Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβαζω εδώ και κάτι ημέρες πόσο ενθουσιασμενοι είσαστε με το Dlss 3 και με χαροποιεί ιδιαίτερα.

Μπορώ να πω ότι ζηλεύω και λίγο γιατί εάν και είμαι από τους πρώτους εδώ μεσα που το δοκίμασαν  δυστυχώς δεν έχω  καταφέρει ακόμα να χαρώ και εγω την κάρτα μου με τους νέους τίτλους.

Υ.γ...Δεν περίμενα ο Arkin να αλλάξει στρατόπεδο πάντως.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Arkinσε oc τι σηκώνει σε core και vram η 4070? Αναμένω την aorus elite, να ξέρω πόσο θα την σκίσω με το καλημέρα 😂

Επεξ/σία από iazriel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, iazriel είπε

@Arkinσε oc τι σηκώνει σε core και vram η 4070? Αναμένω την aorus elite, να ξέρω πόσο θα την σκίσω με το καλημέρα 😂

Aorus ε; Δυνατός.

Με γεια και περιμένουμε φωτογραφίες.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, iazriel είπε

@Arkinσε oc τι σηκώνει σε core και vram η 4070? Αναμένω την aorus elite, να ξέρω πόσο θα την σκίσω με το καλημέρα 😂

Εδω ειμαι. Παιζει 11000 μνημη δεν θελει παραπανω και πυρηνα απο 2600 μεχρι 2800 αναλογα το παιχνιδι. Δεν θελει παραπανω. Καταναλωση max 200watt και χανεις ενα 6-7% απο τερμα OC profile που δεν ειναι τιποτα. Μεχρι +1500 vram εχω παιξει και +180 πυρηνα που ειναι στα 3000mhz και 12000 η μνημη. Θελει και voltage εκει οπως και power limit. 

Screenshot_2.png

29 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Διαβαζω εδώ και κάτι ημέρες πόσο ενθουσιασμενοι είσαστε με το Dlss 3 και με χαροποιεί ιδιαίτερα.

Μπορώ να πω ότι ζηλεύω και λίγο γιατί εάν και είμαι από τους πρώτους εδώ μεσα που το δοκίμασαν  δυστυχώς δεν έχω  καταφέρει ακόμα να χαρώ και εγω την κάρτα μου με τους νέους τίτλους.

Υ.γ...Δεν περίμενα ο Arkin να αλλάξει στρατόπεδο πάντως.. 

Δεν ημουν σε κανενα στρατοπεδο το μονο στρατοπεδο ειναι της τσεπης μου. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Arkin είπε

Δεν ημουν σε κανενα στρατοπεδο το μονο στρατοπεδο ειναι της τσεπης μου. 

 Μακαρι.Αλλά αν είναι έτσι, μόλις βρεις την 7900xt σε τιμή ευκαιρίας, θα πουλήσεις την 4070ti και θα γυρίσεις τρέχοντας στην AMD ξανά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, atheatos είπε

 Μακαρι.Αλλά αν είναι έτσι, μόλις βρεις την 7900xt σε τιμή ευκαιρίας, θα πουλήσεις την 4070ti και θα γυρίσεις τρέχοντας στην AMD ξανά?

Όχι σε αυτή τη γενιά το έχει χάσει η amd και σαν σύνολο και σε σημεία. Θα πρέπει να έχει 200 με 300 ευρώ κάτω η 7900xt από 4070ti ώστε να έχει νόημα η επιλογή της και πάλι τα πιο πάνω νούμερα σε portal 2077 δεν πρόκειται να τα έχω. Μπορεί το 2020 να μην ήταν deal breaker το RT σήμερα είναι μαζί και τα dlss. Τέλος 2024 με αρχές 2025 για μένα η επόμενη αγορά σε gpu με τις νέες γενιές οποιος δώσει τότε το καλύτερο συνολικά πακέτο και τιμή. Σε αυτή τη γενιά κλείσαμε για τα καλά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Armoral είπε

Aorus ε; Δυνατός.

Με γεια και περιμένουμε φωτογραφίες.

