Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Armoral είπε

Ή το Dead Space Remake, The Callisto Protocol, Hogwards Legacy και μας πέφτουν λίγο τα σαγόνια.

Τώρα γιατί μας φταίνε τα πάντα, ε πρέπει να πουλήσουν και λίγο οι απέναντι.

Η 3080 μπορεί, η 4070 ti δε μπορεί.

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί ζορίζεσαι τόσο πολύ και το πας όλο στο vs… ότι και να πω μου λες για τους απέναντι έχεις πάθει ψύχωση … ναι τα γραφικά που εγώ βλέπω στην οθόνη μου δε μου δικαιολογούν τέτοιες απαιτήσεις και fps εκτός από λίγες εξαιρέσεις …άντε συνέχισε το αφήγημα σου 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί ζορίζεσαι τόσο πολύ και το πας όλο στο vs… ότι και να πω μου λες για τους απέναντι έχεις πάθει ψύχωση … ναι τα γραφικά που εγώ βλέπω στην οθόνη μου δε μου δικαιολογούν τέτοιες απαιτήσεις και fps εκτός από λίγες εξαιρέσεις …άντε συνέχισε το αφήγημα σου 

Αν σε ενδιαφερει να αγορασεις GPU θα δεις και τους "απεναντι" αν τα πανε καλυτερα ή χειροτερα.
Αν σε ολα τα πανε χειροτερα δεν φταιει το VS που σε οδηγει σε μονοδρομο.
Αν πχ εχεις 1000€ και θες να παρεις GPU, κοιτας τη 4070Ti και βγαζει σε ενα game 40FPS.
Δεν ειναι λυση το να πεις η 4070Ti ειναι μουφα γιατι βγαζει μονο 40FPS.
Θα πας να δεις και τη λιγο ακριβοτερη 7900xt να δεις τι κανει, αν η 7900xt βγαζει 22FPS θα επιστρεψεις στη 4070Ti.
Τα 40 λοιπον ειναι λιγα αλλα ειναι καλυτερα απο τα 22.
Να παρεις 4080 4090 δεν μπορεις οποτε θα συμβιβαστεις με αυτα που εχεις.
Το VS ειναι αναποφεκτο οταν προκειται για αγορα.
Οταν δεν σε ενδιαφερει να αγορασεις και απλα μπαινεις να σχολιασεις θετικα η αρνητικα μια καρτα τοτε πολυ πιθανον να μην σε απασχολει και το VS.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αν σε ενδιαφερει να αγορασεις GPU θα δεις και τους "απεναντι" αν τα πανε καλυτερα ή χειροτερα.
Αν σε ολα τα πανε χειροτερα δεν φταιει το VS που σε οδηγει σε μονοδρομο.
Αν πχ εχεις 1000€ και θες να παρεις GPU, κοιτας τη 4070Ti και βγαζει σε ενα game 40FPS.
Δεν ειναι λυση το να πεις η 4070Ti ειναι μουφα γιατι βγαζει μονο 40FPS.
Θα πας να δεις και τη λιγο ακριβοτερη 7900xt να δεις τι κανει, αν η 7900xt βγαζει 22FPS θα επιστρεψεις στη 4070Ti.
Να παρεις 4080 4090 δεν μπορεις οποτε θα συμβιβαστεις με αυτα που εχεις.
Το VS ειναι αναποφεκτο οταν προκειται για αγορα.
Οταν δεν σε ενδιαφερει να αγορασεις και απλα μπαινεις να σχολιασεις θετικα η αρνητικα μια καρτα τοτε πολυ πιθανον να μην σε απασχολει και το VS.
 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν αναφέρθηκα στην απόδοση των καρτών που είναι αυτή που είναι μιλάω καθαρά για το κομμάτι του development και τα παιχνίδια που όπως είπα δε μου γεμίζουν το μάτι για τις απαιτήσεις τους…εγώ προσωπικά την έχω ξεγράψει την amd …άρα όταν με ταγκαρει και μου λέει ο άλλος ότι τα λέω αυτά γιατί θέλω να πουλήσουν οι απέναντι σορρυ αλλά είναι εμμονικος ,εμένα πάντως ποσώς με νοιάζει ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί ζορίζεσαι τόσο πολύ και το πας όλο στο vs… ότι και να πω μου λες για τους απέναντι έχεις πάθει ψύχωση … ναι τα γραφικά που εγώ βλέπω στην οθόνη μου δε μου δικαιολογούν τέτοιες απαιτήσεις και fps εκτός από λίγες εξαιρέσεις …άντε συνέχισε το αφήγημα σου 

Οκ έχεις δίκιο αλλά γιατί υπάρχει τόση γκρίνια πες μου.

