Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Το hogwarts έχει πολύ άσχημα artifacts στο Hud με  το frame generation , ότι frames και αν βγάζεις.  

Ειδικά το map δεν το διαβάζεις όταν γυρνάς απότομα την κάμερα 

Δεν το έχω προσέξει αυτό. Θα δω αν όντως συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Armoral είπε

Δεν το έχω προσέξει αυτό. Θα δω αν όντως συμβαίνει.

Μην το προσέξεις,  μετά θα το βλέπεις συνέχεια 😋

Ίσως με την τελευταία έκδοση δεν το κάνει,  εγώ έχω αυτήν που βγήκε το παιχνίδι 

Εdit: εβαλα την τελευταια εκδοση του FG και δεν το κανει πλεον

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι πηγε στραβα σε εκεινο το bench δεν ξερω

Με τις παρακατω ρυθμισεις

Spoiler

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png
Screenshot-3.png
Screenshot-4.png

 

Εδω το bench με το OC Profile στα 3000 και 11500 η μνημη με 110% power limit

OC-Profile.png

 

Και εδω με το UV profile στα 2800 και 11000 η μνημη με 70% power limit

UV-Profile.png

 

Και εδω τα παντα ολα δεξια psycho και οι 2 ρυθμισεις RΤ full κτλ με dlss quality+dlss 3. Με το latency δεν ξερω τι γινεται ενω εχω reflex on. Θα δω τωρα με afterburner να βαλω osd να δουμε ποσο παει το latency γιατι μου φανηκε παρα πολυ βαρυ χθες η καμερα δεν μπορεσα να παιξω καθολου ενω με 60fps dlss 2 quality ηταν απιστευτα smooth 

Screenshot-1.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Μην το προσέξεις,  μετά θα το βλέπεις συνέχεια 😋

Ίσως με την τελευταία έκδοση δεν το κάνει,  εγώ έχω αυτήν που βγήκε το παιχνίδι 

Εdit: εβαλα την τελευταια εκδοση του FG και δεν το κανει πλεον

Να βάζεις πάντα την τελευταία και αν δε σου κάνει κουφά να την κρατάς. Είναι οι πιο βελτιωμένες ( @Psycho_Warheadtip).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει γραψτε λαθος και εδω. Εδω με dlss 3 και 9ms latency και βουτυρο το παιχνιδι. Ηθελε restart το παιχνιδι? Σημερα ειναι βουτυρο και τα fps στο θεο τα παντα δεξια. Εξαιρετικα λαμπρα θα ελεγα. 

Screenshot-2.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Arkin είπε

Δοκιμασα μολις DLSS 3 στο 2077. Απαγορευτικο εχω 85fps και το νιωθω σαν 40 στην κινηση και με reflex on. Με κλεισιμο DLSS 3 και παιξιμο μονο με DLSS 2 Quality εχω 63fps και η κινηση ειναι απολυτα smooth και παναλαφρη η καμερα. Στο portal ηταν πολυ καλυτερα τα πραγματα με DLSS 3. Unplayable το 2077 λοιπον με DLSS 3 δοκιμασα και το τελευταιο DLL απο techpower καμια διαφορα. 85fps αλλα το παιχνιδι το νιωθεις παρα παρα πολυ βαρυ. Με ποντικι πληκτρολογιο αυτα. Σιγουρα περιμενα κατι καλυτερο απο το DLSS 3 στο 2077 απο αυτα που ειχα διαβασει. Και με dlss quality ομως το παιχνιδι τρεχει αψογα και απολυτα smooth με τα παντα στο τερμα και με καλα fps για τετοιο παιχνιδι. Αυριο θα παιξω παραπανω το portal να δω και εκει λιγο καλυτερα τι γινεται και να δούμε μήπως είναι κάποια ρύθμιση στο 2077 αν και δεν νομίζω τα έψαξα όλα. 

Δεν έχω δει τίποτα στο CB2077 που να μην συνηγορεί υπέρ της χρήσης του DLSS3. Και με αλλά και χωρίς DLSS2 δεν είχα θέματα ούτε με latency ούτε με artifacts. Τι να σου πω.

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Ενταξει γραψτε λαθος και εδω. Εδω με dlss 3 και 9ms latency και βουτυρο το παιχνιδι. Ηθελε restart το παιχνιδι? Σημερα ειναι βουτυρο και τα fps στο θεο τα παντα δεξια. Εξαιρετικα λαμπρα θα ελεγα. 

