Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη αλλά το αν αξίζει γενικά και αόριστα μια 4070ti τα 720ευρώ, δεν χρειάζεται κάποιο παραπάνω σχόλιο(πέραν του πόσο φθηνότερα είναι σε σχέση με άλλα καταστήματα).

Με 720ευρώ δεν αγοράζεις σήμερα ούτε την φθηνότερη 3080 10GB(Manli κιόλας)από σκρουτζομάγαζο , τι να λέμε τώρα.

Επίσης δεν ξέρω ποια είναι τα κριτήρια αγοράς για τον καθένα. Ορισμένοι δίνουν πολλά παραπάνω ευρώ πχ για να αγοράζουν μόνο Asus .

Αλλοι αγοράζουν με βάση το αισθητικό κομμάτι(ομορφια/rgb κλπ),άλλοι κοιτάνε τον θόρυβο, άλλοι κοιτάνε την εγγύηση/service(evga).

Ο συμφορουμίτης έγραψε ένα πολύ γενικό σχόλιο και μιας και κανείς άλλος στα επόμενα σχόλια δεν αναφέρθηκε στην ίδια την υλοποίηση,  σχολίασα και εγώ υποθέτοντας ότι ίσως να κόλλησε στην υλοποίηση/εταιρεία.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

5 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Δεν γνωριζω αν βοηθαει, παντως η 4090 OC zotac, ειναι ΠΟΛΥ κρυα καρτα.
Σε rendering(~300watt ) πανω απο 45-48 βαθμους δεν πηγαινει με ~60% fan

εγώ είμαι σκεπτικός με Zotac γιατί έχω διαβάσει ότι η rtx 3080 της zotac ήτανε πολύ ζεστή κάρτα και έριχνε clocks σε στοκ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Συγνώμη αλλά το αν αξίζει γενικά και αόριστα μια 4070ti τα 720ευρώ, δεν χρειάζεται κάποιο παραπάνω σχόλιο(πέραν του πόσο φθηνότερα είναι σε σχέση με άλλα καταστήματα).

Με 720ευρώ δεν αγοράζεις σήμερα ούτε την φθηνότερη 3080 10GB(Manli κιόλας)από σκρουτζομάγαζο , τι να λέμε τώρα.

Επίσης δεν ξέρω ποια είναι τα κριτήρια αγοράς για τον καθένα. Ορισμένοι δίνουν πολλά παραπάνω ευρώ πχ για να αγοράζουν μόνο Asus .

Αλλοι αγοράζουν με βάση το αισθητικό κομμάτι(ομορφια/rgb κλπ),άλλοι κοιτάνε τον θόρυβο, άλλοι κοιτάνε την εγγύηση/service(evga).

Ο συμφορουμίτης έγραψε ένα πολύ γενικό σχόλιο και μιας και κανείς άλλος στα επόμενα σχόλια δεν αναφέρθηκε στην ίδια την υλοποίηση,  σχολίασα και εγώ υποθέτοντας ότι ίσως να κόλλησε στην υλοποίηση/εταιρεία.

Συμφωνω 100% για τον ιδιο λογο και εμενα οποια δεν ειναι ασπρη δεν μου κανει αλλα αυτο ειναι κατι που θα το αναφερω ή θα την αποκλεισω απο μονος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dreamerchris είπε

εγώ είμαι σκεπτικός με Zotac γιατί έχω διαβάσει ότι η rtx 3080 της zotac ήτανε πολύ ζεστή κάρτα και έριχνε clocks σε στοκ

 


Μια εικονα που ειχα κρατησει απο ενα τεστ που ειχα κανει.
No description available.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Δεν γνωριζω αν βοηθαει, παντως η 4090 OC zotac, ειναι ΠΟΛΥ κρυα καρτα.
Σε rendering(~300watt ) πανω απο 45-48 βαθμους δεν πηγαινει με ~60% fan

Συμφωνώ. Όλες οι ADA έχουν καλές ψύξεις γομαράκια και με τα ανεμιστηράκια τους τα βγάζουν πέρα ανετότατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Acmilangr2 είπε

Το ιδανικό είναι Undervoltage/Overclock και έχεις επιδόσεις (σχεδόν) στοκ και χαμηλότερες θερμοκρασίες και κατανάλωση

Και για ποιο λογο να θυσιαστουν (εστω και λιγο) οι επιδοσεις οταν η σειρα 4000 ειναι στοκ ηδη δροσερη και η στοκ καταναλωση τους ειναι επισης υποφερτη;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Συμφωνω 100% για τον ιδιο λογο και εμενα οποια δεν ειναι ασπρη δεν μου κανει αλλα αυτο ειναι κατι που θα το αναφερω ή θα την αποκλεισω απο μονος μου.

Το θέμα είναι ότι πολλοί διστάζουν να αγοράσουν εταιρείες που δεν γνωρίζουν(λόγω ανύπαρκτης διαφήμισης,οσο καλη τιμή και να έχει) και μια από αυτές είναι και η Zotac(εδώ πολλοί ούτε την Palit δεν γνωρίζουν).

Επίσης σε αυτό δεν βοηθάει πολύ και το γεγονός οτι δύσκολα να βρείς review για Zotac κάρτα, σε σχέση με τις άλλες πιο γνωστές.

Για όλους εμάς που ασχολούμαστε παραπάνω, το γνωρίζουμε ότι προφανώς δεν γίνεται να έχεις top απόδοση στην φθηνότερη υλοποίηση, αλλά πολλοί άλλοι δεν το γνωρίζουν.

