Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Traversal-ιές και το Returnal..Που πάτε ρε άμπαλοι..Μόνο η Coalition(Gears of War dev) ξέρει να παίξει μπάλα με Unreal Engine τελικά.

Δεν ξέρει ούτε η Coalition, άλλαξαν 80% του rendering engine για να κάνουν ship.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, aki είπε

Δεν έχουν βάλει σε παιχνίδι τους RT ακόμα.

Ούτε στο update του Gears 5 για το Global illumination, χρησιμοποίησαν την Screen Space εκδοχή (SSGI). Αηδίες. 

Η UE4 είναι πολύ προβληματική και δεν είχε σχεδιαστεί για τέτοια χρήση. Είναι  σχεδόν θαύμα που κατάφεραν να το κάνουν να δουλέψει ψιλο-σωστά

Χωρίς RT ξεφτίλισαν το Control με RT όταν έβγαλαν το Gears 5.

26 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Δεν ξέρει ούτε η Coalition, άλλαξαν 80% του rendering engine για να κάνουν ship.

Το ότι έκαναν modify το engine για να το φέρουν στα μέτρα τους σημαίνει ότι κατέχουν το άθλημα, δεν είναι αμπαλοι.

Έβγαλαν το Gears 5 που έριχνε σαγόνια σε 4Κ στο PC με insane settings ενώ ήταν stutter-free και το Control με το RT πήγε για καναρίνια. 

Με το Gears 6 θα γίνει πανωλεθρία στο Μιλάνο εννοείται. 

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το ότι έκαναν modify το engine για να το φέρουν στα μέτρα τους σημαίνει ότι κατέχουν το άθλημα, δεν είναι αμπαλοι.

Αυτό εννοούσα και εγώ, απλά το default της UE είναι πολύ δύσκολο για AAA που ακόμα και η Coaliton έπρεπε να την αλλάξει για να μπορεί να κάνει ship το Gears.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παράπονα στον Tim Sweeney που είναι και φιλαράκι του πέτσινου, μας πρήξαν τις μπάλες με την κωλομηχανή. Απ' την άλλη είδαμε και το Dead Space Remake που είναι σε Frostbite..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NVIDIA RTX 4090 runs Returnal with over 60fps at native 4K on Epic Settings with Full Ray Tracing..

https://www.dsogaming.com/articles/nvidia-rtx-4090-returnal-over-60fps-native-4k-epic-settings-full-ray-tracing/#more-169313

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Έβγαλαν το Gears 5 που έριχνε σαγόνια σε 4Κ στο PC με insane settings ενώ ήταν stutter-free και το Control με το RT πήγε για καναρίνια. 

Τώρα πάμε στο υποκειμενικό, τι αρέσει στον καθένα.

Προσωπικά απόλαυσα το Control πολύ περισσότερο από το Gears 5, στο οποίο δε ξέρω τι με χάλασε περισσότερο... Το ότι είχα ακούσει τις ατάκες 1000 φορές από τα προηγούμενα(;), το μονότονο στυλ στο gameplay (και το γενικότερο ύφος;), δε ξέρω, αλλά το πάλευα για μήνες επειδή βαριόμουν, όχι επειδή μου άρεσε.

Από την άλλη το Control με είχε καθηλώσει με την opressive και παντελώς spooky ατμόσφαιρά του, το ανάλαφρο και σχετικά δυναμικό στυλ. Με κούρασε και αυτό σε κάποια φάση (πόσες φορές να δεις καλοφτιαγμένους τοίχους με ενθουσιασμό) αλλά ακόμα και τώρα το ξαναπιάνω περιστασιακά, σε αντίθεση με το gears 5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, aki είπε

Τώρα πάμε στο υποκειμενικό, τι αρέσει στον καθένα.

Προσωπικά απόλαυσα το Control πολύ περισσότερο από το Gears 5, στο οποίο δε ξέρω τι με χάλασε περισσότερο... Το ότι είχα ακούσει τις ατάκες 1000 φορές από τα προηγούμενα(;), το μονότονο στυλ στο gameplay (και το γενικότερο ύφος;), δε ξέρω, αλλά το πάλευα για μήνες επειδή βαριόμουν, όχι επειδή μου άρεσε.

Από την άλλη το Control με είχε καθηλώσει με την opressive και παντελώς spooky ατμόσφαιρά του, το ανάλαφρο και σχετικά δυναμικό στυλ. Με κούρασε και αυτό σε κάποια φάση (πόσες φορές να δεις καλοφτιαγμένους τοίχους με ενθουσιασμό) αλλά ακόμα και τώρα το ξαναπιάνω περιστασιακά, σε αντίθεση με το gears 5.

