Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oι τιμές δεν θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν εσαεί, η αγορά από μόνη της θα επιβάλει την διόρθωσει μετά από ένα ορισμένο σημείο αρχίζει και πέφτει η κατανάλωση, δεν μιλώ ότι θα το κάνει η nvidia επειδή ξαφνικά θα τους απασχολεί ο gamer, ούτε καν απλά στα 4000€ θε περιοριστούν θέλοντας και μη οι πωλήσεις και φυσικά αν μπορέσει να το κάνει για άλλο ένα γύρο όπως με τις ampere να πετύχει πωλήσεις μέσω των Mining farms, μετά κάποια studio games ειδικά στους ΑΑΑ τίτλους θα βαρέσουν κανόνι κοκ, εκτός και αν πεθάνει σαν χόμπι εκτός από μια μειοψηφία enthusiasts και στην μάζα έχουμε τίποτα τερματικά τύπου steamdeck που να θέλουν απλά γρήγορο ίντερνετ και μηνιαία συνδρομή, όπως το netflix.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα studios γιατί να βαρέσουν κανόνι; Αφού τα games για τις κονσόλες βγαίνουν πρωτίστως, το pc είναι afterthought..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν συνεχίσει η άνοδος απλά θα το ρίξουν όλοι στις κονσόλες και στο GeForce Now.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Εάν συνεχίσει η άνοδος απλά θα το ρίξουν όλοι στις κονσόλες και στο GeForce Now.

Παπάγια. Σιγά μην αντέξει το (κάθε) gf now να streamάρει για κάτι μύρια χρήστες ταυτόχρονα με τις επιδόσεις που θα διαφημίζει.

Πού θα τη βρει την υπολογιστική ισχύ όταν τόσοι χρήστες θα έχουν εγκαταλείψει το dedicated h/w και θα έχουν πάει στο cloud?

Δεν πιάνουμε κουβέντα για δίκτυα κλπ, εκεί κι αν θα πέσει το κλάμα της Βούρτση.

Με τα SP, τί θα γίνει?

Λες και δεν είδαμε τι έγινε στο nflix, πχ, λόγω της ζήτησης της πανδημίας (κι εκεί έστελνε δεδομένη ροή, έτοιμο video, όχι τα χοροπηδητά του κάθε 360noscope μαμάτου).

Είναι κακό πράγμα η απόλυτα κεντρική διαχείριση, γενικότερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως στην τελική το ιδανικό είναι Series X + oled για gaming και ένα καλό pc με zen3 ή 12th gen αν το χρειάζεσαι για δουλειά (βέβαια αν χρειάζεσαι gpu για δουλειά, βράστα). Το πρόβλημα μου με τις κονσόλες είναι ότι δεν έχουν όλα τα games Μ/Κ. Τα υπόλοιπα (reshade, mods, κτλ) τα ξεπερνάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ioannis__ είπε

Τα studios γιατί να βαρέσουν κανόνι; Αφού τα games για τις κονσόλες βγαίνουν πρωτίστως, το pc είναι afterthought..

Δεν έχω κάποιο solid στοιχείο να παραθέσω απλά η εικόνα που έχω είναι οτι και οι κονσόλες ακολουθουν παρόμοια λογική https://www.skroutz.gr/c/108/game_consoles/m/2/Sony.html?keyphrase=playstation+5

https://www.skroutz.gr/c/108/game_consoles/m/38/Microsoft/f/1158226/Xbox-Series-X.html?from=autocomplete&o=xbox+series+x

Με τις κονσόλες να θεωρούνται μαζικό μέσο διασκέδασης και φυσικά να ξεκινούν οι τιμές τους από 700€ ληστρικές σε κάθε περίπτωση και στην περίπτωση ειδικά του playstation να θες 80-100€ το παιχνίδι με 6-7 παιχνίδια έφτασες το 2χίλιαρο, δεν βλέπω ούτε αυτή σαν λύση viable

Mην κρίνετε με βάση χομπίστες σε ένα site αλλά στην μάζα αν πάει ο πιτσιρικάς να ζητήσει 1000€ κονσόλα και 2 παιχνίδια από τους γονείς του το πιθανότερο να πάρει είναι spacer.png

Επεξ/σία από itanium
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω τα ΑΑΑ studios να ζούνε από τους πιτσιρικάδες που αγοράζουν game κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα. Από ανθρώπους στα mid 20s και πάνω που έχουν κάποιο εισόδημα, εκεί είναι το ζουμί. Το έχω παρατηρήσει και εγώ ότι όταν πήγαινα σχολείο ακόμη αγόραζα πολύ σπάνια game ενώ μετά αγοράζω σίγουρα κάθε μήνα. Και παρά τις τιμές των κοσμικών εγώ όσους ξέρω με old gen έχουν αναβαθμιστεί ήδη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, itanium είπε

Δεν έχω κάποιο solid στοιχείο να παραθέσω απλά η εικόνα που έχω είναι οτι και οι κονσόλες ακολουθουν παρόμοια λογική https://www.skroutz.gr/c/108/game_consoles/m/2/Sony.html?keyphrase=playstation+5

https://www.skroutz.gr/c/108/game_consoles/m/38/Microsoft/f/1158226/Xbox-Series-X.html?from=autocomplete&o=xbox+series+x

