Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το πρόβλημα μου που λέω ότι προτείνετε δεν είναι το ότι έχει 12GB Vram αλλά ότι προτείνετε κάρτα για 4K RT που κοστίζει χιλιάρικο και έχει 12GB Vram αρχές του 2023. Κατανοητό ??

Στη πλειοψηφια των παιχνιδιων μπορεις να παιξεις μια χαρα Native 4K.
Σε αυτα που δεν μπορεις ή οταν θες να δεις περισσοτερα FPS απο Native βαζεις DLSS 3.0 και παιζεις παλι μια χαρα.
Αυτη τη στιγμη με τα επιχειρηματα που χρησιμοποιεις βγαινεις μονο σου λαθος σαν να απαντας στον εαυτο σου.
Δηλαδη η 4070Ti με τα λεγομενα σου δεν κανει για 4Κ gaming αλλα η 3090 που εχει ιδιες η κατωτερες επιδοσεις μεχρι και πριν λιγους μηνες ηταν η καλυτερη για 4Κ.
Πριν 2-3 ποστς παραδεχεσαι οτι η 4070Ti εχει καλυτερο RT απο 3090 και 3 ποστς μετα η 4070Ti δεν κανει για 4Κ RT.
Μην τα ξαναλεμε ακομα και σε αυτη την υψηλη τιμη που εχει η 4070Ti ενω θα επρεπε να εχει κανονικα εστω 800€ ΠΑΛΙ ξεφτυλιζει παλιες καρτες των 1500-2000€ και νεες ναυ@@ες της AMD που ειναι απο 200-400€ ακριβοτερες .

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από όταν είχα 980ti άκουγα μουρμούρα για τη vram, ότι πρέπει να την έχω μεγάλη, αλλιώς θα έχω πρόβλημα 🤣🤣

Βασικά τη μουρμούρα την άκουγα από τις προηγούμενες 780, αλλά  δεν τις ακούμπησα, έπιασε τόπο η μουρμούρα  🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 μερες ησυχιας ηταν πολλες για το δυσμοιρο νημα οπως φαινεται..

MSI officially introduces GeForce RTX 4080/4070 Ti GAMING Trio White..

https://videocardz.com/press-release/msi-officially-introduces-geforce-rtx-4080-4070-ti-gaming-trio-white

MSI-GeForce-RTX-4080-16GB-GAMING-X-TRIO-WHITE-1-768x576.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kostiger είπε

3 μερες ησυχιας ηταν πολλες για το δυσμοιρο νημα οπως φαινεται..

MSI officially introduces GeForce RTX 4080/4070 Ti GAMING Trio White..

https://videocardz.com/press-release/msi-officially-introduces-geforce-rtx-4080-4070-ti-gaming-trio-white

MSI-GeForce-RTX-4080-16GB-GAMING-X-TRIO-WHITE-1-768x576.jpg

Αυτά είναι. Όμορφη κάρτα αν και φαντάζομαι θα τιις κοστολογήσει στο Θεό.

Σε 7900xt/xtx να βγάλει κάτι για να χουμε Vram μπόλικη μόνο. Και αν μπορούν να αφαιρέσουν εντελώς τα RT cores. Εντελώς. Καλό raster θέλουμε, δε μας αρέσει το RT κύριοι, να φύγετε να πατ' αλλού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Armoral είπε

 Και αν μπορούν να αφαιρέσουν εντελώς τα RT cores. Εντελώς. 

Eσύ το λες για πλάκα αλλά δεν είναι κακή ιδέα, το έχω σκεφτεί και εγώ. Αυτη τη στιγμή΄το RT της amd είναι απλά για κάνεις check τη λίστα με τα features, δεν είναι για να το χρησιμοποιήσεις. Τζάμπα το πληρώνεις, ας τα ξυλώσει τελείως να πέσει το κόστος - να ρίξει την XT στα 599€ και να στείλει την nvidia για λάχνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Armoral είπε

Αυτά είναι. Όμορφη κάρτα αν και φαντάζομαι θα τιις κοστολογήσει στο Θεό.

Σε 7900xt/xtx να βγάλει κάτι για να χουμε Vram μπόλικη μόνο. Και αν μπορούν να αφαιρέσουν εντελώς τα RT cores. Εντελώς. Καλό raster θέλουμε, δε μας αρέσει το RT κύριοι, να φύγετε να πατ' αλλού!

Ομορφη καρτα για λευκα builds συμφωνω.

