Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανάλογες θερμοκρασίες έχω και εγώ με Coolermaster H500 που θεωρείται από τα καλά σε airflow κουτιά.

Η συγκεκριμένη υλοποίηση όπως είχα γράψει και όταν είχε  πρωτο αναφερθεί, δεν είναι ''κρύα''.

Δεν ειναι βέβαια και 3+slot κάρτα(δεν χρειάζεται gpu holder), ούτε είναι το ακριβότερο μοντέλο της εταιρείας(Amp Extreme), άρα προφανώς και έγιναν κάποιες υποχωρήσεις στην ψύξη/φανάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ανάλογες θερμοκρασίες έχω και εγώ με Coolermaster H500 που θεωρείται από τα καλά σε airflow κουτιά.

Η συγκεκριμένη υλοποίηση όπως είχα γράψει και όταν είχε  πρωτο αναφερθεί, δεν είναι ''κρύα''.

Δεν ειναι βέβαια και 3+slot κάρτα(δεν χρειάζεται gpu holder), ούτε είναι το ακριβότερο μοντέλο της εταιρείας(Amp Extreme), άρα προφανώς και έγιναν κάποιες υποχωρήσεις στην ψύξη/φανάκια.

Εκτος απο το air flow παιζει μεγαλο ρολο και η θερμοκρασια δωματιου.
Αν πχ εχεις 25 βαθμους και ο αλλος το εχει κανει χαμαμ με το air condition η το καλοριφερ στους 35 οτι air flow και να εχεις η διαφορα των 10 βαθμων θα φανει.
Μετα παιζει και τι συμβιβασμο θα κανεις στο % των fans και τον θορυβο.
Αν τις δουλευετε με 30% fans και το game ειναι απαιτητικο ειναι λογικο να βλεπετε 70αρια.
Το θεμα ειναι τι εχεις στο 70-80% fans και απο αυτο τι μπορεις να βελτιωσεις.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aν δεν θες να αλλαξεις κουτι και αν θες να κανεις κατι για το air flow, η καλυτερη λυση θα ηταν ενα καλο air cooler και τα 2 "καινουρια" ML να μπουν μπροστα για Intake.
Καλο δεν σημαινει απαραιτητα ακριβο, ακομα και μια 212 Black με 2 fans ή μια Arctic 34 duo θα κανει δουλιτσα.
Η X62 ειναι καλη αλλα σου τρωει τα intake και μενεις μονο με 1 και 1 ενω θα μπορουσες να εχεις 2 intake μπροστα και 2 exhaust πανω και πισω με ροη σε ολο το case απο μπροστα εως πισω.
Τωρα εκτος απο λιγα fans εχει και "κακη" κυκλοφορια στο μεγαλυτερο μερος του κουτιου.

Σιγουρα η AIO περιοριζει σε αυτα που ανεφερες αλλα δυσκολα να παω σε air cooler αλλα τα fans της θα τα αλλαξω με ML. Κοιτα απο θερμοκρασιες σε παιχνιδια το πολυ εχω δει 70αρι στον 8700Κ και σε gpu αυτες που σε ανεφερα ετσι επαιζε και η 6800xt και η 6700xt μεχρι 70 το πολυ καλοκαιρι με τις ζεστες. Λιγο τσιμπημα τα ML και τα AER της x62 και πεφτει συνολικα στα παντα στο κουτι η θερμοκρασια αμεσα. Ειναι και μικρο κουτι αρκετα minimal για τα τρελα air flow που βλεπω σε κατι γιγαντες κουτια. 

8 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εκτος απο το air flow παιζει μεγαλο ρολο και η θερμοκρασια δωματιου.
Αν πχ εχεις 25 βαθμους και ο αλλος το εχει κανει χαμαμ με το air condition η το καλοριφερ στους 35 οτι air flow και να εχεις η διαφορα των 10 βαθμων θα φανει.
Μετα παιζει και τι συμβιβασμο θα κανεις στο % των fans και τον θορυβο.
Αν τις δουλευετε με 30% fans και το game ειναι απαιτητικο ειναι λογικο να βλεπετε 70αρια.
Το θεμα ειναι τι εχεις στο 70-80% fans και απο αυτο τι μπορεις να βελτιωσεις.

Με 80% fans δεν εχω παιξει ποτε μεχρι 50% το πολυ και με σωστο undervolt και χειμωνα καλοκαιρι εχουμε καλες θερμοκρασιες. 100% fans για κανα bench μονο και τερμα OC profile για νουμερακια. Γενικα σιγουρα δεν ειναι απο τις τοπ υλοποιησεις η trinity αλλα μιας και ειναι ηδη τερμα efficient οι ada δεν χρειαζεται και να εχουν τερατα coolers. Τα 70αρια καποτε αν θυμασαι τις ελεγαν παγακια τις καρτες καποιες επι εποχες 480 θυμαμαι βαρουσαν 90αρια για πλακα αλλα επαιζαν απροσκοπα χωρις θεμα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Ανάλογες θερμοκρασίες έχω και εγώ με Coolermaster H500 που θεωρείται από τα καλά σε airflow κουτιά.

