Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

55 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Νομιζω οτι αυτο ειναι καινουριο

Screenshot_14.jpg

Προηγουμενο

 

Screenshot_43.jpg

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Λοιπον εδω εχει 7700x με μερικες καρτες.
Λεει οτι μολις βαλεις RT γινεται σαν cpu limited και θα το δοκιμασει και με Intel.
Τρεχοντας με 4090 λεει οτι το bottleneck ειναι καπου στο συστημα .
Τρεχοντας με 7900xtx εχει 20αρια με RT Ultra και 30αρια με RT Low αρα ο AMD-Unboxed μαλλον εχει results με RT Low.

 

Aπό αλλού το περιμέναμε αλλού μας βρήκε. vram και κουραφέξαλα, το παιχνίδι έχει μπόλικα settings να το στρώσεις να πάει ευθεία, η 4070ti μια χαρά θα τα πάει και σε 4k. 

Το πρόβλημα είναι - αν δεν έχεις latest and greatest CPU, λε πουλέν, τουλάχιστον όσον αφορά nvidia κάρτες. Βλέπω και κάτι ξεγυρισμένα 60αρια στο hogwarts 😮 😮 😮 

Eυτυχώς το FG σε αυτό το παιχνίδι κάνει κυριολεκτικά παπάδες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Το γράφει κιόλας ότι ειναι με RT low και το ποιο κάτω με RT ultra 🥲

Ναι αλλά το σταμάτησε στο εύκολο σημείο. Για να μπει πιο μετά στα βαθιά να δει τη γλύκα.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Armoral είπε

Ναι αλλά το σταμάτησε στο εύκολο σημείο. Για να μπει πιο μετά στα βαθιά να δει τη γλύκα.:D

Tα settings που πειράζεις εκεί στο engine, φτιάχνουν πολύ τα reflections και τα shadows, ειδικά πχ. σε καθρέφτες που χωρίς το fix είναι αχταρμάς. Αλλά πετσοκόβουν άσχημα τα CPU, γίνεται πάνβαρο το παιχνίδι.

Και κάπως έτσι συνειδητοποίησα το πλάνο του πέτσινου. DLSS2 είναι για να μπορέσουν να σηκώσουν οι κάρτες RT, το DLSS3 είναι ξεκάθαρα για τα CPU. Όταν είσαι GPU bound το DLSS 3 είναι λίγο meh, όταν είσαι CPU bound καλή ώρα όπως στο hogwarts είναι απίστευτο. Δεν τολμάνε να σπρώξουν παραπάνω τα RT effects όχι γιατί δεν τραβάνε οι κάρτες, αλλά και τα CPU θα βογκήξουν. Το FG τους λύνει τα χέρια, τρελό εργαλείο

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Herald είπε

Tα settings που πειράζεις εκεί στο engine, φτιάχνουν πολύ τα reflections και τα shadows, ειδικά πχ. σε καθρέφτες που χωρίς το fix είναι αχταρμάς. Αλλά πετσοκόβουν άσχημα τα CPU, γίνεται πάνβαρο το παιχνίδι.

Και κάπως έτσι συνειδητοποίησα το πλάνο του πέτσινου. DLSS2 είναι για να μπορέσουν να σηκώσουν οι κάρτες RT, το DLSS3 είναι ξεκάθαρα για τα CPU. Όταν είσαι GPU bound το DLSS 3 είναι λίγο meh, όταν είσαι CPU bound καλή ώρα όπως στο hogwarts είναι απίστευτο. Δεν τολμάνε να σπρώξουν παραπάνω τα RT effects όχι γιατί δεν τραβάνε οι κάρτες, αλλά και τα CPU θα βογκήξουν. Το FG τους λύνει τα χέρια, τρελό εργαλείο

Eμενα κατι πουλακια μου ειπαν οτι δεν εχουν ολα τα games Ray Tracing και DLSS 3.0 αλλα απο οτι βλεπω οτι βγαινει εχει και τα 2 + οσα patchαρονται και στη πορεια εχουν :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nikos1965ny20 είπε

PNY NVIDIA GeForce RTX 4090 OC XLR8 Gaming VERTO EPIC-X RGB Triple Fan Graphics Card

