Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Δυστυχώς οι devs έχουν καταντήσει τεμπέληδες εντελώς. Ποντάρουν στο ότι ο κόσμος θα πάρει νέους CPUs με καλύτερο IPC/ρολόγια και άρα θα brute-force-άρει την τεμπελιά τους.

Παράδειγμα το TW3 στο Novigrad, 2 cores τεζάρει και τα άλλα κάθονται με αποτέλεσμα να είσαι στα 35-40FPS. Σου λέει βάλε DLSS 3 αν θες παραπάνω, βρήκαν τη ''λύση'' τώρα..Το core utilization του Crysis 3 έχει μείνει στην ιστορία πάντως, όσα cores/threads του πετάξεις, τόσα και θα εκμεταλλευτεί.

Θυμάμαι τότε τον FX8350 να ξεπερνάει τον 3770Κ επειδή είχε παραπάνω πυρήνες και ήταν το μοναδικό παιχνίδι που μπορούσε να κάνει utilize 8 πυρήνες. Φτάσαμε στο 2023, 10 χρόνια μετά και το CPU utilization είναι για κλάματα..Πολύ θα ήθελαν οι devs το μέλλον που ονειρευόταν ο John Carmack με single-core CPUs στα 10Ghz+ αλλά δεν πήγε έτσι το πράγμα..

 

Καλά τον FX-8350 δεν τον λες και 8πύρηνο ακριβώς με τα μισά FPU's. Από τις μεγαλύτερες απάτες και FAIL στην ιστορία των επεξεργαστών. Όπως και να έχει όντως το Crysis 3 ήταν υπόδειγμα optimization.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

11 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

 

Θυμάμαι τότε τον FX8350 να ξεπερνάει τον 3770Κ επειδή είχε παραπάνω πυρήνες και ήταν το μοναδικό παιχνίδι που μπορούσε να κάνει utilize 8 πυρήνες. Φτάσαμε στο 2023, 10 χρόνια μετά και το CPU utilization είναι για κλάματα..Πολύ θα ήθελαν οι devs το μέλλον που ονειρευόταν ο John Carmack με single-core CPUs στα 10Ghz+ αλλά δεν πήγε έτσι το πράγμα..

Δεν θυμάμαι να ξεπέρναγε σε κανένα παιχνίδι ο FX8350 τον 3770Κ, τους 2500Κ,3570Κ ναι αλλά όχι τον 3770Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Γουάου.

Τι CPU overhead έχει το Atomic Heart ρε παιδιά;

Mε 9900Κ και μνήμες 3800 και η 4090 αποδίδει περίπου όσο η 3080 σε 1080p.

Nαι αλλά τα lows :) 

Αν τεστάρι και με έναν 13900k να δούμε αν η XTX έχει  τερματίσει ή την κόβει το CPU θα είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρουν σχετικά με το overhead. 

Πάντως - τόσα βγάζει η 4090 σε 4k + DLSS Q ultra, και κάπου στα 100-120 σε native 4k, οπότε ο 9900k την οδηγεί μια χαρά. Τώρα αν είναι να ψυρίζουμε την μαιμού σε 1080p με 4090 με CPU 5ετίας χάνεται το νόημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Nαι αλλά τα lows :) 

Αν τεστάρι και με έναν 13900k να δούμε αν η XTX έχει  τερματίσει ή την κόβει το CPU θα είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρουν σχετικά με το overhead. 

Πάντως - τόσα βγάζει η 4090 σε 4k + DLSS Q ultra, και κάπου στα 100-120 σε native 4k, οπότε ο 9900k την οδηγεί μια χαρά. Τώρα αν είναι να ψυρίζουμε την μαιμού σε 1080p με 4090 με CPU 5ετίας χάνεται το νόημα

Overhead υπάρχει αλλά δεν υπάρχει λόγος να το ψειρίζουμε όταν ήδη βγάζουν τρελά fps. Κάπου έχει ξεφύγει το πράγμα και θέλουμε και 200fps για single player παιχνίδια. Ακόμα χειρότερα όταν βάζουμε 4090 σε 1080p που δεν ξέρω αν υπάρχει gamer που την δουλεύει σε τόσο χαμηλή ανάλυση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Γουάου.

Τι CPU overhead έχει το Atomic Heart ρε παιδιά;

Mε 9900Κ και μνήμες 3800 και η 4090 αποδίδει περίπου όσο η 3080 σε 1080p.

Πωπωωω. Καταστροφή 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Arkin είπε

Overhead υπάρχει αλλά δεν υπάρχει λόγος να το ψειρίζουμε όταν ήδη βγάζουν τρελά fps. Κάπου έχει ξεφύγει το πράγμα και θέλουμε και 200fps για single player παιχνίδια. Ακόμα χειρότερα όταν βάζουμε 4090 σε 1080p που δεν ξέρω αν υπάρχει gamer που την δουλεύει σε τόσο χαμηλή ανάλυση. 

