Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, DestinyGR είπε

Ναι χάρη σου κάνει επειδή σε συμπάθησε. Πραγματικά ορισμένοι εδω μέσα πρέπει να έχετε μετοχές της Nvidia και της AMD, δεν εξηγείται αλλιώς τόση φανατίλα. Και στις δύο περιπτώσεις εταιρειών οι τιμές είναι χάλια. Απο που και ως που πρέπει να δίνεις 900 και 1100$ για mid range κάρτες;

Ναι, εγώ το πιστεύω ότι αυτη τη στιγμή ο πέτσινος μας κάνει χάρη. Όταν βλέπω την 7900xt στα 1049€ και την 4070ti στα 929€ (τελική τιμή κατάστηματος στο launch αυτά), ε ναί, πραγματικά πιστεύω ότι μας αγαπάει ο πέτσινος, δεν μπορώ να φανταστώ για ποιό λόγο να δίνει μια καλύτερη κάρτα αρκετά φθηνότερα από τον ανταγωνισμό. Εσύ μπορείς; 

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Του χρόνου θα σου δώσει την 5070Ti στα $1099 με καλύτερο Perf/$ από την 4070ti και θα χαίρεσαι σαν καλός consumer.

Αν η αντίστοιχη κάρτα της AMD έχει 1399 και χάνει σε RT, raster per dollar, FG, dlss και έχει και μεγαλύτερη κατανάλωση ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα χαίρομαι, τι να κάνω να στεναχωρήθω που μου δίνει καλύτερη κάρτα φθηνότερα?  LOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Μα και στους 2 παραπάνω πληρώνεις ανά δυο χρόνια, απλά η nvidia σου δίνει κάτι καλύτερο από αυτό που σου δίνει η AMD. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πας να γράψεις τα ίδια στο θέμα της AMD που όχι μόνο παραπάνω πληρώνεις, αλλά παίρνεις και λιγότερα. 

Πως στο διάολο γίνεται - από όλες τις καινούργιες κάρτες - μόνιμα να κράζεις αυτήν που έχει μακράν το καλύτερο value (με μεγάλη - μεγάλη - μεγάλη διαφορά) δεν μπορώ να το καταλάβω. Η μάλλον μπορώ, γράφει nvidia το κουτί. Αμά έγραφε AMD θα ακούγαμε διθύραμβους.

Αντιθέτως με εσάς, εγώ κράζω και τους δυο. Αλλά εδώ ξεκινήσαμε να λέμε για τις τακτικές της NVIDIA και πως πλασάρει το Portal με τις RTX4xxx με τακτικές anti-consumer (Software RT στον ανταγωνισμό) και εσείς προσπαθείτε να το γυρίσετε σε personal και vs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Ναι, εγώ το πιστεύω ότι αυτη τη στιγμή ο πέτσινος μας κάνει χάρη. Όταν βλέπω την 7900xt στα 1049€ και την 4070ti στα 929€ (τελική τιμή κατάστηματος στο launch αυτά), ε ναί, πραγματικά πιστεύω ότι μας αγαπάει ο πέτσινος, δεν μπορώ να φανταστώ για ποιό λόγο να δίνει μια καλύτερη κάρτα αρκετά φθηνότερα από τον ανταγωνισμό. Εσύ μπορείς; 

Δεν χρειάζεται να φανταστώ τίποτα. Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω 900$ και 1100$ για MID range καρτα. Ούτε για AMD κάρτα ούτε για NVIDIA κάρτα. Πως να το κάνουμε δηλαδή; Αντί να τιμωρούμε τέτοιες αντι-καταναλωτικές πρακτικές (ως προς την τιμή) πρέπει να τις επιβραβεύουμε κιόλας; 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αντιθέτως με εσάς, εγώ κράζω και τους δυο.

