Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Υποτίθεται 329δολλάρια msrp είχε και πριν 2 χρόνια όταν πρωτο κυκλοφόρησε η 3060, και ακόμα και τότε δεν εντυπωσίαζε το performance της για τα χρήματα αυτά.

Αρα 2 χρόνια μετά με το ίδιο msrp σε κάρτα που υποτίθεται θέλει να ξεστοκάρει η εταιρεία, δεν το λές και προσφορά να τρέξει ο κόσμος να αγοράσει.

Το γράψανε και άλλοι πιο πίσω, ότι όπου βλέπετε σημαντική μείωση τιμών, να κρατάτε πολύ μικρό καλάθι/κουβά.

Aλλο το υποτιθεται και αλλο ποσο ειχε.
Εμεις κοιταμε τη μειωση, ποσο ΕΙΧΕ και ποσο μπορεις να τη παρεις ΤΩΡΑ.
Και η 4090 εχει 1600$ αλλα δεν μπορεις να τη παρεις 1600€ πρεπει να δωσεις 2000€.
Αν παει 1800€ ειναι μειωση και ας λεει το Msrp οσο θελει.
Oποτε κοιτας ποσο ΕΙΧΕ οταν βγηκε στα μαγαζια και το ποσο θα μπορεις να τη παρεις παλι απο τα μαγαζια σε 1.5 χρονο.
Ουτε στη 4070Ti αλλαξε το Msrp αλλα μια χαρα τη πηραν μερικοι στα 720€.

Αν το ΦΠΑ μας παει στο 40% δεν θα φταιει η Nvidia για αυτο.
Τα 340€ χωρις ΦΠΑ ειναι 258€.
Απο 329$ λοιπον εσυ την αγοραζεις 258€ + φορους.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
48 minutes ago, Arkin said:

Νομιζω για την ωρα ειναι για chrome 110 εκδοση και για καρτες 3000/4000. Δεν εχουν πει αν θα το φερουν και σε εξωτερικους players στο μελλον.

Κι Edge 110

36 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Αν παει 1800€ ειναι μειωση και ας λεει το Msrp οσο θελει.

Στο NBB έχει 1829 η Gamerock, not bad.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Thresh είπε

 

Στο NBB έχει 1829 η Gamerock, not bad.


Ποιο ειναι το NBB, που ειναι το NBB, τι κοστος μεταφορικων εχει, ποια ειναι η τιμη Msrp της χωρας του, τι φορο εχει η χωρα του;
Αν μιλαμε για μειωσεις θα πρεπει να δουμε ποσο ειχε το 2022 οταν βγηκε, ποσο εχει τωρα στην ιδια χωρα/καταστημα και ποσο θα εχει το 2024 στην ιδια χωρα/καταστημα.
Δεν γινεται τη μια να μιλαμε για τιμη Αμερικης ,την αλλη για τιμη Ελλαδας και μετα για τιμη της Χ χωρας.
Οταν ηρθαν Ελλαδα ειχα 2500€+ , τωρα εχουν 1900-2000€ και σε 1.5 χρονο μπορει να εχουν 1700€.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Ποιο ειναι το NBB, που ειναι το NBB, τι κοστος μεταφορικων εχει, ποια ειναι η τιμη Msrp της χωρας του, τι φορο εχει η χωρα του;

Γερμανία (19%), 29.99 μεταφορικά για Ελλάδα, αλλά θέλει εταιρικό/επαγγελματικό ΑΦΜ για να στείλει σε μας, πράγμα όμως που σημαίνει 1537 ευρώ τιμή (ενδοκοινοτικές συναλλαγές). 😛

Palit GeForce RTX4090 Gamerock 24GB graphics card - 3x DisplayPort/1x HDMI at notebooksbilliger.de

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Γερμανία (19%), 29.99 μεταφορικά για Ελλάδα, αλλά θέλει εταιρικό/επαγγελματικό ΑΦΜ για να στείλει πράγμα που σημαίνει 1537 ευρώ τιμή (ενδοκοινοτικές συναλλαγές). 😛

Palit GeForce RTX4090 Gamerock 24GB graphics card - 3x DisplayPort/1x HDMI at notebooksbilliger.de

