Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Armoral είπε

Συμφωνώ για το θέμα του overhead, εν μέρει φυσικά γιατί αφορά μεμονωμένα σενάρια και είναι περισσότερο ζήτημα "σωστής συμπεριφοράς στον καταναλωτή" αλλά τα 2 fps της 6800xt στο Portal RTX θα γίνουν τα 80 της 4070ti ή έστω τα μισά  αν υποθέσουμε διορθωθεί ή δε μας απασχολεί το ζήτημα;

Θα πάρεις xtx να γίνουν 6. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο portal δεν υπαρχει επαφη δυστυχως. Γενικα οπου θα μπει DLSS 3 θα ξεφυγουν πολυ οι καρτες. Σε native ειναι δραμα και οι 2 με RT σε ολα τα νεα παιχνιδια αλλα με το συνδιασμο dlss2+3 πας 3x fps απο native. Συν την εξαλλειψη του cpu BN στα πιο παλια cpu μιας και κανει bypass το cpu το dlss 3 και δουλευει αυτονομα. Περιμενα στο witcher να μην την παλευει ο 8700κ αλλα μονο στο novigrad σε ολες τις αλλες περιπτωσεις 99% η καρτα.

 

Δηλαδη εχεις 60fps με native+dlss 2 οποτε αυτα βγαζει η cpu + τα αυτονομα fps απο dlss 3 τα οποια δεν τα βγαζει η cpu αλλα προστιθενται ενδιαμεσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, valantis123 είπε

@Arkin Σε σχέση με το fsr πως σου φαίνεται το DLSS2 θυμάμαι έλεγες πολύ καλά λόγια για fsr

Ανώτερο στα σημεία όμως μηδέν ghosting και artifacts. Πολύ καλύτερη διαχείριση του shimmering. Έχω εκπλαγεί πολύ ευχάριστα σε ότι έχω βάλει. Το dlss 3 είναι game changer κυριολεκτικά και δεν χρειάζεται να έχεις το τελευταίο cpu για να το εκμεταλλευτεις. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Δικο μου

 

Bλέπω στο video του κοντά 10 GB vram 😮 Για δοκίμασε με RT off να δώ πόσο πιάνει. Θυμάμαι ότι το είχα παίξει όταν βγήκε σε μια 1060 3gb και μου είχε κάνει έκπληξη ότι γέμιζε 1.2 με 1.5gb VRAM. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Bλέπω στο video του κοντά 10 GB vram 😮 Για δοκίμασε με RT off να δώ πόσο πιάνει. Θυμάμαι ότι το είχα παίξει όταν βγήκε σε μια 1060 3gb και μου είχε κάνει έκπληξη ότι γέμιζε 1.2 με 1.5gb VRAM. 

2GB VRAM εδώ με 3060ti

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή η γενιά απευθύνεται σε gamers που παίζουν 4Κ καταστάσεις imo.

Δηλαδή οκ, προφανώς και το 1440p είναι μια υψηλή ανάλυση και γιατι όχι καποιοι με 240hz monitors να κάνουν χρήση της brute force δυνατότητας των τωρινών gpu στα games τους για να pushαρουν το framerate να matchαρει τα hz, αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις και τον κορυφαίο επεξεργαστή να έχεις με μνήμες στον Θεό, παλει θα έχει μπουκαλι.

Ρεαλιστικά μιλώντας αν παίζεις 4Κ (ή κάτι λιγότερο πχ 3440x1440) ακόμα και ο δεινοσαυρακος ο 9900Κ καλα σε κρατάει. Οτι του πέταξα δεν με έχει απογοητεύσει ο "μπαγασας". Όλο το βάρος το τραβάει η gpu σε αυτές τις αναλύσεις άλλωστε. Δεν έχω λόγο αναβάθμισης atm. Ναι, θα μπορούσε να κουμπώσει καλύτερα η 4090 με έναν 13900Κ ή έναν 7950x αλλά το κέρδος μου θα ήταν σε ορισμένα cpu bounded bad optimized games.

Τώρα να μπω σε διαδικασία σύγκρισης των cpu generations σε 1080p, που ειλικρινά είναι ο μόνος λόγος που υπάρχουν αυτά τα συγκριτικά βίντεο με τα cpu?

Πάλι καταλήγεις πως αν θέλει ο developer μπορεί να κάνει να παίξει το παιχνιδάκι σου decently ακομα και στον 8ετιας 4 to 6 core cpu σου, ακομα και με πιο αδύναμη gpu.

Αλλά προφανώς και δεν θέλουν να μένεις στάσιμoς στις αγορές σου. Θέλουν να τα σκας, και ετσι συμβαίνει και θα συμβαίνει 4ever. I'm stating the obvious, I know.

Είναι αμέτρητα πάντως τα σαπακοptimized games. Εγω έχω πχ την ατυχία να παίζω το Darktide που ευτυχώς έχει FG και ουσιαστικά bruteforcαρω με την gpu μου γιατί κατά τα άλλα για κλάματα είναι το perfomance του.

Επειδη είμαστε και νουμερολάγνοι εδώ, στα μόνα παιχνίδια που χτυπησα 100αρι usage από τα new releases,  ήταν στο Dead Space, στο Darktide ειμαι 93% avg, Hogwarts δεν δοκίμασα, δεν με απασχολεί ως game καθόλου. Αν θέλω να δω μπουκαλαρα, θα τρέξω ένα Division 2 btw που ειναι ένα game να κάνετε expose ένα "stable" (κατά τα δικά σας δεδομένα) OC στο cpu.

 

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Armoral είπε

Συμφωνώ για το θέμα του overhead, εν μέρει φυσικά γιατί αφορά μεμονωμένα σενάρια και είναι περισσότερο ζήτημα "σωστής συμπεριφοράς στον καταναλωτή" αλλά τα 2 fps της 6800xt στο Portal RTX θα γίνουν τα 80 της 4070ti ή έστω τα μισά  αν υποθέσουμε διορθωθεί ή δε μας απασχολεί το ζήτημα;

Όταν σταματήσει τις anti-consumer τακτικές η NVIDIA και αφήσει να τρέχουν σε Dedicated RT Cores και όχι Software το Portal , τότε μια χαρά θα είναι το παιχνίδι και σε AMD κάρτες. Μέχρι τότε πληρώστε παραπάνω για να έχετε RT σε παιχνίδι του 2007.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Όταν σταματήσει τις anti-consumer τακτικές η NVIDIA και αφήσει να τρέχουν σε Dedicated RT Cores και όχι Software το Portal , τότε μια χαρά θα είναι το παιχνίδι και σε AMD κάρτες. Μέχρι τότε πληρώστε παραπάνω για να έχετε RT σε παιχνίδι του 2007.  

Δεν είναι μόνο το Portal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...