Η συγκεκριμένη υλοποίηση όπως είχα γράψει και όταν είχε  πρωτο αναφερθεί, δεν είναι ''κρύα''.

Δεν ειναι βέβαια και 3+slot κάρτα(δεν χρειάζεται gpu holder), ούτε είναι το ακριβότερο μοντέλο της εταιρείας(Amp Extreme), άρα προφανώς και έγιναν κάποιες υποχωρήσεις στην ψύξη/φανάκια.

Με το S340 που λειτουργεί σα φούρνος μικροκυμάτων όλες οι κάρτες θα είχαν παρόμοιες θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Arkin Εντυπώσεις απο Frame generation? καταλαβαίνεις την διαφορά όταν το ανοίγεις? Όσο ποίο χαμηλά fps έχεις τόσο χειρότερα είναι όταν ανοίγει? Δηλαδη αν είσαι στα 30-40 και σε πάει 60-80 είναι χάλια ή αξίζει να το ανοίξεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι όσο πιο χαμηλά είναι τα FPS τόσο πιο αισθητό είναι το latency αλλά τι προτιμάς? Την σπασμένη κίνηση των 30FPS ή το αυξημένο latency στα 60 αλλά με smooth κίνηση? Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα στο W3 με RT ή στο Portal RTX. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Εννοείται ότι όσο πιο χαμηλά είναι τα FPS τόσο πιο αισθητό είναι το latency αλλά τι προτιμάς? Την σπασμένη κίνηση των 30FPS ή το αυξημένο latency στα 60 αλλά με smooth κίνηση? Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα στο W3 με RT ή στο Portal RTX. 

Αμα παίζεις με gamepad μήπως θα είναι playable με το υψηλό latency?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, valantis123 είπε

Αμα παίζεις με gamepad μήπως θα είναι playable με το υψηλό latency?

Ναι με gamepad παίζω και είναι πένα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι με gamepad παίζω και είναι πένα

Σόρρυ ζαλίζω... για να συνοψίσουμε για παράδειγμα: 30 fps + Frame generation = πες 50 με 70 fps πάνω κάτω είναι playable με gamepad 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, valantis123 είπε

Σόρρυ ζαλίζω... για να συνοψίσουμε για παράδειγμα: 30 fps + Frame generation = πες 50 με 70 fps πάνω κάτω είναι playable με gamepad 

Ναι το W3 έτσι είναι σε 4Κ με RT μέσα στις πόλεις μέχρι και αν το φτιάξουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Ναι το W3 έτσι είναι σε 4Κ με RT μέσα στις πόλεις μέχρι και αν το φτιάξουν.

Οπότε και σε άλλα game που παίζει να δουλεύει καλύτερα το FG μπορεί να είναι και ποίο καλά. Τέλεια! Θενκς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Σόρρυ ζαλίζω... για να συνοψίσουμε για παράδειγμα: 30 fps + Frame generation = πες 50 με 70 fps πάνω κάτω είναι playable με gamepad 

Με DLSS 2 και 3 ελάχιστες φορές θα καταλάβεις latency.

The Witcher 3, Hogwarts τερματισμένα  και τα δύο με gamepad, κανένα πρόβλημα απολύτως. Και γύρω στα 100 fps και πάνω και τα δύο κατά μέσο όρο. Το TW3 πιο ψηλά σε νούμερα.

Επεξ/σία από Armoral
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Με DLSS 2 και 3 ελάχιστες φορές θα καταλάβεις latency.

The Witcher 3, Hogwarts τερματισμένα  και τα δύο με gamepad, κανένα πρόβλημα απολύτως. Και γύρω στα 100 fps και πάνω και τα δύο κατά μέσο όρο. Το TW3 πιο ψηλά σε νούμερα.

Αν κάνεις την δουλειά σου μόνο με το FG δεν είναι καλύτερο να αφήσεις μόνο αυτό με κλειστό DLSS2?

Δηλαδή ανοίγεις το 3 για περισσότερα Frame και αν δε σου φτάνουν το βοηθάς με το 2? κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου ότι πρώτα το 3 και μετά το 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ήδη 50-60 και ανοίξεις FG πας στα 100+ χωρίς DLSS 2 και το παιχνίδι είναι βούτυρο. Αυτά σε 1440P πιο πολύ γιατί σε 4Κ λογικά θα θες και DLSS 2 Quality + FG.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...