Με τι συγκρίνεις πες μου και λες ότι δεν έχουμε Full Raytracing native 4k και στεναχωριέσαι και σκας. Πες μου τι έχει ο ανταγωνισμός ή τι είχαμε μέχρι το πρόσφατο παρελθόν και μας φταίνε τα πάντα.

Μα τα 12 gb, αλλά τα 10 είναι καλά, το RT gimmick, καλύτερα το raster, δε μου αρέσει το Raytracing, είναι σοβαρά επιχειρήματα αυτά ή εντελώς υποκειμενικές τοποθετήσεις ενώ την ίδια στιγμή για το beta testing που ουσιαστικά γίνεται σε κάρτες των 1000 ή 1200 ευρώ της AMD και το λέω ξεκάθαρα αυτό δεν τρέχει τίποτα.

Υπομονή μωρέ θα φτιάξουν οι drivers, υπομονή θα φτιάξει το ένα, το άλλο, υπομονή θα βελτιωθεί το RT, υπομονή για το Nanite. Εκεί πως έχουμε υπομονή και εδώ θέλουμε 8k Ultra Raytracing και 24 GB τώρα αλλιώς  skip και νέα γενιά.

Πάμε να δούμε αν έχει λογική το ερώτημά σου ή η ανησυχία σου.

Έχει ο ανταγωνισμός παρουσιάσει κάτι καλύτερο; Μήπως ήταν καλύτερη η προηγούμενη γενιά και των δύο από αυτό που έχουμε τώρα;

Μήπως τελικά είναι μόνο οι τιμές και το γεγονός ότι οι κάρτες είναι απλησίαστες; Εκεί συμφωνώ, έχουν φτάσει σε εξωφρενικά επίπεδα σε σχέση με το παρελθόν αλλά δε μπορείς να κάνεις τίποτα αδερφέ. ΤΙΠΟΤΑ.

Ε όταν δεν έχεις ανταγωνισμό και αυτό το στηρίζεις με τα χρήματά σου εκεί θα είναι οι τιμές. Όσο παίζει μπάλα η πράσινη μόνη της η κόκκινη θα προσπαθεί να κερδίσει όσα μπορεί από την κατάσταση. Και για αυτό ακριβώς τα έχω βάλει μαζί τους, παρά το γεγονός ότι τόσα χρόνια τους στήριζα όπως πολλοί και σε CPU και σε GPU.

Και από πότε σημαίνει ότι όταν ένα προϊόν κοστολογείται ακριβά θα πρέπει να αποδίδει όπως περιμένει ο καθένας ακόμη και αν αυτό που περιμένει είναι ανέφικτο;

Ότι και να μην αγοράσεις θα βρεθούν άλλοι να το κάνουν. Έτσι είναι η αγορά σε όλες τις κατηγορίες προϊόντων. Κι εγώ δε μπορώ να αγοράσω Ferrari ή Lamborgini ή Mercedes, δε σημαίνει ότι θα μείνουν απούλητες ούτε ότι θα πέσουν οι τιμές τους.

Μα δεν βλέπεις γραφικά λες, κάθεσαι και γράφεις μόνο, που να τα δεις. Δε μπορεί να μη βλέπεις βελτιωμένα τα πράγματα στους τίτλους όσον αφορά τα γραφικά ή βελτιωμένη απόδοση με όλες τις τεχνικές στους τελευταίους τίτλους.

Άσε το Forspoken, τα είχαμε πει αυτά από τη στιγμή που είχαμε δει τα πρώτα video ότι πάσχει. Άσε που πρώτον σε πολλούς αρέσει το παιχνίδι και δεύτερον τα παράπονά σου για το συγκεκριμένο πρέπει να πάνε στους developers και όχι στις Nvidia/Amd.

Σε λίγο δηλαδή θα φτάσουμε να κατηγορούμε τους hardware vendors ακόμη και για το σενάριο ή τη σκηνοθεσία;

Εγώ με το Hogwarts Legacy και το Dead Space Remake έμεινα με ότι έχουν κάνει. Forspoken δεν έπαιξα οπότε δεν ξέρω. Από αυτά που έχω δει τι να σου πω σε κάποια πράγματα φαίνεται να έχουν κάνει καλή δουλειά σε κάποια όχι.