Με τις κονσόλες να θεωρούνται μαζικό μέσο διασκέδασης και φυσικά να ξεκινούν οι τιμές τους από 700€ ληστρικές σε κάθε περίπτωση και στην περίπτωση ειδικά του playstation να θες 80-100€ το παιχνίδι με 6-7 παιχνίδια έφτασες το 2χίλιαρο, δεν βλέπω ούτε αυτή σαν λύση viable

Mην κρίνετε με βάση χομπίστες σε ένα site αλλά στην μάζα αν πάει ο πιτσιρικάς να ζητήσει 1000€ κονσόλα και 2 παιχνίδια από τους γονείς του το πιθανότερο να πάρει είναι spacer.png

Οι κονσόλες κρατάνε το MSRP. Κάθε βδομάδα 2 φορές τουλάχιστον εμφανίζεται στοκ σε καλές τιμές από μεγάλες αλυσίδες μαζί με παιχνίδια. Το βλέπεις αυτό στις κάρτες γραφικών; @@

Περί τιμών παιχνιδιών. Γι αυτό υπάρχουν τα μεταχειρισμένα. Έχω πολλά παραδείγματα φίλων που έχουν κτίσει συλλογή αγοράζοντας 5-10-20 ευρώ το παιχνίδι από μεταχειρισμένα ή προσφορές.

Μη μιλήσουμε και τους τρόπους για φθηνιαρικο gamepass 90€< για 3 χρόνια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Οι κονσόλες κρατάνε το MSRP. Κάθε βδομάδα 2 φορές τουλάχιστον εμφανίζεται στοκ σε καλές τιμές από μεγάλες αλυσίδες μαζί με παιχνίδια. Το βλέπεις αυτό στις κάρτες γραφικών; @@

Περί τιμών παιχνιδιών. Γι αυτό υπάρχουν τα μεταχειρισμένα. Έχω πολλά παραδείγματα φίλων που έχουν κτίσει συλλογή αγοράζοντας 5-10-20 ευρώ το παιχνίδι από μεταχειρισμένα ή προσφορές.

Μη μιλήσουμε και τους τρόπους για φθηνιαρικο gamepass 90€< για 3 χρόνια.

 

Δεν κατέχω την "απόλυτη αλήθεια" πολυ δε περισσότερο να προβλέψω το μέλλον, πάντως οι τιμές των καρτών γραφικών δεν μπορεί να συνεχίζουν να αυξάνονται επ αόριστον

Απλούστερα μια gtx 960 είχε 300€ mid range, μια 1660Τι πέρσι σε pc της gainward μπήκε πάνω για 220€, τώρα αγοράστηκε η ίδια κάρτα από άνθρωπο που την χρειαζόνταν 599€

Ε αυτός που θα έδινε 300€ μαξ για κάρτα αν η mid range κοστίζει 1500€ π.χ. το 2023 τότε απλούστατα δεν θα αγοράσει ποτέ, όπως κατα κόρον γίνεται με σεταρίσματα νέων rigs όπου μπαίνουν πάνω είτε μτχ κάρτες γραφικών, είτε η παλαιότερη και βλέπουμε, είτε επιπέδου γραφείου GT 1030

Αν αυξάνονταν αναλογικά μιλάμε ότι αν ένα  hyundai i10 κάνει φέτος 10000€ σε δύο χρόνια να κάνει 30,000€ ε απλά θα μείνει εκεί που είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, itanium είπε

960/300€

Και γω αγόρασα το 2011 μια GTX 460 στα ...

Screenshot_20211002-164007.jpg

 

Οι τιμές είχαν και θα έχουν ανοδική πορεία και παίζουν ρόλο δεκάδες παράγοντες. Οι ίδιοι των εταιρειών τόσο hardware όσο και παιχνιδιών σας το λένε ότι "βάλτε καλά στο κεφάλι σας ότι οι τιμές θα ανεβαίνουν, αυτή είναι η νέα νόρμα". Επίσης άνοδο τιμών δε θα έχουμε μόνο σε αντικείμενα διασκέδασης αλλά και διαβίωσης/διατροφής κλπ. 

Δυστυχώς ή προσαρμόζεσαι ή απέχεις. Και γω έλεγα " α μέχρι 400€ δίνω ". Έδωσα πολύ παραπάνω γιατί μέχρι στιγμής θέλω να διασκεδάζω έτσι. Γενικά πέρσι όλοι αγανακτησαμε και πλέον γαλήνη επικρατεί. 

 

Η πιο οικονομική λύση αυτή τη στιγμή είναι XsX + "οικονομικό" τσατσικο Pass + TV .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 650 Watt που γράφουν τα leaks, αν ισχύον πως ακριβούν σκοπεύουν να τα ψύχουν;🤔
Εδώ στα 300 watt και σε πολλές υλοποιήσεις RTX 3080-90 οι μνήμες ψήνονται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Εάν συνεχίσει η άνοδος απλά θα το ρίξουν όλοι στις κονσόλες και στο GeForce Now.

