Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Το θέμα είναι ότι πολλοί διστάζουν να αγοράσουν εταιρείες που δεν γνωρίζουν(λόγω ανύπαρκτης διαφήμισης,οσο καλη τιμή και να έχει) και μια από αυτές είναι και η Zotac(εδώ πολλοί ούτε την Palit δεν γνωρίζουν).

Επίσης σε αυτό δεν βοηθάει πολύ και το γεγονός οτι δύσκολα να βρείς review για Zotac κάρτα, σε σχέση με τις άλλες πιο γνωστές.

Για όλους εμάς που ασχολούμαστε παραπάνω, το γνωρίζουμε ότι προφανώς δεν γίνεται να έχεις top απόδοση στην φθηνότερη υλοποίηση, αλλά πολλοί άλλοι δεν το γνωρίζουν.

Αν ο συμφορουμίτης στο αρχικό του σχόλιο ήταν πιο συγκεκριμένος(τελικά ούτε μάθαμε τι έκανε),θα ήταν καλύτερα τα πράγματα.

 

Εν τω μεταξύ και χωρίς καμία διάθεση για εντάσεις, έκανες ένα κακό χαμό για την προσφορά στο αντίστοιχο θέμα, έλεγες ότι η 4070 ti Trinity OC είναι τόσο κοντά στην απλή που δεν την καθιστά προσφορά και τελικά κατέληξες στην απλή, δηλαδή από τα 715 στα 759 δεν πήγες, αλλά θέλεις ο κόσμος να πάει από τα 899 στα 960. Ωραίος.

Όσο για την καρτούλα, ας είσαι μία φορά χαρούμενος, δεν πειράζει, δεν είναι Strix αλλά πάλι μια χαρά είσαι.

50 λεπτά πριν, yonah είπε

Ο συνφορουμιτης εν τέλει αγόρασε την zotac trinity OC, δυστυχώς, μιας και οι απλές trinity είχαν πάρει πόδι από ώρα, όπως με ενημέρωσε ένα συμπαθέστατο και ευγενέστατο παλικαράκι στο πλαίσιο, για 40 ευρώ διαφορά δεν το συζητάμε καν πιστευω. Βγήκε 760ευρω.

Επίσης βολταρε με το κορίτσι μιας και πήγαν στο mall παρέα. 

 

Την zotac την γνωρίζω πολύ καλά σαν εταιρία από τα barebones, στις κάρτες γραφικώνε δεν έχω ιδέα πόσο καλές υλοποιήσεις είναι, ούτε πόσο για τα μπάζα είναι η σειρά trinity. Θεωρώ ότι θα είναι, το λιγότερο μια της προκοπής καρτα, εάν κρίνω απ τα barebones που είχα δουλέψει στο παρελθόν. Από ησυχία πάντως η g1 1060 της gigabyte με είχε καλομάθει μιας και ακουγόταν ελάχιστα σε ζόρια. 

Την Τρίτη θα έχω το καρτονι στα χέρια μου, εάν θέλετε να τρέξω το οτιδήποτε μου λέτε. Επίσης, επειδή γνωρίζω ότι χαραμίζεται η κάρτα απ το σύστημα, εν καιρώ θα αλλαχτούν τα πάντα και λέω να πάω σε 13600k.

Μπράβο συνφορουμίτη αλλά μην τρελαίνεσαι. Κανονικά αυτή τη στιγμή έπρεπε να σε έχει πιάσει κατάθλιψη που δεν πήρες Strix και πήρες μοντέλο της σειράς, δεν έχεις και τόσο καλό σύστημα ψύξης, κάνει και θόρυβο. Μη σου πω ότι θα έπρεπε  από τα νεύρα σου να έχεις ήδη χωρίσει και το κορίτσι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Armoral είπε

Εν τω μεταξύ και χωρίς καμία διάθεση για εντάσεις, έκανες ένα κακό χαμό για την προσφορά στο αντίστοιχο θέμα, έλεγες ότι η 4070 ti Trinity OC είναι τόσο κοντά στην απλή που δεν την καθιστά προσφορά και τελικά κατέληξες στην απλή, δηλαδή από τα 715 στα 759 δεν πήγες, αλλά θέλεις ο κόσμος να πάει από τα 899 στα 960. Ωραίος.

Όσο για την καρτούλα, ας είσαι μία φορά χαρούμενος, δεν πειράζει, δεν είναι Strix αλλά πάλι μια χαρά είσαι.

Spoiler

Στην ενότητα των προσφορών υπάρχει οδηγία από τον εκεί Moderator στο τι θεωρείται προσφορά και τι όχι για να ανοιχτεί νέο θέμα και όχι τι θεωρεί ο καθένας μας προσφορά.