Ένα περίεργο πράγμα, είναι η aorus πιο φθηνή από gaming oc και aero που θεωρητικά είναι ένα tier κάτω, τι να πω. Όχι τίποτα άλλο είναι και overkill, μια χαρά θα έκανα τη δουλειά μου σε αυτή τη γενιά  και με μια Zotac που είναι και 100+€ φθηνότερη αλλά οι γκ@ύλες είναι γκ@ύλες 😂 Είχα την 4080 Gaming OC που μου βγήκε πολύ καλό κομμάτι και σήκωνε +205/1700 με Asus Strix bios πάνω αλλά έπρεπε να την πουλήσω για έκτακτο λόγο. 

7 ώρες πριν, Arkin είπε

Εδω ειμαι. Παιζει 11000 μνημη δεν θελει παραπανω και πυρηνα απο 2600 μεχρι 2800 αναλογα το παιχνιδι. Δεν θελει παραπανω. Καταναλωση max 200watt και χανεις ενα 6-7% απο τερμα OC profile που δεν ειναι τιποτα. Μεχρι +1500 vram εχω παιξει και +180 πυρηνα που ειναι στα 3000mhz και 12000 η μνημη. Θελει και voltage εκει οπως και power limit. 

Screenshot_2.png

Δεν ημουν σε κανενα στρατοπεδο το μονο στρατοπεδο ειναι της τσεπης μου. 

ΟΚ ευχαριστώ! Άρα ξεκινάμε με +180/1500 και βλέπουμε. @BabisTsσε θέλω έτοιμο 😎

Επεξ/σία από iazriel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Όχι σε αυτή τη γενιά το έχει χάσει η amd και σαν σύνολο και σε σημεία. Θα πρέπει να έχει 200 με 300 ευρώ κάτω η 7900xt από 4070ti ώστε να έχει νόημα η επιλογή της και πάλι τα πιο πάνω νούμερα σε portal 2077 δεν πρόκειται να τα έχω. Μπορεί το 2020 να μην ήταν deal breaker το RT σήμερα είναι μαζί και τα dlss. Τέλος 2024 με αρχές 2025 για μένα η επόμενη αγορά σε gpu με τις νέες γενιές οποιος δώσει τότε το καλύτερο συνολικά πακέτο και τιμή. Σε αυτή τη γενιά κλείσαμε για τα καλά. 

Kαι στην προηγούμενη γενιά χαμένα τα είχε με τα launch prices, απλά έσκασε το mining που κάνανε εξαιρετικά οι nvidia και εκτοξεύθηκαν οι τιμές τους. Αλλιώς κακά τα ψέμματα, με την 6800xt στα 649 msrp ένατι τα 699 της 3080 ε δεν πας πουθενά.

Η AMD τα τελευταία τουλάχιστον 8 χρόνια, από το 2015 ουσιαστικά, μπορεί να ανταγωνιστεί μόνο με το να είναι φθηνότερη, αλλιώς η nvidia έχει απλά καλύτερες κάρτες. Έλα όμως που τουλάχιστον τους πρώτους μήνες κυκλοφορίας, ποτέ δεν είναι φθηνότερη, συνήθως είναι και ακριβότερη από τις κάρτες τις nvidia (να θυμίσω κάτι βέγγους), ισχύει αυτό που είχα πεί πριν λίγο καιρό. ΧΑΡΗ μας κάνει ο πέτσινος. Εγώ με αυτά που βλέπω πριν πέσω για ύπνο κάθε βράδυ προσεύχομαι να τον έχει καλά ο θεός (και ας μην πιστεύω) :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Arkin είπε

Εδω ειμαι. Παιζει 11000 μνημη δεν θελει παραπανω και πυρηνα απο 2600 μεχρι 2800 αναλογα το παιχνιδι. Δεν θελει παραπανω. Καταναλωση max 200watt και χανεις ενα 6-7% απο τερμα OC profile που δεν ειναι τιποτα. Μεχρι +1500 vram εχω παιξει και +180 πυρηνα που ειναι στα 3000mhz και 12000 η μνημη. Θελει και voltage εκει οπως και power limit. 

Screenshot_2.png

Δεν ημουν σε κανενα στρατοπεδο το μονο στρατοπεδο ειναι της τσεπης μου. 