Στο Atomic Heart έχει CPU Overhead και στα 1440p η 4090. Στα 4Κ με πολύ μικρούς επεξεργαστές  (Ryzen 3300) η 7900ΧΤΧ είναι στα ίδια με την 4090.

https://gamegpu.com/action-/-fps-/-tps/atomic-heart-test-gpu-cpu

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Στο Atomic Heart έχει CPU Overhead και στα 1440p η 4090. Στα 4Κ με πολύ μικρούς επεξεργαστές  (Ryzen 3300) η 7900ΧΤΧ είναι στα ίδια με την 4090.

https://gamegpu.com/action-/-fps-/-tps/atomic-heart-test-gpu-cpu

Όχι άλλο τον ρώσσο. 12900k, έτρεξα την περιοχή που τεστάρι, minimum 152 average 200-210 σε 1080p ultra. Καμία επαφή με αυτά που δείχνει

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Όχι άλλο τον ρώσσο. 12900k, έτρεξα την περιοχή που τεστάρι, minimum 152 average 200-210 σε 1080p ultra. Καμία επαφή με αυτά που δείχνει

Έλα ρε αμέσως να βγάλεις και άλλο site άχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Έλα ρε αμέσως να βγάλεις και άλλο site άχρηστο.

Όταν έχω τα CPU τα οποία τεστάρι, και την κάρτα την οποία τεστάρι, δεν σου φαίνεται πιο λογικό να εμπιστεύομαι περισσότερο τα νούμερα που βλέπω στην οθόνη μου από τα νούμερα που δείχνει ο οποιοσδήποτε άλλος? Εσύ οκ, μπορεί να μην με πιστεύεις - δεκτόν - καλά κάνεις και εμπιστεύέσαι τον ρώσσο παραπάνω από εμένα, αλλά εγώ είναι προφανές ότι δεν μπορώ να εμπιστευτώ τον ρώσσο παραπάνω από τα μάτια μου :P 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Arkin είπε

Overhead υπάρχει αλλά δεν υπάρχει λόγος να το ψειρίζουμε όταν ήδη βγάζουν τρελά fps. Κάπου έχει ξεφύγει το πράγμα και θέλουμε και 200fps για single player παιχνίδια. Ακόμα χειρότερα όταν βάζουμε 4090 σε 1080p που δεν ξέρω αν υπάρχει gamer που την δουλεύει σε τόσο χαμηλή ανάλυση. 

Οι περισσότεροι δίνουν βάση στα average fps και όχι στα minimun όπου εκεί είναι το ζουμί. Έτσι φαίνεται αν ένας επεξεργαστής είναι ανεπαρκής στα παιχνίδια.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Herald είπε

Όταν έχω τα CPU τα οποία τεστάρι, και την κάρτα την οποία τεστάρι, δεν σου φαίνεται πιο λογικό να εμπιστεύομαι περισσότερο τα νούμερα που βλέπω στην οθόνη μου από τα νούμερα που δείχνει ο οποιοσδήποτε άλλος? Εσύ οκ, μπορεί να μην με πιστεύεις - δεκτόν - καλά κάνεις και εμπιστεύέσαι τον ρώσσο παραπάνω από εμένα, αλλά εγώ είναι προφανές ότι δεν μπορώ να εμπιστευτώ τον ρώσσο παραπάνω από τα μάτια μου :P 

Όχι γιατί δεν έχετε κάνει το ίδιο στήσιμο, δεν ξέρεις με τι settings τρέχει την κάθε πλατφόρμα και τον 13900Κ, το κάνετε συνέχεια αυτό το λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Όχι γιατί δεν έχετε κάνει το ίδιο στήσιμο, δεν ξέρεις με τι settings τρέχει την κάθε πλατφόρμα και τον 13900Κ, το κάνετε συνέχεια αυτό το λάθος.

Ρε μαν εντελώς στοκ τρέχω το cpu, τι διαφορετικό στήσιμο μπορεί να έχω που να δικαιολογεί διαφορές στο framerate 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Όχι γιατί δεν έχετε κάνει το ίδιο στήσιμο, δεν ξέρεις με τι settings τρέχει την κάθε πλατφόρμα και τον 13900Κ, το κάνετε συνέχεια αυτό το λάθος.

Συμφωνώ για το θέμα του overhead, εν μέρει φυσικά γιατί αφορά μεμονωμένα σενάρια και είναι περισσότερο ζήτημα "σωστής συμπεριφοράς στον καταναλωτή" αλλά τα 2 fps της 6800xt στο Portal RTX θα γίνουν τα 80 της 4070ti ή έστω τα μισά  αν υποθέσουμε διορθωθεί ή δε μας απασχολεί το ζήτημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...