Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

8 λεπτά πριν, Thresh είπε

Κατασκευαστή μητρικών. 😛

Το προβλημα ειναι σε AMD combo, καποιος με Intel δεν θα το παθαινε ποτε.
Εκτος αν αποδειχθει οτι πχ ολες οι MSI η ολες οι Gigabyte εχουν θεμα ανεξαρτητου πλατφορμας.
Αν το προβλημα ειναι σε συγκεκριμενες AM5 μητρικες τοτε εμεσα ειναι AMD προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sjtak είπε

Τελικά άκυρο αυτό για το 45%. Η μπουκάλα δεν προήλθε ούτε από ccd, ούτε από smt, αλλά από την.... μητρική! Δοκίμασε με μία άλλη και είχε 19% παραπάνω fps! (capframex) 

 

Μας έχουν χαζέψει εντελώς, εντελώς όμως.

Εκτός από το πτηνό, τα παρουσιάζει κάπου αλλού τα ευρήματά του? Στο site δεν βρήκα τα συγκεκριμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Το προβλημα ειναι σε AMD combo, καποιος με Intel δεν θα το παθαινε ποτε.
Εκτος αν αποδειχθει οτι πχ ολες οι MSI η ολες οι Gigabyte εχουν θεμα ανεξαρτητου πλατφορμας.
Αν το προβλημα ειναι σε συγκεκριμενες AM5 μητρικες τοτε εμεσα ειναι AMD προβλημα.

Ναι είναι ξεκάθαρο ότι η Intel χώνει πολλαπλάσια χρήματα και καλά κάνει.

Σίγουρα φταίει έμμεσα η AMD, μιας και μπορεί να μην βλέπαμε performance issues τέτοιου βαθμού στις προηγούμενες γενιές, αλλά στο ΑΜ5 φταίει άμεσα ο συγκεκριμένος κατασκευαστής μητρικών.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Το προβλημα ειναι σε AMD combo, καποιος με Intel δεν θα το παθαινε ποτε.
Εκτος αν αποδειχθει οτι πχ ολες οι MSI η ολες οι Gigabyte εχουν θεμα ανεξαρτητου πλατφορμας.
Αν το προβλημα ειναι σε συγκεκριμενες AM5 μητρικες τοτε εμεσα ειναι AMD προβλημα.

Μια φορά μητρικές Intel (ευτυχώς) δεν είναι!:D

33 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Γιατι δεν εχει; Μια χαρα παιζω με FG χωρις DLSS2 σε 4k, η ποιοτητα εικονας ετσι ειναι αισθητα καλυτερη λόγω DLAA και εχω το framerate που θελω.

Ωραία ιδέα μου έδωσες. Το DLAA είναι καλύτερο από το TAA από ότι καταλαβαίνω και με το Frame generation είσαι μια χαρά στα fps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Μια φορά μητρικές Intel (ευτυχώς) δεν είναι!:D

Ωραία ιδέα μου έδωσες. Το DLAA είναι καλύτερο από το TAA από ότι καταλαβαίνω και με το Frame generation είσαι μια χαρά στα fps.

Anything is better than TAA lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μα το λεγαμε το 45% μονο σε τιποτα 360p απο 7700x σε 13900k ειπαμε. Και παλι βλεπω κατι ομορφιες 13900k με 7200 ram οι οποιες ειναι πανακριβες ενω 7700x με κατι 5600 της κακιας ωρας CL40. Ας μην εμπιστευομαστε τον καθε βλακα reviewer που δεν ξερει τι του γινετε. 

Γι'αυτό κοιτάμε πολλούς reviewers, γιατί κάποιος μπορεί να κάνει λάθος ή και να τα κάνει όλα σωστά αλλά να του τύχει κάτι περίεργο στο δικό του setup, από hardware έως bios/drivers.

Πάντως βλέπω και σε άλλα tech sites δεν αργήσανε να το σπαμμάρουν οι φαν της μπλε, doa , 45%, rofl κ.ο.κ ... Όχι μικρό καλάθι δεν κράτησαν, φόρτωσαν ολόκληρο αγροτικό😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Anything is better than TAA lol

Έχει θέματα με φωτοσκιάσεις πάντως. Δεν ξέρω αν είναι του dlss 3 ή του dlaa.

2 ώρες πριν, enable_your_mind είπε

Χιλια συγνωμη που ποσταρω εδω για μη nvidia καρτες.. Αλλα επειδη βλεπω πολλα περιεργα και σε ολο το ινσομνια δεν ξερω καν αν υπαρχει και κανεις αλλος με 7900xtx για να υπαρχει και μια σχετικη συγκριση..  Παραθετω screenshots σε 4K ULTRA (93fps) + 4K ULTRA + FULL RT + FSR2 (64fps) .

Πουθενα δεν εχω δει τοσο χαμηλα οσο αναφερωνται εδω και για αυτο εκανα και αυτο το ποστ.. Αν θεωρηθει οτι δεν πρεπει να ειναι εδω ας σβηστει και περαστει στο νημα των 79000xtx ( εχω ξαναγραψει ηδη εκει για το παιχνιδι ) .

 

 

 

pipip.jpg

koko.jpg

Αδερφέ δε μιλάει για χρήση FSR, upscaling ή καθαρού raster όπως σου είπαν.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hln3 είπε

Γι'αυτό κοιτάμε πολλούς reviewers, γιατί κάποιος μπορεί να κάνει λάθος ή και να τα κάνει όλα σωστά αλλά να του τύχει κάτι περίεργο στο δικό του setup, από hardware έως bios/drivers.