Nαι μόνιμα, το βλέπω. Έχεις γράψει για doa την 4070ti, την καλύτερη κάρτα σε performance per dollar της γενιάς της. Και τους 2 κράζεις- εύκολα :P 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Ναι χάρη σου κάνει επειδή σε συμπάθησε. Πραγματικά ορισμένοι εδω μέσα πρέπει να έχετε μετοχές της Nvidia και της AMD, δεν εξηγείται αλλιώς τόση φανατίλα. Και στις δύο περιπτώσεις εταιρειών οι τιμές είναι χάλια. Απο που και ως που πρέπει να δίνεις 900 και 1100$ για mid range κάρτες;

Η απάντηση παρακάτω, αν έχει καλύτερο perf/$ από τον ανταγωνιστή θα πληρώσουν και 2Χ παραπάνω για mid range, και μετά διερωτόμαστε οι υπόλοιποι γιατί ανεβάζουν τιμές οι εταιρείες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Αν η αντίστοιχη κάρτα της AMD έχει 1399 και χάνει σε RT, raster per dollar, FG, dlss και έχει και μεγαλύτερη κατανάλωση ΠΡΟΦΑΝΩΣ και θα χαίρομαι, τι να κάνω να στεναχωρήθω που μου δίνει καλύτερη κάρτα φθηνότερα?  LOL

 

1 λεπτό πριν, alexcrx είπε

??????????

Πήγαινε στο θέμα με τις RX6000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Δεν χρειάζεται να φανταστώ τίποτα. Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω 900$ και 1100$ για MID range καρτα. Ούτε για AMD κάρτα ούτε για NVIDIA κάρτα. Πως να το κάνουμε δηλαδή; Αντί να τιμωρούμε τέτοιες αντι-καταναλωτικές πρακτικές (ως προς την τιμή) πρέπει να τις επιβραβεύουμε κιόλας; 

Δεν τιμωρείς καμία αντικαταναλωτική πρακτική όταν μόνιμα κράζεις (όχι εσύ προσωπικά, το άλλο φυντάνι) την κάρτα που έχει το μακράν καλύτερο value της γενιάς της, και σφυρίζεις αδιάφορα για την σιχαμερή κάρτα με το όνομα 7900xt. Ίσα ίσα, το μήνυμα που στέλνεις είναι "δεν με ενδιαφέρει το raster per dollar, δεν με ενδιαφέρει η κατανάλωση, δεν με ενδιαφέρουν τα features, φόρτωσε την κάρτα με 80gb και χρέωσε όσο όσο". 

Πρέπει να καταλάβεις ότι είναι πανμέγιστη βλακεία να περιμένεις να ρίξει τιμές αυτός που έχει την πιο VALUE κάρτα. Απλά ΔΕΝ γίνεται. Όταν έχω το φθηνότερο προιόν στην αγορά, δεν θα ρίξω τιμές αν δεν το κάνει πρώτα ο ανταγωνιστής.

Επεξ/σία από Herald
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εγώ παίζω με την 6700 σε 4Κ Native Raster και μου λες ότι θελεις FSR/DLSS στις 7900ΧΤ/4070Τι ??? ΛΟΛ

ρε συ sorry κιόλας αλλα αυτό που λες είναι πολύ γενικό... τι εννοείς παίζεις 4k με την 6700 ? lol dota csgo? ναι αυτά θα τα παίξει τώρα για κάνα AAA single player αν κρίνω από την 6800xt που είχα εγώ εσύ θα πρέπει να πέσεις σε medium/low settings που εκεί κατά την ταπεινή μου γνώμη χάνει το νόημα η ανάλυση καλύτερα δηλαδή να πέσεις σε 1440p και να ανεβάσεις settings λες και το 4k έχει γίνει ξαφνικά το ιερό δισκοπότηρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

ρε συ sorry κιόλας αλλα αυτό που λες είναι πολύ γενικό... τι εννοείς παίζεις 4k με την 6700 ? lol dota csgo? ναι αυτά θα τα παίξει τώρα για κάνα AAA single player αν κρίνω από την 6800xt που είχα εγώ εσύ θα πρέπει να πέσεις σε medium/low settings που εκεί κατά την ταπεινή μου γνώμη χάνει το νόημα η ανάλυση καλύτερα δηλαδή να πέσεις σε 1440p και να ανεβάσεις settings λες και το 4k έχει γίνει ξαφνικά το ιερό δισκοπότηρο

