Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Manoleros95 είπε

Εγω παντως περιμενω απο βδομαδα 34αρα uw 1440p οθονη... Ελπιζω να μην τα βρει τοσο σκουρα η 4070, γιατι πολυ αρνητισμο πηρα απο μερικα ποστ στο reddit.

Μην αγχώνεσαι όλα θα τα σφάζει μια χαρά. In DLSS we trust.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Manoleros95 είπε

Προσωπικά οι απαιτήσεις μου είναι 120+ σταθερά σε fast paced τύπου cod,ow, destiny και 100+ σε single player. Τώρα αν θα πρέπει στο cyberpunk να βάλω σκιές από ultra στο high δεν θα σκάσω κιόλας. Δεν έχω θέμα να κάνω με optimised ρυθμίσεις σε ορισμένα δύσκολα games. Αν και με dlss δεν νομίζω να έχω ιδιαίτερο θέμα. 

Μία χαρά θα είσαι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Παιδιά τα αρνητικά reviews είναι για την πολύ κακή εμπειρια με ποντίκι πληκτρολόγιο.

Τελείωσα το Sifu με πληκτρολόγιο και δεν το ξανακάνω αυτό για κανένα λόγο.

Δε θα τρελαθώ προσπαθώντας να παίξω Souls παιχνίδι ή οποιοδήποτε παιχνίδι με πολλά controls και απαιτηση αριστου defkect parry (όχι fps φυσικά, η rts moba), προσπαθώντας να το τελειώσω με πληκτρολόγιο ποντίκι.

Στη 4090 δεν έχω κανένα θέμα, οι μάχες είναι σπαστικές λόγω δυσκολίας αλλά διασκεδαστικές και ο χειρισμός με το ν controller του Xbox αλλά και του Ps5 που δοκίμασα είναι εξαιρετικός και με πολύ καλή απόκριση και αντίδραση του ήρωα στις εντολές του.

Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει bad pc performance εκτός αν παίζω άλλο παιχνίδι ή παρουσιάζεται σοβαρό θέμα σε μεταγενέστερο σημείο.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρτάται με ποια χρονιά γίνεται η σύγκριση. Αλλά άποψη μου είναι να μην αναλωνόμαστε με το πόσα πουλάει η nvidia ή όχι.  Eμάς μας αφορά μόνο το αποτέλεσμα, η τελική τιμή και το τι πληρώνεις και  φυσικά ποιος ο σκοπός της αγοράς σου. Δυστυχώς όπως τα έχουν κάνει και οι κόκκινοι, δεν θα δούμε προκοπή όσο αφορά να ανταγωνιστεί στα σοβαρά τους πράσινους. Τελευταία φορά που θυμάμαι να είναι όντως relevant οι κόκκινοι ήταν εποχές 7970/gtx 680 που είχαμε τις ίδιες συζητήσεις περί ''μπόλικης'' vram από την AMD (τότε 3Gb) έναντι στις τσιγκουνιές του πέτσινου. (με 2Gb τότε η 680) Και πάλι βέβαια ακόμη και τότε πέρα από εξαιρέσεις υπήρχαν τίτλοι όπως Spiderman, Borderlands 2 κτλ που έτρεχαν στους πράσινους και ήταν εντελώς unplayable στους κόκκινους. Δεν υπάρχουν μόνο τώρα φαινόμενα Portal...

Διάβασα προσεχτικά τις προηγούμενες σελίδες με τα συγκρτικά και δεδομένα που παρουσιάστηκαν,  και δικό μου συμπέρασμα είναι πως οκ, δεν θα πούμε και ευχαριστώ στην nvidia σε αυτές τις τιμές αλλά δεν θα πούμε και ευχαριστώ ή θα λέμε ''ψυχοπονιάρα'' την AMD που δεν είναι ότι δίνει την 7900xtx φτηνότερα για να χτυπήσει, έστω τις πιο κάτω κατηγορίες gpu, (όχι προφανώς 4090) τον πέτσινο... Κάπου και αυτοί έχουν εκμεταλευτεί ότι έχουν βάλει από κάτω τους μπλε και σου λέει πάμε να αρπάξουμε και τους άλλους. Αλλά στον χωριό μου λένε με κλανιές αυγά δεν βάφεις...

Όλα αυτά και τα games δεν είναι σε καμία περίπτωση next gen situation οπότε έχεις gpu τύπου 4090 που και εντελώς unoptimized να είναι ένα game το bruteforcάρει και λες όλα καλά... 

Το μόνο που κρατάω από αυτή την γενιά καρτών στα σοβαρά ως κάτι που θα βοηθήσει ουσιαστικά μελλοντικά και πρέπει να το συνεχίσουν να το βελτιώνουν,  είναι το FG και γενικά το DLSS. 

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex21121988 είπε

Το μόνο που κρατάω από αυτή την γενιά καρτών στα σοβαρά ως κάτι που θα βοηθήσει ουσιαστικά μελλοντικά και πρέπει να το συνεχίσουν να το βελτιώνουν,  είναι το FG και γενικά το DLSS. 

Θα προσθετα το Reflex και το Remix.
To ενα ριχνει το latency σε ολα τα σεναρια Native ,DLSS 2, DLSS 3 και το αλλο λυνει τα χερια για να φτιαχτουν Remasters με Ray Tracing.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω, το εχουμε συζητησει παλι βεβαια, η σημαντικοτερη εξελιξη των τελευταιων ετων στο pc gaming (και οχι μονο) η ελευση του dlss, με το fsr να ακολουθει απο κοντα σε αντικτυπο επι των οθονων μας..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...