Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Odyss3us είπε


γκουχ γκουχ!! ωχ.. ωχ.. ωχ..  δωστε κατι και στους απεναντι μια engine ρε παιδια, ή ληστες θα γινουνε ή θα πατσαρουν μεχρι να σβησει ο ηλιος.. κριμα ειναι..
 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

Unreal_40Series_raytrace.png

Unreal_40Series_raster.png

Unreal_40Series_overall.png

Δεν είναι δυναμόν! Όχι δεν το πιστεύω.

38.8 fps αλλά τίμια, χωρίς τόσα RT cores και μισή μνήμη!

Βάλε και κάνα ράστερ να δούμε. Αλλά τέτοιοι είστε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Westbaum είπε

Φυσικά,δεν υπονοώ πως η 4090 με τα 45FPS είναι καλή επιλογή στο διχίλιαρο.Απλά είναι απογοητευτικό να βλέπεις flagship να μην μπορεί να πιάσει ούτε 60 frames σε καινούργια παιχνίδια χωρίς πλάγιες τεχνικές.Αρχίζω να αναπολώ την εποχή της 1080ΤΙ που με 700 ευρώ είχες max games 2-3 χρόνια άνετα και τώρα η τριπλάσια price flagship αρχίζει να ιδρώνει με το που ανέβηκε στη σκηνή.

Εδω μιλάμε για rt games. Η 1080ti day one δεν ειχε ουτε 60 κλειδωμενα σε 1080p σε extreme settings αντιστοιχα του RT. Το ξέρω γιατι την ειχα. Maxare το watchdogs 2 η το ghost reckon και καλωσορισες στα 30 fps 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω(ή μάλλον μπορώ) γιατί σε κάποιους φαίνεται περίεργο οι high end GPUs να γονατίζουν σε νέα AAA games. Δεν αγοράζαμε ποτέ GPUs με iso πιστοποίηση για τα ακατεβατα ψυχολογικά όρια του καθενός και προσωπικά εύχομαι να βγαίνουν παιχνίδια που θα ξεφτυλιζουν αν γίνεται την 4090 μου και θα χρειάζονται οπωσδήποτε upscaling ή fg methods (αρκεί να το αξίζουν φυσικά).

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω(ή μάλλον μπορώ) γιατί σε κάποιους φαίνεται περίεργο οι high end GPUs να γονατίζουν σε νέα AAA games. Δεν αγοράζαμε ποτέ GPUs με iso πιστοποίηση για τα ακατεβατα ψυχολογικά όρια του καθενός και προσωπικά εύχομαι να βγαίνουν παιχνίδια που θα ξεφτυλιζουν αν γίνεται την 4090 μου και θα χρειάζονται οπωσδήποτε upscaling ή fg methods (αρκεί να το αξίζουν φυσικά).

 

 

Μα αφου η 3080 δεν μπορει 4k native + RT, άπατη λεμε 😁😁😁

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω(ή μάλλον μπορώ) γιατί σε κάποιους φαίνεται περίεργο οι high end GPUs να γονατίζουν σε νέα AAA games. Δεν αγοράζαμε ποτέ GPUs με iso πιστοποίηση για τα ακατεβατα ψυχολογικά όρια του καθενός και προσωπικά εύχομαι να βγαίνουν παιχνίδια που θα ξεφτυλιζουν αν γίνεται την 4090 μου και θα χρειάζονται οπωσδήποτε upscaling ή fg methods (αρκεί να το αξίζουν φυσικά).

 

 

Όλοι αυτό θέλουμε αλλά στο τέλος παίρνουμε παιχνίδια σα το forspoken με γραφικά επιπέδου ps3

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω(ή μάλλον μπορώ) γιατί σε κάποιους φαίνεται περίεργο οι high end GPUs να γονατίζουν σε νέα AAA games. Δεν αγοράζαμε ποτέ GPUs με iso πιστοποίηση για τα ακατεβατα ψυχολογικά όρια του καθενός και προσωπικά εύχομαι να βγαίνουν παιχνίδια που θα ξεφτυλιζουν αν γίνεται την 4090 μου και θα χρειάζονται οπωσδήποτε upscaling ή fg methods (αρκεί να το αξίζουν φυσικά).

 

 

Γιατί ρε συ.........εγώ πήρα την 1080Τι πριν 100 χρόνια και δεν έχω προλάβει να παίξω πάνω από 3 παιχνίδια......τα τελευταία 2 χρόνια τίποτα...........να μην μπορώ δηλαδή το 2023 να την βάλω μπρος να παίξω max ultra nightmare όλα...........εεεεεεεεε......δεν είναι πράγματα αυτά!

Το μπορντουροψάλιδο μου το Stihl το πήρα κι αυτό τότε και ακόμα κόβει τα κλαδιά σφαίρα..........απάτη οι κάρτες, πάρτε μπορντουροψάλιδα να σώσεται τα λεφτά σας και ρίχτε το στο κλάδεμα...........😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Όλοι αυτό θέλουμε αλλά στο τέλος παίρνουμε παιχνίδια σα το forspoken με γραφικά επιπέδου ps3

Δηλαδη το Hogwarts Legacy εχει γραφικα επιπεδου PS3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Δηλαδη το Hogwarts Legacy εχει γραφικα επιπεδου PS3;

Όχι αλλά από αυτά τα λίγα που έχω δει δε ξέρω πως δικαιολογεί τέτοια απόδοση … πχ βάζεις Rdr2 και σου πέφτουν τα σαγόνια και βγάζει διπλάσια fps η 4090

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα όχι και ps3 το hogwarts, αλλά cross gen είναι και αυτό..

