Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Άλλο να πάρεις κάρτα RTX3000 ένα χιλιάρικο το 2019 και άλλο να πάρεις κάρτα ένα χιλιάρικο σήμερα λίγους μήνες πριν την ανακοίνωση των RTX4000.  

 

Σε αυτό συμφωνώ και εγώ. Αν είναι να πληρώνω full price κάτι τότε θέλω όσο περισσότερο μπορώ απο το lifecycle του διαθέσιμο. Το κέρδος ενός καταναλωτή που περιμένει θα πρέπει ουσιαστικά να αντισταθμίζεται από το χαμηλότερο κόστος απόκτησης. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2300

  • Arkin

    1886

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Μην συγκρίνουμε τα msrp της προηγούμενης
Αν οι φήμες στέκουν, η διαφορά μεταξύ 4080 - 4090 δεν θα είναι ένα 10% αλλά πολύ παραπάνω
Οπότε το flagship θα είναι η 4090 και όχι η 4080.
Τον παίρνει να δώσει το νέο flagship 2+ φορές πάνω από το προηγούμενο; Χωρίς crypto mining και με τα καθημερινά έξοδα να τρώνε το πορτοφόλι; Και με την προηγούμενη γενιά να αραχνιάζει ήδη στα ράφια;
Η απάντηση είναι όχι, δεν τους παίρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Άλλο να πάρεις κάρτα RTX3000 ένα χιλιάρικο το 2019 και άλλο να πάρεις κάρτα ένα χιλιάρικο σήμερα λίγους μήνες πριν την ανακοίνωση των RTX4000.  

 

Αρχικά η 4090 βρίσκεται πολύ κοντά στην ανακοίνωση της! Δεύτερον 1000€ θα δωσεις και θα πάρεις top tier κάρτα! Κάποιοι που την πλήρωσαν 2000 πριν από 1,5 μήνα περίπου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επιδόσεις συνήθως αλλάζουν κατά την αρχιτεκτονική και τα MSRP δεν πάνε ανάλογα με αυτές. Θα πρέπει να δημιουργηθεί ένα νέο προϊόν για να δικαιολογήσεις ένα price increase συνήθως, εκτος και αν ανέβει όλο το lineup αναλογικά σε MSRP . Συνήθως δωράκια δεν δίνουν, και αν η τιμή της 4090 αποδειχθεί πολύ πιο συμφέρουσα αυτή τη γενιά από μια 4080 από ότι συνήθως συμβαίνει θα είναι επειδή το αντίπαλο στρατόπεδο θα έχει ανταγωνιστικό lineup σε επιδόσεις και τιμή. Αλλιώς θα πέσει μαγείρεμα κλασσικά και άρμεγμα δεν χαρίζει στην μάνα του ο πετσινος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην ξεχνάμε ότι πλέον δεν πουλάει μόνο η διαφορά raw perf από γενιά σε γενιά αλλά και οι βελτιώσεις σε RT / DLSS όπως έγινε τεράστιο άλμα από 2 - 3 000 σειρα. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Fixed.

Καλά, η χειρότερη υλοποίηση της αγοράς. Ticking bomb 🤣  . Δε μετράει.

Τη συγκεκριμένη 3090 ούτε στον εχθρό σου.

Γενικά, οι καλές φεύγουν, οι μάπα όχι.

γιατι τι εχει ? εγω την εχω 3 μηνες δουλευει πρωι βραδυ 24/7 και δεν εχει κανενα προβλημα...οταν λετε την γνωμη σας για κατι ...εχετε προσωπικη εμπειρια η οτι ακουτε ? και απλα οτι εχετε στο μυαλο σας  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοει οτι θερμικα δεν ειναι οτι καλυτερο,επισης υστερει σε θεμα τροφοδοσιας και vrm phase και τελος δεν κραταει καλα ρολογια σε boost, καθοτι σαν υλοποιηση δεν ειναι και το καλυτερο pcb. 

Σιγουρα παντως σε μια καλη τιμη λιγο ρολο παιζει, τωρα αν ηταν να εδινες 1500+ εκει ναι ολα παιζουν ρολο. Στην 3090 ειδικα που εχει και 24Gb vram και καλα ρολογια λιγο ρολο παιζουν ολα αυτα, ειδικα σε μια καλη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nikos1965ny20 είπε

γιατι τι εχει ? εγω την εχω 3 μηνες δουλευει πρωι βραδυ 24/7 και δεν εχει κανενα προβλημα...οταν λετε την γνωμη σας για κατι ...εχετε προσωπικη εμπειρια η οτι ακουτε ? και απλα οτι εχετε στο μυαλο σας  ?

Προσωπική εμπειρία δεν έχω, εύχομαι η δική σου εμπειρία να είναι μόνο καλή.

Οι 3090 ήταν οι προβληματικές κάρτες της γενιάς αυτής. Εν μέρει λόγω της GDDR6X στην πίσω πλευρά του PCB που την κάνει να βράζει, εν μέρει λόγω του ανεπαρκούς VRM/PCB κυρίως στις φτηνές υλοποιήσεις.

Τα λέει αυτός. Μιλάει για mining αλλά συγκεκριμένα για τις 3090 λέει ότι το Vcore VRM είναι αρκετά σύνηθες να σκάσει στο gaming.

