Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, valantis123 είπε

@Arkin σκέφτομαι τι σοκ θα πάθεις αν βάλεις και κανένα Alienware QD-oled 😁

Θα είναι σοκ μόνο αν δεν έχει βιώσει καθόλου OLED εμπειρία. Αν έχεις πχ μια TV OLED, ούτε και το 3423 σου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. Είναι ένα ακόμα OLED panel αλλά με κάποια έξτρα features. Στην δική μου περίπτωση που είχα και πριν ένα πολύ καλό ΙPS, απλώς έκανε πιο ομαλή την μετάβαση από την OLED TV στο monitor. Για να μην μου κακοφαίνεται όταν από το τέλειο μαύρο πήγαινα στο σαπάκι και έτσι... Που δεν ήταν σαπάκι το IPS που είχα (ROG 279Q), αλλά όταν υπάρχει η σύγκριση με κάτι ανώτερο εκεί τελειώνουν όλα xD.

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οτι πιο ρεαλιστικο εχω παιξει μεχρι σημερα. Και ειναι και απο τις κλασικοτερες παιχνιδαρες που εχουν βγει. 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Portal-with-RTX-Screenshot-2023-02-26-16
Portal-with-RTX-Screenshot-2023-02-26-16
Portal-with-RTX-Screenshot-2023-02-26-17
Portal-with-RTX-Screenshot-2023-02-26-17
Portal-with-RTX-Screenshot-2023-02-26-17
Portal-with-RTX-Screenshot-2023-02-26-17
Portal-with-RTX-Screenshot-2023-02-26-17
Portal-with-RTX-Screenshot-2023-02-26-17

 

Άντε να βγει το RTX Remix της nVIDIA να πλακωθούν οι modders σε τίποτα Far Cry 1, Half-Life 2 κλπ να δείξει έτσι θα γίνει χαμός..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Οχι δεν ειναι ιδια και αυτα στο techpower. Εχουν κανονικα τα dll με το g στο τελος για την εκδοση 3. Το v3 που γραφει ειναι το DLL για την εκδοση DLSS εκδοση 2 απλα εχει παει στην εκδοση 3. Εκει εγινε το μπερδεμα. Δηλαδη το DLSS 2 εχει παει στην εκδοση 3 του ιδιου του DLSS 2 το DLSS 3 η εκδοση ειναι ακομα στο 1.0.7.

Εδω το μπερδεμα

 

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Got it, ευχαριστώ ξανά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Άντε να βγει το RTX Remix της nVIDIA να πλακωθούν οι modders σε τίποτα Far Cry 1, Half-Life 2 κλπ να δείξει έτσι θα γίνει χαμός..

Skyrim, Morrowind, Dead Space, System Shock, Farcry, τα παλιά Assasin's Creed, γενικά ότι έχουμε παίξει και δεν έχουμε παίξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, valantis123 είπε

@Arkin σκέφτομαι τι σοκ θα πάθεις αν βάλεις και κανένα Alienware QD-oled 😁

Ω, ρεεεεεε μαν, τι μας κάνεις....Μη το αναφέρεις το Alienware....Το ζαχαρώνω εδώ και καιρό, αλλά πάντα φρενάρω λόγω κόστους και ότι θα πρέπει να αλλάξω κάρτα κλπ. Μη ρίχνεις αλάτι στην πληγή....

Επεξ/σία από TsAkira
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιες σκέψεις έως τώρα όντας κάτοχος εδώ και κάποιες μέρες της Zotac 4070ti Trinity αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πόσο αποδοτική είναι η κάρτα στην κατανάλωση της. Σε σύγκριση με την παλιά που είχα (1070ti) π.χ. στο forza horizon 5 κλειδωμένο στο refresh rate της οθόνης(2K@75hz) επίτηδες με όλα τα settings στο μάξιμουμ και η κάρτα ούτε που ζορίζεται με κατανάλωση γύρω στα 60-80 watts... Ανάλογη εικόνα πάντα σε παιχνίδια όπως FIFA 23, Battlefield 5 κτλ...

Σε ποιο απαιτητικά (Cyberpunk-RDR 2 κτλ) είτε σε 2k είτε σε 4k με DLDSR η απόδοση της επίσης εντυπωσιάζει...

