Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Armoral είπε

Playable στην κόκκινη πάντως. Θα είναι τα 24gb.

Άστα και όσοι πάρουν 4080 και κάτω δε θα μπορούν να δουν texture packs στο Dark Souls Remake.

 

Spoiler

 

 

 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω τι ναρκωτικά παίρνουν όλοι, το game σε 4k native Ultra χωρίς RT θέλει περίπου 9.5GB system ram, 9GB vram και βγάζει κάπου 80-90 fps. LOL

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν ξέρω τι ναρκωτικά παίρνουν όλοι, το game σε 4k native Ultra χωρίς RT θέλει περίπου 9.5GB system ram, 9GB vram και βγάζει κάπου 80-90 fps. LOL

Σε 4K RT Native πανωλεθρία στο Μιλάνο λέμε. Όταν πετάξεις DLSS 2 πάει στα 70κάτι έως 90 και αν βάλεις και DLSS 3 μέχρι και 140-150 fps σε κλειστό χώρο.

Ειδάλλως γύρω στα 40. Ειδικά στο χωριουδάκι χαμός.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Με RT Native πανωλεθρία στο Μιλάνο λέμε.

Άνοιξα και RT, το vram usage έπεσε στα 7-7.5gb 😛 Μας τρολλάρι ο Steve ρεεεεε

 

Τα fps είναι μεταξύ 40-50, καλύτερα από cyberpunk πάέι. Δείχνει και πολύ  πολύ καλό να πώ την αλήθεια, δεν το θεωρώ παράλογα βαρύ.

Α ναι, και για τα drivers overhead,, στα 130 fps περίπου μπουκαλιάζει ο 12900k stock με RT τέρμα στα 40-45w. Steve με τις τσουγκράνες θα σε κυνηγάμε ρε

Μήπως στο patch που βγάλανε ρίξανε το LOD? Βλέπω texture pop in στα 3 μετρά ξερώ γώ, και το VRAM + system ram usage είναι αρκετά χαμηλό, καμία σχέση με τα 32 + 16gb που λένε τα review.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Herald είπε

Άνοιξα και RT, το vram usage έπεσε στα 7-7.5gb 😛 Μας τρολλάρι ο Steve ρεεεεε

 

Τα fps είναι μεταξύ 40-50, καλύτερα από cyberpunk πάέι. Δείχνει και πολύ  πολύ καλό να πώ την αλήθεια, δεν το θεωρώ παράλογα βαρύ.

Α ναι, και για τα drivers overhead,, στα 130 fps περίπου μπουκαλιάζει ο 12900k stock με RT τέρμα στα 40-45w. Steve με τις τσουγκράνες θα σε κυνηγάμε ρε

Μήπως στο patch που βγάλανε ρίξανε το LOD? Βλέπω texture pop in στα 3 μετρά ξερώ γώ, και το VRAM + system ram usage είναι αρκετά χαμηλό, καμία σχέση με τα 32 + 16gb που λένε τα review.

Νομίζω δε μου το πάτσαρε ακόμη. Δεν ξέρω. Αυτό βλέπω μόνο.

image.png.e475cf034b719763c1d8cdfb30ebc5f4.png

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Νομίζω δε μου το πάτσαρε ακόμη. Δεν ξέρω. Αυτό βλέπω μόνο.

image.png.e475cf034b719763c1d8cdfb30ebc5f4.png

Εντωμεταξύ μόνο τα RT shadows ρίχνουν επιδόσεις :P Mε shadows off βγάζω 75-90 fps σε native 4k + RT,, LOL. 

Τόση φασαρία για το τίποτα πραγματικά, μπόμπα πάει το παιχνίδι και δείχνει πολύ όμορφο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αφου ειναι δικη μου αποψη γιατι ολοι στις δοκιμες τους βαζουν 13900κ με 4090 και οχι 7700x;
Δηλαδη απο που προκυπτει αυτος ο 7700x εβαλε το χερι στο συρταρι και επιασε στη τυχη ενα CPU;
Aς δουμε με 13900κ και ας αφησουμε τις υποθεσεις και το πιανου ειναι η αποψη.

Ποιοι είναι αυτοί οι όλοι; Εγώ και reviewers με 5800Χ3D εχω δει, και 12900Κ, και 13700Κ, και 5950Χ και 7950Χ και και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, malakudi είπε

Ας τεστάρει άλλος 50 GPUs με 13700Κ ή 13900K. Αντί να σέβεσαι το κόπο του για το τεράστιο αυτό τεστ τον βγάζεις ότι το έκανε για να προωθήσει AMD GPUs.