E αρα μιλαμε για πολυ συγκεκριμενες καταστασεις.
Δεν λεω ειναι ευκαιρια για καποιον που μπορει αλλα δεν θα μπει στη συγκριση του κατα ποσο επεσαν ή θα πεσουν οι καρτες στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Thresh είπε

Γερμανία (19%), 29.99 μεταφορικά για Ελλάδα, αλλά θέλει εταιρικό/επαγγελματικό ΑΦΜ για να στείλει σε μας, πράγμα όμως που σημαίνει 1537 ευρώ τιμή (ενδοκοινοτικές συναλλαγές). 😛

Palit GeForce RTX4090 Gamerock 24GB graphics card - 3x DisplayPort/1x HDMI at notebooksbilliger.de

Eίσαι σίγουρος ότι θέλει επαγγελλματικό ΑΦΜ? Έχω ψωνίσει Πολάκις από εκεί, δεν θυμάμαι να ήθελε ΑΦΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Herald said:

Eίσαι σίγουρος ότι θέλει επαγγελλματικό ΑΦΜ? Έχω ψωνίσει Πολάκις από εκεί, δεν θυμάμαι να ήθελε ΑΦΜ

Έτσι θυμάμαι ότι είχε αναφέρει ο @jmirko15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Έτσι θυμάμαι ότι είχε αναφέρει ο @jmirko15

To mindfactory θέλει σίγουρα, το NBB θαρρώ πώς όχι, ,από εκεί είχα πάρει apex κλπα συμπράγκαλα, βέβαια τα είχα στείλει Γερμανία, πάντως θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά πως μόνο το mindfactory θέλει επαγγελματικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

To mindfactory θέλει σίγουρα, το NBB θαρρώ πώς όχι, ,από εκεί είχα πάρει apex κλπα συμπράγκαλα, βέβαια τα είχα στείλει Γερμανία, πάντως θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά πως μόνο το mindfactory θέλει επαγγελματικό

Ελλάδα δεν έστελνε το NBB χωρίς επαγγελματικό ΑΦΜ. Δεν ξέρω άμα άλλαξε κάτι βέβαια από τότε (αρχές 22).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Herald said:

To mindfactory θέλει σίγουρα, το NBB θαρρώ πώς όχι, ,από εκεί είχα πάρει apex κλπα συμπράγκαλα, βέβαια τα είχα στείλει Γερμανία, πάντως θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά πως μόνο το mindfactory θέλει επαγγελματικό

Για Ελλάδα, όχι Γερμανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Στο mindfactory εγω απλα ειχα βαλει το αφμ μου (μη επαγγελματικο)

ΦΠΑ πληρωσες ή ακομα ψαχνουν ποια εταιρια εχει αυτο το ΑΦΜ; :P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Δεν έχω δει την NVIDIA να κάνει κάποιο price cut στην σειρά 3xxx και μιλάτε για την σειρά 4xxx ??

Δεν θα κάνει και εγώ αυτό πιστεύω. Απλά με τον καιρό θα πέσουν λίγο ακόμα. Οι 4080 αν δεν έβαζε το νέο board δεν θα βλέπαμε τα 1200 κατέβασε το κόστος με το παρακάτω δηλαδή δεν είναι ότι έφαγε price drop. 

https://videocardz.com/newz/nvidia-is-now-shipping-geforce-rtx-4080-with-ad103-301-gpu

 

Επίσης η κάρτα έχει 1199 msrp τα 1800 που ζηταγαν ήταν scalping τιμές για αυτό και δεν άργησε να πέσει στα 1500 ευρω που είναι το msrp της.

Συν την πτωση του ευρώ που έριξε την τιμή στα 1400 που ειναι msrp συν 24%. Δεν είναι ότι έφαγαν cut τα αρχικά μοντέλα το νέο κατώτερο variant ήρθε με χαμηλότερο msrp. 

Δύσκολα να ρίξουν επίσημα msrp στις gpu οι εταιρείες συνήθως τις καταργούν με τη νέα γενιά. Και το below msrp ειναι συνήθως μικρότερο κέρδος του πωλητή και του aib partner και όχι της nvidia. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...