Για το VS εχω να πω μονο το εξης. Δεν χρειαζεται να απαντωνται τα παντα. Ας αφησουμε και τιποτα να αιωρειται, δεν πειραζει. Τα ιδια θα εγραφα και στο παρακειμενο νημα αλλά φωνη βοωντος εν τη ερημω..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Eσύ το λες για πλάκα αλλά δεν είναι κακή ιδέα, το έχω σκεφτεί και εγώ. Αυτη τη στιγμή΄το RT της amd είναι απλά για κάνεις check τη λίστα με τα features, δεν είναι για να το χρησιμοποιήσεις. Τζάμπα το πληρώνεις, ας τα ξυλώσει τελείως να πέσει το κόστος - να ρίξει την XT στα 599€ και να στείλει την nvidia για λάχνα. 

Να βγαλει χωρις RT για οσους δεν θελουν RT με 100 ευρω κατω πχ δεν ειναι ασχημη ιδεα. Εγω γουσταρα που ειχα αψογα RT reflections στο GOTG και μια χαρα με 80fps. Και ενα metro πχ αν θελω να παιξω και εκει περιφημα τα πανε. Μετα στα πιο βαρια control/2077 εκει βαζεις fsr 2 quality και τελος. Για την ωρα τα shadows θεωρω το πιο αχρηστο rt effect το reflections το πιο εντυπωσιακο στο ματι και το GI αναλογα την περιπτωση. Στο metro διπλα διπλα με baked φωτισμο στις μισες σκηνες προτιμας baked απο RT. Enchanced vs baked της βασικης εκδοσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Στη πλειοψηφια των παιχνιδιων μπορεις να παιξεις μια χαρα Native 4K.
Σε αυτα που δεν μπορεις ή οταν θες να δεις περισσοτερα FPS απο Native βαζεις DLSS 3.0 και παιζεις παλι μια χαρα.

Μια χαρά και δυο τρομάρες.

Είδαμε τι έγινε με το CP2077 και 4K Native + FG. Απαράδεκτο frame pacing με frame times τραμπολίνο.

Λόγω μνήμης βέβαια αφού το FG αυξάνει τις απαιτήσεις σε VRAM.

Και εννοείται θα το βλέπουμε ολοένα και πιο συχνά αυτό.

---------------------------------------

Κατά τα άλλα ... που είναι τα παλικάρια που έλεγαν προ καιρού ότι το optimization μια χαρά συνεχίζει να υπάρχει και ότι οι devs δε θα τεμπελιάσουν;

5ο ή 6ο παιχνίδι εντελώς unoptimized με απαράδεκτη απόδοση και γραφικά (;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Μια χαρά και δυο τρομάρες.

Είδαμε τι έγινε με το CP2077 και 4K Native + FG. Απαράδεκτο frame pacing με frame times τραμπολίνο.

Λόγω μνήμης βέβαια αφού το FG αυξάνει τις απαιτήσεις σε VRAM.

Και εννοείται θα το βλέπουμε ολοένα και πιο συχνά αυτό.

---------------------------------------

Κατά τα άλλα ... που είναι τα παλικάρια που έλεγαν προ καιρού ότι το optimization μια χαρά συνεχίζει να υπάρχει και ότι οι devs δε θα τεμπελιάσουν;

5ο ή 6ο παιχνίδι εντελώς unoptimized με απαράδεκτη απόδοση και γραφικά (;)

Βαλε RT ξεχνα τελειως prebaked φωτισμους relfections κτλ και ασε τις καρτες να γονατιζουν. Αυτο ειναι το μελλον του gaming? Κατι plague tale κατι RDR 2 βαζουν τα γυαλια σε ολα αυτα τα δηθεν παιχνιδια της κακιας ωρας με RT που γονατιζουν τα παντα κυριολεκτικα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Μια χαρά και δυο τρομάρες.

Είδαμε τι έγινε με το CP2077 και 4K Native + FG. Απαράδεκτο frame pacing με frame times τραμπολίνο.

Λόγω μνήμης βέβαια αφού το FG αυξάνει τις απαιτήσεις σε VRAM.

Και εννοείται θα το βλέπουμε ολοένα και πιο συχνά αυτό.