Η πλειοψηφία του κόσμου, γραμμένη στα παπούτσια της έχει τι γίνεται στις high end κάρτες των 800 και 1000+ευρώ όταν μιλάμε για gaming.

Γύρω στα 250-500ευρώ τοους ενδιαφέρει τι γίνεται,δηλαδή στις x060/ti και αντε πες x070.

Εαν λοιπόν ο πέτσινος και το σοι του(Lisa/Amd)δεν βγάλουν ανταγωνιστικές σε επιδόσεις και ειδικά χρηματικά κάρτες σε αυτή την κατηγορία οταν φύγει από την μέση το mining(κάποτε/αν),τότε θα πέσει το μεγάλο γέλιο.

Τώρα τους παίρνει να ζητάνε όσα ζητάνε ακόμα και από τις φθηνότερες κάρτες επειδή είναι η κατάσταση έτσι.

Εννοείται ότι θα το ρίξουν όλοι στις κονσόλες,με τις τιμές που έχει πάρει το PC hardware πάλι.

Ας βγάλει ο πέτσινος(ή η Lisa) καμιά 4060 στα 500+ευρω να δούμε μετά αν θα έιναι μέσα στα χαμόγελα.

Με 250ευρώ αγοράζεις SeriesS το οποιο είναι μαζί με controller 50ευρώ,άρα η κονσόλα μόνη της σκέτη βγαίνει 200ευρώ.

Τι συγκρίνουμε τώρα?

Ακόμα και mining να μην υπήρχε και να βλέπαμε τιμές msrp,η πιο φθηνή 3060 δεν πλησιάζει ούτε για αστείο το value του μηχανήματος αυτού,με τους όποιους περιορισμούς του φυσικά.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ακόμα και mining να μην υπήρχε και να βλέπαμε τιμές msrp,η πιο φθηνή 3060 δεν πλησιάζει ούτε για αστείο το value του μηχανήματος αυτού,με τους όποιους περιορισμούς του φυσικά.

 

Η 3060 είναι χάλια σε value for money με MSRP 330$ και είναι σαν 2070. Η 3060 Ti με MSRP 399$ θα ήταν best seller (επιδόσεις πάνω από 2080 super που χτύπαγε 850+). ΑΝ είχαμε τέτοιες τιμές, έστηνες gaming pc σε πολύ καλή τιμή και σαφώς ισχυρότερο από τις κονσόλες.

Εγώ νομίζω θα επανέλθουμε σε λογικές τιμές, αλλά θα αργήσει τουλάχιστον ένα χρόνο ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εγώ νομίζω θα επανέλθουμε σε λογικές τιμές

ετσι λεγαμε και πιο παλια αλλα τελικα οταν ανεβει η τιμη σε κατι μετα πολυ δυσκολα πεφτει......

εγω θα πω απο το στομα σου και στου Θεου τ'αφτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, malakudi είπε

Η 3060 είναι χάλια σε value for money με MSRP 330$ και είναι σαν 2070. Η 3060 Ti με MSRP 399$ θα ήταν best seller (επιδόσεις πάνω από 2080 super που χτύπαγε 850+). ΑΝ είχαμε τέτοιες τιμές, έστηνες gaming pc σε πολύ καλή τιμή και σαφώς ισχυρότερο από τις κονσόλες.

Ακόμα και με αυτές τις τιμές,ναι μεν θα είχες καλ΄λυτερο pc από κονσόλες σήμερα,το οποίο όμως θα κόστιζε συνολικά πολύ ακριβότερα από αυτές. Και μην ξεχνάς ότι οι κάρτες γραφικών δεν γερνάνε το ίδιο καλά .

Πίσω στο 2013 αγόραζες στα τότε 300 περίπου ευρώ gtx 670/760 4gb ή 7950(με κανά i5)σαν αντίστοιχα συστήματα με το τότε ps4. Δεν χρειάζεται να σου πώ σήμερα,τι παιχνίδια του 2021 τρεχουν σε αυτές και πώς.

Σε αυτό που συμφωνώ προφα΄νως είναι ότι όλο το ζουμί βρίσκεται σε κάρτες επιπέδουν 3060ti χρηματικά,και όχι στις high end κάρτες που αναφέρουν οι περισσότεροι στοο forum.

Η 4090(όπως και οι Titan παλιότερα)ας έχει ότι τιμή θέλει.

2 ώρες πριν, malakudi είπε

Εγώ νομίζω θα επανέλθουμε σε λογικές τιμές, αλλά θα αργήσει τουλάχιστον ένα χρόνο ακόμα.

Απο την στιγμή που ο πέτσινος(και άλλοι στην βιομηχανία)έχουν επιβεβαιώσει ότι τα θέματα με τα τσιπάκια θα πάνε και στο 2023,υπολογίζουμε στην καλύτερη 2χρόνια(δηλαδή μετά το καλοκαίρι του 2023).

και φυσικά αυτό με την προυπόθεση μέχρι τότε να έχει ξεφουσκώσει το κοομμάτι του Mining,αλλιώς θα έχουμε σκηνικά 2017-2018.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...