Έχει ακόμα αρκετό περιθώριο για optimization αν παίξεις με το curve. Δε θα χάσεις επιδόσεις και θα πέσουν κι άλλο οι θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, akisk είπε

Έχει ακόμα αρκετό περιθώριο για optimization αν παίξεις με το curve. Δε θα χάσεις επιδόσεις και θα πέσουν κι άλλο οι θερμοκρασίες.

Είμαι σίγουρος ότι έχει περιθώρια απλά φτιάχνω προφίλ δοκιμάζω λίγες μέρες στο φουλ την κάρτα να δω stability και έπειτα επιπλέον ρυθμίσεις. Για θερμοκρασίες σκέφτομαι αν κάνω curve με firestorm η μέσω afterburner ώστε να πέσουν. Θα προτιμήσω το δεύτερο μάλλον μιας και πέρα από το power limit κλειδώνεις και το όριο στο voltage ενώ με firestorm δεν γίνεται. Κάπου είδα 0.975voltage με 170watt max ρεύμα. Αυτό θα επιδιώξω και μέχρι 40% fans και 60 βαθμούς θερμοκρασία. Είναι εφικτό θεωρώ χθες πάντως κάνα 2ωρο cyberpunk με ακουστικά έβαλα 60% ανεμιστήρες πάλι αρκετά ήσυχη είναι και είδα μέχρι 65 βαθμούς. Σαν OC μέχρι 3000 την πήγα δεν ανέβασα voltage όμως οπότε σίγουρα τσιμπάει και άλλο και συν 1500 μνήμες στα 24000 ανέβηκε αρκετά το εύρος το οποίο είναι το αγκάθι της κάρτας στο 4Κ.

2 ώρες πριν, Herald είπε

Kαι στην προηγούμενη γενιά χαμένα τα είχε με τα launch prices, απλά έσκασε το mining που κάνανε εξαιρετικά οι nvidia και εκτοξεύθηκαν οι τιμές τους. Αλλιώς κακά τα ψέμματα, με την 6800xt στα 649 msrp ένατι τα 699 της 3080 ε δεν πας πουθενά.

Η AMD τα τελευταία τουλάχιστον 8 χρόνια, από το 2015 ουσιαστικά, μπορεί να ανταγωνιστεί μόνο με το να είναι φθηνότερη, αλλιώς η nvidia έχει απλά καλύτερες κάρτες. Έλα όμως που τουλάχιστον τους πρώτους μήνες κυκλοφορίας, ποτέ δεν είναι φθηνότερη, συνήθως είναι και ακριβότερη από τις κάρτες τις nvidia (να θυμίσω κάτι βέγγους), ισχύει αυτό που είχα πεί πριν λίγο καιρό. ΧΑΡΗ μας κάνει ο πέτσινος. Εγώ με αυτά που βλέπω πριν πέσω για ύπνο κάθε βράδυ προσεύχομαι να τον έχει καλά ο θεός (και ας μην πιστεύω) :P 

Κοίτα σε msrp τιμές έτσι ήταν αλλά όταν έβρισκες 6800χτ 750 οι 3080 είχαν 1000αρικο σίγουρα δεν προτιμάς 3080. 

Όταν έβρισκες 369 5700χτ δεν πας σε 2070 στα 500 τότε σκέψου ήταν ελάχιστο το RT βρεφικό επίπεδο και ακόμα έφτιαχναν το dlss. 

Σήμερα όμως που ότι βγαίνει είναι θεοβαρο με RT και μπορείς να παίξεις σωστά με το dlss 3 μιας και οk fsr μπαίνει παντού πες έρχεται στα ίσια με dlss 2 από εκεί και πέρα όμως υπάρχει μεγάλη διαφορά. 

Δεν καταλαβαίνω τις τιμές της amd στην παρούσα γενιά ειδικά η 7900xt είναι παρανοϊκό να έχει μεγαλύτερη τιμή από 4070ti. Για το συν 5% σε raster? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

VRAM? Το ξεχάσαμε ? Μωρε μπράβο αλλαγή. Ούτε Herald από amd cpu σε σε Intel cpu δεν έκανε τόσο γρήγορα…..