Πάντως βλέπω και σε άλλα tech sites δεν αργήσανε να το σπαμμάρουν οι φαν της μπλε, doa , 45%, rofl κ.ο.κ ... Όχι μικρό καλάθι δεν κράτησαν, φόρτωσαν ολόκληρο αγροτικό😛

Ετσι ειναι ναι οπως και λαθος εχει γινει και στο techpower με τις amd καρτες που εδωσε 7fps για την xtx σε 4Κ για το harry potter. Καποια ειναι τρανταχτα λαθη. Και ειναι απολυτως λογικο ο καθε φαν μιας εταιριας να προωθησει τα benchmarks που του συμφερουν ωστε να στηριξει τις αποψεις τους. Δεν το ενστερνιζομαι αυτο εκτος αν καποιος εχει μετοχες απο εκει και περα η αμεροληψια ειναι αυτη που με τα σωστα νουμερα θα δειξει στον καθενα τι πρεπει να παρει και να μην πεταξει παραπανω χρηματα απο οσα θα επρεπε με βαση καποια λαθασμενα reviews. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Ετσι ειναι ναι οπως και λαθος εχει γινει και στο techpower με τις amd καρτες που εδωσε 7fps για την xtx σε 4Κ για το harry potter. Καποια ειναι τρανταχτα λαθη. Και ειναι απολυτως λογικο ο καθε φαν μιας εταιριας να προωθησει τα benchmarks που του συμφερουν ωστε να στηριξει τις αποψεις τους. Δεν το ενστερνιζομαι αυτο εκτος αν καποιος εχει μετοχες απο εκει και περα η αμεροληψια ειναι αυτη που με τα σωστα νουμερα θα δειξει στον καθενα τι πρεπει να παρει και να μην πεταξει παραπανω χρηματα απο οσα θα επρεπε με βαση καποια λαθασμενα reviews. 

Δε νομίζω να κάνουν τόσο σοβαρό λάθος στο Techpowerup. Να μέτρησαν λάθος οκ, να έγινε εσκεμμένα όχι.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Armoral είπε

Δε νομίζω να κάνουν τόσο σοβαρό λάθος στο Techpowerup. Να μέτρησαν λάθος οκ, να έγινε εσκεμμένα όχι.

Οχι οχι προφανως εσκεμμενα ουτε για αστειο δεν παιζει ουτε το εγραψα ετσι. Απλα κατι να πηγε στραβα εν αγνοια τους προφανως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Armoral είπε

Έχει θέματα με φωτοσκιάσεις πάντως. Δεν ξέρω αν είναι του dlss 3 ή του dlaa.

Οχι και με DLSS2 που δοκιμασα παλι εχει shadow pop in θεμα παιχνιδιου ειναι και πιθανοτατα λογω SSAO

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hln3 είπε

Να το πείτε με τρόπο στον Herald, το σπάμμαρε 9 σελίδες τώρα😁

Δεν αφήνεις το μέγα τρολλινγκ λέω εγω. Σε ΟΛΑ μου τα ποστ εγραφα συνεχως με caps ΑΝ ισχουν τα νουμερα του capframe x και πως περιμενω επιβεβαίωση απο αλλους. Ημαρτον. 

Το 20% στο κεφαλι παντως το εφαγε. Δεν πειράζει, περιμενουμε 3d, μετα 4d,μετα 5d μπας και δεις ασπρη μερα. 

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Θυμάμαι ένα συγκρκτικό του HWU, κάποιες ΑΜ5 μητρικές είχαν τραγικές διαφορές σε επιδόσεις, που έχουμε να δούμε 12+ χρόνια. Τι σκατά κάνουν...

Απο οτι καταλαβα απο το test του hwunboxed, οι μητρικες που βγαζαν τραγικα νουμερα τρεχανε στοκ. Οι υπολοιπες τρεχανε overclocked το uclk. Δηλαδη τα normal stock νουμερα ειναι τα "τραγικα" 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν αφήνεις το μέγα τρολλινγκ λέω εγω. Σε ΟΛΑ μου τα ποστ εγραφα συνεχως με caps ΑΝ ισχουν τα νουμερα του capframe x και πως περιμενω επιβεβαίωση απο αλλους. Ημαρτον. 

Το 20% στο κεφαλι παντως το εφαγε. Δεν πειράζει, περιμενουμε 3d, μετα 4d,μετα 5d μπας και δεις ασπρη μερα. 

Απο οτι καταλαβα απο το test του hwunboxed, οι μητρικες που βγαζαν τραγικα νουμερα τρεχανε στοκ. Οι υπολοιπες τρεχανε overclocked το uclk. Δηλαδη τα normal stock νουμερα ειναι τα "τραγικα" 

Ποιο ειναι το στοκ και το overclocked του ulck? Παντως βλεπετε τι τυπους παιρνετε για ευαγγελιο στα reviews. Μυρωδιαδες  ακομα δεν εχει καταλαβει τι εφταιγε ,ετσι ειναι οταν δεν εχεις επαφη με μια πλατφορμα αλλα λες να ριξεις ενα review να καταπληξεις τα πληθη 😛

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος να το περιμενε.. στου Hogwarts τα αλωνια να σφαζονται τα καλυτερα τα παλικαρια αλλα οχι για καποιο αρχαιο μαγικο μυστικο αλλα για το RT, τα fps και την τιμη της Λιζας - που δεν εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...