Να πω επίσης ότι (ναι!) είμαι με 5600 και μνήμες 32gb@3200mhz και ναι μέν μπορεί να υπάρχει κάποιο bottleneck αλλά στο τέλος  ε και τι έγινε όταν σε 2k είμαι μονίμως σε 120+ μέσο όρο σε frames...Χωρίς να έχω stutters κτλ...Για να μήν παρεξηγηθώ σαφώς και μια επιλογή όπως ο 5800x3d θα ήταν πιο λογική..Ίσως γίνει αργότερα....

Τέλος μπράβο στην Zotac για την  κάρτα που παρόλο που είναι η πιο βασική έκδοση της 4070 ti που βγάζει, οι θερμοκρασίες δεν υπερβαίνουν τους 70 κελσίου, τα φανάκια δεν τα έχω δεί πότε πάνω από 50% (συνήθως 30%-45%) εντελώς αθόρυβα (και είμαι και με Coolermaster H500)....Ούτε ίχνος από coil whine και το boost της (πάντα σε στοκ) είναι απο 2805 εως 2775....

P.S.

1)Ωραίο το Cyberpunk με raytracing αλλά την ομορφιά του RDR 2 ΔΕΝ την έχει...Όπου επιτέλους πλέον και εγώ το απολαμβάνω σε όλο του το μεγαλείο από την αρχή.

2)Μπράβο επίσης στην Nvidia για τις Ada Lovelace, οι κάρτες και οι τεχνολογίες που προσφέρουν έχουν ξεφύγει...ΟΧΙ όμως σε αυτές τις τιμές (αν και όταν δεν έχεις αντίπαλο και ξέρεις ότι είσαι κορυφή σε αυτά που προσφέρεις και σαν εταιρία σε ενδιαφέρει μόνο το κέρδος είναι αναμενόμενο και αυτές οι υψηλές τιμές.)

3) Την κάρτα την πήρα στα 899 από Πλαίσιο,έτσουξε πολύ, αλλά θα τα βγάλει τα λεφτά της στο τέλος..Κρίμα και άδικο (αναφέρομαι στο Πλαίσιο) λόγω του ότι μένω επαρχία να μην μπορώ να την αγοράσω και εγώ στα 720 (προσφορά Πλαισίου στο The Mall)...

 

Επεξ/σία από Camel4
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Camel4 είπε

Κάποιες σκέψεις έως τώρα όντας κάτοχος εδώ και κάποιες μέρες της Zotac 4070ti Trinity αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πόσο αποδοτική είναι η κάρτα στην κατανάλωση της. Σε σύγκριση με την παλιά που είχα (1070ti) π.χ. στο forza horizon 5 κλειδωμένο στο refresh rate της οθόνης(2K@75hz) επίτηδες με όλα τα settings στο μάξιμουμ και η κάρτα ούτε που ζορίζεται με κατανάλωση γύρω στα 60-80 watts... Ανάλογη εικόνα πάντα σε παιχνίδια όπως FIFA 23, Battlefield 5 κτλ...

Σε ποιο απαιτητικά (Cyberpunk-RDR 2 κτλ) είτε σε 2k είτε σε 4k με DLDSR η απόδοση της επίσης εντυπωσιάζει...

Να πω επίσης ότι (ναι!) είμαι με 5600 και μνήμες 32gb@3200mhz και ναι μέν μπορεί να υπάρχει κάποιο bottlenck αλλά στο τέλος  ε και τι έγινε όταν μέσο όρο σε 2k είμαι μονίμως σε 120+ μέσο όρο σε frames...Χωρίς να έχω stutters κτλ...Για να μήν παρεξηγηθώ σαφώς και μια επιλογή όπως ο 5800x3d θα ήταν πιο λογική..Ίσως γίνει αργότερα....

Τέλος μπράβο στην Zotac για την  κάρτα που παρόλο που είναι η πιο βασική έκδοση της 4070 ti που βγάζει, οι θερμοκρασίες δεν υπερβαίνουν τους 70 κελσίου, τα φανάκια δεν τα έχω δεί πότε πάνω από 50% (συνήθως 30%-45%) εντελώς αθόρυβα (και είμαι και με Coolermaster H500)....Ούτε ίχνος από coil whine και το boost της (πάντα σε στοκ) είναι απο 2805 εως 2775....