Ποτέ δεν έκανα θέμα τη vram εγώ αν δεις. Και αν δω θέματα κάπου θα το γράψω. 1440p κάρτα ειναι για 4Κ προτείνω τα μεγαλύτερα μοντέλα. Ούτε amd ούτε nvidia και το 17 μέχρι το 19 με 1070ti ήμουν δεν περνω το μέρος καμίας εταιρείας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, atheatos είπε

VRAM? Το ξεχάσαμε ? Μωρε μπράβο αλλαγή. Ούτε Herald από amd cpu σε σε Intel cpu δεν έκανε τόσο γρήγορα…..

Άσε τον herald στην ηρεμία του, βρες άλλο χόμπυ μαν....κάτσε μέτρα πόσα chipakia vram έχει η κάρτα, είναι πολύ χρήσιμο. 

11 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ποτέ δεν έκανα θέμα τη vram εγώ αν δεις. Και αν δω θέματα κάπου θα το γράψω. 1440p κάρτα ειναι για 4Κ προτείνω τα μεγαλύτερα μοντέλα. Ούτε amd ούτε nvidia και το 17 μέχρι το 19 με 1070ti ήμουν δεν περνω το μέρος καμίας εταιρείας. 

Το να λέμε ότι η 4070ti είναι 1440p κάρτα λόγω vram είναι σαν να λέμε ότι η 7900xt είναι 720p κάρτα λόγω RT performance. Δεν είναι έτσι. Μια χαρά κάνει και για 4k η 4070ti, δεν χρειάζεται να είναι τα πάντα δεξιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Άσε τον herald στην ηρεμία του, βρες άλλο χόμπυ μαν....κάτσε μέτρα πόσα chipakia vram έχει η κάρτα, είναι πολύ χρήσιμο. 

Το να λέμε ότι η 4070ti είναι 1440p κάρτα λόγω vram είναι σαν να λέμε ότι η 7900xt είναι 720p κάρτα λόγω RT performance. Δεν είναι έτσι. Μια χαρά κάνει και για 4k η 4070ti, δεν χρειάζεται να είναι τα πάντα δεξιά.

Με dlss ναι και είναι άψογη απλά μπορεί να δεις vram issues μακροπρόθεσμα η σε κάνα fc6 πχ με HD textures μέχρι εκεί. Εγώ έχω εκπλαγεί με portal 2077 και dlss 3 δεν περίμενα να είναι τόσο game changer το techspot έλεγε για latency και ότι θες 100fps σε native ώστε να έχει νόημα το dlss 3. Χαζομάρες τελείως. 50fps έχω στο portal με dlss 2 και πάω 80 με dlss 3 και τρέχει υποδειγματικα. Reviewers του κωλου. Ο atheatos δεν ξέρω γιατί μου την μπαίνει για τη vram όταν δεν το έχω κάνει ποτέ θέμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Με dlss ναι και είναι άψογη απλά μπορεί να δεις vram issues μακροπρόθεσμα η σε κάνα fc6 πχ με HD textures μέχρι εκεί. Εγώ έχω εκπλαγεί με portal 2077 και dlss 3 δεν περίμενα να είναι τόσο game changer το techspot έλεγε για latency και ότι θες 100fps σε native ώστε να έχει νόημα το dlss 3. Χαζομάρες τελείως. 50fps έχω στο portal με dlss 2 και πάω 80 με dlss 3 και τρέχει υποδειγματικα. Reviewers του κωλου. Ο atheatos δεν ξέρω γιατί μου την μπαίνει για τη vram όταν δεν το έχω κάνει ποτέ θέμα. 

Και χωρίς παίζει. Μόνο με ultra hires HD Textures ίσως έχεις θέμα.

Κοίτα αν δε δεις στα χέρια σου πως παίζει ένα προϊόν υποθέτεις μόνο. Ε αυτό κάνουμε και οι περισσότεροι.

Κοιτάζουμε χαρακτηριστικά και λέμε φτάνει δε φτάνει. Ε πάρτε 4080 να φτάνει. Αλλά παίζει κοντά στα 1300 και όχι στα 710 με 750 που αγοράστηκε η Zotac από το Πλαίσιο.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...