Αυτή που πόσταρες λοιπόν είχε κάτω απο 10% από την επόμενη  Zotac 4070ti, άρα δεν έπιανε τα κριτήρια να θεωρηθεί προσφορά

Πουθενά δεν είπα σε κανένα να πάει να δώσει 960 αντι για 900,οπως δεν είπα σε κανένα τι υλοποίηση να πάρει και από που. Πάς να μου βάλεις λόγια που δεν είπα και εκτίθεσαι....

Και φυσικά για το ποιος είχε τελικά δίκιο, φάνηκε απο το αν κλειδώθηκε ή όχι το θέμα.

Αν είναι να συνεχίσεις και εδώ την ίδια ιστορία , να μου το πείς να μπει ignore.

Τέλος μια χαρά χαρούμενος είμαι από την αγορά μου, απλά δεν θα κάτσω να την αποθεώσω σαν υλοποίηση όπως κάνουν πολλοί άλλοι.

Ορισμένοι εδώ και 10χρόνια αγοράζουν Trinity/Eagle/Evga SC/Asus Dual κλπ και τις παρουσιάζουν λές και είναι Strix.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Στην ενότητα των προσφορών υπάρχει οδηγία από τον εκεί Moderator στο τι θεωρείται προσφορά και τι όχι για να ανοιχτεί νέο θέμα και όχι τι θεωρεί ο καθένας μας προσφορά.

Αυτή που πόσταρες λοιπόν είχε κάτω απο 10% από την επόμενη  Zotac 4070ti, άρα δεν έπιανε τα κριτήρια να θεωρηθεί προσφορά.

Πουθενά δεν είπα σε κανένα να πάει να δώσει 960 αντι για 900,οπως δεν είπα σε κανένα τι υλοποίηση να πάρει και από που.

Αυτό εγραψα και εγώ, και χωρίς λόγο και αιτία έδωσες έκταση και φυσικά για το ποιος είχε τελικά δίκιο, φάνηκε απο το αν κλειδώθηκε ή όχι το θέμα.

Αν είναι να συνεχίσεις και εδώ την ίδια ιστορία , να μου το πείς να μπει ignore.

Τέλος μια χαρά χαρούμενος είμαι από την αγορά μου, απλά δεν θα κάτσω να την αποθεώσω σαν υλοποίηση όπως κάνουν πολλοί άλλοι.

Ορισμένοι εδώ και 10χρόνια αγοράζουν Trinity/Eagle/Evga SC/Asus Dual κλπ και τις παρουσιάζουν λές και είναι Strix.

Ο καθένας ότι μπορεί αγοράζει. Και αν αποδίδει καλά θα την παρουσιάσει όπως πρέπει. Αν δεν αποδίδει θα τα πει πάλι όπως πρέπει.

Ειδάλλως οι Strix και οι TUF εκεί είναι, ανεβάζει μπάτζετ και τις χτυπάει. Αν είναι τυχερός και δεν έχουν coil whine, θα έχει καλύτερο σύστημα ψύξης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yonah είπε

Ο συνφορουμιτης εν τέλει αγόρασε την zotac trinity OC, δυστυχώς, μιας και οι απλές trinity είχαν πάρει πόδι από ώρα, όπως με ενημέρωσε ένα συμπαθέστατο και ευγενέστατο παλικαράκι στο πλαίσιο, για 40 ευρώ διαφορά δεν το συζητάμε καν πιστευω. Βγήκε 760ευρω.

Από την στιγμή που τελικά έκρινες οτι η κάρτα αυτή σε καλύπτει, πολύ καλά έκανες και την πήρες, και εννοείται ότι και η OC έκδοση που πήρες στα χρήματα αυτά πάλι ειναι προσφορά, αφού είναι αισθητά φθηνότερη από τις άλλες 4070 στο skroutz.

Να έχεις υπόψη σου μόνο όσο περιμένεις, ότι η κάρτα αυτή το καλώδιο που έχει μέσα είναι για 3 8πινα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια γρηγορη ερώτηση.

Gold corsair 750w με 5800x3d & Asus Tuf OC 4070ti θα την παλεψουν;

5 case fan / nvme & ssd / 2x DDR4

Επεξ/σία από >>Morpheus>>
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, >>Morpheus>> είπε

Μια γρηγορη ερώτηση.

Gold corsair 750w με 5800x3d & Asus Tuf OC 4070ti θα την παλεψουν;

5 case fan / nvme & ssd / 2x DDR4

Ναι το τροφοδοτικό δεν έχει θέμα την σηκώνει την κάρτα, απλά όπως έγραψα και πιο πάνω να έχεις υπόψη σου το καλώδιο που έρχεται μαζί με την κάρτα είναι για 3 8πινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Fulgore είπε

Η υλοποίηση της Zotac γενικά είναι αυτό που λέμε μέτρια στην καλύτερη απο πλευράς θερμοκρασιων/θορύβου(άρα full price δεν αξίζει ούτε με σφαίρες).