Επίσης και το forspoken αλλά και το deliver us to mars , γονατίζουν την 4090.. ασχολίαστο. Πουλάνε full dlss3.

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Όχι αλλά από αυτά τα λίγα που έχω δει δε ξέρω πως δικαιολογεί τέτοια απόδοση … πχ βάζεις Rdr2 και σου πέφτουν τα σαγόνια και βγάζει διπλάσια fps η 4090

Ενα παιχνιδι το κρινουμε με βαση οχι μονο τα αρτιστικα αλλα και τα τεχνικα κριτηρια του. Oυτε το F.E.A.R π.χ εκανε καμια τρομερη διαφορα οπτικα αν δεν ηξερες τι να δεις, με τα soft shadows ενεργοποιημενα back in the day να φερω ενα παραδειγμα να γινω κατανοητος, αλλα εκανε τις τοτε GPUs να σερνονται.

Το RDR 2 δεν ηταν ελαφρυ παιχνιδι οταν βγηκε και αποτελει και εξαιρεση στον κανονα (καθως η Rockstar αναπτυσει τα παιχνιδια της ποιοτικα χωρις χρονικο οριζοντα), καθως επισης και δεν εχει RT implementation. Αλλα ξαναλεω μην μπερδευουμε το αρτιστικο της υποθεσης με τα τεχνικα χαρακτηριστικα των γραφικων του καθε παιχνιδιου.

Οταν παιξω το Hogwarts γιατι δεν το εχω ακομη θα κρινω αν αξιζει ή οχι παντως. 

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, d4ydr33m3r είπε

Ενα παιχνιδι το κρινουμε με βαση οχι μονο τα αρτιστικα αλλα και τα τεχνικα κριτηρια του. Το RDR 2 δεν ηταν ελαφρυ παιχνιδι οταν βγηκε και αποτελει και εξαιρεση στον κανονα, καθως επισης και δεν εχει RT implementation. Αλλα ξαναλεω μην μπερδευουμε το αρτιστικο της υποθεσης με τα τεχνικα χαρακτηριστικα των γραφικων του καθε παιχνιδιου.

Οταν παιξω το Hogwarts γιατι δεν το εχω ακομη θα κρινω αν αξιζει ή οχι παντως. 

 

Τα γραφικά του δεν δικαιολογούν σε καμία περίπτωση απόδοση παρόμοια με Cyberpunk, και έχει και περίεργο Cpu bottleneck χωρίς κανένας πυρήνας να χρησιμοποιείται 100%.

Μην ξεχνάτε επίσης ότι ήταν να βγει το 2021 και πήρε 2 χρόνια delay σχεδόν.

Επεξ/σία από Jts
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Jts είπε

Τα γραφικά του δεν δικαιολογούν σε καμία περίπτωση απόδοση παρόμοια με Cyberpunk, και έχει και περίεργο Cpu bottleneck χωρίς κανένας πυρήνας να χρησιμοποιείται 100%. 

Δεν μπορω να μιλησω για ενα παιχνιδι που δεν εχω παιξει ουτε καν εχω δει τεχνικη αναλυση λιγο gameplay ειδα και τα γραφικα του μονο μετρια δεν μου φανηκαν (ποσο μαλλον αν εχουν και RT options), εγω μιλησα για το γενικοτερο πλαισιο του πως πρεπει να αντιληφθουμε την αποδοση των καρτων γραφικων για να μην μακρηγορουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, d4ydr33m3r είπε

Δεν μπορω να μιλησω για ενα παιχνιδι που δεν εχω παιξει ουτε καν εχω δει τεχνικη αναλυση λιγο gameplay ειδα και τα γραφικα του μονο μετρια δεν μου φανηκαν (ποσο μαλλον αν εχουν και RT options), εγω μιλησα για το γενικοτερο πλαισιο του πως πρεπει να αντιληφθουμε την αποδοση των καρτων γραφικων για να μην μακρηγορουμε.

Μωρέ καλά είναι αλλά όχι επιπέδου 40fps με 4090 native 4k καλά. Εξαιρώ το υπόλοιπα προβλήματα με stutters κλπ προφανώς που δεν δικαιολογούνται έτσι κι αλλιώς.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jts είπε

Μωρέ καλά είναι αλλά όχι επιπέδου 40fps με 4090 native 4k καλά.

Ναι αυτο εξηγησα οτι μην μπερδευουμε το αρτιστικο με το τεχνικο κομματι της υποθεσης. Το ιδανικο ειναι να υπαρχουν και τα δυο για τα γουστα μας αλλα δεν συμβαινει παντα αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Όλοι αυτό θέλουμε αλλά στο τέλος παίρνουμε παιχνίδια σα το forspoken με γραφικά επιπέδου ps3

Ή το Dead Space Remake, The Callisto Protocol, Hogwards Legacy και μας πέφτουν λίγο τα σαγόνια.

Τώρα γιατί μας φταίνε τα πάντα, ε πρέπει να πουλήσουν και λίγο οι απέναντι.

2 ώρες πριν, Herald είπε

Μα αφου η 3080 δεν μπορει 4k native + RT, άπατη λεμε 😁😁😁

 

Η 3080 μπορεί, η 4070 ti δε μπορεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...