Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Για δειτε

AMD Radeon RX7900XTX can be up to 40fps faster than the NVIDIA RTX4090 in Hogwarts Legacy

https://www.dsogaming.com/news/amd-radeon-rx7900xtx-can-be-up-to-40fps-faster-than-the-nvidia-rtx4090-in-hogwarts-legacy/

Περισσοτερος για click bait παρα για ουσια ειναι αυτος ο τιτλος γιατι κανενας δεν θα παει να δωσει 1400 και 2000 ευρω αντιστοιχα για gpu για να παιζει σε 1080P και μαλιστα με rt off, ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας.

Ευκολα αντιστρεφεται αυτος ο τιτλος στο "στο Hogwarts Legacy σε 4κ ultra +rt η φετινη ναυαρχιδα της amd δινει λιγοτερα καρε απο μια ταπεινη 3080 διετιας".

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1855

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Nek3d είπε

Σχετικά με το Hogwarts Legacy, η δουλειά που έχουν κάνει στο RT είναι για γέλια. Παρόλο που το παιχνίδι υποστηρίζει  Ray Tracing Reflection, Ray Tracing Shadows, and Ray Tracing Ambient Occlusion, η τελική εικόνα με RT ON είναι τραγική. Σε πολλές σκηνές το παιχνίδι ειναι καλύτερο χώρις RT. Π.χ. τα φυτά σε κοντινές αποστάσεις φαινονται πιο φλάτ παρόλο το RT ambient occlusion. Τα RΤ shadows δουλευουν κανονικά αλλά δεν δίνουν και τιποτα σημαντικό στην τελική ποιότητα, μια χαρά δείχνει το παιχνίδι και χωρίς. Το μόνο feature που αξίζει είναι τα RT reflections.Εμένα μου μοιάζει οτι οι devs θέλανε απλώς να βάλουν το RΤ Ambient Occlusion για τα μάτια του κόσμου..Καμία σχέση π.χ. με το Metro που όταν έβαζες RΤ global illumination σου έπεφτε το σαγόνι.Εδώ φαίνεται οτι οι technical artists του RT τα έχουν πάρει από την ATI! Με τέτοιο implementation, έχουν δίκιo μερικοί να αδιαφορούν για τo RT και να τρέχουν προς την κόκκινη όχθη.  Όποιος νομίζει το αντίθετο ας δεί το παρακάτω συγκριτικό και ας με πείσει οτι το RT εδώ έχει πραγματική αξία..

 

Εν τω μεταξύ με rt reflections μου φαίνεται χειρότερο, τι βερνίκι χρησιμοποιούν στο Hogwarts και γυαλίζει έτσι 🤣. Λες και είναι καθρέφτης η πέτρα φαίνεται.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Jts είπε

τι βερνίκι χρησιμοποιούν στο Hogwarts και γυαλίζει έτσι 🤣

Έχεις απόλυτο δίκιο, το είδα και συμφωνώ..Είναι υπερβολικό αλλά δουλεύει τουλάχιστον και μάλιστα καλύτερα από τις κονσόλες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Nek3d είπε

Σχετικά με το Hogwarts Legacy, η δουλειά που έχουν κάνει στο RT είναι για γέλια. Παρόλο που το παιχνίδι υποστηρίζει  Ray Tracing Reflection, Ray Tracing Shadows, and Ray Tracing Ambient Occlusion, η τελική εικόνα με RT ON είναι τραγική. Σε πολλές σκηνές το παιχνίδι ειναι καλύτερο χώρις RT. Π.χ. τα φυτά σε κοντινές αποστάσεις φαινονται πιο φλάτ παρόλο το RT ambient occlusion. Τα RΤ shadows δουλευουν κανονικά αλλά δεν δίνουν και τιποτα σημαντικό στην τελική ποιότητα, μια χαρά δείχνει το παιχνίδι και χωρίς. Το μόνο feature που αξίζει είναι τα RT reflections.Εμένα μου μοιάζει οτι οι devs θέλανε απλώς να βάλουν το RΤ Ambient Occlusion για τα μάτια του κόσμου..Καμία σχέση π.χ. με το Metro που όταν έβαζες RΤ global illumination σου έπεφτε το σαγόνι.Εδώ φαίνεται οτι οι technical artists του RT τα έχουν πάρει από την ATI! Με τέτοιο implementation, έχουν δίκιo μερικοί να αδιαφορούν για τo RT και να τρέχουν προς την κόκκινη όχθη.  Όποιος νομίζει το αντίθετο ας δεί το παρακάτω συγκριτικό και ας με πείσει οτι το RT εδώ έχει πραγματική αξία..

 


προχειροδουλεια μεχρι αηδιας, πειτε μου ενα themed παιχνιδι απο movies που εδωσε κατι διαφορετικο, καινοτομο ή το κατιτις παραπανω στο εκαστοτε genre και δεν ηταν αρπαχτη λογω ονοματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Armoral είπε

Αδερφέ είμαι μια χαρά σε πληροφορώ. Τουλάχιστον όσον αφορά αυτά που συζητάμε.