12 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για δειτε

AMD Radeon RX7900XTX can be up to 40fps faster than the NVIDIA RTX4090 in Hogwarts Legacy

https://www.dsogaming.com/news/amd-radeon-rx7900xtx-can-be-up-to-40fps-faster-than-the-nvidia-rtx4090-in-hogwarts-legacy/

However, it appears that NVIDIA has a lot of work to do as AMD’s latest GPU, the Radeon RX7900XTX, can be up to 40fps faster than it at 1080p/Ultra Settings/No RT.

Μισή αλήθεια ο τίτλος. Οκ πάμε και σε 720p τώρα γιατί εκεί μπορεί να είναι 80. Δηλαδή ότι μπορεί κάποιος να πάρει 7900xtx για να παίζει ΧΩΡΙΣ RT στα 1080p. Ο ορισμός του αυτομαστιγώματος.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

τι να δούμε,  το έχουμε πει πόσες φορές για το driver overhead της nvidia 

Άσε τα αυτά. Αυτά είναι για εκείνους που έχουν 12100, 5600 άντε και 12400 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Άσε τα αυτά. Αυτά είναι για εκείνους που έχουν 12100, 5600 άντε και 12400 😂

Σε παιχνιδι που οι καρτες της amd βγαζουν ολα και ολα 20 fps σε φυσιολογικά settings, συζηταμε για 40fps overhead. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Armoral είπε

Μα δεν βλέπεις γραφικά λες, κάθεσαι και γράφεις μόνο, που να τα δεις. Δε μπορεί να μη βλέπεις βελτιωμένα τα πράγματα στους τίτλους όσον αφορά τα γραφικά ή βελτιωμένη απόδοση με όλες τις τεχνικές στους τελευταίους τίτλους.

Βρίσκεσαι σε μια σύγχυση και ψάχνεις να βρεις αόρατους εχθρούς αδερφέ … πάρε μια ανάσα και κάτσε και ξαναδιάβασε ψύχραιμα τη γράφω και τη μου απαντάς… δεν κατηγόρησα το hw αλλά της τσαπατσοδουλειες που παρουσιάζουν τα studios τώρα τη βλέπω εγώ και τη όχι άσε να το ξέρω καλύτερα ….

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Άσε τα αυτά. Αυτά είναι για εκείνους που έχουν 12100, 5600 άντε και 12400 😂

Γιατι ο 9900k ειναι πιο γρηγορος ή η δοκιμη εγινε σε 4Κ;
To αρθρο αναφερεται στον 9900κ σε 1080p και χωρις Ray Tracing.
Δεν αλλαξε κατι απο αυτα που ειπαμε μερικες σελιδες πριν.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί ζορίζεσαι τόσο πολύ και το πας όλο στο vs… ότι και να πω μου λες για τους απέναντι έχεις πάθει ψύχωση … ναι τα γραφικά που εγώ βλέπω στην οθόνη μου δε μου δικαιολογούν τέτοιες απαιτήσεις και fps εκτός από λίγες εξαιρέσεις …άντε συνέχισε το αφήγημα σου 

Εγω δεν εχω κατι μαζι σου, αλλα αν δεις σε ολα τα forum, οχι μονο εδω, κατανταει κουραστικο το διαρκες κράξιμο παντα στην nvidia. Με αφορμή τωρα το hogwarts, βγαλαμε ξοφλημενη την 4070ti (πω ρε δες εδώ καρτα που κοστίζει 1000αρικο) και σαπια την 3080. Που, στο hogwarts, που nvidia 3ετιας ισοπεδωνει το καμαρι της amd. Παντου, μιλαμε σε ολα τα forum ιδια σκηνικα. Αν υπηρχε τετοια ενόχληση και προς τις amd καρτες το δίπλα νημα θα ειχε περίπου 1700 σελιδες με κράξιμο. Περιεργως δεν εχει... Πως γκενεν αυτο 

Μιλαμε δεν κουνηθηκε ΡΟΥΘΟΥΝΙ διπλα, μισο ατομο δεν μίλησε για σαπιες και ξοφλημενες amd των 1200 ευρω που βγαζουν 10 frames στο hogwarts.... Tωρα αφησαμε την απόδοση και πιασαμε το nvidia overhead... Σε παιχνιδι που επαναλαμβανω, οι καρτες της amd πεφτουν στα 4.... Μιλαμε για παράνοια 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

Βρίσκεσαι σε μια σύγχυση και ψάχνεις να βρεις αόρατους εχθρούς αδερφέ … πάρε μια ανάσα και κάτσε και ξαναδιάβασε ψύχραιμα τη γράφω και τη μου απαντάς… δεν κατηγόρησα το hw αλλά της τσαπατσοδουλειες που παρουσιάζουν τα studios τώρα τη βλέπω εγώ και τη όχι και άσε να το ξέρω καλύτερα ….