---------------------------------------

Κατά τα άλλα ... που είναι τα παλικάρια που έλεγαν προ καιρού ότι το optimization μια χαρά συνεχίζει να υπάρχει και ότι οι devs δε θα τεμπελιάσουν;

5ο ή 6ο παιχνίδι εντελώς unoptimized με απαράδεκτη απόδοση και γραφικά (;)

Xωρίς RT δεν είναι βαρύ το game. 50fps σε 4k native ultra βγάζει η 3080 και η 4070ti. Για τα γραφικά του δεν ξέρω, έχω δεί κάποια SS που φαίνεται αρκετά ωραίο, αλλά πρέπει να το δω στο pc μου για να καταλάβω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Μια χαρά και δυο τρομάρες.

Είδαμε τι έγινε με το CP2077 και 4K Native + FG. Απαράδεκτο frame pacing με frame times τραμπολίνο.

Λόγω μνήμης βέβαια αφού το FG αυξάνει τις απαιτήσεις σε VRAM.

Και εννοείται θα το βλέπουμε ολοένα και πιο συχνά αυτό.

---------------------------------------

Κατά τα άλλα ... που είναι τα παλικάρια που έλεγαν προ καιρού ότι το optimization μια χαρά συνεχίζει να υπάρχει και ότι οι devs δε θα τεμπελιάσουν;

5ο ή 6ο παιχνίδι εντελώς unoptimized με απαράδεκτη απόδοση και γραφικά (;)

Για αυτο ειπα στα περισσοτερα και οχι σε ολα.
Φερνεις παραδειγμα το CP 2077 που κατι 7900 παιζουν στα 20-30FPS.
Τουλαχιστον η 4070Ti σε 4Κ Max RT Psycho DLSS 3.0 θα στο παιξει στα 65FPS .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Για αυτο ειπα στα περισσοτερα και οχι σε ολα.
Φερνεις παραδειγμα το CP 2077 που κατι 7900 παιζουν στα 20-30FPS.
Τουλαχιστον η 4070Ti σε 4Κ Max RT Psycho DLSS 3.0 θα στο παιξει στα 65FPS .

Mακάρι να ήταν έτσι αλλά αυτά ξεχάστε τα. 65fps + FG είναι unplayable απτό lag. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Herald είπε

Mακάρι να ήταν έτσι αλλά αυτά ξεχάστε τα. 65fps + FG είναι unplayable απτό lag. 

Απο οτι ειδα ειναι πολυ πιο κατω απο 100ms.
Για εμενα προσωπικα τα 100ms δεν ειναι τιποτα οταν επαιζα για χρονια Οnline Games με 150-200ms lag.
Kαι φυσικα κατι σεναρια που κουνας σαν τρελλος το mouse για να δεις τι γινεται ,δεν θα τα δεις σε normal gameplay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Herald είπε

Eσύ το λες για πλάκα αλλά δεν είναι κακή ιδέα, το έχω σκεφτεί και εγώ. Αυτη τη στιγμή΄το RT της amd είναι απλά για κάνεις check τη λίστα με τα features, δεν είναι για να το χρησιμοποιήσεις. Τζάμπα το πληρώνεις, ας τα ξυλώσει τελείως να πέσει το κόστος - να ρίξει την XT στα 599€ και να στείλει την nvidia για λάχνα. 

Για να καταλάβω, αυτοί που έχουν Ampere δεν τρέχουν πλέον RT γιατί βγήκαν οι ADA ??

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Απο οτι ειδα ειναι πολυ πιο κατω απο 100ms.
Για εμενα προσωπικα τα 100ms δεν ειναι τιποτα οταν επαιζα για χρονια Οnline Games με 150-200ms lag.
Kαι φυσικα κατι σεναρια που κουνας σαν τρελλος το mouse για να δεις τι γινεται ,δεν θα τα δεις σε normal gameplay.

Όταν λες Online Games έννοιες MMORPG η FPS σαν το BF/Call Of Duty ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Για να καταλάβω, αυτοί που έχουν Ampere δεν τρέχουν πλέον RT γιατί βγήκαν οι ADA ??

Ποιά ampere ρε, οι amd κάρτες στο hogwarts που ΕΣΥ έφερες σαν παράδειγγμα είναι πίσω από τις ampere. Άντε - περναέι την 3070. Οπότε άσε τις ampere στην ηρεμία τους, πιάσέ turing 🤣

Και ναί, αυτοί που πήραν ampere, κάρτες 3ετιας πλέον, δεν μπορούν να παίξουν native 4k + RT - ΠΡΟΦΑΝΩΣ. Εδώ δεν μπορούσα να παίξω σε native 4k πίσω στο 2020 με την 3090, θα μπορούσα σήμερα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...