Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το PS5 ανέβηκε, η M$ ετοιμάζεται να ανεβάσει και του Xbox την τιμή και μερικοί περιμένουν price drop στις GPUs. Τελειώσαν αυτά, η νέα κανονικότητα είναι ακρίβεια στα πάντα, get used to it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

ΦΠΑ πληρωσες ή ακομα ψαχνουν ποια εταιρια εχει αυτο το ΑΦΜ; :P

Η τιμη ηταν κανονικα με ελληνικο φπα ,βεβαια εχουν περασει και 2-3 χρονια δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι. Δεν χρειαζοταν να ειναι επαγγελματικο το αφμ ,απλα να βαλεις το αφμ σου.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το PS5 ανέβηκε, η M$ ετοιμάζεται να ανεβάσει και του Xbox την τιμή και μερικοί περιμένουν price drop στις GPUs. Τελειώσαν αυτά, η νέα κανονικότητα είναι ακρίβεια στα πάντα, get used to it.

Το καλό με αυτό είναι ότι δεν πέφτει και το προϊόν που ήδη έχεις σε περίπτωση πώλησης οπότε δεν φαίνεται τόσο η διαφορά τιμής που ανέβηκαν. Είναι αλληλενδετα οπότε γίνεται πιο ομαλά η μετάβαση στο νέο προϊόν. Ισχύει σε κάθε κατηγορία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Herald είπε

To mindfactory θέλει σίγουρα, το NBB θαρρώ πώς όχι, ,από εκεί είχα πάρει apex κλπα συμπράγκαλα, βέβαια τα είχα στείλει Γερμανία, πάντως θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά πως μόνο το mindfactory θέλει επαγγελματικό

Παρηγγειλα προσφατα επεξεργαστη απο mindfactory χωρις επαγγελματικο ΑΦΜ(οταν ειχα κανει εγγραφη μου ειχαν ζητησει το προσωπικο μου αφμ), απλα δεν στελνει απευθειας Ελλαδα, χρησιμοποιησα το mailboxde και ολα κομπλέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Παρηγγειλα προσφατα επεξεργαστη απο mindfactory χωρις επαγγελματικο ΑΦΜ(οταν ειχα κανει εγγραφη μου ειχαν ζητησει το προσωπικο μου αφμ), απλα δεν στελνει απευθειας Ελλαδα, χρησιμοποιησα το mailboxde και ολα κομπλέ.

Αυτο ,απλα παλια εστελναν κανονικα ελλαδα ,προπερσι σταματησαν αν θυμαμαι καλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώστε μου λίγο τα φώτα σας, θέλω να δω γιατί σε μία 3070 έχω drop fps. Μπορώ να τρέξω πχ ένα afterburner και να μου κάνει καταγραφή για 5-10' cpu - gpu - ram - fps ώστε να δω μετά, την στιγμή που είχα τα drop ποιο απο αυτά έχει γονατίσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, stratdevel1 είπε

Δώστε μου λίγο τα φώτα σας, θέλω να δω γιατί σε μία 3070 έχω drop fps. Μπορώ να τρέξω πχ ένα afterburner και να μου κάνει καταγραφή για 5-10' cpu - gpu - ram - fps ώστε να δω μετά, την στιγμή που είχα τα drop ποιο απο αυτά έχει γονατίσει;

μπορεις να το βλεπεις live ρε συ ,κοιτας το usage ,cpu ,gpu ,ram

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, stratdevel1 είπε

Δεν είναι δικός μου ο υπολογιστής και ο φίλος βρίσκεται μακριά, πρεπει να βρω ενα τρόπο να το κάνω remote

anydesk,RustDesk κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stratdevel1 είπε

Δώστε μου λίγο τα φώτα σας, θέλω να δω γιατί σε μία 3070 έχω drop fps. Μπορώ να τρέξω πχ ένα afterburner και να μου κάνει καταγραφή για 5-10' cpu - gpu - ram - fps ώστε να δω μετά, την στιγμή που είχα τα drop ποιο απο αυτά έχει γονατίσει;

ανοιξε core clock gpu clock, cpu - gpu power και δες τα γραφήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν και η δικιά μου εμπειρία από μια 4070.

Μέχρι πρότινος κάτοχος 4080 Gaming oc. Καρταρα με τα όλα της, και σε uv και σε oc, όχι τόσο αθόρυβη αλλά με φοβερές θερμοκρασίες. Πώληση για έκτακτο λόγο και μετάβαση σε 4070ti aorus elite. Σκίσιμο της κάρτας επί ίσοις όροις μέχρι και το τελευταίο setting στα ίδια benchmark, στα ίδια σημεία, στο ίδιο ακριβώς PC.

Αρχικά η κάρτα έρχεται με 366W bios μανισιο boost 2865MHz στα 1.090mv. Θερμοκρασίες σε full load μέχρι 58 βαθμούς βαριά, με τα fans στο ~50%, σίγουρα πιο αθόρυβη από gaming oc. OC stable σε όλα τα games ( RT και non RT) στα +135/1600 (3030ΜΗz core χωρίς RT, 3015MHz σε RT για stable). UV στα 1.020mv για το ίδιο boost στα 2865MHz. 

Η διαφορά με την 4080 σε CP2077, Plague Tale Requiem και SotTR είναι από 20-25% αναλόγως το game με τα ίδια ακριβώς settings σε 4Κ. Το 6 μπροστά στην θερμοκρασία του πυρήνα δεν το είδα ποτέ όσο και αν πίεσα, με κλειστό κουτί, case fans συντηρητικά και σχετικά αθόρυβα και την μπαλκονοπορτα κλειστή 😂

Με frame cap στα 60 ελέω 60αρας οθόνης η θερμοκρασία έπεσε στα low 50s σε 4Κ. Με τα preset DSR της nvidia και 1440p/1620p η κάρτα με uv έπαιζε κοντά στους 40 βαθμούς με το μανισιο boost, τα πάντα στα settings τέρμα δεξιά και με το frame cap στα 60, είναι τρελό αυτό. Χωρίς το cap ανέβαινε πάλι κοντά στους 50 βαθμούς και πάντα σχετικά αθόρυβη. Τέλος, η διαφορά stock/uv με oc σε επιδόσεις κυμαίνονται περίπου στα 5-6 fps φαίνεται πως η κάρτα δεν έχει περιθώριο για OC, ενώ στην 4080 η διαφορά ήταν μεγαλύτερη και πιο ουσιαστική (10-20 fps ειδικά στο SotTR) με τα +200/1650 που σήκωνε με Asus 4080 Strix OC bios στα 450W.

Γενικά υπερευχαριστημενος από την κάρτα, απορώ πως βρέθηκε σε χαμηλότερη τιμή από την gaming oc ή την aero. Φώτο όταν ξεσκονίσω λίγο τον πύργο μη με κράζει ο @akoinonitos. Μετανιώνω μόνο που δεν έχει οθόνη σαν την aorus master να βάλω σε gif την φάτσα του @tommy^ που Aorus λέει και πλένει το στόμα του με ροδόνερο.

Επεξ/σία από iazriel
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει δοκιμάσει κανεις το super resolution των νέων drivers? Το έχω στην ρύθμιση 3 και δεν έχω δει διαφορά στα βίντεο στο YouTube, είτε ανοικτό είτε κλειστό. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...