Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Jts είπε

Το ότι σχολιάζετε την απόδοση για ένα παιχνίδι που προφανώς θέλει updates για να στρώσει με ξεπερνάει πάντως. Σιγά μην δεν φτάνει η vram, δεν έχει και τα τρελά γραφικά, ούτε τα recommended ήταν τόσο ψηλά όπως αλλά νέας γενιάς παιχνίδια.

Ρε εδώ οι amd κάρτες με την μπόλικη vram παίζουν σε μονοψήφια νούμερα. Η vram είναι το πρόβλημα :P 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Psycho_Warhead

    2281

  • Arkin

    1851

  • BlurayMoviesGreece

    1823

  • Herald

    1556

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ρε εδώ οι amd κάρτες με την μπόλικη vram παίζουν σε μονοψήφια νούμερα. Η vram είναι το πρόβλημα :P 

Ναι αλλα εδω λεμε για την 4070ti με τα 12Gb vram τι δεν καταλαβαινεις:P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Πως θα βγάλει 20-30% παραπάνω σε RT η 3090 όταν έχει μικρότερο RT throughput από την 4070Ti ??? Αρχίζω να πιστεύω ότι δεν καταλαβαίνεις για τι πράγμα μιλάμε.

Ενω σε Raster ειναι 20-30% πιο γρηγορη απλα στο RT μενει πισω ;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε εδώ οι amd κάρτες με την μπόλικη vram παίζουν σε μονοψήφια νούμερα. Η vram είναι το πρόβλημα :P 

Μου θυμιζει τη σκηνη στο Scary Μοvie που αυτος με το καροτσακι λεει "εγω θα παω απο τις σκαλες εσυ κοιτα απο εκει"
Του λεει ενας τριτος "Μα πως θα πας με το καροτσακι" και του απανταει "εσυ να μην ανακατευεσαι!!!"
Καπως ετσι γινεται και εδω πανε να βγαλουν ενα προιον σκαρτο για το Χ λογο και οταν του δειχνεις οτι δεν ισχυει γιατι και τα υπολοιπα εχουν το ιδιο η χειροτερο προβλημα σου αναπανταει "εμεις για τη 4070Ti λεμε".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Μου θυμιζει τη σκηνη στο Scary Μοvie που αυτος με το καροτσακι λεει "εγω θα παω απο τις σκαλες εσυ κοιτα απο εκει"
Του λεει ενας τριτος "Μα πως θα πας με το καροτσακι" και του απανταει "εσυ να μην ανακατευεσαι!!!"
Καπως ετσι γινεται και εδω πανε να βγαλουν ενα προιον σκαρτο για το Χ λογο και οταν του δειχνεις οτι δεν ισχυει γιατι και τα υπολοιπα εχουν το ιδιο η χειροτερο προβλημα σου αναπανταει "εμεις για τη 4070Ti λεμε".

Προφανώς γιατί οι άλλες κάρτες δεν έχουν το ίδιο RT Throughput με την 4070Ti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Προφανώς γιατί οι άλλες κάρτες δεν έχουν το ίδιο RT Throughput με την 4070Ti

Aρα ειναι καλυτερη και παμε να τη βγαλουμε χειροτερη "ατομικα" για να πεσουν στον ιδιο βουρκο.😂🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Μου θυμιζει τη σκηνη στο Scary Μοvie που αυτος με το καροτσακι λεει "εγω θα παω απο τις σκαλες εσυ κοιτα απο εκει"
Του λεει ενας τριτος "Μα πως θα πας με το καροτσακι" και του απανταει "εσυ να μην ανακατευεσαι!!!"
Καπως ετσι γινεται και εδω πανε να βγαλουν ενα προιον σκαρτο για το Χ λογο και οταν του δειχνεις οτι δεν ισχυει γιατι και τα υπολοιπα εχουν το ιδιο η χειροτερο προβλημα σου αναπανταει "εμεις για τη 4070Ti λεμε".

Mα το αστείο είναι ότι αν δεν έχεις 4080 ή΄4090, το game δεν το παίζεις σε 4k με RT. Ποιά vram και κουραφέξαλα δεν ξέρω, και 600gb vram να είχε η 4070ti δεν βγάζει playable performance σε native 4k. Η θα ανοίξεις DLSS ή θα πέσεις σε 1440p, που η vram θα πάψει να είναι πρόβλημα. Οι κάρταρες της amd βέβαια εκτός συναγωνισμού, ούτε σε 1080p δεν πιάνουν 60, παίρνεις τα 24gb και τα bus width και τα πετάς στα σκουπίδια

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Aρα ειναι καλυτερη και παμε να τη βγαλουμε χειροτερη "ατομικα" για να πεσουν στον ιδιο βουρκο.😂🤣

Εγώ δεν έχω κάνει καμιά σύγκριση της 4070Ti με τις άλλες που κάνετε εσείς, εγώ από την αρχή μιλάω μόνο για την 4070Ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Herald είπε

Mα το αστείο είναι ότι αν δεν έχεις 4080 ή΄4090, το game δεν το παίζεις σε 4k με RT. Ποιά vram και κουραφέξαλα δεν ξέρω, και 600gb vram να είχε η 4070ti δεν βγάζει playable performance σε native 4k. Η θα ανοίξεις DLSS ή θα πέσεις σε 1440p, που η vram θα πάψει να είναι πρόβλημα. Οι κάρταρες της amd βέβαια εκτός συναγωνισμού, ούτε σε 1080p δεν πιάνουν 60, παίρνεις τα 24gb και τα bus width μας μάρανανε :P 