Spoiler

Αν υπήρχε σεβασμός, δεν θα βλέπαμε να γράφονται αυτά που γράφονται όχι μόνο στο εδώ θέμα, αλλά και στα προηγούμενα.

Μπήκα σήμερα στο forum, βλέπω μετά απο καιρό δημοφιλές θέμα στην πρώτη σελίδα του insomnia το εδώ θέμα, λέω θα ανακοινώθηκε καμια νέα κάρτα. Μπαίνω και πάλι τα ίδια και τα ίδια.

Μάλιστα για να ξαναθυμηθούμε τα παλιά, πιάσαμε τώρα και το παλιό γνωστό intel vs amd...

Και για τον Steve πριν κάτι εβδομάδες ,πάλι η ιδια ιστορία.

Που να βγουν και οι φθηνότερες/χειρότερες κάρτες, τι έχει να γραφτεί...

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Herald είπε

Τόση φασαρία για το τίποτα πραγματικά, μπόμπα πάει το παιχνίδι και δείχνει πολύ όμορφο. 

Για να το κάνεις να δείχνει ακόμα πιο όμορφο πρέπει να ρυθμίσεις το RT ambient occlusion  που δείχνει χάλι μαύρο by default. Δοκίμασε να κάνεις edit  το Engine.ini που είναι στο “C:\Users\USERNAME\AppData\Local\Hogwarts Legacy\Saved\Config\WindowsNoEditor” και βάλε τις εξής ρυθμίσεις:  (αν θές μην πειράξεις τις ρυθμίσεις για τα reflections)..

[SystemSettings]
r.RayTracing.Reflections.ScreenPercentage=100
r.RayTracing.Reflections.SamplesPerPixel=1
r.RayTracing.Reflections.MaxRoughness=0.7
r.RayTracing.AmbientOcclusion.Intensity=1

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, hln3 είπε

Ποιοι είναι αυτοί οι όλοι; Εγώ και reviewers με 5800Χ3D εχω δει, και 12900Κ, και 13700Κ, και 5950Χ και 7950Χ και και...

Aναφερομαι σε αυτους τους Reviewers που εχουν μεγαλη γκαμα απο επεξεργαστες και GPU και δοκιμαζουν το Game στα μεγιστα αποτελεσματα.
Αυτο ειναι και το νοημα ενος review να δουμε τι γινεται στα μεγιστα αποτελεσματα οχι πως θα ετρεχε στον mid range user με 50 gpu εως 2000€ ή αν θα δουμε μπουκαλι η driver overhead.
Τωρα αν ο Reviewer ειναι ο τυπακος που κανει Review με το pc του ε θα κανει review με οτι εχει και κανενας δεν θα τον κραξει.
Οταν ομως εχεις ολη τη γκαμα και ξυπνας ενας πρωι και βαζεις 7700x χωρις κανενα λογο ενω εχεις τρεξει το game και με Intel sry αλλα καποιo λακο εχει η φαβα. :P

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Manoleros95 είπε

Παιδια μην με βρισετε. Η 4070ti θα τρεξει σε 650αρι gold psu της corsair ( RMx 650 );

Aν δεν το έχεις απτήν εποχή του 2ου παγκοσμίου ναί, προχωράς με το κεφάλι ψηλά :P 

Mετά από αρκετές δοκιμές στο hogwarts που είναι υποτίθεται βαρύ, εχώ να πώ το εξής. Αν σας ενδιαφέρει το RT, πιο πολύ να αγχώνεστε για το CPU παρά για την GPU 🙃

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω οτι αυτο ειναι καινουριο

Screenshot_14.jpg

Προηγουμενο

 

Screenshot_43.jpg

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Λοιπον εδω εχει 7700x με μερικες καρτες.
Λεει οτι μολις βαλεις RT γινεται σαν cpu limited και θα το δοκιμασει και με Intel.
Τρεχοντας με 4090 λεει οτι το bottleneck ειναι καπου στο συστημα .
Τρεχοντας με 7900xtx εχει 20αρια με RT Ultra και 30αρια με RT Low αρα ο AMD-Unboxed μαλλον εχει results με RT Low.

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...