P.S.

1)Ωραίο το Cyberpunk με raytracing αλλά την ομορφιά του RDR 2 ΔΕΝ την έχει...Όπου επιτέλους πλέον και εγώ το απολαμβάνω σε όλο του το μεγαλείο από την αρχή.

2)Μπράβο επίσης στην Nvidia για τις Ada Lovelace, οι κάρτες και οι τεχνολογίες που προσφέρουν έχουν ξεφύγει...ΟΧΙ όμως σε αυτές τις τιμές (αν και όταν δεν έχεις αντίπαλο και ξέρεις ότι είσαι κορυφή σε αυτά που προσφέρεις και σαν εταιρία σε ενδιαφέρει μόνο το κέρδος είναι αναμενόμενο και αυτές οι υψηλές τιμές.

3) Την κάρτα την πήρα στα 899 από Πλαίσιο,έτσουξε πολύ, αλλά θα τα βγάλει τα λεφτά της στο τέλος..Κρίμα και άδικο (αναφέρομαι στο Πλαίσιο) λόγω του ότι μένω επαρχία να μην μπορώ να την αγοράσω και εγώ στα 720...

μια απο τα ιδια, βλεπω τον Arkin που παιδευεται -και καλα κανει- να πετυχει το μεγιστο UV/OC, κι εγω στα περισσοτερα παιχνιδια που παιζω NFS Unbound, Forza5, Plague Tale, Hogwards, Atomic Heart, New Settlers κλπ. τα παιζω σε custom windowed 2880X1660 ή 3200Χ1800, η μονη ρυθμιση που κανω ειναι να ριχνω το Power Limit απο το Afterburner τερμα κατω στο 44% and thats it, με αυτη τη ρυθμιση πετυχαινω μολις 150W καταναλωση και smooth gameplay 100-120 fps που σηκωνει η οθονη βαζοντας dlss αντι να δουλευει στο full η καρτα στα 280-320W χωρις λογο, η 4080 και γενικα η σειρα 40 εχει ηδη ανεβασμενα τα ρολογια εγω προσωπικα ειδα σχεδον μηδενικη διαφορα οσο και αν αυξησα τις μνημες,
μιλαμε η καρτα βγαζει σε 1440p με τα μισα Watt ολα τα ΑΑΑ games του σημερα, και παραμενει ξεκουραστη για το μεσοπροθεσμο μελλον

το ιδιο ισχυει και για τον i9 9900k 4 γενιες πισω και εξακολουθει να κανει εξαιρετικα τη δουλεια του, χωρις κανενα προβλημα

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

μια απο τα ιδια, βλεπω τον Arkin που παιδευεται -και καλα κανει- να πετυχει το μεγιστο UV/OC, κι εγω στα περισσοτερα παιχνιδια που παιζω NFS Unbound, Forza5, Plague Tale, Hogwards, Atomic Heart, New Settlers κλπ. τα παιζω σε custom windowed 2880X1660 ή 3200Χ1800, η μονη ρυθμιση που κανω ειναι να ριχνω το Power Limit απο το Afterburner τερμα κατω στο 44% and thats it, με αυτη τη ρυθμιση πετυχαινω μολις 150W καταναλωση και smooth gameplay 100-120 fps που σηκωνει η οθονη βαζοντας dlss αντι να δουλευει στο full η καρτα στα 280-320W χωρις λογο, η 4080 και γενικα η σειρα 40 εχει ηδη ανεβασμενα τα ρολογια εγω προσωπικα ειδα σχεδον μηδενικη διαφορα οσο και αν αυξησα τις μνημες,
μιλαμε η καρτα βγαζει σε 1440p με τα μισα Watt ολα τα ΑΑΑ games του σημερα, και παραμενει ξεκουραστη για το μεσοπροθεσμο μελλον

το ιδιο ισχυει και για τον i9 9900k 4 γενιες πισω και εξακολουθει να κανει εξαιρετικα τη δουλεια του, χωρις κανενα προβλημα

Ανεκαθεν οταν επερνα καρτα τις πρωτες μερες πειραματιζομαι ωστε να πετυχω οσο γινεται καλυτερο OC/UV χωρις να χανω επιδοσεις απο stock και να ριξω και τα ρευματα οσο γινεται. Δηλαδη 3-4 μερες το πολυ αυτο επειτα αποθηκευση τα προφιλ και δεν ξανα ασχολουμαι κουμπωμενο το αναλογο προφιλ και παιζω. 