Δεν συγκρίνουμε τα παιχνίδια σαν story/gameplay κλπ αλλά καθαρά στο οπτικό κομμάτι και το Gears 5 ήταν πολύ πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

RETURNAL ολα epic/ native.

Edit

Τελικά δεν ήταν 4k  η ανάλυση. Ήθελε να το πάρει με κόλπο. Γύρισμα σε παράθυρο Κ μετά full screen 

Στιγμιότυπο οθόνης (20).png

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν συγκρίνουμε τα παιχνίδια σαν story/gameplay κλπ αλλά καθαρά στο οπτικό κομμάτι και το Gears 5 ήταν πολύ πάνω.

Σίγουρα είχε ποικιλία, ήταν όμορφο και καλοδουλεμένο, καμία διαφωνία.
Το Gears 5 το έκαναν με αγάπη στην Coalition.

Από την άλλη δεν αναπολώ κάτι από το παιχνίδι και μου έχει μείνει περισσότερο ότι τεχνικά προσπαθούσε να μιμηθεί τα Reflections και Global Illumination εφέ με Screen Space τεχνικές. Επιτυχημένα SSR και SSGI, οι καλύτερες εκδοχές τους, άλλα αποτυχημένο οπτικά την στιγμή που κυριολεκτικά είχε βγει το κανονικό RayTracing για 1-2 χρόνια ήδη. Πηγαίνοντας από το Control στο Gears ήταν λίγο ξενέρα.

Είπαμε είναι υποκειμενικό. Οπτικά μου άρεσε περισσότερο το Control, αλλά πάντα το έπαιζα με full-RT και λάτρεψα το στυλ και το ύφος του παιχνιδιού. Ειδικά το Dynamic του παιχνιδιού ούτε που το ονειρεύεται το Gears, που μπαίνεις σε ένα όμορφο χώρο και μέχρι να βγεις είναι διαφορετικό από το πεδίο μάχης.

Edit: BTW ξεκινήσαμε τη συζήτηση και καλά επειδή η Coalition γνωρίζει την UE4... και απλά τόνισα οτι: Δεν την γνωρίζει καλύτερα από την Housemarque. Δεν εφάρμοσαν RT τεχνολογίες που απαιτούν τρελή δουλειά για να δείξει σωστά. 

Επεξ/σία από aki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit

Τελικά δεν ήταν 4k  η ανάλυση. Ήθελε να το πάρει με κόλπο. Γύρισμα σε παράθυρο Κ μετά full screen 

Να το σωστο

Στιγμιότυπο οθόνης (21).png

Και ενα με quality dlss με ολα τα υπολοιπα ιδια.πανεμορφο το  game και παει βουτυρο.ηταν που ηταν ομορφο στο ps5 τωρα εγινε αριστουργημα...

Στιγμιότυπο οθόνης (22).png

Βέβαια κάποια stutters  τα έχει... 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μενα παντως με epic ολα παιζει αρκετο stuttering (5900x 16giga ram 4090) δεν ξερω αν φταιει η ram η οτι δεν εχω τους τελευταιους drivers θα βαλω και τους τελευταιους  να δω. οταν βαζω μονο τα rt effect medium καπως πεφτει το stuttering αλλα παλι ειναι αρκετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, zyx1979 είπε

σε μενα παντως με epic ολα παιζει αρκετο stuttering (5900x 16giga ram 4090) δεν ξερω αν φταιει η ram η οτι δεν εχω τους τελευταιους drivers θα βαλω και τους τελευταιους  να δω. οταν βαζω μονο τα rt effect medium καπως πεφτει το stuttering αλλα παλι ειναι αρκετο.

Κατά διαστήματα τα εμφανίζει σε μένα όσο έπαιξα. Αλλά έχει αρκετά ναι

Στο ps5 πάντως απ όσο θυμάμαι δεν ειχε

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, billeiros είπε

Κατά διαστήματα τα εμφανίζει σε μένα όσο έπαιξα. Αλλά έχει αρκετά ναι

Στο ps5 πάντως απ όσο θυμάμαι δεν ειχε

οταν ειχε βγει ειχε και στο ps5 ειχε και εκει.οταν το ειχα παιξει εγω τουλαχιστον 6 μηνες μετα δεν ειχε τπτ ουτε ενα δεν θυμαμαι. ελπιζω να το φτιαξουν γιατι ειναι τρελη παιχνιδαρα. εμενα με το που πηγα και στον δευτερο κοσμο κρασαραν και τα γραφικα το ξανα ξεκινησα αναγκαστηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...