Ρε τι δεν καταλαβαίνεις? Η 4070ti είναι doa, η 3080 κακογέρασε, αλλά αυτός παίζει 4k με 6700. Το ίδιο άτομο τα γράφει αυτά. Θα σκάσει και ο άλλος με την 980ti να δέσει το γλυκό

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Πασά μου δεν ανέφερα πουθενά την AMD, πληρώνεις παραπάνω ανά δυο χρόνια στην NVIDIA για να τρέχεις παιχνίδι του 2007 με RT και DLSS 3. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου στην κουβέντα η AMD και δεν το κάνω vs. Όπως είπα και παραπάνω, για τις anti-consumer πολιτικές της NVIDIA μιλάω και μόνο.

Mα δεν το κανει μονο η Nvidia για να ειναι θεμα της Nvidia το κανει και ο ανταγωνισμος και σε χειροτερο βαθμο για αυτο θελοντας και μη η συζητηση παει ΚΑΙ στην AMD.
Δεν ειναι ακριβη η Nvidia ειναι και οι 2 ακριβοι και οταν φτασεις να τους συγκρινεις η Νvidia ειναι φθηνοτερη και καλυτερη.

Ειναι σαν να λες ο κλεφτη ο βενζινας στη γωνια εχει τη βενζινη 2 ευρω το λιτρο ενω ολα τα βενζιναδικα την εχουν 2+
Αρα λοιπον ο βενζινας στη γωνια δεν ειναι κλεφτης ειναι φθηνοτερος απο ολους.
Το οτι πριν μερικα χρονια ειχε 1.5 και πηγε 2 δεν ειναι αποκλειστικο ελλατωμα του βενζινα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ρε συ sorry κιόλας αλλα αυτό που λες είναι πολύ γενικό... τι εννοείς παίζεις 4k με την 6700 ? lol dota csgo? ναι αυτά θα τα παίξει τώρα για κάνα AAA single player αν κρίνω από την 6800xt που είχα εγώ εσύ θα πρέπει να πέσεις σε medium/low settings που εκεί κατά την ταπεινή μου γνώμη χάνει το νόημα η ανάλυση καλύτερα δηλαδή να πέσεις σε 1440p και να ανεβάσεις settings λες και το 4k έχει γίνει ξαφνικά το ιερό δισκοπότηρο

Πριν μερικές σελίδες κάποιος εδώ μέσα έλεγε ότι δεν χρειάζεται να τα βάλεις όλα δεξιά για να παίξεις. Με 350 ευρώ κάρτα δεν νομίζω να περίμενε κανείς να παίζω σε 4Κ με Ultra settings.

Παρατηρώ βέβαια ότι για το αρχικό θέμα που ξεκινήσαμε όλοι το προσπερνάνε.

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Mα δεν το κανει μονο η Nvidia για να ειναι θεμα της Nvidia το κανει και ο ανταγωνισμος και σε χειροτερο βαθμο για αυτο θελοντας και μη η συζητηση παει ΚΑΙ στην AMD.
Δεν ειναι ακριβη η Nvidia ειναι και οι 2 ακριβοι και οταν φτασεις να τους συγκρινεις η ειναι φθηνοτερη και καλυτερη.

Ειναι σαν να λες ο κλεφτη ο βενζινας στη γωνια εχει τη βενζινη 2 ευρω το λιτρο ενω ολα τα βενζιναδικα την εχουν 2+
Αρα λοιπον ο βενζινας στη γωνια δεν ειναι κλεφτης ειναι φθηνοτερος απο ολους.
Το οτι πριν μερικα χρονια ειχε 1.5 και πηγε 2 δεν ειναι αποκλειστικο ελλατωμα του βενζινα.