Η Zotac Trinity 3090 έχει το πιο basic PCB design από όσες κυκλοφορούν οπότε...

-------------

Κάνε μας μια χάρη, μιας και είναι καινούρια η κάρτα σου. Έλεγξε παίζοντας ένα βαρύ παιχνίδι, π.χ. Cyberpunk 2077 τι θερμοκρασίες φτάνει το memory junction μετά από κάνα μισάωρο παιχνιδιού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Προσωπική εμπειρία δεν έχω, εύχομαι η δική σου εμπειρία να είναι μόνο καλή.

Οι 3090 ήταν οι προβληματικές κάρτες της γενιάς αυτής. Εν μέρει λόγω της GDDR6X στην πίσω πλευρά του PCB που την κάνει να βράζει, εν μέρει λόγω του ανεπαρκούς VRM/PCB κυρίως στις φτηνές υλοποιήσεις.

Τα λέει αυτός. Μιλάει για mining αλλά συγκεκριμένα για τις 3090 λέει ότι το Vcore VRM είναι αρκετά σύνηθες να σκάσει στο gaming.

Η Zotac Trinity 3090 έχει το πιο basic PCB design από όσες κυκλοφορούν οπότε...

-------------

Κάνε μας μια χάρη, μιας και είναι καινούρια η κάρτα σου. Έλεγξε παίζοντας ένα βαρύ παιχνίδι, π.χ. Cyberpunk 2077 τι θερμοκρασίες φτάνει το memory junction μετά από κάνα μισάωρο παιχνιδιού;

Σε mining ETH η 3080 trinity που έχω ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες (έχω βάλει και 2 έξτρα φανς, λολ), οπότε και αναγκαστικά μένω σε ERGO που είναι πολύ πιο χαλαρό.

Σε gaming δεν υπάρχει θέμα, θα πάει 100 βαθμούς η μνήμη, ε και; δεν θα είναι συνέχεια εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hln3 είπε

Σε mining ETH η 3080 trinity που έχω ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες (έχω βάλει και 2 έξτρα φανς, λολ), οπότε και αναγκαστικά μένω σε ERGO που είναι πολύ πιο χαλαρό.

Σε gaming δεν υπάρχει θέμα, θα πάει 100 βαθμούς η μνήμη, ε και; δεν θα είναι συνέχεια εκεί.

Αν πηγαίνει 100C στην 3080 που έχει τα τσιπάκια μόνο μπροστά ξέρεις πόσο θα πηγαίνει στην 3090...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας βλεπω και λετε οτι παιχνιδια δεν υπαρχουν αλλα εγω βλεπω στον οριζοντα αρκετα τα οποια θα ζορισουν τα τωρινα συστηματα μας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Σας βλεπω και λετε οτι παιχνιδια δεν υπαρχουν αλλα εγω βλεπω στον οριζοντα αρκετα τα οποια θα ζορισουν τα τωρινα συστηματα μας.

 

Εξαρτάται τι έχει κάποιος για ζορίσει το σύστημα του! Αν έχεις 3050 τότε ναι! Δεν νομίζω κάποιος με 3070 και πάνω να έχει πρόβλημα μέχρι 1440 και υπό προϋποθέσεις σε 4κ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Σας βλεπω και λετε οτι παιχνιδια δεν υπαρχουν αλλα εγω βλεπω στον οριζοντα αρκετα τα οποια θα ζορισουν τα τωρινα συστηματα μας.

 

Ναι, το θέμα είναι ότι θα ζορίσουν τα συστήματα γιατί είναι unoptimized και όχι γιατί είναι τα νέα Crysis. Για παράδειγμα το Hogwarts Legacy ζητάει 1080Ti για 1080P/60FPS με upscale performance setting(FSR/DLSS), απλά lmao.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι, το θέμα είναι ότι θα ζορίσουν τα συστήματα γιατί είναι unoptimized και όχι γιατί είναι τα νέα Crysis. Για παράδειγμα το Hogwarts Legacy ζητάει 1080Ti για 1080P/60FPS με upscale performance setting(FSR/DLSS), απλά lmao.

Δεν παιζει ρολο εαν καποια θα ειναι unoptimized,την ξενερα θα την φας που θα χρειαστει να κοψεις για να τα τρεξεις.

16 λεπτά πριν, Pantaz είπε

Εξαρτάται τι έχει κάποιος για ζορίσει το σύστημα του! Αν έχεις 3050 τότε ναι! Δεν νομίζω κάποιος με 3070 και πάνω να έχει πρόβλημα μέχρι 1440 και υπό προϋποθέσεις σε 4κ!

Εδω μας ζοριζει το συστημα το spiderman που ειναι remastered για το ps5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Δεν παιζει ρολο εαν καποια θα ειναι unoptimized,την ξενερα θα την φας που θα χρειαστει να κοψεις για να τα τρεξεις.

Εδω μας ζοριζει το συστημα το spiderman που ειναι remastered για το ps5.

Όσα παιχνίδια ήρθαν από κονσόλα είχαν τέτοια προβλήματα! Το horizon ας πούμε στο pc σε 4κ δεν ήταν καθόλου smooth! Τα frame rates θύμιζαν το χρηματιστήριο Σοφοκλέους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...