παιδια καλημερα την βρισκω 1700 αξιζει τα λεφτα της ? εχω cpu i9 11900 ks 32 gb 

Καλημέρα. Στα 1700 εννοείται ότι αξίζε τα χρήματα της.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikos1965ny20 είπε

PNY NVIDIA GeForce RTX 4090 OC XLR8 Gaming VERTO EPIC-X RGB Triple Fan Graphics Card

παιδια καλημερα την βρισκω 1700 αξιζει τα λεφτα της ? εχω cpu i9 11900 ks 32 gb 

Αν την θέλεις για 4Κ και RT δεν θα έχεις πρόβλημα με το CPU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Herald είπε

Tα settings που πειράζεις εκεί στο engine, φτιάχνουν πολύ τα reflections και τα shadows, ειδικά πχ. σε καθρέφτες που χωρίς το fix είναι αχταρμάς. Αλλά πετσοκόβουν άσχημα τα CPU, γίνεται πάνβαρο το παιχνίδι.

Και κάπως έτσι συνειδητοποίησα το πλάνο του πέτσινου. DLSS2 είναι για να μπορέσουν να σηκώσουν οι κάρτες RT, το DLSS3 είναι ξεκάθαρα για τα CPU. Όταν είσαι GPU bound το DLSS 3 είναι λίγο meh, όταν είσαι CPU bound καλή ώρα όπως στο hogwarts είναι απίστευτο. Δεν τολμάνε να σπρώξουν παραπάνω τα RT effects όχι γιατί δεν τραβάνε οι κάρτες, αλλά και τα CPU θα βογκήξουν. Το FG τους λύνει τα χέρια, τρελό εργαλείο

Ε αυτο λεμε εδω και καιρο ειναι σωτηριο υπο συνθηκες ή οταν υπαρχουν θεματα με cpu utilization τωρα τι καθεστε και αναλυετε σελιδες επι σελιδων δεν καταλαβαινω με συγκρισεις. 

Και για την vram τα εχουμε πει κατα καιρους αλλα σφυριζαν αδιαφορα αρκετοι.. Τλπ..

Τουλαχιστον το Hogwarts απο λιγο που εχω παιξει φαινεται να το αξιζει το ζορι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://twitter.com/CapFrameX/status/1624112828498968592?

Εδώ το τρέχει με rebar off kai e-cores off. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτά μπορούν να ρίξουν την απόδοση αν είναι ανοιχτά. Για τη διαφορά/αποτέλεσμα 13900K/7950x δεν μπορώ να καταλάβω (αν έχει σημασία το παρακάτω -αν είναι τα 540p (ir)relevant-). Κάποιος γράφει στο tweet ότι είναι 1080p με 540p upscaling και κάποιος ότι είναι μεγαλύτερη ανάλυση με 1080p upscaling (μάλλον το πρώτο ισχύει νομίζω).

 

Επεξ/σία από sjtak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sjtak είπε

https://twitter.com/CapFrameX/status/1624112828498968592?

Εδώ το τρέχει με rebar off kai e-cores off. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτά μπορούν να ρίξουν την απόδοση αν είναι ανοιχτά. Για τη διαφορά/αποτέλεσμα 13900K/7950x δεν μπορώ να καταλάβω (αν έχει σημασία το παρακάτω -αν είναι τα 540p (ir)relevant-). Κάποιος γράφει στο tweet ότι είναι 1080p με 540p upscaling και κάποιος ότι είναι μεγαλύτερη ανάλυση με 1080p upscaling (μάλλον το πρώτο ισχύει νομίζω).

 

Δεν έχει σημασία η ανάλυση, CPU bound είναι, μάλλον την λέει στον hwunboxed που τεστάρι με zen 4

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Raptor Lake 45% Faster than Zen 4 αλλα "και τι εγινε που εβαλε εντελως τυχαια 7700x ιδιο performance εχουν".
Φυσικα ο AMD-Unboxed το ηξερε γιατι το ετρεξε και στις 2 πλατφορμες.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν γυρνάει το 45% ούτε με τους 3D.

Και σε Intel πάντως είναι πάνβαρο. Με το RT fix στο ini που φτιάχνει τα reflections και τα shadows έχω δεί και 50 fps 😮 

Βασικά΄ είμαι σχεδόν μόνιμα CPU bound σε 4k + RT  + DLSS Q 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...