Αδερφέ είμαι μια χαρά σε πληροφορώ. Τουλάχιστον όσον αφορά αυτά που συζητάμε.

Δικαίωμα του καθενός είναι να πει την άποψή του, αλλά όταν μέσα από τόσα παιχνίδια μου βρίσκεις σαν παράδειγμα το Forspoken ε δεν είναι αντικειμενικό παράδειγμα πως να το κάνουμε και θα σου δώσω και άλλους δύο τρεις τίτλους που αποδεικνύουν το αντίθετο.

Απάντησες σε αυτό:

Spoiler

"Δεν μπορώ να καταλάβω(ή μάλλον μπορώ) γιατί σε κάποιους φαίνεται περίεργο οι high end GPUs να γονατίζουν σε νέα AAA games. Δεν αγοράζαμε ποτέ GPUs με iso πιστοποίηση για τα ακατεβατα ψυχολογικά όρια του καθενός και προσωπικά εύχομαι να βγαίνουν παιχνίδια που θα ξεφτυλιζουν αν γίνεται την 4090 μου και θα χρειάζονται οπωσδήποτε upscaling ή fg methods (αρκεί να το αξίζουν φυσικά). "

Και ως συνέχεια σου απάντησα εγώ. Και φυσικά με την ευκαιρία για να μιλήσω γενικά για όσα διαβάζουμε σχετικά στις τελευταιες σελίδες και σε σχέση με όσα αναφέρει ο daydr33m3r στην παράθεση.

Βάλε μία λοιπόν το Knights of The Old Republic, που όταν το είχαμε τελειώσει παραμιλούσαμε και δες με τι γραφικά παίζαμε για να καταλάβεις τη διαφορά του τότε με το σήμερα.

Μη σου πω για παλιότερα, κάτι Doom και τέτοια. Τα παιχνίδια έχουν ξεφύγει πλέον και το hardware μπορεί να μας δώσει κυριολεκτικά διαμάντια οπτικά. Δεν πάσχουν εκεί, αλλού πάσχουν όπως πχ τα traversal stutters όπως λέει και ο φίλος  Psycho_Warhead και γενικά όλα αυτά τα σπασιματάκια, κολληματάκια που εμφανίζουν στην κίνηση. Αυτά χαλούν την εμπειρία σε αντίθεση με τις εκδόσεις PS5 που κατά πλειοψηφία λειτουργούν άψογα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με το Hogwarts Legacy, η δουλειά που έχουν κάνει στο RT είναι για γέλια. Παρόλο που το παιχνίδι υποστηρίζει  Ray Tracing Reflection, Ray Tracing Shadows, and Ray Tracing Ambient Occlusion, η τελική εικόνα με RT ON είναι τραγική. Σε πολλές σκηνές το παιχνίδι ειναι καλύτερο χώρις RT. Π.χ. τα φυτά σε κοντινές αποστάσεις φαινονται πιο φλάτ παρόλο το RT ambient occlusion. Τα RΤ shadows δουλευουν κανονικά αλλά δεν δίνουν και τιποτα σημαντικό στην τελική ποιότητα, μια χαρά δείχνει το παιχνίδι και χωρίς. Το μόνο feature που αξίζει είναι τα RT reflections.Εμένα μου μοιάζει οτι οι devs θέλανε απλώς να βάλουν το RΤ Ambient Occlusion για τα μάτια του κόσμου..Καμία σχέση π.χ. με το Metro που όταν έβαζες RΤ global illumination σου έπεφτε το σαγόνι.Εδώ φαίνεται οτι οι technical artists του RT τα έχουν πάρει από την ATI! Με τέτοιο implementation, έχουν δίκιo μερικοί να αδιαφορούν για τo RT και να τρέχουν προς την κόκκινη όχθη.  Όποιος νομίζει το αντίθετο ας δεί το παρακάτω συγκριτικό και ας με πείσει οτι το RT εδώ έχει πραγματική αξία..

 

Επεξ/σία από Nek3d
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...