Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kostiger είπε

Οχι, για την επιτευξη της απολυτα tear-free εμπειριας σε συνδυασμο με το χαμηλοτερο δυνατο latency..

Το 4κ 144 ειναι πολυ ζορικο, αν ωστοσο η καρτα σου ειχε-εχει τη δυνατοτητα να τρεξει με περισσοτερα καρε απο το max frame rate της οθονης και δεν εφαρμοσεις καποιους ειδους οριο θα εχεις tearing. Αυτο ισχυει για ολες τις αναλυσεις φυσικα.

Επισης και για να μη ζοριζεις ασκοπα την καρτα, δεν εχει κανενα νοημα σε οθονη 144ΗΖ να παιζεις με 200 καρε.

εγώ τρέχω Dota 2 4Κ με 200 fps nocap και δεν έχω ίχνος tearing, και το προτιμώ από capped στα 140 διότι έχει καλύτερη απόκριση στο game.

Επεξ/σία από dreamerchris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 ώρα πριν, dreamerchris είπε

εγώ τρέχω Dota 2 4Κ με 200 fps nocap και δεν έχω ίχνος tearing, και το πρωτιμό από capped στα 140 διότι έχει καλύτερη απόκριση στο game.

Είναι ειδική περίπτωση φιλε, δεν ασχολούμαι καθόλου με RTS, εννοείται απο τη στιγμή που εσυ καλυπτεσαι σε αυτο το σενάριο συνεχίζεις ετσι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dreamerchris είπε

εγώ τρέχω Dota 2 4Κ με 200 fps nocap και δεν έχω ίχνος tearing, και το πρωτιμό από capped στα 140 διότι έχει καλύτερη απόκριση στο game.

Εγώ στα 116 παίζω dota, έφτασα divine 4 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Arkin είπε

Ενα στα 2560x1440 με very high quality 102 βλεπω εχεις με 4080 95 εβγαλα με 4070ti αλλα της τιναξα τα πεταλα μονιμα 3045-3030 πυρηνας και στα 23600 οι μνημες. Παραπανω δεν δοκιμασα πολυ μεγαλα περιθωρια OC η καρτα με 1.15 voltage φαινεται να σηκωνει πολυ καλο OC.

Επισης κατι παει λαθος στο bench που εχεις στα 2560x1440 high με performance DLSS. Ετρεξα και ενα ετσι εβγαλε 155.

τί επεξεργαστη εχεις;

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

τί επεξεργαστη εχεις;

αν βλέπω από υπογραφή σου 9900Κ λογικά έχει καλυτερο CPU

1 ώρα πριν, Herald είπε

Εγώ στα 116 παίζω dota, έφτασα divine 4 😎

καλά ranked δεν παίζω για την πλάκα μου παίζω turbo και όταν το βάζω στα 140cap δεν το νοιώθω τόσο snappy πως να το πω vs uncap... το διασκεδάζω το game πιο πολύ με uncap

μήπως λέω εγώ τώρα επειδή έχω freesync pro premium μήπως η οθόνη αυτή καθεαυτή έχει κάποιο σύστημα και πάνω από native hz κάνει κάποιο κόλπο και δεν έχω tearing?

Επεξ/σία από dreamerchris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

αν βλέπω από υπογραφή σου 9900Κ λογικά έχει καλυτερο CPU

καλά ranked δεν παίζω για την πλάκα μου παίζω turbo και όταν το βάζω στα 140cap δεν το νοιώθω τόσο snappy πως να το πω vs uncap... το διασκεδάζω το game πιο πολύ με uncap

μήπως λέω εγώ τώρα επειδή έχω freesync pro premium μήπως η οθόνη αυτή καθεαυτή έχει κάποιο σύστημα και πάνω από native hz κάνει κάποιο κόλπο και δεν έχω tearing?

Στην dota 2 δύσκολα να το παρατηρήσεις το tearing, δεν είναι ότι δεν έχεις. Σε άλλα games είναι αρκετά πιο εύκολο και θα το καταλάβεις - ένα pubg να παίξεις ξερώ γώ θα σου  πεταχτούν τα μάτια όξω. 

Ο κανόνας για minimum latency είναι να βάζεις απτό game Vsync on + framecap. Αν το game δεν έχει επιλογή για cap το βάζεις απτό control panel

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dreamerchris είπε

εγώ τρέχω Dota 2 4Κ με 200 fps nocap και δεν έχω ίχνος tearing, και το προτιμώ από capped στα 140 διότι έχει καλύτερη απόκριση στο game.

έχεις αλλα δεν το βλέπεις. Δεν γίνεται η οθόνη σου να αναπαράγει περισότερα FPS απο την συχνότητα της. οπότε υπάρχει tearing

45 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

V-Sync on πάντα ανοιχτό στο CP και πάντα κλειστό in-game. Αν θες FPS cap χρησιμοποιείς το RTSS.

Αυτό θα έπρεπε να είναι STICKY κάπου

Επεξ/σία από Acmilangr2
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

έχεις αλλα δεν το βλέπεις

δεν είναι πυρηνική φυσική όταν έχω tearing βγάζει μάτι..... εποχές χωρίς freesync αν έβγαζες το vsync μου θύμισες τώρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dreamerchris είπε

δεν είναι πυρηνική φυσική όταν έχω tearing βγάζει μάτι..... εποχές χωρίς freesync αν έβγαζες το vsync μου θύμισες τώρα... 

απλά τα δικά σου μάτια δεν το βλέπουν. Ιδίως αν βάλεις εναν αναλογικό λεβιέ (πχ του xbox) είναι πιο έντονο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

απλά τα δικά σου μάτια δεν το βλέπουν. Ιδίως αν βάλεις εναν αναλογικό λεβιέ (πχ του xbox) είναι πιο έντονο

καλά αν δεν τρολλάρεις φίλος είσαι εντελώς off... "τα δικά σου μάτια δεν το βλέπουν".... ε τότε τι σημασία έχει ας έχει αν δεν το βλέπω χαλαλι 

Επεξ/σία από dreamerchris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

καλά αν δεν τρολλάρεις φίλος είσαι εντελώς off... "τα δικά σου μάτια δεν το βλέπουν".... ε τότε τι σημασία έχει ας έχει αν δεν το βλέπω χαλαλι 

Έγραψες δεν έχω ίχνος, όχι δεν βλέπω ίχνος. Αν δεν το βλέπεις τότε μια χαρά είσαι. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Dota ειναι εξαιρετικα δυσκολο να δει tearing γιατι αποκλειεται σε τετοιο game εφοσον οπως λεει κινειται στα 200fps να εχει frame drop, οποτε για να δει tearing θα πρεπει να εχει πανω απο 140X2 fps σε 4K πραγμα απιθανο

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

Στο Dota ειναι εξαιρετικα δυσκολο να δει tearing γιατι αποκλειεται σε τετοιο game να εχει frame drop, οποτε για να δει tearing θα πρεπει να εχει 140X2 fps σε 4K πραγμα απιθανο

Το Tearing δεν έχει να κάνει με frame drop αλλά με ασυχρονισμο. Και όταν πχ σε μια 60hz πετάς 200fps δεν μπορεί να υπάρχει συγχρονισμός. Οπότε υπάρχει tearing απλά δεν είναι τόσο έντονο το φαινόμενο σε πολλά fps 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...