Το θέμα ξεκίνησε για τις τακτικές anti-consumer της NVIDIA με το Portal που στον ανταγωνισμό τρέχει με Software RT, εσείς συνεχίστε το vs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το θέμα ξεκίνησε για τις τακτικές anti-consumer της NVIDIA με το Portal που στον ανταγωνισμό τρέχει με Software RT, εσείς συνεχίστε το vs.

Ολοι εχουμε καταλαβει οτι εχεις πιασει ενα θεμα που αφορα ολες τις εταιριες και το παρουσιαζεις σαν θεμα ΜΟΝΟ NVIDIA.
Oσο προσπαθεις να το κατευθυνεις μονο σε συζητηση Nvidia δεν αποφευγεις το VS αλλα το προκαλεις.
Ολες οι καρτες ειναι ακριβες ,ολες ζητανε παραπανω απο οσο προσφερουν.
Εσυ λοιπον κανεις οτι δεν βλεπεις ολες τις αλλες και το παρουσιαζεις λες και γινεται μονο στην Nvidia και στις αλλες ξερω γω παιρνεις 7900xtx με 500€ και επιδοσεις 4090Τi.
H Nvidia σου προσφερει περισσοτερα, φθηνοτερα αλλα ειναι εγκληματιας γιατι μιλαμε μονο για Nvidia.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ίδιο άτομα, όταν του είπα ότι το 4k είναι mainstream είπε ότι η 3080 με το ζόρι κάνει για 1080p και θες πανάκριβες κάρτες για να παίξεις 4k, άρα δεν είναι mainstream. 2 βδομάδες μετά υποστηρίζει ότι με 350€ κάρτα παίζεις μια χαρά 4k. Παράνοια :P 

Εγώ θέλω τον τύπο με την 980ti και τον fx8350 που τα παίζει όλα τέρμα σε 4k να δέσει το γλυκό

Επεξ/σία από Herald
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Ολοι εχουμε καταλαβει οτι εχεις πιασει ενα θεμα που αφορα ολες τις εταιριες και το παρουσιαζεις σαν θεμα ΜΟΝΟ NVIDIA.
Oσο προσπαθεις να το κατευθυνεις μονο σε συζητηση Nvidia δεν αποφευγεις το VS αλλα το προκαλεις.
Ολες οι καρτες ειναι ακριβες ,ολες ζητανε παραπανω απο οσο προσφερουν.
Εσυ λοιπον κανεις οτι δεν βλεπεις ολες τις αλλες και το παρουσιαζεις λες και γινεται μονο στην Nvidia και στις αλλες ξερω γω παιρνεις 7900xtx με 500€ και επιδοσεις 4090Τi.

Το θέμα με το Portal που τρέχει σε Software RT στον ανταγωνισμό αφορά καθαρά και μόνο τις anti-consumer πολιτικές της NVIDIA. Σας αρέσει δεν σας αρέσει έτσι είναι.

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Το ίδιο άτομα, όταν του είπα ότι το 4k είναι mainstream είπε ότι η 3080 με το ζόρι κάνει για 1080p και θες πανάκριβες κάρτες για να παίξεις 4k, άρα δεν είναι mainstream. 2 βδομάδες μετά υποστηρίζει ότι με 350€ κάρτα παίζεις μια χαρά 4k. Παράνοια :P 

Εγώ θέλω τον τύπο με την 980ti και τον fx8350 που τα παίζει όλα τέρμα σε 4k να δέσει το γλυκό

Το ότι τρέχω σε 4Κ με κάρτα των 350 ευρώ δεν κάνει τα 4Κ mainstream.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το θέμα με το Portal που τρέχει σε Software RT στον ανταγωνισμό αφορά καθαρά και μόνο τις anti-consumer πολιτικές της NVIDIA. Σας αρέσει δεν σας αρέσει έτσι είναι.

Άντε,, θα τσιμπήσω. Θες να μοιραστείς μαζί μας τι ακριβώς είναι anti consumer στο portal? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...