Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, valantis123 είπε

Αν κάνεις την δουλειά σου μόνο με το FG δεν είναι καλύτερο να αφήσεις μόνο αυτό με κλειστό DLSS2?

Δηλαδή ανοίγεις το 3 για περισσότερα Frame και αν δε σου φτάνουν το βοηθάς με το 2? κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου ότι πρώτα το 3 και μετά το 2

Εγώ ανοίγω πάντα και τα δύο σε AAA τίτλους με DLSS Quality βέβαια, δεν κατεβαίνω ποτέ από εκεί, για να είμαι κοντά στο cap της C2, προτιμώ πάντα τα περισσότερα fps που μπορώ να έχω.

Ειδικά αν έχει γίνει καλή δουλειά και στα δύο δεν καταλαβαίνεις διαφορά στο επίπεδο των γραφικών εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις που θα πρέπει να παρατηρήσεις πράγματα ή να κάνει fail το frame generation και να δεις κουφό άσχετο frame για κλάσμα του δευτερολέπτου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

4 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Αν κάνεις την δουλειά σου μόνο με το FG δεν είναι καλύτερο να αφήσεις μόνο αυτό με κλειστό DLSS2?

Δηλαδή ανοίγεις το 3 για περισσότερα Frame και αν δε σου φτάνουν το βοηθάς με το 2? κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου ότι πρώτα το 3 και μετά το 2

Το DLSS 2 είναι για να βγάζει περισσότερα fps η GPU. Το FG το ανοίγεις όταν το πρόβλημα το έχει η CPU. Το DLSS 2 γενικά δεν βρίσκω λόγο να μην το έχεις παντού ανοιχτό σε quality. 
 

To FG δουλεύει καλά όταν βγάζεις 50+ fps με αυτό κλειστό. Αν είσαι πιο χαμηλά είναι πολύ αισθητό το latency

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά το fg χρειάζεται κάποια ρύθμιση ή επιλογή να είναι ενεργή-ανενεργή σε οθόνη-gpu? 

Διαβάζω αρκετούς να είναι ευχαριστημένοι από την απόδοση του, εγώ πέρα του cyberpunk που απλά είναι ικανοποιητικό σε όλα τα άλλα games βλέπω τεχνουργιματα. 

Και είναι ίδια με τεχνουργιματα από Frame interpolation (ή όπως λέγεται αυτό 🤣) από τηλεοράσεις 10ετιας+ που είχαν τέτοια κόλπα, σα νερουλιασμα, ακόμα και πολύ λίγο να είναι στα 2,5 μέτρα στις 65 ιντσες θα έπρεπε να έχω πρόβλημα στα μάτια για να μη το βλέπω 🤣🤣🤣

Εκτός αν έχω κάποια ρύθμιση λάθος... 

Επεξ/σία από Mr Aris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αν έχεις ήδη 50-60 και ανοίξεις FG πας στα 100+ χωρίς DLSS 2 και το παιχνίδι είναι βούτυρο. Αυτά σε 1440P πιο πολύ γιατί σε 4Κ λογικά θα θες και DLSS 2 Quality + FG.

Πολυ υποστηρικτικος και μπραβο, τι καρτα εχεις δεν του το αποκαλυψες του μαυρου που ζητα μετ' επιτασεως.

Ειναι και το rack ακομα αφτιαχτο..

Ζουμε ενα δραμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kostiger είπε

Πολυ υποστηρικτικος και μπραβο, τι καρτα εχεις δεν του το αποκαλυψες του μαυρου που ζητα μετ' επιτασεως.

Ειναι και το rack ακομα αφτιαχτο..

Ζουμε ενα δραμα.

Πανωλεθρία στο.....Rack

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, valantis123 είπε

@Arkin Εντυπώσεις απο Frame generation? καταλαβαίνεις την διαφορά όταν το ανοίγεις? Όσο ποίο χαμηλά fps έχεις τόσο χειρότερα είναι όταν ανοίγει? Δηλαδη αν είσαι στα 30-40 και σε πάει 60-80 είναι χάλια ή αξίζει να το ανοίξεις? 

Είμαι εκτός οπότε κάτι λίγα από χθες με portal rtx. 22fps native 50fps με dlss quality και 75fps με dlss 3. Έπαιξα λίγο όντως το νιώθεις λίγο πιο βαρύ το ποντίκι αλλά είναι 1000% playable δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μηδέν artifacts και γενικά πολύ smooth εμπειρία. Θα το δοκιμάσω πιο μετά στο 2077 όταν πάω σπίτι και επανέρχομαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Westbaum είπε

https://www.techspot.com/news/97722-notorious-game-cracker-empress-removed-denuvo-hogwarts-legacy.html

Αυτό που υποψιαζόμασταν,το Denuvo μειώνει την απόδοση..

Θα βγει άραγες τώρα επίσημη drm - free έκδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Westbaum είπε

https://www.techspot.com/news/97722-notorious-game-cracker-empress-removed-denuvo-hogwarts-legacy.html

Αυτό που υποψιαζόμασταν,το Denuvo μειώνει την απόδοση..