Αν ο συμφορουμίτης στο αρχικό του σχόλιο ήταν πιο συγκεκριμένος(τελικά ούτε μάθαμε τι έκανε),θα ήταν καλύτερα τα πράγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το θέμα είναι ότι πολλοί διστάζουν να αγοράσουν εταιρείες που δεν γνωρίζουν(λόγω ανύπαρκτης διαφήμισης,οσο καλη τιμή και να έχει) και μια από αυτές είναι και η Zotac(εδώ πολλοί ούτε την Palit δεν γνωρίζουν).

Επίσης σε αυτό δεν βοηθάει πολύ και το γεγονός οτι δύσκολα να βρείς review για Zotac κάρτα, σε σχέση με τις άλλες πιο γνωστές.

Για όλους εμάς που ασχολούμαστε παραπάνω, το γνωρίζουμε ότι προφανώς δεν γίνεται να έχεις top απόδοση στην φθηνότερη υλοποίηση, αλλά πολλοί άλλοι δεν το γνωρίζουν.

Αν ο συμφορουμίτης στο αρχικό του σχόλιο ήταν πιο συγκεκριμένος(τελικά ούτε μάθαμε τι έκανε),θα ήταν καλύτερα τα πράγματα.

 

Η έκφραση "διυλιζει τον κώνωπα" σου ταιριάζει δικαιωματικα

  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο συνφορουμιτης εν τέλει αγόρασε την zotac trinity OC, δυστυχώς, μιας και οι απλές trinity είχαν πάρει πόδι από ώρα, όπως με ενημέρωσε ένα συμπαθέστατο και ευγενέστατο παλικαράκι στο πλαίσιο, για 40 ευρώ διαφορά δεν το συζητάμε καν πιστευω. Βγήκε 760ευρω.

Επίσης βολταρε με το κορίτσι μιας και πήγαν στο mall παρέα. 

 

Την zotac την γνωρίζω πολύ καλά σαν εταιρία από τα barebones, στις κάρτες γραφικώνε δεν έχω ιδέα πόσο καλές υλοποιήσεις είναι, ούτε πόσο για τα μπάζα είναι η σειρά trinity. Θεωρώ ότι θα είναι, το λιγότερο μια της προκοπής καρτα, εάν κρίνω απ τα barebones που είχα δουλέψει στο παρελθόν. Από ησυχία πάντως η g1 1060 της gigabyte με είχε καλομάθει μιας και ακουγόταν ελάχιστα σε ζόρια. 

Την Τρίτη θα έχω το καρτονι στα χέρια μου, εάν θέλετε να τρέξω το οτιδήποτε μου λέτε. Επίσης, επειδή γνωρίζω ότι χαραμίζεται η κάρτα απ το σύστημα, εν καιρώ θα αλλαχτούν τα πάντα και λέω να πάω σε 13600k.

Επεξ/σία από yonah
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Και για ποιο λογο να θυσιαστουν (εστω και λιγο) οι επιδοσεις οταν η σειρα 4000 ειναι στοκ ηδη δροσερη και η στοκ καταναλωση τους ειναι επισης υποφερτη;;

Γιατί ρε τάκη και 100watt να κερδίσεις κέρδος είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το θέμα είναι ότι πολλοί διστάζουν να αγοράσουν εταιρείες που δεν γνωρίζουν(λόγω ανύπαρκτης διαφήμισης,οσο καλη τιμή και να έχει) και μια από αυτές είναι και η Zotac(εδώ πολλοί ούτε την Palit δεν γνωρίζουν).

 

αυτο πιστευω ειναι ενας μυθος που σιγα σιγα διαλυεται, και δε θα επρεπε να υφισταται πλεον

btw η προηγουμενη μου καρτα ηταν  Zotac 2070 Super mini και παρα το μεγεθος της, η ποιοτητα κατασκευης, οι θερμοκρασιες και η αποδοση της με αφησαν απολυτα ικανοποιημενο
και παλι Zotac θα επαιρνα αν μπορουσα να τη βρω στις διαστασεις και στην τιμη που ηθελα

η δε Palit για οσους δεν γνωριζουν εχει θυγατρικη την Galax με τις HOF καρτες

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Γιατί ρε τάκη και 100watt να κερδίσεις κέρδος είναι.

 

1 ώρα πριν, tommy^ είπε

Και για ποιο λογο να θυσιαστουν (εστω και λιγο) οι επιδοσεις οταν η σειρα 4000 ειναι στοκ ηδη δροσερη και η στοκ καταναλωση τους ειναι επισης υποφερτη;;

Spoiler

Γιατι αν βαριεσαι να φτιαξεις το ρακ καθεσαι και το παιζεις ocer  στο ινσομια Σωτηρη μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

 

αυτο πιστευω ειναι ενας μυθος που σιγα σιγα διαλυεται, και δε θα επρεπε να υφισταται πλεον

btw η προηγουμενη μου καρτα ηταν  Zotac 2070 Super mini και παρα το μεγεθος της, η ποιοτητα κατασκευης, οι θερμοκρασιες και η αποδοση της με αφησαν απολυτα ικανοποιημενο

η δε Palit για οσους δεν γνωριζουν εχει θυγατρικη την Galax με τις HOF καρτες

Έτσι. Εγώ πχ έχω μείνει άναυδος από το πόσο καλή είναι η  Manli 3070  που χω στο πισι της κόρης. Κρύα και αθόρυβη και τρομερά ποιοτική. Ποια? Η manli

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...