Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ναι αλλα δεν περνουμε και πληρωνουμε μια περιουσια μια πανακριβη GPU για να της βαλω PL ή ακομη χειροτερα για να κανω undervolt , oυτε φυσικα μπορουν να κανουν θαυματα σε ενα high end συστημα με πολλες απαιτησεις.

Το προβλημα εγκειται στην αλματωδη αυξηση των ενεργειακων απαιτησεων
 

Μα αν το εκανε η nvidia το power limiting απο μονη της τι θα αλλαζε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τιποτα δεν θα αλλαζε δεν πιστευω οτι θα λυθει το θεμα με power limiting τοσο απλα και ουτε αποτελει σοβαρη εναλλακτικη για εμενα, καθοτι θελει πολυ ψαξιμο και αποτελει μεγαλο παραγοντα ασταθειας ειδικα σε GPU σε καθε παιχνιδι ξεχωριστα. 

Αν θα σου εδινε κατι υποθετικα η nvidia σαν εναλλακτικη υποθετω οτι θα ηταν 99% safe to use και δεν νομιζω οτι εχει λογο να μην το κανει σαν universal λυση αν μπορουσε να εφαρμοστει σε ολες, υποθετω καμια δεν θελει να εχει ασκοπες ενεργειακες απαιτησεις ακομη και για boost clocks.. Ασε που αν δεν ειναι binned η gpu  ενα undervolted curve δεν ειναι καν αξιο αναφορας.

Koιτα για να μην παρεξηγηθω δεν ειμαι κατα του undervolting αλλα προσωπικα για εμενα περισσοτερο PITA ειναι παρα βοηθεια και δεν θελω να καθομαι να σκεφτομαι καθε φορα που κατι δεν πηγαινει καλα με ενα curve αν ευθυνομαι εγω ή το παιχνιδι για stuttering, frame drops, lock ups etc etc.. 

Ουτε τοσο χρονο εχω να το ψαχνω συνεχεια ειναι η αληθεια πλεον για fine tuning και tweaking ημερων που με ενα οδηγο μπορει να αλλαξει τα παντα.. anyway συμφωνω παντως αποτελει μια σοβαρη εναλλακτικη, το κατα ποσο θα βοηθησει σε αυτη την γενια θα το δουμε εν ευθετω χρονω..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα...4070=3080 12Gb κ.ο.κ.....δλδ 4070=800-1000€ κ.ο.κ και αν δείτε ότι θα παίξει μέχρι 4090 Ti τα συμπεράσματα δικά σας. Έλα τώρα να ακούω τιμούλες και να πέφτουν σαγόνια λέμε.... Φαίνεται πως ο κ. Jensen τεσταρει πόσοι είναι έτοιμοι να δηλώσουν υποταγή στην nvidia πληρώνοντας 1800-2000€ για μια 4090Ti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Τιποτα δεν θα αλλαζε δεν πιστευω οτι θα λυθει το θεμα με power limiting τοσο απλα και ουτε αποτελει σοβαρη εναλλακτικη για εμενα, καθοτι θελει πολυ ψαξιμο και αποτελει μεγαλο παραγοντα ασταθειας ειδικα σε GPU σε καθε παιχνιδι ξεχωριστα. 

Αν θα σου εδινε κατι υποθετικα η nvidia σαν εναλλακτικη υποθετω οτι θα ηταν 99% safe to use και δεν νομιζω οτι εχει λογο να μην το κανει σαν universal λυση αν μπορουσε να εφαρμοστει σε ολες, υποθετω καμια δεν θελει να εχει ασκοπες ενεργειακες απαιτησεις ακομη και για boost clocks.. Ασε που αν δεν ειναι binned η gpu  ενα undervolted curve δεν ειναι καν αξιο αναφορας.

