Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Pantaz είπε

Όσα παιχνίδια ήρθαν από κονσόλα είχαν τέτοια προβλήματα! Το horizon ας πούμε στο pc σε 4κ δεν ήταν καθόλου smooth! Τα frame rates θύμιζαν το χρηματιστήριο Σοφοκλέους!

Δεν μιλαω για διακυμανσεις στο frame pacing η στο framerate,μιλαω για επεξεργαστικη ισχυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2300

  • Arkin

    1886

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Εγω σου μιλαω γενικα,μην κρεμιεσαι απο ενα παιχνιδι.

Ξερεις ποσα παιχνιδια εχω ηδη που οταν τα μαξαρω δεν πιανω ουτε 60αρι?

Αρκετα..

Και ποσα ακομα ειναι που θα βγουν στα επομενα 2 χρονια..

Tι patch μου λες τωρα,ποιος θα πατσαρει το παιχνιδι του και θα σου δωσει παραπανω fps η θα σου ανεβασει το 1%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανακοίνωση Jen-Hsun Huang πριν λίγο: "Tα πρώτα προϊόντα που θα κυκλοφορήσουν στην αγορά θα βρίσκονται «πάνω από τη σημερινή γενιά προϊόντων Ampere» από άποψη απόδοσης, ώστε να μην «κανιβαλίσουν» τις πωλήσεις των προϊόντων της σημερινής γενιάς."

Τι εννοει λογικα: H 3090 Ti πεφτει απο 1999 στα 1499 (το οποίο δηλαδή ήδη έχει γίνει) και την θέση της παίρνει η 4090 με msrp 1999 μέχρι τελος του έτους.

Δυστυχως ήλπιζα το 1500αρι για 4090 αλλά χλωμό..

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δικο σου συμπερασμα ειναι αυτο γιατι εγω δεν καταληγω με την δικη μου σκεψη στο 1999 msrp.

500 δολλαρια πανω δεν παιζει να κανει τετοιο αλμα..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εννοει αυτο που λεει. Θα ειναι πανω απο τα υπαρχοντα προ'ι'οντα Ampere απο πλευρας αποδοσης. 

Μου θυμισε λιγο δηλωση Apple.. :D Who would have thought! Καλυτερα απο πλευρας αποδοσης απο τα αναλογα της προηγουμενης σειρας! 🤯

Ειπα πριν οτι προ'ι'οντα κομητες τυπου 3090Ti που βγαινουν 4-5 μηνες πριν την κυκλοφορια των νεων καρτων και μονο αυτοι που ασχολουνται με benchmarking ή θελουν να πεταξουν λεφτα λιγο πριν την νεα γενια τις αγοραζουν, δεν μπορουν να ληφθουν σοβαρα υποψιν για την τιμολογιακη τοποθετηση της νεας σειρας. 

Οι οποιες συγκρισεις θα γινουν με γνωμονα τα αναλογα προ'ι'οντα της σειρας Αmpere σε msrp και αυτο ειναι ολο.

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετσι μπραβο,για αυτο λανσαρει την 4090 πρωτα,γιατι ξερει οτι η συντριπτικη πλειοψηφια θα την απορριψει και θα καταφυγει στις πιο φθηνες επιλογες.

Εγω οταν αγορασα την 3090 ειχα τοσες πολλες επιλογες που δεν ηξερα ποια να διαλεξω και απο που να την παρω.

Γιατι απλα ο κοσμος δεν την αγοραζε..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτη θα πουλησει στο κοινο που δεν μπορει να περιμενει και θελει καρτα τωρα, αν τις εβγαζαν μαζι με διαφορα 10-15 ημερων ακομη και οι ανυπομονοι ισως να περιμεναν.. Τωρα θα ξεπουλησει και αυτη σαν ζεστο ψωμι ειδικα αν κρατησει το ιδιο MSRP και ειναι και τοποθετημενη εκει που την περιμενουμε σε επιδοσεις. Ουσιαστικα πονταρει στο κοινο που δεν ξερει αν του αρκει μια 4080 π.χ ή πρεπει να επενδυσει σε 4090 με παραπανω κοστος και τον πουσαρει προς το ακριβοτερο τιμολογιακο ραφι..