το forspoken το ανέφερα σαν το πιο πρόσφατο τρανταχτό παράδειγμα... το harry potter βγάζει μια crossgenila και ζητάει τον κώλο του ενώ έχει γραφικά επιπεδου elden ring (όχι άσχημα προφανώς όχι ουάου) βάλε διπλα του παιχνίδια 5ετίας (crysis3, titanfall2,rdr2,metro exodus τρεχτα να δεις ποσα fps βγάζουν στη 4090 και συλλογίσου τι πάει στραβά,το κλείνω εδώ γιατί έχει κουράσει)

33 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγω δεν εχω κατι μαζι σου, αλλα αν δεις σε ολα τα forum, οχι μονο εδω, κατανταει κουραστικο το διαρκες κράξιμο παντα στην nvidia. Με αφορμή τωρα το hogwarts, βγαλαμε ξοφλημενη την 4070ti (πω ρε δες εδώ καρτα που κοστίζει 1000αρικο) και σαπια την 3080. Που, στο hogwarts, που nvidia 3ετιας ισοπεδωνει το καμαρι της amd. Παντου, μιλαμε σε ολα τα forum ιδια σκηνικα. Αν υπηρχε τετοια ενόχληση και προς τις amd καρτες το δίπλα νημα θα ειχε περίπου 1700 σελιδες με κράξιμο. Περιεργως δεν εχει... Πως γκενεν αυτο 

Μιλαμε δεν κουνηθηκε ΡΟΥΘΟΥΝΙ διπλα, μισο ατομο δεν μίλησε για σαπιες και ξοφλημενες amd των 1200 ευρω που βγαζουν 10 frames στο hogwarts.... Tωρα αφησαμε την απόδοση και πιασαμε το nvidia overhead... Σε παιχνιδι που επαναλαμβανω, οι καρτες της amd πεφτουν στα 4.... Μιλαμε για παράνοια 

αδερφέ μαζί σου όμως όσο και να κουράζει δε θα σταματήσει, γιατί όπως πάντα το πολύ το κράξιμο το τρώει πάντα ο πρώτος... amd έχουν 2-3 άτομα διπλα? άντε να έχουν αλλα 2-3 σκοπό να αγοράσουν τι θες να γράψουν άμα δε γεμίζουν ούτε ταξί?? ούτε ο atenra δε θα έπαιρνε με αυτά που βλέπει... 

τώρα για τη 4070ti όπως έχω πει πολάκις κατά τη γνώμη μου είναι 1440 killer η καλύτερη πρόταση που μπορείς να βρείς (δυστυχώς) σε αυτά τα λεφτά... εγώ πάντως το κομμάτι του προγραμματισμού σχολίασα και κατά ποσο αυτό φαίνεται να γίνετε με προχειροδουλειά καθώς αυτό που έχει μείνει στάσιμο τα τελευταία χρονια εκτος από λίγες εξαιρέσεις και κάτι tech demos

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Περισσοτερος για click bait παρα για ουσια ειναι αυτος ο τιτλος γιατι κανενας δεν θα παει να δωσει 1400 και 2000 ευρω αντιστοιχα για gpu για να παιζει σε 1080P και μαλιστα με rt off, ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας.

Ευκολα αντιστρεφεται αυτος ο τιτλος στο "στο Hogwarts Legacy σε 4κ ultra +rt η φετινη ναυαρχιδα της amd δινει λιγοτερα καρε απο μια ταπεινη 3080 διετιας".

Ειναι κυριως για να δειξει το overhead της nvidia. Οπως ειχαμε τοσα χρονια overhead στο dx11 με amd. 

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

το forspoken το ανέφερα σαν το πιο πρόσφατο τρανταχτό παράδειγμα... το harry potter βγάζει μια crossgenila και ζητάει τον κώλο του ενώ έχει γραφικά επιπεδου elden ring (όχι άσχημα προφανώς όχι ουάου) βάλε διπλα του παιχνίδια 5ετίας (crysis3, titanfall2,rdr2,metro exodus τρεχτα να δεις ποσα fps βγάζουν στη 4090 και συλλογίσου τι πάει στραβά,το κλείνω εδώ γιατί έχει κουράσει)

αδερφέ μαζί σου όμως όσο και να κουράζει δε θα σταματήσει, γιατί όπως πάντα το πολύ το κράξιμο το τρώει πάντα ο πρώτος... amd έχουν 2-3 άτομα διπλα? άντε να έχουν αλλα 2-3 σκοπό να αγοράσουν τι θες να γράψουν άμα δε γεμίζουν ούτε ταξί?? ούτε ο atenra δε θα έπαιρνε με αυτά που βλέπει... 