Ομως θέλει μόνο 2 8πινα,σε μέγεθος είναι πιο μαζεμένη,και κυρίως έχει 200+ευρώ χρηματική διαφορά απο τις επόμενες(εκτός Manli),και εχεις και μια Α υποστήριξη με 3χρόνια από το Πλαισιο και εως 5 χρόνια απο την Zotac.

Στην ουσία μιλάμε για το ίδιο MSRP που είχε η 3070ti το 2021(599δολλάρια).

Εγώ την τσίμπησα πάντως, παρόλο που ήθελα πιο αθόρυβη κάρτα, είναι too good την παρούσα χρονική στιγμή αυτή η προσφορά.

Στην περίπτωση σου θα χρειαστείς και μια καλύτερη cpu(ευτυχώς έχεις ryzen άρα μπορείς απλά να αλλάξεις επεξεργαστή στην ίδια μητρική).

Δεν εχω ψαξει reviews για θορυβο κτλ, αλλα οι nvidia παντα δουλευαν καλυτερα (κυριολεκτικα) με λιγοτερο mv. Ειδικα για τις 3000 εχουν βγει αρκετα guides για την καμπυλη στο msi afterburner. Προσωπικα, παιζω με 2025 mhz απο το στοκ 1850 ή ποσο ηταν, πριν με ριξει το temp throttle (75c) στα 1700κατι. Και απο 260w πηγα στα ~180

34 λεπτά πριν, Fulgore είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Στην ενότητα των προσφορών υπάρχει οδηγία από τον εκεί Moderator στο τι θεωρείται προσφορά και τι όχι για να ανοιχτεί νέο θέμα και όχι τι θεωρεί ο καθένας μας προσφορά.

Αυτή που πόσταρες λοιπόν είχε κάτω απο 10% από την επόμενη  Zotac 4070ti, άρα δεν έπιανε τα κριτήρια να θεωρηθεί προσφορά

Πουθενά δεν είπα σε κανένα να πάει να δώσει 960 αντι για 900,οπως δεν είπα σε κανένα τι υλοποίηση να πάρει και από που. Πάς να μου βάλεις λόγια που δεν είπα και εκτίθεσαι....

Και φυσικά για το ποιος είχε τελικά δίκιο, φάνηκε απο το αν κλειδώθηκε ή όχι το θέμα.

Αν είναι να συνεχίσεις και εδώ την ίδια ιστορία , να μου το πείς να μπει ignore.

 

 

Spoiler

Προσωπικα θεωρω λαθος τους κανονες στις gpu. Ναι, υπαρχουν διαφορετικες υλοποιησεις για καθε μοντελο, αλλα απο τις 3000 και μετα, εχουν και διαφορετικα tdp αναλογως τα συστηματα ψυξης που φορανε.

πχ

Zotac RTX 4070 Ti 12 GB BIOS

Palit RTX 4070 Ti 12 GB BIOS

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Προσωπικα θεωρω λαθος τους κανονες στις gpu. Ναι, υπαρχουν διαφορετικες υλοποιησεις για καθε μοντελο, αλλα απο τις 3000 και μετα, εχουν και διαφορετικα tdp αναλογως τα συστηματα ψυξης που φορανε.

 

Spoiler

Η ενότητα των Προσφορών αφορά τα πάντα πέρα από κάρτες γραφικών, γιαυτό δεν γίνονται διακρίσεις πχ στο κατάστημα αγοράς, στην υλοποίηση, στο μοντέλο κλπ.

Γιαυτό και η τιμή των 900ευρώ της Zotac του Πλαισιού δεν πιάνει σαν '''Προσφορά'''', παρόλο που στην πραγματικότητα είναι.

Τέτοιες περιπτώσεις καλύτερα να αναφέρονται στα εδώ θέματα των καρτών γραφικών, που δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός.

 

26 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Δεν εχω ψαξει reviews για θορυβο κτλ, αλλα οι nvidia παντα δουλευαν καλυτερα (κυριολεκτικα) με λιγοτερο mv. Ειδικα για τις 3000 εχουν βγει αρκετα guides για την καμπυλη στο msi afterburner. Προσωπικα, παιζω με 2025 mhz απο το στοκ 1850 ή ποσο ηταν, πριν με ριξει το temp throttle (75c) στα 1700κατι. Και απο 260w πηγα στα ~180

Δεν το γνωρίζω αυτό. Σίγουρα μπορείς να κάνεις tweak στις κάρτες να τις φέρεις στα μέτρα σου.Ειδικά σε Amd Rx κάρτες, το undervolt κάνει παπάδες, δεν ξέρω αν στις 4000 βοηθάει πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, >>Morpheus>> είπε

Μια γρηγορη ερώτηση.

