fans της 4080 μπορουν να μη γυριζουν καθολου, υποψιν στο control panel φαινονται 2 αντι για 3 fans το ιδιο δειχνει και το Gpuz αρα εχει 2 controllers που ο ενας ελεγχει τους 2, θελει κι ενα restart για να παρει τα settings

Home - Fan Control (getfancontrol.com)

GitHub - Rem0o/FanControl.Releases: This is the release repository for Fan Control, a highly customizable fan controlling software for Windows.

 

10 ώρες πριν, Tambas91 είπε

έχεις δίκιο είναι το custom resolution που έχω για ultrawide δε το παρατήρησα καν :P  θα τρέξω αργότερα ένα κανονικό


με ποιο προγραμματακι εκανες custom resolution? μου κανει εντυπωση που καταφερε και forcaρε την αναλυση μεσα στο benchmark πραγμα τελειως κουφο, εγω χρησιμοποιω εδω και χρονια το Sizeomatic το οποιο ειναι discontinued

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Είσαι σίγουρος; εγώ ότι και δοκιμή να έκανα, απλά από ένα σημείο και μετά όσα κατέβαζα το PL έριχνε την τάση και τα mhz εννοείται 

Ναι χθες δεν ειχα αλλαξει καθολου το voltage μονο power limit και επαιζε 1+ και το ρευμα στα 190. Αν ριξω 50% το pl τοτε θα μου ριξει συχνοτητα. Δεν ειχα πειραξει καθολου το voltage δηλαδη και εβλεπα μεχρι 1.05 ρευμα στα 190watt. 

7 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


με αυτο το προγραμματακι Fan Control μπορεις να ελεγξεις ολα τα fan του υπολογιστη σου και της Gpu, μπορεις να φτιαξεις profile να παιξεις με curve κλπ. το εχω εδω και μερικους μηνες αλλα ελεγχα μονο τις Noctua του κουτιου οι οποιες κατω απο 40% δε στροφαρουν προφανως θελουν ενα ελαχιστο voltage, αλλα τα fans τις 4080 μπορουν να μη γυριζουν καθολου, υποψιν στο control panel φαινονται 2 αντι για 3 fans το ιδιο δειχνει και το Gpuz αρα εχει 2 controllers που ο ενας ελεγχει τους 2, θελει κι ενα restart για να παρει τα settings

Home - Fan Control (getfancontrol.com)

GitHub - Rem0o/FanControl.Releases: This is the release repository for Fan Control, a highly customizable fan controlling software for Windows.

 


με ποιο προγραμματακι εκανες custom resolution? μου κανει εντυπωση που καταφερε και forcaρε την αναλυση μεσα στο benchmark πραγμα τελειως κουφο, εγω χρησιμοποιω εδω και χρονια το Sizeomatic το οποιο ειναι discontinued

Εχω προγραμματα για καθε fan ξεχωριστα cam+Ai suite+afterburner απλα δεν βρηκα τροπο να ριξω κατω απο 30% τα fans της καρτας. Τα αλλα πανε 400 στροφες που εχω στο συστημα της καρτας και στο 30% ειναι 1050 στροφες πιο κατω δηλαδη δεν ξερω αν πηγαινουν χωρις custom bios. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εχω προγραμματα για καθε fan ξεχωριστα cam+Ai suite+afterburner απλα δεν βρηκα τροπο να ριξω κατω απο 30% τα fans της καρτας. Τα αλλα πανε 400 στροφες που εχω στο συστημα της καρτας και στο 30% ειναι 1050 στροφες πιο κατω δηλαδη δεν ξερω αν πηγαινουν χωρις custom bios. 

 

ποσους βαθμους εχει η καρτα  οταν ειναι idle και δουλευουν στο 30%?

εμενα με το καλημερα ειναι σβηστοι και ανοιγουν στο 30% μονο οταν ξεπερασουν τους 45C,
και ξαναπεφτουν στο 0% οταν η θερμοκρασια πεφτει κατω απο 35C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...