τώρα για τη 4070ti όπως έχω πει πολάκις κατά τη γνώμη μου είναι 1440 killer η καλύτερη πρόταση που μπορείς να βρείς (δυστυχώς) σε αυτά τα λεφτά... εγώ πάντως το κομμάτι του προγραμματισμού σχολίασα και κατά ποσο αυτό φαίνεται να γίνετε με προχειροδουλειά καθώς αυτό που έχει μείνει στάσιμο τα τελευταία χρονια εκτος από λίγες εξαιρέσεις και κάτι tech demos

Γενικα ανεκαθεν τα RPG δεν εδιναν τρελα γραφικα περα απο witcher και το βλεπουμε και τωρα με το harry potter. Τα linear παιχνιδι παντα ηταν πιο μπροστα απο την εποχη τους συγκριτικα με μεγαλα RPG. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Αδερφέ μαζί σου όμως όσο και να κουράζει δε θα σταματήσει, γιατί όπως πάντα το πολύ το κράξιμο το τρώει πάντα ο πρώτος... amd έχουν 2-3 άτομα διπλα? άντε να έχουν αλλα 2-3 σκοπό να αγοράσουν τι θες να γράψουν άμα δε γεμίζουν ούτε ταξί?? ούτε ο atenra δε θα έπαιρνε με αυτά που βλέπει... 

τώρα για τη 4070ti όπως έχω πει πολάκις κατά τη γνώμη μου είναι 1440 killer η καλύτερη πρόταση που μπορείς να βρείς (δυστυχώς) σε αυτά τα λεφτά... εγώ πάντως το κομμάτι του προγραμματισμού σχολίασα και κατά ποσο αυτό φαίνεται να γίνετε με προχειροδουλειά καθώς αυτό που έχει μείνει στάσιμο τα τελευταία χρονια εκτος από λίγες εξαιρέσεις και κάτι tech demos

Μα ρε συ, το ατομο που ανεφερες (φτου πιπερι) ουτε ada εχει. Μπηκε στο εδω θεμα να μας πει κακως προτεινουμε 12gb καρτα και δείτε ποσο χαλια τα παει στο hogwarts. Γιατι δεν πήγε διπλα να τους πει τι σαπιες ειναι οι amd που τον πίνουν απο nvidia 3ετιας? Δηλαδη ωρες ωρες αναρωτιέσαι αν σε περνάνε για ηλιθιο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ειναι κυριως για να δειξει το overhead της nvidia. Οπως ειχαμε τοσα χρονια overhead στο dx11 με amd. 

 

Το καταλαβα αλλα αυτο λεω, το να παρει καποιος 4090 για να παιζει σε 1080P με rt off ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας, αν ανeβει στα 4κ που τετοια καρτα ειναι η 4090 δεν θα εβλεπε κανενα overhead. Ναι μεν ισχυει αυτο που λεει στα setings που χρησιμοποιει αλλα ειναι ανουσιο.

Ειναι σαν παω σε φουλ μποτιλιαρισμα στο κεντρο της Αθηνας και το ποδηλατο να κινειται πιο γρηγορα  απο μια ferrari εγκλωβισμενη στην κινηση και να βαζω τιτλο "το ποδηλατο ταχυτερο απο ferrari".

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Το καταλαβα αλλα αυτο λεω, το να παρει καποιος 4090 για να παιζει σε 1080P με rt off ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας, αν ανeβει στα 4κ που τετοια καρτα ειναι η 4090 δεν θα εβλεπε κανενα overhead. Ναι μεν ισχυει αυτο που λεει στα setings που χρησιμοποιει αλλα ειναι ανουσιο.

Ειναι σαν παω σε φουλ μποτιλιαρισμα στο κεντρο της Αθηνας και το ποδηλατο να κινειται πιο γρηγορα  απο μια ferrari εγκλωβισμενη στην κινηση και να βαζω τιτλο "το ποδηλατο ταχυτερο απο ferrari".

Και το πεζο το 2 θα ηταν πιο γρήγορο απτην ferrari 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα ρε συ, το ατομο που ανεφερες (φτου πιπερι) ουτε ada εχει. Μπηκε στο εδω θεμα να μας πει κακως προτεινουμε 12gb καρτα και δείτε ποσο χαλια τα παει στο hogwarts. Γιατι δεν πήγε διπλα να τους πει τι σαπιες ειναι οι amd που τον πίνουν απο nvidia 3ετιας? Δηλαδη ωρες ωρες αναρωτιέσαι αν σε περνάνε για ηλιθιο. 

άσε τι λέει... τι κάνει είναι το θέμα :P 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

ούτε ο atenra δε θα έπαιρνε με αυτά που βλέπει... 

Aten Ra:

Trigger Reaction GIF by MOODMAN

 

Μια κούραση βγάζει ο σχολιασμός στο νήμα. Driver overhead/4070ti busted/xtx ftw/πέτσινος/lisa/rt on, rt off/κονσολοπαίχνιδα/rinse and repeat. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...