Σαχλαμάρες, έχει απενεργοποιήσει settings στο σπασμένο επίτηδες για να δείξει δήθεν διαφορά. Δεν υπάρχει καμία διαφορά με εξαίρεση μια μικρή στα loading times. 

Και εκτός αυτού το Denuvo δεν σπάει απλά γίνεται bypass άρα εξακολουθεί να τρέχει σε emulated servers.. 

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To FG είναι τρομερό feature αλλά είναι βολικό σε περιπτώσεις που τα fps είναι κάτω (ή πολύ κάτω) από το Refresh Rate της οθόνης σου. Αναφέρομαι πιο πολύ σε δικές μου παραξενιές υπόψιν xD

Πχ είσαι στα 144hz. Αν στο game χωρίς FG είσαι στα 100fps avg και το ενεργοποιήσεις για να πάρεις κάτι πιο κοντά στο refresh rate, τότε ναι μεν θα πιάσεις το performance που σου λείπει, σε περιπτώσεις όμως που ξεπεράσεις τα hz απλώς θα έχεις tearing γιατί  κλείνει το Vsync (in game). Ναι, μπορείς να το forcάρεις via CP αλλά θα προσθέσεις extra input lag που ήδη υπάρχει με το FG. Πχ στο Spiderman, δεν με πειράζει να ανοίξω και Vsync από το CP και το FG, γιατί εκεί παίζω με controller, δεν μου είναι τόσο έντονα αντιληπτό. Στο Darktide έχω μόνο το FG ενεργό με το Vsync κλειστο γιατί είμαι below 130fps οπότε δεν έχω το εμετικό tearing. 

Κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις λοιπόν και ανάλογα με το game το χρησιμοποιείς ή όχι συνδυαστικά (ή και όχι) με το Vsync. Mόνο εμένα ενοχλεί το tearing;😝

 

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alex21121988 είπε

To FG είναι τρομερό feature αλλά είναι βολικό σε περιπτώσεις που τα fps είναι κάτω (ή πολύ κάτω) από το Refresh Rate της οθόνης σου.

Πχ είσαι στα 144hz. Αν στο game χωρίς FG είσαι στα 100fps avg και το ενεργοποιήσεις για να πάρεις κάτι πιο κοντά στο refresh rate, τότε ναι μεν θα πιάσεις το performance που σου λείπει, σε περιπτώσεις όμως που ξεπεράσεις τα hz απλώς θα έχεις tearing γιατί  κλείνει το Vsync (in game). Ναι, μπορείς να το forcάρεις via CP αλλά θα προσθέσεις extra input lag που ήδη υπάρχει με το FG. Πχ στο Spiderman, δεν με πειράζει να ανοίξω και Vsync από το CP και το FG, γιατί εκεί παίζω με controller, δεν μου είναι τόσο έντονα αντιληπτό. Στο Darktide έχω μόνο το FG ενεργό με το Vsync κλειστο γιατί είμαι below 130fps οπότε δεν έχω το εμετικό tearing. 

Κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις λοιπόν και ανάλογα με το game το χρησιμοποιείς ή όχι συνδυαστικά (ή και όχι) με το Vsync. Mόνο εμένα ενοχλεί το tearing;😝

 

You'll never walk alone..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostiger είπε

You'll never walk alone..

Eίναι γεροντοπαρεξενιές μου μάλλον xD. Πάντως πέρα από την πλάκα, είναι κάτι που δεν μπορούσα ποτέ να βλέπω. Προτιμούσα να ενεργοποιώ διαχρονικά το Vsync ή να capάρω τα fps μου, ακόμα και τότε που δεν είχαμε Gsync κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασα μολις DLSS 3 στο 2077. Απαγορευτικο εχω 85fps και το νιωθω σαν 40 στην κινηση και με reflex on. Με κλεισιμο DLSS 3 και παιξιμο μονο με DLSS 2 Quality εχω 63fps και η κινηση ειναι απολυτα smooth και παναλαφρη η καμερα. Στο portal ηταν πολυ καλυτερα τα πραγματα με DLSS 3. Unplayable το 2077 λοιπον με DLSS 3 δοκιμασα και το τελευταιο DLL απο techpower καμια διαφορα. 85fps αλλα το παιχνιδι το νιωθεις παρα παρα πολυ βαρυ. Με ποντικι πληκτρολογιο αυτα. Σιγουρα περιμενα κατι καλυτερο απο το DLSS 3 στο 2077 απο αυτα που ειχα διαβασει. Και με dlss quality ομως το παιχνιδι τρεχει αψογα και απολυτα smooth με τα παντα στο τερμα και με καλα fps για τετοιο παιχνιδι. Αυριο θα παιξω παραπανω το portal να δω και εκει λιγο καλυτερα τι γινεται και να δούμε μήπως είναι κάποια ρύθμιση στο 2077 αν και δεν νομίζω τα έψαξα όλα. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...