Gold corsair 750w με 5800x3d & Asus Tuf OC 4070ti θα την παλεψουν;

5 case fan / nvme & ssd / 2x DDR4

Αν το "gold 750w corsair" ειναι της σειρας RMx δηλαδη το RM750x , εχει Type 4 καλωδια και μπορεις να βαλεις το Corsair καλωδιο 2->1 αντι για τον Nvidia adaptor  3->1.
Aπο watt εισαι μια χαρα.

Screenshot_24.jpg

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αν το "gold 750w corsair" ειναι της σειρας RMx δηλαδη το RM750x , εχει Type 4 καλωδια και μπορεις να βαλεις το Corsair καλωδιο 2->1 αντι για τον Nvidia adaptor  3->1.
Aπο watt εισαι μια χαρα.

Screenshot_24.jpg

Ειναι το TX750m το οποιο απ'οσο βλεπω εχει type4.

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ναι το τροφοδοτικό δεν έχει θέμα την σηκώνει την κάρτα, απλά όπως έγραψα και πιο πάνω να έχεις υπόψη σου το καλώδιο που έρχεται μαζί με την κάρτα είναι για 3 8πινα.

Η Asus Tuf 4070ti gaming OC παιρνει 2x8pin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, >>Morpheus>> είπε

Η Asus Tuf 4070ti gaming OC παιρνει 2x8pin

Εχεις 100% δίκιο. Είδα 4070ti και νόμιζα ανέφερες την Zotac OC που έχει 3x8pin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Armoral είπε

Μπράβο συνφορουμίτη αλλά μην τρελαίνεσαι. Κανονικά αυτή τη στιγμή έπρεπε να σε έχει πιάσει κατάθλιψη που δεν πήρες Strix και πήρες μοντέλο της σειράς, δεν έχεις και τόσο καλό σύστημα ψύξης, κάνει και θόρυβο. Μη σου πω ότι θα έπρεπε  από τα νεύρα σου να έχεις ήδη χωρίσει και το κορίτσι.

Όχι μόνο κατάθλιψη αλλά και τύψεις που αντί να πάρει την σάπια 4070ti δεν μπήκε αγγελίες να πάρει σε υπερπροσφορά τις σούπερ υλοποιήσεις gigabyte 3080 σε ίδια τιμη.

Πώς θα βγάλουν τσάμπα "υποβαθμιση" σε σειρά 4000 τα παιδιά αυτά μου λες;;;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια παντως κ εγω πηρα την Manli 4090 και η καρτουλα ειναι ΆΨΟΓΗ!

Θερμοκρασιες καταπληκτικές!

Το μονο πραγμα για γελια ειναι site της manli εκτος οτι ειναι μπαχαλο εχει να κατεβάσεις ενα πρόγραμμα για να κανεις tweak τα rgb και οσες φορές κ να το κατεβασω μου λεει οτι ειναι χαλασμενο το αρχειο! Χα χα χα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti 12GB GDDR6X Gaming OC Κάρτα Γραφικών

Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti Gaming OC 12G 919 ευρώ Amazon ΗΠΑ.

Για να έχουμε την τιμή προσθέτουμε αυτό το προϊόν στο καλάθι και ενεργοποιούμε το κουπόνι των 30 δολαρίων κάτω από την εικόνα της κάρτας στη σελίδα της.

Βέβαια Ελλάδα υπάρχουν οι αντίστοιχες Zotac σε παρόμοια τιμή από Πλαίσιο και λοιπούς και η TUF ξεκινά στα 993 και δεν έχουν τις ιδιαιτερότητες που έχει στο θέμα της εγγύησης μία κάρτα που αγοράζεται από τις ΗΠΑ, παρόλα αυτά όποιος ενδιαφέρεται το βλέπει.

Σημείωση: Η ίδια κάρτα στα 962 από το E-shop όπως ενημέρωσε ο @noble.

Spoiler

image.png.050f6a36f54e28b12877feb5a9a42a6a.png

 

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gostros είπε

Παιδια παντως κ εγω πηρα την Manli 4090 και η καρτουλα ειναι ΆΨΟΓΗ!

Θερμοκρασιες καταπληκτικές!

Το μονο πραγμα για γελια ειναι site της manli εκτος οτι ειναι μπαχαλο εχει να κατεβάσεις ενα πρόγραμμα για να κανεις tweak τα rgb και οσες φορές κ να το κατεβασω μου λεει οτι ειναι χαλασμενο το αρχειο! Χα χα χα!

δοκιμασε το openrgb

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...