Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

10 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Σαχλαμάρες, έχει απενεργοποιήσει settings στο σπασμένο επίτηδες για να δείξει δήθεν διαφορά. Δεν υπάρχει καμία διαφορά με εξαίρεση μια μικρή στα loading times. 

Και εκτός αυτού το Denuvo δεν σπάει απλά γίνεται bypass άρα εξακολουθεί να τρέχει σε emulated servers.. 

Ενδιαφέρον... Είμαι πολύ περίεργος αν θα βγει έκδοση του παιχνιδιού χωρίς denuvo να δούμε την πραγματική διαφορά, αν και μάλλον την έχουμε παντρευτεί αυτή την τεχνολογία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το παιχνίδι ειναι cpu hog και χωρίς το denuvo, 2 πυρήνες σέρνουν τον χορό και οι υπόλοιποι βαράνε παλαμάκια. Τα ίδια ακριβώς παρατήρησα και στο Atomic Heart, core 7 core 8 να αγκομαχουν και οι υπόλοιποι παίζανε μπεγλέρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Alex21121988 είπε

To FG είναι τρομερό feature αλλά είναι βολικό σε περιπτώσεις που τα fps είναι κάτω (ή πολύ κάτω) από το Refresh Rate της οθόνης σου. Αναφέρομαι πιο πολύ σε δικές μου παραξενιές υπόψιν xD

Πχ είσαι στα 144hz. Αν στο game χωρίς FG είσαι στα 100fps avg και το ενεργοποιήσεις για να πάρεις κάτι πιο κοντά στο refresh rate, τότε ναι μεν θα πιάσεις το performance που σου λείπει, σε περιπτώσεις όμως που ξεπεράσεις τα hz απλώς θα έχεις tearing γιατί  κλείνει το Vsync (in game). Ναι, μπορείς να το forcάρεις via CP αλλά θα προσθέσεις extra input lag που ήδη υπάρχει με το FG. Πχ στο Spiderman, δεν με πειράζει να ανοίξω και Vsync από το CP και το FG, γιατί εκεί παίζω με controller, δεν μου είναι τόσο έντονα αντιληπτό. Στο Darktide έχω μόνο το FG ενεργό με το Vsync κλειστο γιατί είμαι below 130fps οπότε δεν έχω το εμετικό tearing. 

Κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις λοιπόν και ανάλογα με το game το χρησιμοποιείς ή όχι συνδυαστικά (ή και όχι) με το Vsync. Mόνο εμένα ενοχλεί το tearing;😝

 

Ποπό αδερφέ αυτό ακριβώς ήταν το θέμα μου με το Frame generator, τρελό tearing, δε κοιτάω και τα frame όμως γιατί ποτέ δεν είχα τόσα πολλά 🤣🤣🤣🤣, τη πουτ@ν@ τη 4090 δε περίμενα ότι στo hogwords θα είχα τόσα Frame, αλλά και native 4κ 65 με 75 παίζει, αλλά τα 118 του fg είναι όντως βούτυρο 🤣🤣🤣🤣 

Θα δω πια θα ναι η καλύτερη τιμή στα μέγιστα Frame στο control panel, το 118 το περιόρισε σε πολύ μεγάλο βαθμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το hogwarts έχει πολύ άσχημα artifacts στο Hud με  το frame generation , ότι frames και αν βγάζεις.  

Ειδικά το map δεν το διαβάζεις όταν γυρνάς απότομα την κάμερα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

80 average βγαζω σε 4κ. Οκ προφανως δεν ειναι ιδια η καρτα αλλα αποκλείεται να εχουν τετοια διαφορα , οντως θα επρεπε να ειναι πιο πανω. 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

70 βγαζω με την 3080 στην ιδια αναλυση οποτε ισως ειναι καποιο setting αλλιως ειναι για αλλαγη cpu

Δεν είναι το CPU, αλλιώς θα έβγαζε ακόμα λιγότερα με RT + DLSS Q. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Με τι settings εισαι εδω ?

Έτσι ακριβώς είναι το πιο πάνω bench και εμένα μου φάνηκε μικρό ενώ στα άλλα 2 ήταν πάρα πολύ καλα τα νούμερα. Τα πάντα ultra και psycho μια ρύθμιση χωρίς καθόλου rt. Θα ξανά τρέξω σήμερα να δω μήπως αυτή η ρύθμιση έκανε όλη τη δουλειά. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...