Koιτα για να μην παρεξηγηθω δεν ειμαι κατα του undervolting αλλα προσωπικα για εμενα περισσοτερο PITA ειναι παρα βοηθεια και δεν θελω να καθομαι να σκεφτομαι καθε φορα που κατι δεν πηγαινει καλα με ενα curve αν ευθυνομαι εγω ή το παιχνιδι για stuttering, frame drops, lock ups etc etc.. 

Ουτε τοσο χρονο εχω να το ψαχνω συνεχεια ειναι η αληθεια πλεον για fine tuning και tweaking ημερων που με ενα οδηγο μπορει να αλλαξει τα παντα.. anyway συμφωνω παντως αποτελει μια σοβαρη εναλλακτικη, το κατα ποσο θα βοηθησει σε αυτη την γενια θα το δουμε εν ευθετω χρονω..

Εγω τι καλοκαίρι πάντως την εχω μονιμα στα 1860 mhz και τραβάει απο 250 εως 300w αναλογα το παιχνιδι. Χανω ενα 11% σε επιδοσεις σε σχεση με τα 550w αλλα ειναι εντελως αθορυβη και μένει κατω απο τους 60c

1 λεπτό πριν, makellarispn είπε

Έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα...4070=3080 12Gb κ.ο.κ.....δλδ 4070=800-1000€ κ.ο.κ και αν δείτε ότι θα παίξει μέχρι 4090 Ti τα συμπεράσματα δικά σας. Έλα τώρα να ακούω τιμούλες και να πέφτουν σαγόνια λέμε.... Φαίνεται πως ο κ. Jensen τεσταρει πόσοι είναι έτοιμοι να δηλώσουν υποταγή στην nvidia πληρώνοντας 1800-2000€ για μια 4090Ti

Μακάρι να έχει 1800 - 2000 το ti, το χτυπαω day one. Αλλα μαλλον για παραπάνω παει, αν βγει κιολας τωρα και όχι του χρόνου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που φτάσαμε....να λέμε για mid range gaming ότι πρέπει να σκάσεις 1000€ για μια 4070....κάποτε φτιάχνοντας ένα pc σε ένα φίλο και λέγοντας του ότι χρειάζεται να δώσει τουλάχιστον 300€ για να πάρει gpu κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nαι,ναι και καποτε μαζευοταν ολη η παρεα για να παιξει σε καποιον που ειχε amiga.

Γιατι τοτε δεν ειχαν πολλοι τα λεφτα ουτε ενα gameboy να αγορασουν..

Λες και τοτε ηταν φτηνοι οι υπολογιστες..

 

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, makellarispn είπε

Έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα...4070=3080 12Gb κ.ο.κ.....δλδ 4070=800-1000€ κ.ο.κ και αν δείτε ότι θα παίξει μέχρι 4090 Ti τα συμπεράσματα δικά σας. Έλα τώρα να ακούω τιμούλες και να πέφτουν σαγόνια λέμε.... Φαίνεται πως ο κ. Jensen τεσταρει πόσοι είναι έτοιμοι να δηλώσουν υποταγή στην nvidia πληρώνοντας 1800-2000€ για μια 4090Ti

Κανάλι ο πουθενάς είναι αυτός και οι τιμές κλπ είναι από το δικό του κεφάλι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε βρε παιδια ειχες 10 χιλιαρικα στην τσεπη δραχμες και ενιωθες οτι εχεις λεφτα τωρα το ιδιο νιωθεις αν εχεις κανα 100ευρω στην τσεπη. Επισης καποτε επερνες NVIDIA GeForce4 Ti 4600 το top dog του 2002 με 400 δολλαρια αλλα επερνες το παρακατω 

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/geforce4-ti-4600.c178

Καρτα για 800x600 αναλυση σε γραφικα 20ετιας. Σημερα με 400 περνεις καρτα για 1440p 80-90fps η 4K 60fps με high γραφικα. Το οτι βγαζουν καρτες στα 1500 ευρω που ειναι 10% καλυτερες απο αυτες των 700 ευρω δεν λεει κατι. ΠΑΝΤΑ θα υπαρχει το high end παντου για οσους θελουν να τα δωσουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Herald said:

Εγω τι καλοκαίρι πάντως την εχω μονιμα στα 1860 mhz και τραβάει απο 250 εως 300w αναλογα το παιχνιδι. Χανω ενα 11% σε επιδοσεις σε σχεση με τα 550w αλλα ειναι εντελως αθορυβη και μένει κατω απο τους 60c

Έτσι και εγώ την δικιά μου συνήθως στα 1850mHz την έχω και φτάνει μέχρι 60 με κάποια ελάχιστα που την ξεζουμίζουν να φτάνει 65. Αν τη βάλω στοκ η o/c βαράει power limit και πέφτει αρκετά κατω έτσι και αλλιώς, χωριά την παραπάνω θερμότητα. Ζήτημα να χάνω 4-5 frames στην τελική.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Πιστεύω ότι βλέπετε μόνο την Ελληνική αγορά και όχι όλο τον κόσμο.

Το 2021  η αγορά PC high-end σε  Desktops, Laptops, DIY και Accessories ξεπέρασε τα 30+ δισεκατομμύρια με προοπτική να ξεπεράσει τα 40 δις το 22-23.

PR-Gaming-01.png

Ακόμα είχαμε τα απόνερα της πανδημίας όμως. Και δεν είχαμε αυτό τον πληθωρισμό και τα κόστη στην ενέργεια.

Και το βασικότερο από 15 Σεπτέμβρη, το δημοφιλέστερο "παιχνίδι" ETH, πάει περίπατο.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2022 στις 6:21 ΜΜ, itanium είπε

Θα δω σε τι τιμές θα παίξει η 4090 για να κινηθώ ή θα δώσω μέχρι 1000€ για το 103, παραπάνω για 103 τσιπ όσο καλό και να είναι (και αυτό θα το δούμε διατηρώ πολλές επιφυλάξεις σε σχέση με τα leaks όπου φουσκώνουν τις επιδόσεις)....πάντως δεν θυμάμαι παραμονές νέας σειράς και να μην μου κάνει αίσθηση ίσως οτι επίτηδες αφήνουν μεγάλο gap ανάμεσα στα specs 4090 και 4080 για ένα μελλοντικό Τi με το 102 λειτουργεί αποτρεπτικά καθιστώντας την αγορά μιας 4080 κακή κίνηση ΑΝ το 4090 έχει 2000€ και πάνω.....περίεργο launch ή ιδέα μου ίσως...

 

9737A012-51AE-4E63-AF13-0AA2E2CAEEB2.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://wccftech.com/nvidia-geforce-rtx-4060-ti-rtx-4060-specs-performance-rumor-over-2-6-ghz-gpu-clocks/

Faster Than An RTX 3080 10 GB

-RTX 4060 Ti is said to utilize the AD104-180-A1 GPU core with 6144 FP32 cores or 48 SMs. That's 20% fewer SM units compared to the full chip which offers 60 SMs or 7680 cores in total. The graphics card is said to feature 10 GB of GDDR6 memory across a 160-bit bus interface and is expected to clock in at 17.5 Gbps for a total of 350 GB/s bandwidth.

-TBP of around 270-280W 

-average clock speed of around 2600 MHz.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Faster Than An RTX 3080 10 GB

Πάλι ανακρίβειες...

Τι "faster than 3080 10GB" με 8600 TSE; 🤣

8900 βγάζει η τελευταία 3080 10GB με τις καλές να είναι στα 9500.

Και με power 270-280W vs 320W σιγά το επίτευγμα. Θα τις έχουν extra πιεσμένες από την αρχή με oc headroom 2-3% 😮

Το καλό είναι ότι αυτή τη φορά θα δώσει VRAM στο λαό ο πέτσινος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...