Ξερουν πολυ καλα τι κανουν και μεγαλωνοντας το time gap του λανσαρισματος μεταξυ των flagship σε high end σε mainstream κλπ κανουν και μεγαλυτερες πωλησεις στα υψηλοτερα στρωματα.. Δεν δινουν στο μεσο χρηστη την "πολυτελεια" να σκεφτει οτι μπορει να την βγαλει και με κατι πιο vfm.. Hype marketing..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτο ισχυει πουσαρουν να διωξουν οτι μπορουν γιατι τους εμεινε πολυ απο οτι φανηκε, νομιζαν οτι θα επαιζαν παιχνιδια και τωρα θα ξεπουλουσαν σαν μανα εξ ουρανου αλλα εφαγαν φετα.. Εκτος και αν πεσει παζαρι και κανουν γενναιες εκπτωσεις μεσα στο φθινοπωρο το οποιο δυσκολακι το βλεπω πριν τις νεες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Αυτη θα πουλησει στο κοινο που δεν μπορει να περιμενει και θελει καρτα τωρα, αν τις εβγαζαν μαζι με διαφορα 10-15 ημερων ακομη και οι ανυπομονοι ισως να περιμεναν..

Αυτη θα πουλησει στο κοινο που εχει μια αλφα οικονομικη ευχερια,οχι στο κοινο που δεν μπορει να περιμενει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Αυτη θα πουλησει στο κοινο που εχει μια αλφα οικονομικη ευχερια,οχι στο κοινο που δεν μπορει να περιμενει...

Προφανως οτιδηποτε πανω απο χιλιαρικακι ειναι αλλο επιπεδο οικονομικο σε αυτους πονταρει τους αναποφασιστους..Καποτε λεγαμε 1000αρικο για GPU και ιδρωναμε, πλεον μας φαινεται φυσιολογικο το 1500αρι σε msrp.. Δημιουργουν νεα segments και ετσι βγαζουν περισσοτερα απο ολα τα ραφια..

Τλπ τι σημασια εχει, τα μαγειρεματα ειναι δεδομενα.. Εχω μεγαλη περιεργεια να δω πως θα πλασαριστουν Nvidia και AMD φετος, ισως ειναι και απο τις ελαχιστες χρονιες που δεν καιγομαι και που λογικα θα  περιμενω να δω τι θα βγαλουν και οι δυο και να αποφασισω τι θα παρω. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για εσάς παιδιά εγώ πάντως βλέπω και τη 4090 μ αυτά και μ αυτά να μην κυκλοφορεί φέτος! Καταλήγω σ αυτό το συμπέρασμα! Ποτέ θα προλάβουν να διώξουν το στοκ από τις υπάρχουσες; Και επίσης αν κυκλοφορούσε τον Οκτώβριο η κάρτα δεν θα είχαμε leaks για το πως θα είναι η κάρτα; Κάποιος πιο έμπειρος ας τοποθετηθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Προφανως οτιδηποτε πανω απο χιλιαρικακι ειναι αλλο επιπεδο οικονομικο σε αυτους πονταρει τους αναποφασιστους..Καποτε λεγαμε 1000αρικο για GPU και ιδρωναμε, πλεον μας φαινεται φυσιολογικο το 1500αρι σε msrp.. Δημιουργουν νεα segments και ετσι βγαζουν περισσοτερα απο ολα τα ραφια..

Τλπ τι σημασια εχει, τα μαγειρεματα ειναι δεδομενα.. Εχω μεγαλη περιεργεια να δω πως θα πλασαριστουν Nvidia και AMD φετος, ισως ειναι και απο τις ελαχιστες χρονιες που δεν καιγομαι και που λογικα θα  περιμενω να δω τι θα βγαλουν και οι δυο και να αποφασισω τι θα παρω. 

Καλά τι να περιμένεις ; Σαν graphics whore σε 4090 δαγκωτό θα πας αφού πάλι θα είναι μπροστά σε RT performance και μάλλον θα έχουμε παρουσίαση του DLSS 3.0 όπου θα ανεβάσει κι' άλλο το IQ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...