Screenshot-2.png

Μόλις το είδα, είχα μόλις απαντήσει όμως, ωραίος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Armoral είπε

Δεν έχω δει τίποτα στο CB2077 που να μην συνηγορεί υπέρ της χρήσης του DLSS3. Και με αλλά και χωρίς DLSS2 δεν είχα θέματα ούτε με latency ούτε με artifacts. Τι να σου πω.

Ολα κομπλε ρε συ ηθελε restart το παιχνιδι? Τι να πω απιστευτα βουτυρο και 9ms latency. Τι εγινε χθες δεν εχω ιδεα. Μηπως θελει ενεργοποιηση το dlss 3 και restart το παιχνιδι δεν ξερω που αλλου να το ριξω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις τώρα, noFEARgr είπε

Το 9ms δεν ειναι latency , γυρω στα 35-40ms θα εχεις. 

Πως μπορω να το δω το πραγματικο latency? Frametime ειναι αυτο ναι. 

 

Βρηκα και τι εφταιξε στο lag χθες βραδυ. Ειχα στο riva tuner cap 95fps. Θελει τελειως uncap τα fps και παει βουτυρο. Νεα κολπα θα τα μαθουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πραγματικο πραγματικο , ειτε με καμερα , ειτε με την συσκευη της nvidia :P

Αν και σε καποια games  το γραφει στο nvidia Overlay δεν ξερω ακριβως πως το βρισκουν . 

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

 

 

 

Βρηκα και τι εφταιξε στο lag χθες βραδυ. Ειχα στο riva tuner cap 95fps. Θελει τελειως uncap τα fps και παει βουτυρο. Νεα κολπα θα τα μαθουμε. 

Τελειως uncap θα εχεις tearing . (Eκτος αν εχεις τιποτα οθονη με 240hz ) 2-3 fps κατω απο το refresh rate της οθονης και vsync on απο το control πανελ βαλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Το πραγματικο πραγματικο , ειτε με καμερα , ειτε με την συσκευη της nvidia :P

Αν και σε καποια games  το γραφει στο nvidia Overlay δεν ξερω ακριβως πως το βρισκουν . 

Τελειως uncap θα εχεις tearing . (Eκτος αν εχεις τιποτα οθονη με 240hz ) 2-3 fps κατω απο το refresh rate της οθονης και vsync on απο το control πανελ βαλε

Θα ψαξω να δω βλεπω στο youtube σε καποιους δειχνει το πραγματικο. 100αρι ειναι το monitor για αυτο εβαζα 95. Επαιξα 6 λεπτα μολις τωρα ανεβαζω το βιντεο χωρις καθολου cap η vsync σε σημεια ειδα 105 fps και δεν ειχα tearing μου φανηκε πολυ περιεργο. Με cap στα fps με riva runer εχω την συμπεριφορα που ανεφερα χθες βραδυ με 80fps και το αισθανεσαι σαν 40. Με τελειως uncap χωρις vsync φαινεται να τρεχει εξαιρετικα καλα τα παντα δεξια και 80+fps μονιμα και χωρις tearing. Θα δοκιμασω cap μεσω του παιχνιδιου παντως μεχρι 90fps ειναι αψογα ουτε θελει παραπανω. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ cap με dlss 3 αν και στο W3 σε 4Κ με RT νομίζω ότι αν βάλεις 30FPS limit και FG ώστε να πάει 60, έχεις λιγότερο latency από unlocked + FG. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ποτέ cap με dlss 3 αν και στο W3 σε 4Κ με RT νομίζω ότι αν βάλεις 30FPS limit και FG ώστε να πάει 60, έχεις λιγότερο latency από unlocked + FG. 

 

Νεα κολπα και μολις τωρα που πηγα να ξανα βαλω λεω εδω ειμαστε. Το περιεργο οτι δεν ειχα καθολου tearing χωρις vsync πανω απο 100fps ενω το monitor ειναι 100αρι πρωτη φορα αυτο. Βουτυρο παντως και με τις νεες εκδοσεις dlss2/dlss3 δεν παρατηρησα artifacts η ghosting. Καποια στιγμιαια stutters εδω και εκει υπαρχουν αλλα ειναι καθαρα απο 8700k ισα που τα καταλαβαινεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...