Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η λογική λέει οτι όσο πιο κοντά πλησιάζουμε σε Launch Day και έχουμε  τιμές π.χ 3090 1000ε , για 4090 να υπολογίζουμε 2000ε , εαν ειναι χ2 διαφορά δυναμικού απόδοση τις gpu .

εαν παραμείνουν στα 1200-1300ε    για 4090 2400-2600.

το ιδιο και για τις μετέπειτα σειρές 4060-4070-4080

Επεξ/σία από sharke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, sharke είπε

Η λογική λέει οτι όσο πιο κοντά πλησιάζουμε σε Launch Day και έχουμε  τιμές π.χ 3090 1000ε , για 4090 να υπολογίζουμε 2000ε , εαν ειναι χ2 διαφορά δυναμικού απόδοση τις gpu .

εαν παραμείνουν στα 1200-1300ε    για 4090 2400-2600.

το ιδιο και για τις μετέπειτα σειρές 4060-4070-4080

Εάν ανέβαιναν οι τιμές με τη δική σου λογική θα είχαμε φτάσει να κοστίζουν 10Κ η μία τώρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Εάν ανέβαιναν οι τιμές με τη δική σου λογική θα είχαμε φτάσει να κοστίζουν 10Κ η μία τώρα.

ε ναι τόσο θα πανε σε 5 γενεές που το περίεργο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, sharke said:

ε ναι τόσο θα πανε σε 5 γενεές που το περίεργο?

Θα είχε συμβεί ήδη μιας κι υπάρχουν εδώ και σχεδόν 10 χρόνια οι Titan όπως και κάποιες πανάκριβες Quadro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Thresh είπε

Θα είχε συμβεί ήδη μιας κι υπάρχουν εδώ και σχεδόν 10 χρόνια οι Titan όπως και κάποιες πανάκριβες Quadro.

δεν υπήρξε  τοσο έντονος πληθωρισμος φιλε μου, 

αλλα το θεμα ειναι οτι η 4090 ετσι θα πλασαριστούν σε αυτες τις τιμές και κριτήρια που προανέφερα.

Επεξ/σία από sharke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική λέει ότι όταν ανεβαίνει το κόστος ζωής, οι τιμές των ειδών πολυτελείας όπως οι GPUs, πρέπει να πέσουν για να συνεχίσει να αγοράζει ο κόσμος και όχι το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συνεχίσει να πέφτει το ευρώ έναντι του δολαρίου μην περιμένετε λογικές τιμές σε τίποτα στην ευρωπη. Αμερική θα περνούν 1500 δολάρια 4090 και εδώ θα εχει 2000+ με ΦΠΑ και την πτώση του ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
56 minutes ago, sharke said:

δεν υπήρξε  τοσο έντονος πληθωρισμος φιλε μου, 

αλλα το θεμα ειναι οτι η 4090 ετσι θα πλασαριστούν σε αυτες τις τιμές και κριτήρια που προανέφερα.

Δεν θα είχαν πάει 10Κ αλλά θα είχαν αυξηθεί αρκετά και πάλι, είδες κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι η 4090 θα φτάσει τα 2000€ ο κόσμος έδειξε να μην εγκρίνει τέτοιες τιμολογιακές πολιτικές! Μιλώντας πάντα για gamers που κάνουν το χόμπι τους! Τώρα οι miners και γενικότερα κάποιος που τη χρειάζεται για δουλειά θα τα δώσει κάποιος άλλος όμως πολύ δυσκολα! 20 Σεπτέμβρη θα δούμε τι γίνεται η 4090 βρίσκεται ήδη σε παραγωγή! Λίγο ακόμα έμεινε και θα αποκαλυφθεί η αλήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αν συνεχίσει να πέφτει το ευρώ έναντι του δολαρίου μην περιμένετε λογικές τιμές σε τίποτα στην ευρωπη. Αμερική θα περνούν 1500 δολάρια 4090 και εδώ θα εχει 2000+ με ΦΠΑ και την πτώση του ευρώ. 

Εγώ βλέπω το Ευρώ με Δολάριο να μένει στο ένα προς ένα από εδώ και πέρα.

Αρχές Σεπτεμβρίου θα έχουμε price cut από NVIDIA στις RTX3000 και δεν έχει σχέση με την AMD αλλά με το γεγονός ότι δεν πουλάνε κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thresh είπε

Δεν θα είχαν πάει 10Κ αλλά θα είχαν αυξηθεί αρκετά και πάλι, είδες κάτι τέτοιο?

-gtx960   199$

-gtx1060 249$

rtx2060   349$

rtx3060   329$ ,, 500++$ λογο mining

rtx4060   ???

Επεξ/σία από sharke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κάρτες του δεν φεύγουν ακόμα και με μειώσεις πάντως, πως εσείς περιμένετε 2000αρα στην 4090..1499$ και πολλά του είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ξερω οτι πριν δυο χρονια καποιοι βιαστηκαν να πουλησουν 20x0 για να αγορασουν σε τιμη ευκαιριας 30x0 και μετα εμειναν χωρις καρτα για μηνες νομιζοντας οτι οι τιμες ειναι υπερβολικες και οτι θα πεσουν.Οι τιμες ανεβηκαν και ακομα δεν εχουν πεσει σε ¨λογικα¨ επιπεδα και κατα την γνωμη μου ουτε προκειτε λογω πληθωρισμου.Ο μοναδικος λογος που πιεζει τις τιμες προς τα κατω ειναι το μεγαλο stock των minners και κανενας αλλος.Λογικες τιμες θα δουμε μονο σε 30x0 σειρα σε βαθος χρονου, η 40x0 κατα την γνωμη μου θα ειναι απλησιαστες.

Επεξ/σία από CarlitoGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...