Ειδα τεραστιο BN με 8700Κ στο watch dogs legion δεν το περιμενα. Δηλαδη η καρτα 60% και τα fps 50 δεν μπορουσε να δωσει η επεξεργαστης παραπανω τετοιο BN πρωτη φορα. Οποτε σιγουρα ερχεται η αλλαγη σιγα σιγα. Μονιμα 99% η καρτα παντως σε portal και 2077 με 190watt ειμαστε εξαιρετικα καλα. Καλα σε κατι forza ειναι εκει στα 70-80watt και βαραει 100fps ανετα. Θα δοκιμασω σε λιγο witcher 3 να δουμε τι γινεται με ολα δεξια και dlss 2/3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ανεκαθεν οταν επερνα καρτα τις πρωτες μερες πειραματιζομαι ωστε να πετυχω οσο γινεται καλυτερο OC/UV χωρις να χανω επιδοσεις απο stock και να ριξω και τα ρευματα οσο γινεται. Δηλαδη 3-4 μερες το πολυ αυτο επειτα αποθηκευση τα προφιλ και δεν ξανα ασχολουμαι κουμπωμενο το αναλογο προφιλ και παιζω. 

Ειδα τεραστιο BN με 8700Κ στο watch dogs legion δεν το περιμενα. Δηλαδη η καρτα 60% και τα fps 50 δεν μπορουσε να δωσει η επεξεργαστης παραπανω τετοιο BN πρωτη φορα. Οποτε σιγουρα ερχεται η αλλαγη σιγα σιγα. Μονιμα 99% η καρτα παντως σε portal και 2077 με 190watt ειμαστε εξαιρετικα καλα. Καλα σε κατι forza ειναι εκει στα 70-80watt και βαραει 100fps ανετα. Θα δοκιμασω σε λιγο witcher 3 να δουμε τι γινεται με ολα δεξια και dlss 2/3. 


δες εδω, δεν εχει τον δικο σου αλλα οι διαφορες ανα γενια απο WQHD και πανω ειναι αστειες:
ακομα κι αν εχει λιγο bn και βγαζει πχ. 120fps αντι για 145 του top επεξεργαστη σιγα τα ωα!

https://www.guru3d.com/articles-pages/ddr5-core-i9-13900k-ddr5-7200-mhz-memory-scaling-review,12.html

index.php?ct=articles&action=file&id=84266

index.php?ct=articles&action=file&id=84267

Επεξ/σία από Odyss3us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Odyss3us είπε


δες εδω, δεν εχει τον δικο σου αλλα οι διαφορες ανα γενια απο WQHD και πανω ειναι αστειες:

https://www.guru3d.com/articles-pages/ddr5-core-i9-13900k-ddr5-7200-mhz-memory-scaling-review,12.html

index.php?ct=articles&action=file&id=84266

index.php?ct=articles&action=file&id=84267

Με RT τρωει το μεγαλο ζορι ειδα βιντεο στο youtube με 3070 και 8700κ και παει 75fps με ολα τερμα. Εγω πεφτω και στα 40 σε σημεια με ολα τερμα και η καρτα κοιμαται. Να φταιει κατι αλλο? Μου φαινεται πολυ περιεργο το performance. Χωρις RT και ολα high ηταν στα 80-90fps. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο 8700k ειναι οριακα με τα 6/12 αλλα σορρυ κιολας δηλαδη οταν σε 4 χρονια βγει η 6090 με νεο RT και DLSS5 o 13900k των 16/24 θα βγει σκαρτος; γιατι.. επειδη ο ενας πυρηνας θα μπορει το 2027 να boostαρει στα 8Ghz? i dont buy that shit!,

εχουν φτασει τις μνημες και τα ρολογια στο θεο ας φροντισουν να κανουν και λιγο game optimization με τοσα cores να καθονται να χασμουριουνται

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...