Αυτο ακριβως ,οταν δεν μπορει σε Native βαζεις ενα DLSS 3.0 και καθαρισες.
Κανενας δεν ειπε οτι η 4070Ti ειναι "4Κ Native King"
Aλλες παρουσιαζουν "4K Native King" για 3% καλυτερο Raster που τελικα και αυτες θα αναγκαστουν να βαλουν FSR για να δουν διψηφιο FPS.
Aλλα κατα αλλα ειναι καλυτερες γιατι περνανε με 3%.
Ειναι σαν να μην εχεις να φας αλλα να δηλωνεις πλουσιος γιατι εχει στη τσεπη σου 40 λεπτα ενω εγω εχω 35 λεπτα.
Και να σου λεει ειμαι καλυτερος εγω δεν παω να δουλεψω(DLSS/FSR) εσυ πρεπει να πας να βρεις δουλεια(dlss/FSR) με τα 35.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εγώ δεν έχω κάνει καμιά σύγκριση της 4070Ti με τις άλλες που κάνετε εσείς, εγώ από την αρχή μιλάω μόνο για την 4070Ti.

Μας την "λες" που προτείνουμε το 2023 κάρτα με 12gb vram. Και μας φέρνεις το hogwarts τώρα σαν παράδειγμα που έχουν θέμα τα 12gb ram, την ώρα που η κάρτα ξεπαστρέφει στο εν λόγω παιχνίδι όχι μόνο τον ανταγωνιστή της αλλά και την ναυαρχίδα (εδώ γελάμε) της AMD που είναι και 400€ ακριβότερη. 

Οπότε ποιά κάρτα να προτείνουμε ρε φίλε, την κουτσόστραβη XT και XTX που βγάζουν τα μισά fps? Σοβαρέψου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε εδώ οι amd κάρτες με την μπόλικη vram παίζουν σε μονοψήφια νούμερα. Η vram είναι το πρόβλημα :P 

Πιστεύω θα ανέβει και η Amd σε performance πάντως μετά τα updates ή drivers για το game γιατί δεν έχει λογική η τόσο χαμηλή απόδοση.

Πάντως έχουνε συνηθίσει πλέον με τα day 1 ή day -3 για την ακρίβεια 🤣, προβλήματα στο PC. Αμφιβάλλω αν το 50% των παιχνιδιών βγαίνουν χωρίς κάποια σημαντικά προβλήματα.

Το είχαν καθυστερήσει κιόλας τόσο καιρό τρομάρα τους. Όχι ότι θα περιμένω για να το παίξω γιατί φαίνεται ενδιαφέρον, αλλά το κράξιμό τους το χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Herald είπε

Μας την "λες" που προτείνουμε το 2023 κάρτα με 12gb vram. Και μας φέρνεις το hogwarts τώρα σαν παράδειγμα που έχουν θέμα τα 12gb ram, την ώρα που η κάρτα ξεπαστρέφει στο εν λόγω παιχνίδι όχι μόνο τον ανταγωνιστή της αλλά και την ναυαρχίδα (εδώ γελάμε) της AMD που είναι και 400€ ακριβότερη. 

Οπότε ποιά κάρτα να προτείνουμε ρε φίλε, την κουτσόστραβη XT και XTX που βγάζουν τα μισά fps? Σοβαρέψου

Το πρόβλημα μου που λέω ότι προτείνετε δεν είναι το ότι έχει 12GB Vram αλλά ότι προτείνετε κάρτα για 4K RT που κοστίζει χιλιάρικο και έχει 12GB Vram αρχές του 2023. Κατανοητό ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το πρόβλημα μου που λέω ότι προτείνετε δεν είναι το ότι έχει 12GB Vram αλλά ότι προτείνετε κάρτα για 4K RT που κοστίζει χιλιάρικο και έχει 12GB Vram αρχές του 2023. Κατανοητό ??

Δεν νομίζω κανείς να προτείνει την συγγκεκριμένη για 4k, αλλά έστω. Που το πρόβλημα? Αφού και στο game που έφερες ως παράδειγγμα του ότι δεν φτάνουν τα 12gb της ξυλοφορτώνει την XTX. Δηλαδή ποιά να προτείνουμε στο 1000αρικό? Πραγματικά΄ δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα, η 4070ti είναι η μακράν καλύτερη κάρτα που υπάρχει στον πλανήτη αυτή τη στιγμή στα 900-1000€. 

Εγώ ούτε για 4k την προτείνω ούτε για RT μόνο. Και σε raster η καλύτερη κάρτα που κυκλοφορεί είναι σε performance / dollar. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

p3UCEbu.png

 

Προφανώς για να πάρουν Radeon δεν τους νοιάζει τόσο το RT, ο άλλος όμως δίνει ένα χιλιάρικο για κάρτα και από ότι φαίνεται θα αρχίσει να έχει θέματα με την μνήμη πολύ ποιο σύντομα από ότι αναμενόταν.

Αυτό το πράγμα που δείχνει η οθόνη γιατί θέλει ~12GB vram? Σαν ps2 game μοιάζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...